| PorumbRodica1965 a întrebat:

Ce inchinare aproba Dumnezeu? Ii plac lui Dumnezeu toate religiile?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Efeseni 4:4, 5

77 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Baptistii zic una, penticostalii alta. Cred ca nu putem noi sa ne interpunem si sa vorbim in locul Lui. De asta e bine sa avem incredere in ce au spus oamenii care au dus o viata dupa cuvantul lui. Si sunt cativa sfinti.

| Capone_Matey_1996 a răspuns (pentru costis):

Dar tu ai ai auzit de adventisti de ziua a saptea! adventisti de ziua a saptea sunt cei care tin sabatul asa cum zis dumnezeu! adica sambata!

| Capone_Matey_1996 a răspuns (pentru costis):

Eu zic sa mai cititi biblia sau sa va mai infomati despre sabat! in porunca a patra dumnezeu a zis sa pazim sabatul adica ziua de odihna. dumnezeu a creat lumea in 7 zile si a saptea zi sa odihnit. acea zi a fost sabatul adica sambata care dumzeu a pus-o deoparte ca zi de odihna.eu cred ca lui dumzeu i place biserica adventista de ziua a saptea

| costis a răspuns (pentru Capone_Matey_1996):

Si mormonii zic ca lui Dumnezeu ii place biserica lor. Ghici ce zic baptistii?

| Capone_Matey_1996 a răspuns (pentru costis):

Uite eu nu stiu ce zic baptistii, dar baptistii sunt aproape de cea ce am zis eu si uni dintre ei sunt de acord cu sabatul!, am auzit de la multi oameni ca l-au intrebat pe parintele biserici ortodoxe despre sabat.si el a spus ca ziua de odihna este sabatul deci asta stie oricare preot ortodox, si mai multa lume dar fiecare face ce vrea, cum vrea.si cum stie

| dragos38 a răspuns (pentru Capone_Matey_1996):

Azi am gasit o carticica in cutia postala de la Biserica Baptista, pentru mine toti sunt o apa si un pamant, in care sunt invitat... iar pe cele 2 foi erau scrise pasaje din biblie ''Trebuie sa reconosti ca esti un pacatos in fata lui d-zeu(zeul evreilor)Biblia spune clar ca toti oamenii sunt pacatosi (mai putin sectantii)Trebuie sa realizezi ca este o pedeapsa pentru pacatul tau.Pedeapsa pentru pacatul tau este moartea in iad pentru eternitate (ca asa vrea YHWEH-ZEUL EVREILOR) Trebuie sa accepti salvarea lui Dumnezeu-Domnul zeu.si bine inteles dupa ce insira tot felul de amenintari relatate din biblie invita la domnul Isus Cristos caci el vrea sa te salveze dar cu o conditie sa devii sectant baptist, iehovist, penticostal, sau dracu mai stie ce fel de secte mai misuna prin romania.Ba sectantiilor cum puteti fi atat de primitivi in gandire si intoxicati pana in maduva spinarii.vedeti ca intr-una din secte domnul zeu a zis ca nu este loc pentru toti imbecili doar 144 de mii de prosti pardon nu prosti oameni curati la suflet fara pacate care cred orbeste in spusele bibliei caci acolo este cuvantul domnului zeu.In rest veti arde in idul cel vesnic pe care creat tot domnul zeu prin marinimia s-a fata de robii sai care nu vor sai fie sclavi.Deci nici macar voi ba sectantiilor nu o sa ajungeti sa stati la masa cu domnul zeu, pentru ca sunteti milioane in lumea asta si locurile in rai sunt limitate, parerea mea este sa va inchinati mai mult 24/24 de ore.

| PorumbRodica1965 explică (pentru dragos38):

D-soru Dragos, buna libertate de exprimare ai tu, daca iti permiti sa faci pe cineva prost, nu dai tu dovada de desteptaciune, nici prin scriere nici prin exprimare. Slaba ta pregatire se vede din gandirea ta, nu stim cine sunt maqi imbecili cum te exprimi tu, dupa multa carte pe care o posezi, in loc sa influientezi pozitiv, spui numai tampenii, pai ce crestin esti tu? Darparca spuneai ca nu te intereseaza Biblia, si religia, dar totusi intri aici pentru ati spune si tu parerea, dar o faci intr-un mod josnic, cu insulte, si ocara. Daca nu-ti place de cineva, ce te intereseaza pe tine, ce crede cineva, tu trebuie sa-ti porti grija ta. Iarca sa manifesti grija si pentru altii, trebuie sa dai dovada de anumite capacitati, si de incredere, dar tu?

| PorumbRodica1965 explică (pentru Capone_Matey_1996):

Bine spui, lumea face ceea ce vrea, si asa ii sunt si rezultatele. Dar crestinii adevarati nu fac parte din lume. 1Ioan 5:19;

