| Kramerwalt a întrebat:

Ce faceti atunci cand vreti sa va indepliniti o dorinta, cand vreti cu adevarat sa obtinesti ceva si va rugati la Dumnezeu sa va ajute, dar oricat de mult incercati nimic nu va iese! Va suparati, renuntati, va rugati in continuare sau cum procedati?

Răspuns Câştigător
| 1Mihai1 a răspuns:

Multi oameni nu au rabdare, ceea ce e foarte rau; Chiar dacă te rogi, iar Dumnezeu nu-ti indeplineste dorinta, ţi-o va indeplinii mai tarziu / iţi va da ceva mai bun, sunt sigur!
Nu inceta sa te rogi Lui, fii puternic, ai rabdare...

26 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ce-i aia "drinta"?

| Allrc24 a răspuns:

Dumnezeu poate raspunde afirmativ implinindu-ne rugaciunea, o poate refuza(facand acest lucru nu din dorinta de a ne vedea pe nevoindu-ne si chinuindu-ne ci pentru ca acel lucru nu ne era cu adevarat de folos ba chiar ne putea dauna) sau poate astepta implinind-o peste un timp. mai intai trebuie sa analizam daca ceea ce ii cerem Domnului este bine si corect. apoi daca este asa trebuie sa ne rugam cu incredere si staruinta in bunatatea si mila lui Dumnezeu. ce nu ar face un tata pentru copii sai care ii cer cv. cu atat mai mult Insusi Dumnezeu care este Tatal Ceresc al nostru al tuturor, Tatal perfect.
avem promisiunea Domnului Iisus Hristos ca rugaciunea noastra nu se pierde ci ajunge la Dumnezeu.
"Daca veti cere in Numele Meu voi face"

http://www.calauzaortodoxa.ro/......in-ispita/

| Raniia a răspuns:

Atunci cand Dumnezeu raspunde ''nu'' rugaciunii noastre, sa nu ne suparam pe El.Sa acceptam raspunsul.Sa ne cercetam serios viata pentru a vedea daca nu cumva pacatele, neconsacrarea, lipsa credintei sau lucrul daunator cerut sunt cauzele acestui raspuns. Dumnezeu''vede'' lacrimile si ''aude''rugaciune, indiferent de raspunsul dat. Dumnezeu acorda rugaciunilor noastre o atentie deosebita.

| Kramerwalt explică (pentru Raniia):

Foarte frumos raspunsul insa nu sunt multi cei ce gandesc asa!

| Raniia a răspuns (pentru Kramerwalt):

Prin Cuvantul lui Dumnezeu, mintea mea este in permanenta innoita si eu umblu in voia lui Dumnezeu pentru mine. Dumnezeu sa te ajute sa cunosti voia Lui-buna, placuta si desavarsita. O zi binecuvantata!

| Kramerwalt explică (pentru Raniia):

O zi binecuvantata si tie! Crede-ma ca am ajuns sa-l cunosc pe Dumnezeu si stiu cat de mare e puterea lui si stiu cat de mult ma iubeste!

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Kramerwalt):

Amin daca rugaciunea isi face bine roaga-te dar nu din carti

| FluGg a răspuns (pentru Kramerwalt):

Domnul Isus sa te binecuvinteze!

| Paulla a răspuns:

Atunci când vreau să obţin ceva mă pun pe treabă, nu mă rog aiurea.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Paulla):

"nu ma rog aiurea", vai, vai!

| Paulla a răspuns (pentru 1Mihai1):

Tu n-ai nimic inteligent de spus?

| Kramerwalt explică (pentru Paulla):

Mai intai uitete la tine inainte sa-i comentezi pe alti!

| Paulla a răspuns (pentru Kramerwalt):

Stai calm, că spre diferenţă de alţii eu chiar mă uit. Învaţă să scrii şi apoi bagă-te în seamă; uită-te*, alţii*.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Paulla):

Vezi ca n-ai pus virgula unde trebuiawinking

| Paulla a răspuns (pentru 1Mihai1):

Meh, am pus o virgulă în plus, mulţumesc de atenţionare.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Paulla):

Vezi ca n-ai pus "!"winking

| Paulla a răspuns (pentru 1Mihai1):

Nici n-am vrut să pun. And btw, dacă e să mergem pe chestii minore, vezi că în răspunsul tău anterior n-ai pus semnele de punctuaţie.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Paulla):

"Stai calm, că spre diferenţă de alţii eu chiar mă uit. Învaţă să scrii şi apoi bagă-te în seamă; uită-te*, alţii*." Eu am spus asta?

| Paulla a răspuns (pentru 1Mihai1):

Alea deja nu mai sunt chestii minore... Una e să uiţi o virgulă sau un punct şi alta e să nu pui cratima sau articolul.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Paulla):

Tot chestii minore-s.

| morningstar a răspuns:

Ma rog in continuare. Si daca nu primesc ceea ce imi doresc, stiu ca acel lucru nu era dupa voia lui Dumnezeu. Acel lucru mi-ar fi putut face rau sau faptul ca nu primesc acel lucru denota faptul ca am de invatat o lectie a asteptarii, a rabdarii, a renuntarii.

| DragosConstantin a răspuns:

Daca vreau sa realizez un lucru pe care mi-am propus sa-l fac, pai atuncea ma apuc de treaba nu stau si ma rog ca asa stau in loc.

| Arrum a răspuns:

In primul rand cand te rogi pentru un lucru care vrei sa ti-l dea Dumnezeu trebuie mai intai sa-ti cercetezi viata si apoi sa cercetezi cu atentie ceea ce vrei sa-ti dea Dumnezeu. Poate ca lucrul pentru care te rogi El stie ca tie poate nu-ti trebuie.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Imi scimb cetatenia in evreu aia au o minte de invidiat asa am sa am tot ce imi doresc

| RaduMD a răspuns:

M-aş întreba din ce cauză Dumnezeu întârzie să îmi îndeplinească cererea. Eu nu cred că poate fi ceva în neregulă cu Dumnezeu. Dar, poate că e ceva în neregulă cu mine, sau cu cererea însăşi.

| Raniia a răspuns (pentru RaduMD):

Dumnezeu iti spune:''nu, nu pot sa fac ca tine'', doar avand in vedere binele tau. Un tata nu va da fiului sau cutitul cerut cu insistenta, stiind ca exista pericolul ranirii.Ca oameni limitati, cerem uneori ce nu ar fi spre binele nostru.Atotstiinta Lui impletita cu dragoste si dreptate va decide cand trebuie sa spuna ''Da'' sau ''Nu'', in functie de binele sau raul pe care ni l-ar aduce lucrul cerut si oferit.