| Constantin1963 a întrebat:

Vi se pare corect ca Stefan cel mare a ajuns sfant?

41 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu are nici o legatura cu Biblia, iar Dumnezeu nu-l considera sfant.Au adaugat oamenii si pe acesta, dar Biblia condamna acest lucru. Apocalipsa22:18,19

| milan9 a răspuns:

A fost considerat "sfânt" pentru binecuvântările pe care le-a primit prin el ţara aceasta. A fost văzut "sfânt" în primul rand de oamenii din vremea sa şi din întreaga istorie a neamului.

Nu a făcut el minuni, dar a fost numit "sfânt" deci cu sensul de om drept, de erou naţional...

| Constantin1963 explică (pentru milan9):

Ca om drept? In afara faptului ca a fost desfranat si criminal, da a fost un om drept.Cum poate oare biserica crestina sa faca un om care a incalcat deja 2 porunci?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dsfrânaţii afirmă că "el trăia după nici o normă morală"? Ruşine atunci desfrânaţilor pământului să arunce cu noroi tocmai ei cei care probabil au cunoscut în viaţa lor doar desfrânarea. Mai bine le-ar fi ruşine de ei înşişi!

Pentru a nu arunca cu noroi în memoria sa, este suficient să fii puţin sincer cu tine însuţi. El a trăit totuşi în legalitate "matrimonială" (chiar dacă a avut trei căsătorii- a cinstit această instituţie a familiei).

Ruşine desfrânaţilor pământului să arunce cu noroi tocmai în cel datorită căruia au auzit ei vorbindu-se de creştinism în Europa!

Întotdeauna depăşit numeric de adversari pe câmpul de luptă (având uneori de până la 10 ori mai mulţi adversari), nu a fost însă depăşit şi de situaţie, pentru că legătura lui cu Dumnezeu a fost puternică prin Biserică şi prin duhovnicul pe care îl avea, la care se spovedea şi de la care lua sfatul împreună cu binecuvântarea lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Analiştii istoriei spun că acest voievod a apărat ceea ce numim creştinism în Europa. Oare asta înseamnă puţin lucru?
Ştefan cel Mare a fost cel datorită căruia mai există astăzi creştini, în spaţiul nostru şi al Europei. Altfel, am fi devenit nişte fanatici închinători la Mahomed…

Istoria confirmă felul în care "providenţa divină" a fost alături de voievodul Ştefan cel Mare!
Cine oare l-a apărat jumătate de secol în aproape 48 de bătălii şi tot atâtea victorii obţinute, în care logic nu ar fi putut câştiga dacă Divinitatea nu ar fi fost alături de el?

Întotdeauna depăşit numeric (având uneori de până la 10 ori mai mulţi adversari), nu a fost însă depăşit şi de situaţie, pentru că legătura lui cu Dumnezeu a fost puternică prin Biserică şi prin duhovnicul pe care îl avea, la care se spovedea şi de la care lua sfatul împreună cu binecuvântarea lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Pentru a nu arunca cu noroi în memoria sa, este suficient să fii puţin sincer cu tine însuţi. El a trăit totuşi în legalitate "matrimonială" (chiar dacă a avut trei căsătorii- a cinstit această instituţie a familiei).

| Constantin1963 explică (pentru milan9):

Sincer,nu prea cred ca a avut legaturi "matrimoniale" doar cu cele trei sotii.Dar cine stie, poate ai dreptate.Nimeni nu poate stii exact ce s-a intamplat pe-atunci.

| milan9 a răspuns (pentru Constantin1963):

Iar execuţia trădătorilor la care probabil te referi, gândeşte-te că a fost făcută nu direct, ci din perspective unui conducător ce încuviinţa şi superviza şi cazurile de urgenţă "penală" ale vreunui "procuror general" al timpului.

În America există şi astăzi pedeapsa cu moartea, dar dacă ar fi condamnat un trădător din intenţia căruia au murit zeci de mii de oameni, nu cred că tu, Constantine dragă, ai condamna acest lucru prea mult. happy

Să ne amintim ce s-a întâmplat cu evreii trădători în timpul unui Sfânt al Vechiului Testament: MOISE!