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Da,a fost o exprimare grosolana asta este, oricum sectele nu au nici o treaba cu divinitatea,iar majoritatea liderilor care au fondat secte le-au facut pentru proprile interese/Eminescu zicea asa-''Religia este o fraza de dansii inventata''eu sunt un pic mai vulgar si zic asa Religiile(sectele)sunt niste prostii de unii lideri inventate(smecheri)ca,cu, a lor vrajeala masele mari de oameni sa poata fi manipulati( milioane de indoctrinati,extremisti,mistici, deliranti) in numele unui zeu crud care instiga la crime, furturi, amenintari cu moartea, si atunci de unde vine negativitatea, xenofobia(ura fata de alte persoane sau fata de alte popoare)de la mine care am scos in evidenta unele pasaje din biblie.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Numai crestinii ajung in Rai, restul am dat de dracul (la propriu).

| PorumbRodica1965 explică (pentru DracusorImpielitat):

Esti tu hazliu, dar sa stii ca este mare lucru sa cunosti ADEVARUL (Ioan 8:32 ). Raiul a fost pe pamant creat (EDEN), Dumnezeu a dorit ca Adam si EVA si urmasii lor sa extinda gradina raiului pe intreg pamantul, scopul lui Dumnezeu nu a esuat, ce si-a propus va realiza.Dar asa scrie in Biblia, ca oamenii care infaptuiesc vointa lui Dumnezeu, vor locui pamantul, iar cei rai, cei lipsiti de pietate vor fi nimiciti. Psalmul 37:11. Este un privilegiu sa fii crestin.

| DracusorImpielitat a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Hazlie*, sunt fata, sun agnostica, Biblia mi se pare ca are o parte asa, de morala, dar si niste chestii aberante. Respect pe toti, indiferent de religie, o seara faina.

| PorumbRodica1965 explică (pentru DracusorImpielitat):

Eu doresc sa purtam dialog, desigur cu seriozitate, daca vrei cand doresti. Numai bine.

| anonimg a răspuns:

Nu toate. Ci doar acelea care se intemeieaza 100% pe Biblie.

| PorumbRodica1965 explică (pentru anonimg):

Acelea sau aceea, care se bazeaza 100% pe Biblie? Dumnezeu ne invata ca este o singura forma de inchinare adevarata, un singur Dumnezeu atotputernic, un singur ISUS CRISTOS, un singur BOTEZ. OAMENII CARE PROMOVEAZA inchinarea adevarata, si fac vointa Sa, sunt aprobati.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURĂ!

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, doar O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă in însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura.

| milan9 a răspuns:

Părinţii sau episcopii din primele secole ale creştinismului, tocmai ei sunt cei care au transmis pe cale orală cuvintele apostolilor, le-au explicat, şi într-un final au format colecţia de scrisori rămase de la apostoli, pe care noi azi o numim Sfânta Scriptură!
Bibliotecile întregi de cărţi ale Sfinţilor Părinţi, ale primilor episcopi ai Bisericii formează azi Sf.PREDANIE (foarte strictă, neschimbată pentru nici măcar un cuvânt de aproape 2000 de ani).

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

MILAN! TREZESTE-TE 1 Nu stiu cine te-a invatat, dar rau te-a invatat. Dar nu stii tu oare ca,,, crestinatatea, cu beserica ei a luptat impotriva Bibliei? Vai vai ce falsuri scoti, cum poti debita asa ceva, plagiezi baiete. Bine spui ca este foarte stricta, si neschimbata, dar voi a-ti adaugat;-,, craciunul;, sfintii mucenici, ca toti au ajuns numai la voi, dar macar daca ati da si voi dovada de credinta la fel ca cei pe care vreti sa-i numiti sfinti, sfintii care nu l-au cunoscut pe Dumnezeu, sfintii parinti, cine sunt, ce nume au /? Auzi sfanta predanie, ce mai e si aia? Va preda cum sa inselati enoriasii/Cand a vorbit ISUS despre asa ceva? El a afirmat. Cuvantul tau este Adevarul"- nu sf. predanie.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ce este PREDANIA?
- Vedem că apostolii îi LAUDĂ pe cei care respectă "predaniile", "tradiţiile", rezultă de aici faptul că Biserica şi-a alcătuit încă de la început anumite forme prin care s-a continuat activitatea de sfintire, de transmitere a harului de la cler spre credincioşi, diferite forme de rugăciune...

Iată doar câteva citate biblice despre Predanie (sensul actual al "Sf. Tradiţii"):
1). -II Tesaloniceni 2, 15:,, Deci, dar, fratilor, staţi neclintiţi şi tineţi predaniile pe care le-aţi învăţat, fie prin cuvint, fie prin epistola noastra." (şi alte învăţături, suplimentare faţă de cele trimise prin epistolă, prin scrisoare)
2). -Ioan 20, 30: "Deci si alte multe minuni a facut Iisus inaintea ucenicilor Sai, care nu sunt scrise in cartea aceasta." ( Sf. Traditie, Predanie)
3). -I Corinteni 11, 2:,, Fraţilor vă laud că în toate va aduceţi aminte de mine şi ţineţi predaniile aşa cum vi le-am dat"
4). -Faptele Apostolilor 2, 42,, Şi stăruiau în învăţătura apostolilor şi în împărtăşire, în frângerea pâinii şi în rugăciuni."
5). -II Petru 3, 2:,, Ca să vă aduceţi aminte de cuvintele cele mai înainte grăite de sfinţii prooroci şi de porunca Domnului şi Mântuitorului dată prin apostolii voştri."
6). -Filipeni 4, 9:,, Cele ce aţi învăţat si ati primit si ati auzit şi ati văzut la mine, acestea să le faceţi, şi Dumnezeul păcii va fi cu voi."
7). -II Tesaloniceni 3, 6:,, Fraţilor, va poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără de rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi."
8). -II Timotei 1, 13:,, Ţine dreptarul cuvintelor sănătoase pe care le-ai auzit de la mine, cu credinţă şi cu iubirea ce este în Hristos Iisus."
9). -Ioan 21, 25:,, Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a facut Iisus şi care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris. Amin."
10). -II Timotei 2, 2:,, Şi cele ce ai auzit de la mine, cu mulţi martori de faţă, acestea le încredinţează la oameni credincioşi, care vor fi destoinici să înveţe şi pe alţii."etc...

