| PorumbRodica1965 a întrebat:

Ce inchinare aproba Dumnezeu? Ii plac lui Dumnezeu toate religiile?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Efeseni 4:4, 5

77 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Conform unor crestini, doar acestia intra in Rai, esti de alta religie... vesti proaste.

| costis a răspuns:

Baptistii zic una, penticostalii alta. Cred ca nu putem noi sa ne interpunem si sa vorbim in locul Lui. De asta e bine sa avem incredere in ce au spus oamenii care au dus o viata dupa cuvantul lui. Si sunt cativa sfinti.

| PorumbRodica1965 explică:

Cum poti identifica inchinarea adevarata?

| M25M a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ceva imi spune ca detii inchiararea reala, nu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

In duh si in adevar, dar nu la pereti albi cum fac sectantii, gandeste-te ca Hristos a lasat icoana si sf apostol si evanghelist Luca a fost pictor, deci n-a lasat pereti albi

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, doar O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă in însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura.

| sublime89 a răspuns:

Dumnezeului crestin sa-i placa de unii oameni care venereaza alti zei? Tu ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Dumnezeu chiar nu-l intereseaza religia sau secta din care credem ca facem parte.
Este posibil ca un ateu sa fie mai bine vazut decat un asa zis credincios.
Faptele fac diferenta.

| suffarstar a răspuns:

Lui Dumnezeu nu-i place nicio religie. Credinta si faptele. Incetati sa mai spuneti: "religiea mea e mai buna sau mai adevarata decat a ta!" Lui Dumnezeu chiar nu-i pasa de chestia asta. :Lui ii pasa de trairea omului.El desparte oile la dreapta si caprele la stanga. Nu noi!

| suffarstar a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Unde scrie in Biblie ca trebuie sa ne inchinam la o icoana? Cand Isus i-a invatat pe ucenici cum sa se roage, nu le-a aratat nicio icoana. El Insusi se ruga intr-un loc retras. Mirosi a indoctrinare ortodoxa.

| anonimg a răspuns:

Nu toate. Ci doar acelea care se intemeieaza 100% pe Biblie.

| milan9 a răspuns:

Părinţii sau episcopii din primele secole ale creştinismului, tocmai ei sunt cei care au transmis pe cale orală cuvintele apostolilor, le-au explicat, şi într-un final au format colecţia de scrisori rămase de la apostoli, pe care noi azi o numim Sfânta Scriptură!
Bibliotecile întregi de cărţi ale Sfinţilor Părinţi, ale primilor episcopi ai Bisericii formează azi Sf.PREDANIE (foarte strictă, neschimbată pentru nici măcar un cuvânt de aproape 2000 de ani).

| milan9 a răspuns:

Scriptura nu este singurul produs al Bisericii.
In plus de asta Biserica este prioritara Bibliei. Biserica a alcatuit Biblia si nu invers.

Criteriul "credintei" confirmate de Dumnezeu este pastrarea si respectarea Bisericii Unice a Noului Testament si nu doar pastrarea unui text (al Scripturii) interpretat in mii de moduri diferite... sad

| Esperança a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Dar ce putem spune atunci de apostolii care se închinau Domnului în corturi?
Iar în al doilea rând, adevăraţii creştini nu se închină la peretele alb sau la vreun chip cioplit de mâna omenească, creştinul trebuie să i se închine lui Dumnezeu în Duh şi Adevăr, văd că ai spus şi tu asta, dar nu prea ştii ce înseamnă! Mai studiază Biblia!
Cum să te închini la perete? Adică recunoşti că tu te închini la icoană?

15 Afară sunt câinii, vrăjitorii, curvarii, ucigaşii, închinătorii la idoli şi oricine iubeşte minciuna şi trăieşte în minciună! Apocalipsa:22

20 Ceilalţi oameni, care n-au fost ucişi de aceste urgii, nu s-au pocăit de faptele mâinilor lor, ca să nu se închine dracilor şi idolilor de aur, de argint, de aramă, de piatră şi de lemn, care nu pot nici să vadă, nici să audă, nici să umble. Ap.9

15 Idolii neamurilor sunt argint şi aur, lucrare făcută de mâinile oamenilor.-Ps.135

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

"Scriptura nu este singurul produs al Bisericii. " - 2 Să n-adăugaţi nimic la cele ce vă poruncesc eu şi să nu scădeţi nimic din ele; ci să păziţi poruncile Domnului Dumnezeului vostru aşa cum vi le dau eu. - Deuteronom cap.4

6 N-adăuga nimic la cuvintele Lui, ca să nu te pedepsească şi să fii găsit mincinos. – Proverbe 30

18 Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.

19 Şi, dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei prorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta." - Apocalipsa 22

Şi cum poţi tu să spui că Biserica a alcătuit Biblia dacă ea este Cuvântul lui Dumnezeu insuflat de Duhul Sfânt?
Biserica pe ce bază s-a alcătuit, nu pe baza Cuvântului care a luat Trup şi a locuit printre noi?

| Dandanache a răspuns (pentru Esperança):

Citatele date de tine sunt adnotari stricte la textele din care provin. Ca si cum ai da o lege si ceri expres la sfarsit ca textul legii sa ramana nemodificat. Asta nu inseamna ca nu poti emite alte legi, diferite de cea emisa deja.