Acele acte punitive penale, sau de-a dreptul ţinând de siguranţa naţională (aveau şi ei atunci cozile lor de topor ce ar fi vândut ţara la licitaţie chiar de la prima strigare...), au contribuit masiv la:
- păstrat unitatea neamului,
- evitarea incursiunilor de pradă ale cotropitorilor,
- eliminarea tentativelor asupra vieţii sale,
- eliminarea tentativelor de uzurpare a echilibrului pe care Moldova l-a cunoscut în 50 de linişte şi independenţă, etc…

| milan9 a răspuns:

Bineînţeles că eliminarea acestor pericole pe lângă multe altele a făcut ca -.
- Europa să rămână creştină (pentru că orice dezechilibru ar fi întărit poziţia strategică a semilunii islamice în Europa),
- eliminarea acestor pericole a făcut ca românii să-şi mai vorbească în continuare limba,
- a făcut ca tu să nu devii azi o victimă, un islamist fanatic, desigur cel mai probabil împotriva voinţei tale... happy
- a făcut ca ţara aceasta să rămână independentă (toate cele trei Principate de fapt),
- să nu devină paşalâc turcesc,
- şi în concluzie, un gând frumos pentru acest "apostol al creştinătăţii", ar trebui să aibă toate cele 40000 de culte care îşi mai arogă astăzi apartenenţa creştină la noi în ţară şi în Europa…

| Constantin1963 explică (pentru milan9):

Pleduaria ta, daca imi permiti sa-i spun asa, este perfect logica, insa nu cred ca vreun crestin se roaga sau se va ruga vreodata la sfantul Stefan cel mare.Toata lumea recunoaste ca a fost un comandant stralucit insa nu a facut minuni pentru a fi declarat sfant.Din punctul meu de vedere sarbatoarea sfantului stefan cel mare este perceputa de majoritatea romanilor ca un motiv de a incinge un gratar cu bere si mititei happy

| sublime89 a răspuns:

Normal ca nu. Stefan cel Mare a fost un criminal oricum, pentru ca altfel nu aveai cum sa fii domnitorul Moldovei atat timp atunci.

| martzian a răspuns:

Nu. Problema sta intr-o proasta intelegere a ceea ce inseamna sfintenia.

| Lizzu a răspuns:

Nu cred. Nici un om nu e sfant si nu ar trebui ridicat la rang de sfant.

Ci, pur si simplu, exista in lume oameni buni cu adevarat dar nu ar trebui facuti oficial sfinti.

| ErrorFound a răspuns:

Pai...Da! E mult mai sfant chiar si decat Iisus(in Romania).

| iurii75 a răspuns:

Cineva zicea : de ce "cel mare" când în realitate era mic de statură?
Astfel de "sfinți" - cît duce trenulrolling on the floor

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Dar cui ii apartine sfintenia, poate sa sfinteasca, dar nu pacatosii si practicantii lucrurilor neadevarate pot sfinti, este = 0; Doar o seama se preasfintesc, vor sa fie mai presus decat Dumnezeu care este singurul preasfant, Isus este fiul lui Dumnezeu, dar nu vedem ca Biblia sa spuna despre el ca este preasfant, sau apostolii nu spun despre ei ca sunt preasfintii, numai o seama de cucernici si preacucernici se inalta, isi atribuie titluri, onoruri, stele, cruci, braie, lanturi, si pensii in functie de ele, si salarii, ori slujitorii lui Dumnezeu adevarati nu fac asemenea ipocrizii. Deci nici Fanica, n-a avut merite mai deosebite, caci daca a castigat batalii a castigat cu sangele si truda amaratilor, daca erau crestini adevarati de dupa Isus, nu scoteau sabia, dar la cine au slujit, acela le-a luat folosul, si la fel este si azi, cine, la cine slujeste, depune o marturie temeinica de partea carui D-zeu este.L-au facut pe Fanica, sfant, au inca o sarbatoare, inca o ocazie de-a lua bani de pe multime.

| Nicoleta a răspuns:

NU.

| Maxim96 a răspuns:

E socotit pentru credinta sa cea tare.Eu cred ca doar cu credinta si cu ajutorul Lui Dumnezeu putea sa invinga atatea razboaie.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

"cu ajutorul Lui Dumnezeu putea sa invinga atatea razboaie"
defineste ajutorul lui dumnezeu.