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Termenul de "Craciun" NU este un termen pagân. Este doar denumirea sub care este cunoscuta în popor sarbatoarea NASTERII DOMNULUI.

Denumirea aceasta "craciun", specifica poporului român, nu este anterioara crestinismului, ci a fost elaborata de popor in cadrul celor 2000 de ani de crestinism.

Cea mai explicita si mai corecta denumire este însa "NASTEREA DOMNULUI".
Alaturi de alte denumiri populare asemanatoare, si termenul "Craciun" este doar un sinonim, unul mai putin relevat însa decât denumirea prioritara a evenimentului - "NASTEREA DOMNULUI".

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ce spui de asta?
Biblia nu vorbeşte despre "Biblie", dar în schimb vorbeşte despre "TRADIŢIA ORALĂ", despre cuv. PREDANIE! Mântuitorul Hristos nu vorbeşte despre Biblie pentru că Biblia nu era scrisa (urma să se scrie în decursul primului secol, şi să se unifice în cel imediat următor…)

Dacă vreo persoană nu recunoaşte IMPARŢIALITATEA şi CORECTITUDINEA Bisericii primelor două secole (aceeaşi care avea şi icoane, care lăsa şi scrieri teologice- păstrate astăzi, etc…), atunci nu are ABSOLUT NICI UN MOTIV să respecte Scriptura – apărută exact în interiorul ACELEI Biserici.

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Milan, nu te supara, dar numai aiureli vorbesti. Dar ISUS cand a fost la varsta de 12 ani, in sinagoga din ce suluri a citit? Dar adult fiind cand a citit din profetul ISAIA61:1-8. nu erau scrieri sfinte? Nu a spus insusi ISUS despre Cuvantul lui Dumnezeu ca este adevarul? Nu a spus El apostolilor ca vor cunoaste acest adevar si vor fi liberi de invatatura gresita si liberi sa aleaga calea ce duce la viata vesnica /? Milan, studiaza Biblia cu Martorii si ve-i vedea, adevarul, teologia nu te invata adevarul. Nu te vad sa vorbesti deloc despre lucruri actuale, adevarate. Incearca. NU trebuie sa-ti schimbi religia, ci doar sa studiezi, nu sa inveti teatru. INCEARCA pana MAI AI TIMP.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Iata unde e marea problema...
Un "studiu" oferit de o grupare dizidenta (sectă) nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Daca Dumnezeu a confirmat Vechiul Testament, Acelasi Dumnezeu (de data aceasta prin Biserica) a confirmat Noul Testament.

Baza pentru a nu mai fi contradicţii asupra Bibliei nu este studiul după inspiraţia proprie.
Oricât de "atent" ar studia cineva, foarte uşor se poate cădea într-o oarecare "variantă de interpretare" dorită de un grup sau altul. Astfel, ultimul secol a inventat pentru nevoile diferitelor secte şi culte aproape 40000 de variante.

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Da, bine, stai tu acolo unde esti, ca probabil nu este pentru tine adevarul, dar daca este si esti sincer Dumnezeu iti va deschide mintea si inima. Ca stii ca inima noastra vrea multe ce crede ea ca este bine, dar este tradatoare, dar Dumnezeu este mai mare ca inima noastra.

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Auzi, dar in cei aproape 34 de ani cat a trait ISUS ca om pe pamant, de cate ori ai auzit tu ca si-a serbat ziua de nastere in 25 detember? Cand si-a impodobit bradul, si a facut dezastre in natura prin taiere de brazi, pe care sa-i arunce la gunoi dupa doua daptamani /UNDE ai gasit tu scrisa informatia ca apostolii au participat la tinerea zilei lui ISUS, sau a lor, sau cand au auzit ca ISUS a umblat cu sorcova, sau a vopsit oua rosii, sau a umblat la stropit /Auzit-ai tu sa scrie sau ai vazut scris in Biblie despre Seara de craciun, a doua si a treia zi de craciun,? Iata cateva lucruri pe care voi le-ati adaugat, ca sa aveti motivatie de a sarbatori ceea ce vreti voi, nu ceea ce vrea Dumnezeu. MAI aveti putin timp, sa va caiti. Nu a spus ISUS sa sarbatorim nasterea sa ci moartea, ca pentru acel lucru a venit, sa plateasca pretul de rascumparare a omului pierdut in pacat si moarte.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Brazii, ouale rosii, caltabosii si chisca nu au legatura cu sarbatoarea crestina in sine, ci cu obiceiurile culinare ale romanilor, sau cu detalii referitoare la design, spre exemplu...

