| Ookiss a întrebat:

Ce înseamnă Illuminati? ( piramida cu ochiul și cifra 666 )

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

Daca te referi la illuminati din bavaria a fost o societate secreta formata in Ingolstadt bavaria de nord de catre Adam Weishaupt pe 1 mai 1776, in 1785 a disparut, grupul de partizani a primit numele "Illuminati", deși ei se autodenumeau "Perfectibilii".

Altii spun ca illuminati exista si astazi si conduce lumea din umbra catre NWO, si ca radacinile lor sunt mai adanci in istorie margand pana in babilon si ca sunt urmasii fratiei babiloniene a sarpelui, sau fratia babiloniana a dragonului, asa spun teoriile conspiratiei.

Cifra 666 este numarul "fiarei", antihristului in apocalisa lui Ioan, fiecărei litere din cele 22 aparţinînd alfabetului ebraic îi corespunde o cifră, asadar fiecare număr poate fi citit ca un cuvant.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Alfabetul_ebraic
Altii spun ca numarul "fiarei" ar fi dupa unele cercetarii 616.

Despre piramida cu ochiul:
http://searchnewsglobal.wordpress.com/......orporatii/

http://www.lovendal.ro/......l-crestin/

http://www.tpu.ro/......binelui-l/

http://www.doxologia.ro/......t-acceptat

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ochiul_lui_Horus

8 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Teoria conspiratiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca DA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Illuminati le zic celor cu sange regal. Celor care de cand lumea si pamntul au facut in asa fel incat sangele regal sa nu se dilueze. E poveste lunga, de unde si cum sunt acesti illuminati. Poti incerca sa cauti carte "copii matricei" sa citesti cateva randuri acolo.E captivanta, daca stii putina istorie si geografie vei vedea legatura. Buna intrebare, putine raspunsuri.

| Blamely a răspuns:

E doar o teorie a conspirației.

| iCappy a răspuns:

Iluminatii sunt un grup de oameni care vor sa distruga/indemne lumea la rau. Is oamenii aceea care pornesc o,, revolta'' impotriva lui Dumnezeu, asa din cauza lor nu prea mai exista crestini in zilele noastre.
Piramida cu ochiul este ochiul atotvazator a lui Dumnezeu.
Iar cifra,, 666'' este numarul Diavolului.
Se spune ca daca iti tatuezi sau iti pui numar de exmatriculare la masina numarul,, 666'' o sa ia foc.

| Holiday a răspuns (pentru iCappy):

"Se spune ca daca iti tatuezi sau iti pui numar de exmatriculare la masina numarul,, 666'' o sa ia foc."

In primul rand, se spune "numar de INMATRICULARE", de ce, te las pe tine sa descoperi consultand DEX-ul. In al doilea rand V. Piturca, are acest numar de cativa ani la una din masini si nu i-a luat foc. Or mai fi si altii, dar asta fiind persoana publica a iscat ceva discutii printre adeptii crestinismului.

| iCappy a răspuns:

Scuze, cu primul raspuns am gresit in legatura cu,, iluminatii'' si,, piramida cu ochiul'' Iluminatii=aia care vor sa controleze oamenii. Iar piramida cu ochiul= semnul simbolic al iluminatiilor.

| DenisaDeea26 a răspuns:

Uite ceva haios: 666 e nr de tel a Satanei.
Illuminati nu ţi se pare că sună a "luminează", "lumină"?