| Isabela96 a întrebat:

Ce influent a avut Sfantul Nicolae in viata voastra?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sf Nicolae ca si Mos Craciun, fac trimitere directa la idea existentei umane: iubirea. Asta m'au invatat ei dea lungul existentei mele. Dincolo de orice durere si dezamagire m'au invatat ca magia acestor periozi este iubirea pe care o ooferim celor ce ne inconjoara, de la familie pana la cei din spitale sau din strada. Nu cadourile sunt esenta ci ceea ce simbolizeaza gestul. Ne invatam ca ar trebui sa iubim si sa exprim aceasta bucurie a sufletului cat mai des. "copii cuminti" si "copii rai" este o practica nesanatoasa, un copil nu este rau ci pur si simplu uneori face inversul dorintei parintilor pentru ca trece prin etape de dezvolatre, etape uneori ce sunt rezumate in "nu" sau "da'mi pace". Pentru copii mei, nu exista aceasta perspectiva de "ai fost bu sau rau", exista perspectiva "aceasta e bine sa facem si aceasta nu e bine, pentru ca (si ii ofer explicatia necesara)". sarbatorile de iarna pentru "petit bonhomme" este o lectie anuala de iubire, compasiune, intelegere si pace. Nici un adult nu este un ingeras tot anul atunci de ce sa cerem imposibilul unui stroumpf? Sarbatori fericite!winking

Întrebări similare