De ce trebuie interzice? Nu este un lucru strigator la cer sa interzici inghetata pe bat doar pentru apostolii nu au mancat inghetata pe bat? Nu e un lucru eufemistic spus, "deplasat", faptul de a condamna pastele italiene daca apostolii nu au mancat spaghetti?
Mie mi se pare normal sa pastram masura lucrurilor pentru a nu deveni aberatii. Dv. cum vi se pare?

| milan9 a răspuns:

Scriptura nu este singurul produs al Bisericii.
In plus de asta Biserica este prioritara Bibliei. Biserica a alcatuit Biblia si nu invers.

Criteriul "credintei" confirmate de Dumnezeu este pastrarea si respectarea Bisericii Unice a Noului Testament si nu doar pastrarea unui text (al Scripturii) interpretat in mii de moduri diferite... sad

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

"Scriptura nu este singurul produs al Bisericii. " - 2 Să n-adăugaţi nimic la cele ce vă poruncesc eu şi să nu scădeţi nimic din ele; ci să păziţi poruncile Domnului Dumnezeului vostru aşa cum vi le dau eu. - Deuteronom cap.4

6 N-adăuga nimic la cuvintele Lui, ca să nu te pedepsească şi să fii găsit mincinos. – Proverbe 30

18 Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.

19 Şi, dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei prorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta." - Apocalipsa 22

Şi cum poţi tu să spui că Biserica a alcătuit Biblia dacă ea este Cuvântul lui Dumnezeu insuflat de Duhul Sfânt?
Biserica pe ce bază s-a alcătuit, nu pe baza Cuvântului care a luat Trup şi a locuit printre noi?

| Dandanache a răspuns (pentru Esperança):

Citatele date de tine sunt adnotari stricte la textele din care provin. Ca si cum ai da o lege si ceri expres la sfarsit ca textul legii sa ramana nemodificat. Asta nu inseamna ca nu poti emite alte legi, diferite de cea emisa deja.

"Şi cum poţi tu să spui că Biserica a alcătuit Biblia dacă ea este Cuvântul lui Dumnezeu insuflat de Duhul Sfânt? "

Asa e, doar ca Biblia nu s-a infiripat de la sine, printr-un suflu divin, aparand in bratele Sfintilor Parinti cum au aparut tablele legii in mainile lui Moise. Biserica a fost instrumentul care a inlesnit aparitia Bibliei.

| Esperança a răspuns (pentru Dandanache):

Dumnezeu este acelaşi, El nu s-a schimbat, la fel şi legile lui sunt aceleaşi!
Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire" (2 Timotei 3:16)
Eu cred că dacă erau DOAR pentru oamenii de atunci, nu mai erau trecute în Scriptură, atât în Vechiul Testament, cât şi în Noul Testament!
Nu are nici un sens ceea ce spui! De ce să nu împlinim TOATĂ Scriptura? Ne "detronează" tradiţiile, cumva?

| Dandanache a răspuns (pentru Esperança):

Are foarte mare sens ce spun. Ultimul tau raspuns e insa o replica mecanica fara sens, lucru ce ma face sa inteleg ca nu ai inteles ce am spus prima data.

Draga mea, o intrebare logica, la care astept un raspuns logic: Daca in Deuteronom scrie sa nu se mai adauge nimic, de ce s-au mai scris carti canonice si ulterior?

| milan9 a răspuns (pentru Dandanache):

"Să n-adăugaţi nimic la cele ce vă poruncesc eu şi să nu scădeţi nimic din ele; ci să păziţi poruncile Domnului Dumnezeului vostru aşa cum vi le dau eu. - Deuteronom cap.4, 2
"N-adăuga nimic la cuvintele Lui, ca să nu te pedepsească şi să fii găsit mincinos." – Proverbe 30, 6

Aceste cuvinte de mai sus au fost date cu aproape 1500 de ani inainte de Noul Testament.
Noul Testament stipuleaza in mai multe locuri faptul ca nu este o lucrare completa, exhaustiva, ci, ca MAI EXISTA si multe alte lucruri CARE NU SUNT SCRISE IN CARTEA ACEASTA (Biblia).

| milan9 a răspuns (pentru Dandanache):

Apoc. 22,18 "Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta."
19 "Şi, dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei prorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta." - Apocalipsa 22

Apostolul Ioan se refera aici doar la profetiile referitoare la "sfarsitul lumii". Intr-adevar, nimeni din Biserica nu s-a incumetat sa faca alte profetii. Indrazneala unor profetii false insa a venit din partea unui cult sau a altui cult, aflate in afara Bisericii.

| Esperança a răspuns (pentru Dandanache):

Pentru că sunt legi date de Dumnezeu, noi aici vorbim de cărţile în care sunt adăugate altele, pe lângă ce scrie în Biblie!
Obiceiuri şi tradiţii care nu au niciun fundament biblic!
De ex. luăm explicaţia dată de milan că voi nu va închinaţi la icoane, ci le cinstiţi! Dar în ce constă acea cinstire? Dacă nu vă închinaţi, de ce aveţi rugăciuni scrise către acei "sfinţi"?
Asta este o adăugare, la ceea ce scrie în Biblie!

