| beligan a întrebat:

Ce,,frumos"predica sectantii adventisti,despre Dumnezeu,frica, razboaie,lume,biserica, etc.

http://www.trilulilu.ro/video-cultura/dumnezeu-trebuie-p erceput-prin-frica
http://www.youtube.com/watch?v=UInSwb_NbiQ

46 răspunsuri:
| beligan explică (pentru danut):

,,A treia fiinta, a doua fiinta'' etc.
Ba nene cate fiinte exista in acest Yehova?
Biblia se contrazice, si nu de putine ori!
In apocalipsa se spune ca sfarsitul nu-l stie nimeni, nici chiar fiul, doar tatal!
Pai atunci inseamna ca Fiul este separat de Yehova (tatal) deoarece nu stie cand e sfarsitul! nu ti se pare ca este ca un fel de conflict?
De ce fiul nu trebuie sa stie? si doar tatal (Yehova) stie!
Nu sunt parte din intreg?
Oricum pentru mine aceste povesti sunt niste aberatii manipulatorii!
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/adevarul-te-va-face-liber

| beligan explică (pentru danut):

O intelegi tu ( minte luminata,si sclipitoare)!
Eu te intreb incă o data (mă risc)
Ce a vrut sa,, spună'' versetul in,, Domnul cerului si a pamantului si nu locuiește in temple facute de maini ''?
Poate mintea ta sclipitoare sa raspundă? sau o dai iar cu teorii cu fizic, psihic, mental si alte baliverne dogmatice! oricum nu ma astep sa da-i vreun raspuns logic!
LOGIC, NU?

| danut a răspuns (pentru beligan):

Dupa cum spui tu: "Oricum pentru mine aceste povesti sunt niste aberatii manipulatorii!"
Ce cauti neica la o rubrica religioasa daca asta e opinia ta? Asta dovedeste din plin ca nu cauti DECAT SCANDAL. Evident, nu? P.S. Cine crezi ca se uita pe site-urile de "bolnavi" unde te uiti tu?
Yahve, sau Yehova cum spui tu este unul Dumnezeirea este formata din TREI. Biblia nu se contrazice ci mintea ta este in lipsa de "intelegere". P.S.2 Yahve sau Yehova este FIUL (Isus Hristos) si nu Tatal Dumnezeu, vezi in ce lipsa de cunoastere te aflii? Mai studiaza.

| danut a răspuns (pentru beligan):

Nu trebuie sa fi ironic caci nu vei depasi "nivelul intelectual" pe care il ai. In versetul expus de tine este vorba de Dumnezeul TATAL care nu a fost nici o data pe pamant EL stand pe Tronul Cerului. In istoria Biblica (a pamantului) nu exista decat DOUA (2) TEOFANII, adica a fost auzit Tatal(doar auzit), prima la Botezul lui Isus Hristos si a doua la crucificarea acestuia, dar acest lucru il poti cunoaste DOAR prin studiu aprofundat. Logica exista dar nu cu RELIGIE DUPA URECHE ci prin STUDIU APROFUNDAT.

| beligan explică (pentru danut):

Ce,,caut''la o rubrica religioasa?
Ai auzit vreodata in viata ta, de LIBERTATE?

| beligan explică (pentru danut):

Nu trebuie sa fiu ironic?
Tu nu observi ce priviri tampe,au acei oameni care-l asculta ce,,minuni'' a mai facut razboiul taliban,despre generalii de gherila,despre cum Dumnezeu uraste pe toata lumea,etc,etc.
Nu,, vezi'' ca amaratii aia nu mai inteleg absolut nimic din toata aiuareala aia de,, invatatura''
Acel burtos (popa la costum) daca i-ai lua bunurile materiale si banetul lunar dobandit prin inselaciune, de la fraierii aia care se uita la el ca la un tampit, NU AR MAI VENII NICI PENTRU O SECUNDA SA,, PEDICE'' PROSTIMII!
http://www.trilulilu.ro/......nselatorie

| danut a răspuns (pentru beligan):

