| milan9 a răspuns:

Ca să generalizezi până la 14.513 preoţi şi peste 8.000 de călugări, ţi-ai pus în valoare tot talentul ca să aduni câteva cazuri regretabile pentru care oricum, au curs deja râuri de cerneală. Pentru cazurile care sunt într-adevăr reale (adunate totuși în 10-20 de ani), atunci,,regretabil" este întotdeauna puţin spus.

Îmi place să cred că sunt cazuri izolate, pentru că în caz contrar ar fi prea mulţi duşmani ai Bisericii, infiltraţi în rândurile ei, pretinzând în mod eronat că reprezintă Biserica.

Nu ar fi nici o noutate acest lucru deoarece însăşi perioada din timpul Apostolilor (Biserica primară) se confrunta cu acest risc. Şi pentru că Mântuitorul Hristos şi Sfinţii Apostoli ştiau riscurile privind prezenţa şi a unui,, elementul uman" în Biserică, au atras atenţia contemporanilor asupra responsabilităţilor lor (cu referire la toţi cei care aveau să urmeze şi să slujească Biserica…).

Că acest lucru a fost experimentat şi asumat în mod deplin încă de la început, este dovedit de avertismentele pe care,, elementul uman" le-a primit încă de la început în vederea fidelizării, corectării sau evaluării,, prezenţei" sale în Biserică (Timotei 5, 17, I Tim. 5, 19, Tim. 5, 22; I Tim. 3, 6, I Petru 5, 1-2, Fapte 20, 28, I Tim. 4, 14, Matei 18, 6);

| Kabuto79 a răspuns:

A 3 lea este un exemplu perfect de la ce oameni invata si pe ce oameni ii urmeaza crestinii

Răspuns utilizator avertizat
| Kabuto79 a răspuns (pentru navarre):

Pentru ca cunosc oameni care i VENEREAZA pe popi

| Kabuto79 a răspuns (pentru navarre):

Sincer daca eram acolo jur ca il batem deranjeaza toti oamenii

| sunrises a răspuns:

In privinta acestor exceptii, a celor care nu se ridica la inaltimea vredniciei, acesta este de fapt "barometrul" care arata, in cadrul societatii, fidelitatea unui popor, intensitatea credintei sale, ascultarea si intoarcerea oamenilor catre Dumnezeu.
Este deci de responsabilitatea intregii comunitati sa pregateasca intotdeauna oameni vrednici. Iata cat este de important acest lucru…

| GsvMcmxc a răspuns:

Din cele mai vechi timpuri oamenii au avut nevoie să se închine la cineva…Şi dorinţa asta a fost implantată pentru a putea fi condusă şi manipulată gloata. Legea ''Credintei,, apartinand legilor mentale functioneaza in felul urmator. Dacă crezi cu adevărat în ceva, nici nu îţi imaginezi că poate fi altfel.Credintele tale iti construiesc un fel de tunel.Ele elimina, sau te determina sa ignori informatiile care nu corespund credintei tale. Cele mai mari blocaje mentale pe care trebuie să le depăşeşti sunt cele legate de convingerile proprii care te autolimitează.Ele te pot împiedica să acţionezi, oprindu-te până şi de la o simplă încercare.Doctrina mai presus de individ, subordonarea experientelor personale celor sacre. Orice experienta contrarie trebuie interzisa sau reinterpretata pentru a corespunde ideologiei grupului.Suntem niste prizonieri prinsi intre doua lumi.Mecanismul acestui sistem are la baza fundatiei ''Sclavagismul Modern,,. Totul devine repetitiv si nu exista nici o posibilitate pentru o schimbare.Suntem expusi la durere, redusi la tacere si pusi sa fixam limite absolute pentru disperare.Pacatele sunt motive menite sa-ti darame psihicul.
Mesaj pentru ''Credinciosi,,sadDaca ati ales aceasta cale, nu uitati ca credinta nu zace intr-o carte scrisa de oamenii si nici intr-o institutie ipocrita numita ''Biserica,,. Credinta in ''Dumnezeu,, zace in voi.Sufletul vostru ii casa lui ''Dumnezeu,,.).Nu incercati sa-mi raspundeti pentru ca voi refuza sa particip la discutii contradictorii.