| Dandanache a răspuns (pentru Esperança):

Ce inseamna pentru voi ca e lege data de Dumnezeu? Faptul ca e scrisa si confirmata ca si Canon? Cu alte cuvinte, logica neoproestanta sustine doar Biblia pe motiv ca Dumnezeu se releva doar in scris, intr-o serie de texte a caror sfintenie e legalizata de om. Ce ati fi facut daca traiati in secolul 1-2, voi neoprotestantii care atunci vreti sa va intoarceti, intr-un moment in care Biblia nu exista? Ati fi refuzat evanghelia, fiindca era verbalizata si nu adunata intr-un tom scris?

"Obiceiuri şi tradiţii care nu au niciun fundament biblic!"

Chiar si Pavel spune in scrisorile sale sa respecti si cele scrise si predania. Pentru ca nu toate cele trebuincioase au fost consemnate.

Nu ma rog la sfinti, dar exista argumente biblice pentru cinstirea lor:

2 Corinteni 5, 20: În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca mijlocitori, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi.

Psalmul 150:
1. Lăudaţi pe Domnul întru sfinţii Lui; lăudaţi-L pe El întru tăria puterii Lui.
2. Lăudaţi-L pe El întru puterile Lui; lăudaţi-L pe El după mulţimea slavei Lui.

Luca 2, 14: Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu şi pe pământ pace, între oameni bunăvoire!

Luca 1
46. Şi a zis Maria: Măreşte sufletul meu pe Domnul.
47. Şi s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48. Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49. Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic şi sfânt este numele Lui.

| Esperança a răspuns (pentru Dandanache):

Stai liniştit că sfinţii la care face referire Scriptura nu sunt nici Constantin cel Mare, nici Parascheva!
Voia Lui Dumnezeu pentru toţi oamenii este ca să se sfinţească! Prin urmare nu ai cum să ajungi în Cer dacă nu eşti sfinţit prin Sângele lui Isus Hristos!
Sfinţii Săi sunt acei oameni pentru care El şi-a dat viaţa şi care la rândul lor au ascultat de Dumnezeu şi au făcut voia Lui.
Dar Dumnezeu nu doreşte venerarea,cinstirea, adorarea niciunui om! El doreşte să ne închinăm DOAR Lui în Duh şi Adevăr!
Nu are nici un rost să ne contrazicem atât, când Biblia e clară! Cine o înţelege bine, cine nu, să ceară înţelepciune de la Dumnezeu ca să o înţeleagă!

| milan9 a răspuns (pentru Dandanache):

Intr-adevar, prin cinstindu-i pe sfinti Il cinstim chiar pe Dumnezeu, Cel pe care ei l-au urmat cu credinta: happy

"Psalmul 150:
1. Lăudaţi pe Domnul întru sfinţii Lui; lăudaţi-L pe El întru tăria puterii Lui.
2. Lăudaţi-L pe El întru puterile Lui; lăudaţi-L pe El după mulţimea slavei Lui.

Luca 2, 14: Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu şi pe pământ pace, între oameni bunăvoire!

Luca 1
46. Şi a zis Maria: Măreşte sufletul meu pe Domnul.
47. Şi s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48. Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49. Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic şi sfânt este numele Lui."

| milan9 a răspuns:

Circumcizia copiilor mici? Tot Vechiul Testament vorbeste despre ea. Daca noi nu mai avem nevoie acum, nu inseamna ca nu a fost utila atunci demult, sau ca Dumnezeu s-ar fi inselat... Nu!

| milan9 a răspuns:

Referitor la salarii, aproape ca este in castigul statului sa le acorde 40% din venitul lunar in timp ce de luat le iau aproape 50%! In ziua de salariu acestia vin cu bani de acasa pentru a-si completa plata impozitelor. Cunosc si cazuri.

Nu e moral sa aduci in discutie acest ajutor de la stat pentru un om ce are si o familie, asta in timp ce toate sectele inclusiv gruparea din care faceti parte "incurajeaza" si solicita achitari de "donatii" (forma mascata pentru zeciuiala) prin care se strang sume enorme in favoarea cultului si luderilor lui.

Preotia NU a fost desfiintata, ci a fost chiar INFIINTATA de Fiul lui Dumnezeu. Exista acele vreo suta de versete referitoare la preotie (am dat de prea multe ori lista in care Dumnezeu confirma in Noul Testament...)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

In duh si in adevar, dar nu la pereti albi cum fac sectantii, gandeste-te ca Hristos a lasat icoana si sf apostol si evanghelist Luca a fost pictor, deci n-a lasat pereti albi

| suffarstar a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Unde scrie in Biblie ca trebuie sa ne inchinam la o icoana? Cand Isus i-a invatat pe ucenici cum sa se roage, nu le-a aratat nicio icoana. El Insusi se ruga intr-un loc retras. Mirosi a indoctrinare ortodoxa.

| Esperança a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Dar ce putem spune atunci de apostolii care se închinau Domnului în corturi?
Iar în al doilea rând, adevăraţii creştini nu se închină la peretele alb sau la vreun chip cioplit de mâna omenească, creştinul trebuie să i se închine lui Dumnezeu în Duh şi Adevăr, văd că ai spus şi tu asta, dar nu prea ştii ce înseamnă! Mai studiază Biblia!
Cum să te închini la perete? Adică recunoşti că tu te închini la icoană?

