| navarre a întrebat:

Dumnezeu este iubire.
De ce ni se indica, ca trebuie perceput prin frica?
Iubire prin frica? acesta este raspunsul?
Urmariti cum un popa la costum(pastor) induce frica, turmei de oite si berbeci! http://www.youtube.com/watch?v=ztYUFab_RMw
Frica si iubirea se exclud reciproc!

26 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

(1) Esenţiala fricii de Dumnezeu este recunoaşterea sfinţeniei, dreptăţii şi neprihănirii Sale ca o întregire a iubirii şi îndurării Sale, cunoscându-L şi înţelegând în mod deplin cine este El (compara cu Prov. 2:5). O astfel de teamă este bazată pe recunoaşterea faptului că Dumnezeu este un Dumnezeu sfânt, a cărui autentică natură îl face să judece păcatul.
(2) A te teme de Domnul înseamnă a privi la El cu teamă sfântă şi adoraţie şi a-L onora pe Dumnezeu ca Dumnezeu datorită marii Lui slave, a sfinţeniei, majestăţii şi puterii Sale (vezi Fil. 2:12 ). De exemplu, când Israeliţii la Muntele Sinai L-au văzut pe Dumnezeu că Se manifestă prin „tunete, fulgere şi un nor gros pe munte; trâmbiţa răsuna cu putere", ei toţi „tremurau" de teamă (Ex. 19:16) şi i-au cerut lui Moise să le vorbească el, decât Dumnezeu însuşi (Ex. 20:18-19; Deut. 5:22-27). De asemenea, psalmistul, în meditaţiile sale asupra lui Dumnezeu ca şi Creator, afirmă în mod explicit: „Tot pământul să se teamă de Domnul! Toţi locuitorii pământului să tremure înaintea Lui! Căci El zice şi se face; porunceşte şi ce porunceşte ia fiinţă" (Ps. 33:8-9).

| Darcos a răspuns (pentru Esperança):

Nu vreau sa citesc raspunsul tau...

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns (pentru Darcos):

Ti-am zis eu sa-l citesti?
Mai bine iesi afara cu lopatica ca e vreme frumoasa.

| Esperança a răspuns (pentru navarre):

Tu esti unul dintre aceia care nu inteleg in ce consta aceasta frica.
Nu este vorba ca cred in Dumnezeu de frica, ci despre o frica in sensul ca Dumnezeu este Sfant si Drept si El pedepseste pacatul!
La fel cum si pentru parintii tai ai o anumita temere si respect, daca intelegi ce vreau sa spun, daca nu mai studiaza, mai documenteaza-te si poate vei intelege.

| Esperança a răspuns (pentru Esperança):

frica de Dumnezeu implică recunoaşterea că El este un Dumnezeu care priveşte cu mânie păcatul şi are putere să pedepsească pe cei care încalcă legile Lui neprihănite, atât în timpul vieţii de aici cât şi în veşnicie (comp. cu Ps. 76:7-8). Când Adam şi Eva au păcătuit în Grădina Edenului, le-a fost teamă şi au încercat să se ascundă de faţa lui Dumnezeu (Gen. 3:8-10)

Moise a trăit acest sentiment al fricii de Dumnezeu când a petrecut patruzeci de zile şi nopţi în rugăciune pentru Israeliţii păcătoşi: „Căci mă îngrozisem la vederea mâniei şi urgiei de care era cuprins Domnul împotriva voastră, până acolo încât voia să vă nimicească" (Deut. 9:19). în mod asemănător, în Noul Testament, imediat după ce aminteşte de viitoarea răzbunare şi judecată pe care le va aduce Dumnezeu, autorul epistolei către Evrei a scris: „Grozav lucru este să cazi în mâinile Dumnezeului Celui viu" (Evr. 10:31).

Ar trebui să ne temem de El datorită puterii Sale mari, in calitate de Creator al tuturor lucrurilor şi al oamenilor (Ps. 33:6-9; 96:4-5; Ioan 1:9).

| Darcos a răspuns (pentru Esperança):

Nu trebuie sa fii rautacius...

| cristi202 a răspuns:

Da, frica si iubirea se exclud reciproc. Daca era din frica "dragostea" mea pentru Dumnezeu, nu mai era de loc, caci nu imi place sa fac lucrurile din frica sau obligatie. Si poate de aceea imi place un verset din Biblie atit de mult: "In dragoste nu este frica; ci dragostea desavarsita izgoneste frica; pentru ca frica are cu ea pedeapsa; si cine se teme n-a ajuns desavarsit in dragoste."
De ce ni se indica ca Dumnezeu trebuie perceput prin frica? Nu ar trebui sa fie asa, cum nu ar trebui sa facem erori la calcule matematice si totusi le facem. Gresim, si unii gresesc si in acest sens, cred ca prin frica poti sa Il percepi pe Dumnezeu, insa nu e asa, ei gresesc. Asa cum noi gresim cind vrem sa calculam ceva, si nu ne iasa.

| harciog a răspuns:

Nu cred ca Dumnezeu are vreo legatura cu tembelismele noastre.In mod normal, daca privim atenti, in toate actiunile umanitatii de-a lungul secolelor nu iese in evidenta decit imboldul de a domina, chiar si in religie, unde n-ar fi trebuit.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Ai o iubita, si o iubesti, daca te comporti rau cu ea si iti vei da seama de asta nu-ti va fi frica ca o vei pierde si ca iti va da papuci? Daca te comporti rau cu Dumnezeu nu-ti va fi frica ca il vei pierde happy?

