| Westfalia a întrebat:

Http://www.trilulilu.ro/video-divertisment/k-1-lupte-lib ere-perversa-ca-pe-targu-ocna-a-ramas

Aceasta este,, casa"Domnului? nu cumva lacasul sfant a lui Dumnezeu este inlauntrul nostru, nicidecum in afara noastra, cum ne indeamna ei (popii)sa credem?

http://www.youtube.com/watch?v=Gs7fEMSjU_U
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/imparatia-lui-dumn ezeu

5 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Trupul este biserica noastra, si de asta trebuie ingrijit.

"Templul celui inalt incepe cu organismul vostru care adaposteste viata voastra, esenta existentei voastre" - Haile Selassie(Ras Tafari Makonnen)

| Westfalia explică (pentru OOOLEOOO):

Si căsoaiele unde isi desfasoara activitatea acei oameni cu vesminte ca regii bizantini, cu coroane, toiage, medalioane si cruci de aur la gat, CE SUNT?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Westfalia):

Nu sustin asemenea cladiri, nu sunt in favoarea lor.

| Westfalia explică (pentru OOOLEOOO):

Tu,NU,dar ce spui de tagma popilor?
Ce ar face ei fara aceste căsoaie aurite,si impodobite mai ceva ca un pom de crăciun,cu tot felul de brizbrizuri ca să atragă privirile si atentia?
Unde mai pui că si ei chiar se impodobesc ca niste regi bizantini,cu coifuri,toiage,haine,medalioane si cruci la gat, toate aurite,,, făurite''cu scopul de a atrage privirea turmei de oite si berbecuti, care asteapta sa le intre in,, grații''!

| milan9 a răspuns:

Apreciem grija pe care o porti bietilor crestini happy, dar prin acele cuvinte Scriptura intentionează doar să-i avertizeze pe evrei că Dumnezeu nu trebuie limitat la o locuinţă ridicată de mâini omeneşti. Aceasta este de trebuinţă practică pentru oamenii care trebuie să aibă şi ei un loc de rugăciune, un loc simbolic care să înalţe sentimentul spre contemplarea spiritualului şi a atotputerniciei divine.

Ce spui de cerinţa adresată în Vechiul Testament evreilor, de a construi acel colosal Templu al lui Solomon, şi nu o singură dată, ci de două ori? S-a sacrificat tot neamul evreilor pe parcursul a zeci de ani...