15 Afară sunt câinii, vrăjitorii, curvarii, ucigaşii, închinătorii la idoli şi oricine iubeşte minciuna şi trăieşte în minciună! Apocalipsa:22

20 Ceilalţi oameni, care n-au fost ucişi de aceste urgii, nu s-au pocăit de faptele mâinilor lor, ca să nu se închine dracilor şi idolilor de aur, de argint, de aramă, de piatră şi de lemn, care nu pot nici să vadă, nici să audă, nici să umble. Ap.9

15 Idolii neamurilor sunt argint şi aur, lucrare făcută de mâinile oamenilor.-Ps.135

| milan9 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Este un lucru esenţial faptul că ICONELOR li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinaţie)! Au doar valoare simbolică şi harică, sunt doar obiecte de cult, tot la fel cum evreii nu se "temeau" de setele de feluri de obiecte de cult adoptatea la recomandarea profeţilor şi chiar a lui Dumnezeu...

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi happy de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Esperança):

Esti pe langa subiect ca de altfel toti sectantii, am intrebat de ce Hristos cand s-a sters pe mahrama a lasat chipul nu niste cute?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru suffarstar):

Tu din ce secta te tragi? oi fi fiul lui Tomilson? nu mai repet ca o fac degeaba

| PorumbRodica1965 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Tu ai luat-o rau de tot pe ulei. Scris este de catre apostoli asa ceva? Si cauta sa te informezi ce este secta.

| Esperança a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Tu oricum eşti în paralel cu realitatea! Vise plăcute happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu ai logica bre tanti, ti-am pus intrebarea de ce Hristos s-a botezat la 30 de ani si nu la 2 ani sau la alta varsta? crezi cu toate cunostintele tale biblice sa-mi raspunzi logic? daca da nu o sa mai ma contrazic cu tine deloc, ce zici esti odata in stare sa nu ocolesti un raspuns direct, cu citate fara citate, cum vrei tu dar sa reiasa raspunsul cel mai logic nu abureala?

| suffarstar a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu ma trag din nicio secta. Eu sunt crestin si atat. Nu apartin niciunui cult. Esti un indoctrinat Religia mea in sus si in jos. Nu scrie niciunde in Biblie ca Isus a lasat vreo icoana sau s-a sters cu ceva pe fata, e o minciuna ieftina. Isus a zis "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata, nimeni nu vine la tala decat prin mine. " Spune si mie unde e specificat cuvantul ortodoxism. La fel zic si catolicii : Singura religie adevarata! Am intalnit si culte care zic aceeasi chestie. Toti se bat cu caramida in piept ca religia lor e cea adevarata. Mi-e scarba!

| iurii75 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Esti pe langa subiect ca de altfel toti sectantii, am intrebat de ce Hristos cand s-a sters pe mahrama a lasat chipul nu niste cute?
rolling on the floor poveşti populare beşlegene

