| anonim_4396 a întrebat:

Care e cel mai influent roman al secolului XX, dupa parerea voastra?

Răspuns Câştigător
| catalinten a răspuns:

Daca e vorba de român, probabil ca Ceausescu. Desi si Antonescu a avut un rol deloc neglijabil in razboi.

Daca e vorba de roman (carte beletristica) aici criteriile sunt subiective: eu as spune Copii de la Miezul Noptii de Rushidie sau Arhipelagul Gulag al lui Stoljenitin (ca influenta politica).
Parca un sondaj american spune ca Atlas Shrugged a lui Ayn Rand

Di

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Roman:regina MARIA; romanbig grine veghe in lanul de secara de Salinger.

mira
| mira a răspuns:

Da!"Arhipelagul Gulag" de Alexandr Soljenitin. A deschis ochii lumii occidentale in legatura cu ororile care se petreceau dincolo de "cortina de fier". Mira

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Ceausescu 100%...pacat, macar daca era un om mai inteligent...

| viorel2c a răspuns:

Tragic dar Ceausescu

| scriitor a răspuns:

1984 scris în 1948 de George Orwel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atlas Shrugged de Ayn Rand. E mai tare decat Biblia