"Şi cum poţi tu să spui că Biserica a alcătuit Biblia dacă ea este Cuvântul lui Dumnezeu insuflat de Duhul Sfânt? "

Asa e, doar ca Biblia nu s-a infiripat de la sine, printr-un suflu divin, aparand in bratele Sfintilor Parinti cum au aparut tablele legii in mainile lui Moise. Biserica a fost instrumentul care a inlesnit aparitia Bibliei.

| Esperança a răspuns (pentru Dandanache):

Dumnezeu este acelaşi, El nu s-a schimbat, la fel şi legile lui sunt aceleaşi!
Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire" (2 Timotei 3:16)
Eu cred că dacă erau DOAR pentru oamenii de atunci, nu mai erau trecute în Scriptură, atât în Vechiul Testament, cât şi în Noul Testament!
Nu are nici un sens ceea ce spui! De ce să nu împlinim TOATĂ Scriptura? Ne "detronează" tradiţiile, cumva?

| Dandanache a răspuns (pentru Esperança):

Are foarte mare sens ce spun. Ultimul tau raspuns e insa o replica mecanica fara sens, lucru ce ma face sa inteleg ca nu ai inteles ce am spus prima data.

Draga mea, o intrebare logica, la care astept un raspuns logic: Daca in Deuteronom scrie sa nu se mai adauge nimic, de ce s-au mai scris carti canonice si ulterior?

| milan9 a răspuns (pentru Dandanache):

"Să n-adăugaţi nimic la cele ce vă poruncesc eu şi să nu scădeţi nimic din ele; ci să păziţi poruncile Domnului Dumnezeului vostru aşa cum vi le dau eu. - Deuteronom cap.4, 2
"N-adăuga nimic la cuvintele Lui, ca să nu te pedepsească şi să fii găsit mincinos." – Proverbe 30, 6

Aceste cuvinte de mai sus au fost date cu aproape 1500 de ani inainte de Noul Testament.
Noul Testament stipuleaza in mai multe locuri faptul ca nu este o lucrare completa, exhaustiva, ci, ca MAI EXISTA si multe alte lucruri CARE NU SUNT SCRISE IN CARTEA ACEASTA (Biblia).

| milan9 a răspuns (pentru Dandanache):

Apoc. 22,18 "Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta."
19 "Şi, dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei prorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta." - Apocalipsa 22

Apostolul Ioan se refera aici doar la profetiile referitoare la "sfarsitul lumii". Intr-adevar, nimeni din Biserica nu s-a incumetat sa faca alte profetii. Indrazneala unor profetii false insa a venit din partea unui cult sau a altui cult, aflate in afara Bisericii.

| gingergirl1 a răspuns:

Nu RELIGIA te duce in cer ci CREDINTAwinking

| milan9 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Este un lucru esenţial faptul că ICONELOR li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinaţie)! Au doar valoare simbolică şi harică, sunt doar obiecte de cult, tot la fel cum evreii nu se "temeau" de setele de feluri de obiecte de cult adoptatea la recomandarea profeţilor şi chiar a lui Dumnezeu...

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi happy de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…

| Esperança a răspuns (pentru Dandanache):

Pentru că sunt legi date de Dumnezeu, noi aici vorbim de cărţile în care sunt adăugate altele, pe lângă ce scrie în Biblie!
Obiceiuri şi tradiţii care nu au niciun fundament biblic!
De ex. luăm explicaţia dată de milan că voi nu va închinaţi la icoane, ci le cinstiţi! Dar în ce constă acea cinstire? Dacă nu vă închinaţi, de ce aveţi rugăciuni scrise către acei "sfinţi"?
Asta este o adăugare, la ceea ce scrie în Biblie!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Esperança):

Esti pe langa subiect ca de altfel toti sectantii, am intrebat de ce Hristos cand s-a sters pe mahrama a lasat chipul nu niste cute?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru suffarstar):

Tu din ce secta te tragi? oi fi fiul lui Tomilson? nu mai repet ca o fac degeaba

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

MILAN! TREZESTE-TE 1 Nu stiu cine te-a invatat, dar rau te-a invatat. Dar nu stii tu oare ca,,, crestinatatea, cu beserica ei a luptat impotriva Bibliei? Vai vai ce falsuri scoti, cum poti debita asa ceva, plagiezi baiete. Bine spui ca este foarte stricta, si neschimbata, dar voi a-ti adaugat;-,, craciunul;, sfintii mucenici, ca toti au ajuns numai la voi, dar macar daca ati da si voi dovada de credinta la fel ca cei pe care vreti sa-i numiti sfinti, sfintii care nu l-au cunoscut pe Dumnezeu, sfintii parinti, cine sunt, ce nume au /? Auzi sfanta predanie, ce mai e si aia? Va preda cum sa inselati enoriasii/Cand a vorbit ISUS despre asa ceva? El a afirmat. Cuvantul tau este Adevarul"- nu sf. predanie.

| PorumbRodica1965 explică (pentru gingergirl1):

Depinde pentru cine este loc in cer. Doar 144000 locuri sunt rezervate.

| PorumbRodica1965 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Tu ai luat-o rau de tot pe ulei. Scris este de catre apostoli asa ceva? Si cauta sa te informezi ce este secta.

| PorumbRodica1965 explică (pentru M25M):

Ceva iti spune bine. Hai sa ne identificam, care este textul de azi, si un verset aferent?

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonimg):

Acelea sau aceea, care se bazeaza 100% pe Biblie? Dumnezeu ne invata ca este o singura forma de inchinare adevarata, un singur Dumnezeu atotputernic, un singur ISUS CRISTOS, un singur BOTEZ. OAMENII CARE PROMOVEAZA inchinarea adevarata, si fac vointa Sa, sunt aprobati.