| PorumbRodica1965 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Asculta,micutule, cand mi-ai pus tu intrebarea si nu ti-am raspuns? Daca nu am observat, se poate, dar aceasta chiar nu am vazut-o. SCUzE Asa ca acusica iti raspund, dar nu mai fi asa ironic si rau ca nu-ti sta bine, esti doar din neamul meu, esti semenul meu, si ve-i zice si ca esti crestin. decisickRASPUNS LA INTREBAREA TA. biblic.: te rog sa citesti ca sa ai argument, (sa nu zici ca este de la mine citire ), conditia pentru botez era pusa de catre ISUS astfel :citeste in Matei 28:16-20 - prima data trebuia dus mesajul, sau informatia despre nevoia de a cunoaste adevarul despre Dumnezeu, si ISUS, si pentru asa ceva trebuiau sa faca ucenici sau discipoli, acu daca era nevoie de invatatura adevarata, aceasta nu putea sa fie predata la un copil de 6 saptamani, sau cum zici tu la 2 ani, ca nu precepea nimic copilul la varsta respectiva, dar un om matur poate sa invete, sa se documenteze, care este adevarul despre Dumnezeu si scopul sau cu privire la om si pamant. Ioan 17 :3 Ioan 8:32. Sau eu ca si parinte a copilului meu, nu pot sa-i hotarasc eu alegerea in viata copilului meu, daca va vrea sa fie credincios, daca va vrea sa faca ceea ce vrea Dumnezeu sau nu, sau sa-i numesc nasi de botez, care sa vorbeasca pentru el cum este obiceiul la unele culte, ca nasa trebuie sa zica la botez crezul pentru al insoti pe copilas, si poate ea nici nu crede ce zice. Dar eu ca parinte, obligatia mea este sa-l invat pe copilul meu adevarul (daca-l cunosc si eu )Deuteronomul 6:6, 7. Si el cand va avea capacitatea de-a discerne va face ceea ce va vrea, este alegerea lui. asa ca este nevoie sa fii matur cat, de cat in gandire, pentru ca tu sa fii constient de necesitatile tale spirituale. Dupa aceea este nevoie sa faci unele schimbari in viata ta desi de ordin moral citeste in 1Corinteni6:9,10( Desigur nu toti oamenii au o conduita libertina,) dar. iata la copilasul mic nu pot sa-i spun aceste lucruri, caci el nu cunoaste lucrurile carnii, placerile lumii decazute, el vede totul roz, pana se trezeste, apoi vede-n culori, ca lumea este in puterea lui Satan 1Ioan 5:19. Dar trebuie sa iesim din ea, sa nu mai facem ceea ce face lumea. Daca am invatat adevarul despre Dumnezeu si ISUS si despre ce fel de persoane trebuie sa fim pentru a fi aprobati de Dumnezeu, trebuie sa incercam sa punem in practica ceea ce am invatat, sa vedem daca suntem pregatiti pentru a ne dedica viata lui Dumnezeu, sau mai avem de lucrat la persoana noastra launtrica, iata, este un drum pana la botez,. IAR botezul sau cufundarea in apa se face inaintea multor martori, este o marturie publica, ca vrei sa-i slujesti lui Dumnezeu din toata inima sa faci vointa Sa. UN copilas mic nu poate sa depuna aceasta marturie. ISUS ne-a lasat acest exemplu, de a se boteza la varsta maturitatii, El nu a fost doar stropit cu apa pe cap, sau nu i s-a turnat apa pe cap( Matei 3:16), a fost cufundat in apa, trebuie sa-l faci de buna voie,, Desigur este important sa stii ce inseamna sa fii botezat in NUMELE TATALUI, IN NUMELE FIULUI SI AL SF. DUH. dar daca vrei cu o data viitoare mai vorbim. Te rog sa citesti versetele biblice, si in Isaia 48:17-20 Faptele apostolilor 8:26-36;

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Dacă maturii pot primi, atunci pruncii CU ATÂT MAI MULT! Botezul ocazional al celor maturi a fost şi este doar un caz particular.
Pruncii nu au oare nici un merit să-L primească pe Hristos, să se unească cu Hristos? crying

Trebuie neapărat să ajungă maturi şi plini de păcate ca să-l poată primi abia atunci pe Hristos? Cât au fost mai mici, cu sufletul curat, le era departe de ei acest DAR? Curios lucru! crying

Evreii şi creştinii Bisericii nu au îndrăznit să-i nedreptăţească tocmai pe prunci şi să-i îndepărteze jumătate de viaţă de la unirea cu Hristos!
1). Astfel, evreii aveau happy "intrarea în legământ" (SINGURUL "BOTEZ" al evreilor aplicat pruncilor), la vârsta prunciei: CIRCUMCIZIA,

2). Iar Biserica, dă această posibilitate a DARULUI happy "ŞI" la această vârstă:
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Este un Domn, o credinta (o singura credinta), un botez".

- Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: BISERICA pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat PREOŢIA CREŞTINĂ!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Tu iarasi bati campii, dar ceea ce spune ORIGEN SI IRINEU SI IUSTINIAN, SI PAPICAeste mai credibil, ca si ceea ce ne invata in realitate Biblia? Cand Cristos a chemat copiii la el, i-a invatat, i-a tinut pe brate, dar nu i-a botezat. Moise a trait 40 de ani la casa faraonului, dar dupa inca 40 de ani si-a dedicat viata spre a infaptui vointa lui Dumnezeu. - pacate avem toti, caci ne nastem din pacat. Isus a vorbit despre botez -cufundare in apa, pentru oamenii din toate natiunile, fara deosebire de nationalitate, sau pozitie sociala, dar pentru ca El a fost implinitorul LEGII, nu am vazut scris nicaieri, ca ar fi poruncit ISUS, sa fie circumcisi sau botezati copii mici, ci doar a scos in evidenta nevoia adultilor de-a fi puri, asemenea copiilor, pentru a fi aprobati de Dumnezeu.

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Dar, ai gasit tu ca Isus a zis ca reprezentantii bisericii, sa nu predea Adevarul, inaintea oamenilor, sau sa primeasca salarii de la enoriasi, sa iasa la pensie, saracii, ca slujesc pana la pensie, a purtat ISUS ZALEE LUCII? Preotia a fost luata de pe pamant baiete, ceea ce fac cei pe care ii sustii, sunt in ILEGALITATEA LUI DUMNEZEU!, ISUS este mare preot si rege in felul lui MELCHISEDEC, si atat.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nue un raspuns logic, repet intrebarea logica de ce s-a botezat hristos la 30 de ani si nu la 28, la 28 nu era constient? si inca ceva eu asa micut cum sunt am 37 de ani si 3 copii

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru suffarstar):

Asta ca nu citesti, crestin de ce confesiune, confesiune = secta asa mai voalat; si mie mi-e scarba

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru iurii75):