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Toate se intampla cu voia Lui cea sfanta!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

Violuri, copii care mor de foame, biserici care ard? toate cu voia lui zici?

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Toate astea se intampla datorida egoismului uman si departarii oamenilor de Dumnezeu.Neasculatea fata de Creatorul nostru duce omenirea in asa hal!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

Dc generalizezi? dc trebuie femeia aia violata sa sufere ca oamenii nu cred in dumnezeu? Si cel care nu crede in dumnezeu sa duca o viata lipsita de griji. Unde e voaia lui dumnezeu?

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Judecatile Lui Dumnezeu sunt de neinteles.

| milan9 a răspuns (pentru Maxim96):

Voievodul Ştefan cel Mare a fost cel datorită căruia unele cârcotaşe iehoviste nu sunt astăzi fanatice închinătoare la Mahomed.

El a apărat creştinismul, şi-a apărat neamul de sclavia Imperiului Otoman, de transformarea în paşalâc turcesc (cum au suferit sârbii, ungurii şi grecii, o dominaţie sufocantă din partea islamiştilor), a apărat fetele şi femeile acestui neam de "necinstire" şi de deportarea în vastul imperiu otoman, şi-a apărat ţara de distrugere şi robie, limba, vatra şi istoria.

Dar de unde să ştie lucrurile astea, nişte trădători de neam, chiar dacă aceste lucruri se cunosc de prin clasa a IV dacă nu mă înşel...

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

Judecatile lui dumnezeu, sunt doar fabulatii

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu e corect ceea ce spui.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

Uimestema, ce este cprect?

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Dumnezeu este dreptate.Nu putem noi intelege.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

De la tot ce se intampla pe pamant este voia lui dumnezeu, am ajuns la dumnezeu e de neinteles. NU frate totul e foarte simplu, totul pe pamant se bazeaza pe probablitati, favorabile sau nefavorabile. nu e nici o voie de zeu aici

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nimic nu se intampla din intamplare.Toate sunt oranduite de Dumneze?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti moldovenii sunt inruditi cu el. laughing
Unde o fi ajuns oare?

| BlackSulphur a răspuns:

A construit biserici? A contribuit cu banet la ele? Normal! Intreaba-l pe preafericit!

| Constantin1963 explică (pentru BlackSulphur):

Da,si Gigi Becali a dat bani pentru constructia bisericilor.Ce-ar fi sa li facem si pe el sfant.happy

| BlackSulphur a răspuns (pentru Constantin1963):

Pai cam asa sta treaba. El este infractor, Stefan a prea-curvit si a fost un criminal. Deci...

| ErrorFound a răspuns (pentru BlackSulphur):

Hai ma, i-a umilit pe turci! Pentru asta nu merita si el ceva?

| BlackSulphur a răspuns (pentru ErrorFound):

Ba da. Un loc in istorie, la fel ca oricine altcineva.

| Mikhtarian a răspuns:

Vai de noi,ati fost voi langa Stefan cand a s-a luptat cu imperiul Otoman pentru tara noastra?
Voi nu stiti istorie,si criticati oameni care au luptat pentru tara,pentru credinta si pentru binele poporului,tipic romanesc.
Cel mai mare roman al tuturor timpurilor,check, ca de asta aveti net.
Ca a ajuns, ca n-a ajuns, trebuie apreciat pentru toata munca depusa din inima, romani de doi bani.

| Dumniezău a răspuns:

Nu.

| HDeNiSaR a răspuns:

Offff...
oameni buni... toţi spuneţi că a construit biserici şi este sfânt...
Dumnezeu de ce nu a permis să-i construiască David templu ci i-a spus că fiul lui î-l v-a construi? Şi bineînţeles, acum fără dar şi poate David a fost un închinător loial la Dumnezeu.
Pentru că David a vărsat sânge! 1 Cronici 22:7–10

Acum! cum poate un om care a ucis atât de mulţi oameni, care a lăsat copii în fiecare sat pe unde trecea şi femei însărcinate şi care nu trăia după nici o normă morală să fie considerat sfânt?

| sticla09 a răspuns:

Istoria e scrisa de invingatori.