Vezi tu, chiar nu ai inteles, poti scrie si "bantui' pe unde vrei dar ti-ai "pierde" timpul mai cu folos daca ai elimina lucrurile pe care le consideri "departe" de 'intelepciunea-ti profunda".
Exista o vorba de-a noastra din popor: " gura mincinosului adevar graieste". Problema la tine este ca "treci" printr-o zona confuza, ai "apucat-o" pe un drum si nu esti deloc convins ca este cel bun, complicat. De aia "bantui" prin zona, lipsa ta de convingere si nehotarare, incerci sa-ti faci singur curaj, dar este greu, foarte greu fara un "fundament" sanatos.

| danut a răspuns (pentru beligan):

Complicat cand "modelul" tau este un individ, un om. Dumnezeu spune ca: "nebun este cel ce se increde in om". Oamenii sunt doar niste muritori ca noi toti. Fixeaza-ti un MODEL vesnic, Dumnezeu si atunci vei descoperii "resurse" nelimitate in toate domenile.

| beligan explică (pentru danut):

,,Dumnezeu spune ca: "nebun este cel ce se increde in om"
Doctrina iudeo-crestina,,spune acestea,nicidecum Dumnezeu!
Bineinteles eu nu ma,, incred in oameni''DAR nici nu pot crede ca Dumnezeu adevarat poate indica, ca in omagiul adus lui sa fie stropiti oamenii cu sange de animale! este descris CLAR in cartea iudeo-crestina (biblia) aceste aberatii a unor oameni primitivi, care din pacate ni se indica a fi de ordin Divin! aduc o jignire inteligentei universului cu aceste,, descrieri''primitive!
Nu crezi? http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/24

| danut a răspuns (pentru beligan):

Nu cred ca cele spuse de tine sunt aberatii, mai degraba cred ca parerea ta vine din lipsa de studiu, un studiu cointeresat de intelegere si nicidecum de a gasi ceva "brese". Stropirea cu sangele unei fiinte care abia fusese sacrificata si care INDICA in mod DIRECT si EVIDENT catre sacrificiul SUPREM facut de Dumnezeu pentru omenire era absolut necesar pentru a sensibiliza brutalitatea, lipsa de responsabilitate a oamenilor din acea perioada privind actiunile lor, purtarea lor plina de pacat. Moartea unor fiinte vii este conserinta drept urmare a COMPORTAMENTULUI si faptelor avute si facute doar de oameni. Moartea este urmarea pacatului iar oamenii trebuie sa fie constienti de asta. Stropirea cu sange (in care se afla viata dupa relatarea Bibliei) arata ca omul este raspunzator pentru moarte.

| beligan explică (pentru danut):

Eu inteleg ca acei primitivi asa,, credeau ''!
Dar de aici pana la afirma cu tarie si A CREDE ca Divinitatea indeamna la asa ceva, este cale luuuunga!
Tu nu esti atent ce se specifica CLAR?,, Dumnezeu a zis lui Moise''...
Se poate crede ca IAHWE care,, vorbea''cu Moise despre setea lui de sange de animale, este Divinitatea universala? Cum poate fi Dumnezeu adevarat implicat in aceasta aberatie grosolana?

| danut a răspuns (pentru beligan):

"Cum poate fi Dumnezeu adevarat implicat in acasta aberatie grosolana?"
Ce-ti zisesi ca fara studiu si ..credinta nu ai sanse?
1 Corinteni 1, 18. Fiindcã propovãduirea crucii este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzãrii: dar pentru noi, care suntem pe calea mântuirii, este puterea lui Dumnezeu.
Complicat de inteles ESTE pentru cel ce este doar un "Gica contra", nu?

| beligan explică (pentru danut):

DECI! CLAR!
Pentru tine cel care este descris in biblie ca are,, nevoi'' de cinstire cu sange de animale (cateodata si de oameni) ESTE DUMNEZEU!

| danut a răspuns (pentru beligan):

Tot n-ai inteles nimic, nu Dumnezeu are nevoie ci NOI avem NEVOIE. Greu cu intelegerea, neamule.

| danut a răspuns (pentru beligan):

Greu la "deal" cu intelegerea, nu? De sange, NOI avem nevoie ca altfel nu putem fi IERTATI, de sangele Lui Dumnezeu.