Invidiosule, asa e daca nu citesti, cultura nu se ia de pe TPU sau daca te uiti la titlul unei carti

| suffarstar a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Pur si simplu nu sunt de nicio secta/niciun cult/nu frecventez nicio Biserica, pricepi?
Am citit evangheliile si nu se mentioneaza niciunde despre acea icoana. Daca aveai putin bun simt imi dadeai tu citatul, ca bun crestin ce esti. Ai citit doar carti de teologie ortodoxa, e timpul sa citesti ceva mai putin subiectiv. Un exemplu ar fi Biblia.

| PorumbRodica1965 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

ISUS s-a botezat ca sa se implineasca profetia din Daniel 9:22-27. Desigur lucrarea lui ISUS pe pamant s-a implinit exact dupa cum a fost profetit, este nevoie sa studiezi Biblia ca sa primesti multe detalii. AUZI, NU VORBI TU NEGATIV LA ADRESA LUI isus, el a fost perfect si fara pacat, a facut botezul sa implineasca Scriptura si sa dea un exemplu continuatorilor sai care acceptau jertfa sa de rascumparare, si pe el ca fiu al lui dumnezeu, pentru ca multi nu l-au crezut. IOAN cand boteza la raul IORDAN, a spus ca el boteaza cu apa, dar ISUS boteza cu spirit sfant si cu foc. Ei tu ai 37 de ani /? Sa fii sanatos, si sa te bucuri de adevarata viata. Vezi la aceasta varsta consideri ca esti matur, poti sa-ti cresti copii daca ai, asa cum spui tu, uite cum ii invata copii tai lucrurile lui Dumnezeu, ce le ve-i spune, pentru ca ai aceasta obligatie?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu e un raspuns logic, de ce s-a botezat la 30 de ani si nu la o varsta sub 30 de ani? strict la intrebarea asta vreau un raspuns logic; daca te intreaba copilul tau aceasta intrebare ii ocolesti raspunsul? intreaba si pe pastorii tai si la adunarea duminicala a voastra aceasta problema si uimiti-ma cu un raspuns logic!

| sublime89 a răspuns:

Dumnezeului crestin sa-i placa de unii oameni care venereaza alti zei? Tu ce crezi?

| M25M a răspuns:

Conform unor crestini, doar acestia intra in Rai, esti de alta religie... vesti proaste.

| suffarstar a răspuns:

Lui Dumnezeu nu-i place nicio religie. Credinta si faptele. Incetati sa mai spuneti: "religiea mea e mai buna sau mai adevarata decat a ta!" Lui Dumnezeu chiar nu-i pasa de chestia asta. :Lui ii pasa de trairea omului.El desparte oile la dreapta si caprele la stanga. Nu noi!

| PorumbRodica1965 explică:

Cum poti identifica inchinarea adevarata?

| M25M a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ceva imi spune ca detii inchiararea reala, nu?

| PorumbRodica1965 explică (pentru M25M):

Ceva iti spune bine. Hai sa ne identificam, care este textul de azi, si un verset aferent?

| M25M a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Si care anume este inchinarea corecta, religia reala cea care ii face pe plac Domnului, daca esti draguta sa ma dumiresti?

| PorumbRodica1965 explică (pentru M25M):

Da bine spui tu, care-i face pe plac Domnului, ca toate celelalte ii fac placerea lui Satan, si hoardelor lui demonice. Desigur religia adevarata se bazeaza intru totul pe Biblie cum am mai consemnat, nu pe traditii si obiceiuri, participa la sfintirea NUMELUI LUI DUMNEZEU il recunoaste ca SUVERAN DE DREPT AL UNIVERSULUI, il accepta pe ISUS CRISTOS CA FIU AL LUI DUMNEZEU SI REGE AL REGATULUI LUI DUMNEZEU, isi iubeste semenii, predica MESAJUL lui Dumnezeu, despre REGAT, participa cu bucurie la lucrarea de predicare si de instruire biblica, initiata de catre ISUS. Se supune autoritatii statului pana unde nu contravine legii lui Dumnezeu, isi instruiesc copii in invatatura biblica, ii invata sa fie cetateni de onoare ai societatii in mijlocul careia traiesc, nu fac politica. IATA cateva detalii ai primit despre cei ca practica inchinarea adevarata. Care este, daca nu vezi, ve-i vedea.

| M25M a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ce noroc pe tine ca te-ai nascut in aria geografica unde este predominanta religia corecta!

| PorumbRodica1965 explică (pentru M25M):

Eu am avut privilegiul sa cunosc adevarata inchinare. Poate vrei si tu sa stii prin ce se caracterizeaza. Si imi cer scuze ca-ti raspund cu intarziere, dar abia am vazut raspunsul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Dumnezeu chiar nu-l intereseaza religia sau secta din care credem ca facem parte.
Este posibil ca un ateu sa fie mai bine vazut decat un asa zis credincios.
Faptele fac diferenta.

| gingergirl1 a răspuns:

Nu RELIGIA te duce in cer ci CREDINTAwinking

| PorumbRodica1965 explică (pentru gingergirl1):

Depinde pentru cine este loc in cer. Doar 144000 locuri sunt rezervate.

| KodrutZ a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Si atunci de ce voi inca recrutati oameni si aveti vreo 8 milioane de membri? Cit de prost poate fi un om?