Pace tie big grin

Răspuns utilizator avertizat
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Frica de Dumnezeu=Respect fata de EL.Nu cum zic altii, adica nu e de fapt frica ci cel mai inalt nivel de respact.Respect la superlativ.

Răspuns utilizator avertizat
| Darcos a răspuns:

Pentru cei curati la suflet-iubire(Vor face numai fapte bune)
Pentru cei murdari la suflet-frica(Se vor indrepta si vor face fapte bune)

| Danielcristian a răspuns:

Imi place la tine ca le ai cu modificarea clipurilor.
Iar tu intelegi gresit, iubirea prin frica se cheama iubire la tine?
Te casatorest si tot ameninti sotia, aia e iubire?
Mie nu mi-e frica de Dumnezeu, el e tatal nostru, asa ca de tatal meu nu mi-e frica, el nu-mi vrea raul.

Răspuns utilizator avertizat
| Danielcristian a răspuns (pentru navarre):

happy insist ca esti bun in modificari, daca tot vroiai sa denmostrezi ceva puteai sa lasi clipul intreg, nu sa-l modifici cum ai dorit tu.

Iar eu inteleg, tu cu siguranta nu, pentru ca Dumnezeul tau e cel al relelor si te impinge doar la rau, in loc sa te ridici cobori si mai tare.

Daca ai crede in biblie, daca ai citi biblia, sau daca Dumnezeul nostru care este al tuturora la-i respecta, sunt sigur ca te-ai ridica si ai combina raul cu binele.

| Danielcristian a răspuns:

Iti spun, in ziua judecati ti-ai fi dorit sa fi caine in turma de oite si berbeci.

| XxLorenaxX a răspuns:

Nu Frica insemna respect pentru Dumnezeu, Trebuie sa ai putina frica ca sal respecti pe Dumnezeu, Nu tot asa un elev nu iei frica de profesor ca ii va da o nota proasta sau ca ii suna parinti Tot asa si cu Dumnezeu ne este frica de el, adica in respectam ca sa ajungem in ceruri, Si ca sa castigam prietenia cu el

Răspuns utilizator avertizat
| XxLorenaxX a răspuns (pentru navarre):

Jumatate din ce spui tu este adevarat, Insa temerea de Dumnezeu este inceputul intelepciuni ( Psalm 111:10, Proverbe 1:7)
Scrie in Biblie deci nu face parte dintr-o religie secta, Temerea de Dumnezeu inseamna sa il respecti, Conform porunci a 3 : Să' nu iei în deşert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul'' nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui.
Deci acest lucru inseamna ca Respectul de Dumnezeu si Iubirea Lui Sunt Unite, Si daca il iubesti pe Dumnezeu cu adevarat atunci, O sa il respecti, si o sa ai teama pentru el.

Răspuns utilizator avertizat
| XxLorenaxX a răspuns (pentru navarre):

E adevarat ca prin rituaruri si traditi nu te vei apropria de Isus.
Biblia vorbeste despre Iubirea luI Dumnezeu, Sta scris in 1 Ioan 4:16 Ca Dumnezeu este Dragoste.
Biblia vorbeste despre Dragostea lui Dumnezeu
Tot in 1 Ioan 4 : 18
În dragoste nu este frică; ci dragostea desăvârşită izgoneşte frica; pentru că frica are cu ea pedeapsa; şi cine se teme n-a ajuns desăvârşit în dragoste.
Se refera la faptul ca noua nu trebuie sa ne fie frica de lume, De oameni, Sau ce vor face ei
Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeţi-vă mai degrabă de Cel ce poate să piardă şi sufletul şi trupul în gheenă.
Insa de Dumnezeu trebuie sa ne fie teama, Caci doar asa il respectam, Iar asta duce la intelepciune.
Biblia este cuvantul lui Dumnezeu, Este modul prin care comunica cu noi, Daca iubeste cineva cu adevarat Pe Dumnezeu is va da seama ca Biblia este cuvantul sau.
Daca il iubeste pe Dumnezeu iubesti si cuvantul, Care nu este cuvantul oamenilor ci a Domnului.

Răspuns utilizator avertizat
| danny0152 a răspuns:

Din videoclip da de inteles ca popa acela a confirmat faptul ca daca un crestin sau un pagan fac acelasi pacat Dumnezeu ii va judeca pe amandoi la fel si nu cu jumatate de masura pe unu si 2 masuri pe altul pentru ca Dumnezeu este Dumnezeul dreptatii(nepartinitor) si al iubirii. Daca justitia lui Dumnezeu si dreptatea sa nu sar aplica atunci nici judecata de cercetare si judecata finala nu sar aplica si pana si cel mai patetic ateu ar avea parte la fel ca si un martir ars pe rugul catolic de raiul si imparatia lui Dumnezeu. Zice Dumnezeu ca el da fiecaruia binecuvantari si belsug de har dupa faptele lui.