| Ferdinand14 a întrebat:

Ce inseamna mai exact cultul penticostal? Explicati-mi in detaliu fara a da copy-paste, am nevoie de experienta unui adept.

6 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Sa nu bei bere sau vin ca sunt date naibi dar sa stai linistit, poti bea Coca Cola fara numar n-are nimic.

Stupid logic.

| milan9 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ai dat si exemplul cu cea mai criminala si caustica bautură happy > Cola, dacă asta nu ucide pe loc mai ai dreptul la alte cateva incercari... (putine la numar) happy

| milan9 a răspuns:

Cultul penticostal este un rezultat al separărilor multiple faţă de Biserica apostolică (mai întâi prin protestantism în 1520 şi mai apoi prin apariţia grupărilor neoprotestante – târziu, în sec. 19).
Prin toate aceste separări cultul penticostal a pierdut din păcate specificul Bisericii apostolice, a Bisericii primelor comunităţi creştine.

Dincolo de încercarea de a duce o viaţă morală, s-au pierdut însă învăţături de bază ale Bisericii Noului Testament. S-a pierdut astfel: Preoţia creştină confirmată de Fiul lui Dumnezeu şi de Apostoli, transmiterea harului Duhului Sfânt prin ierarhia Bisericii, lucrările sacramentale în Biserică, Predania ca al doilea izvor al Revelaţiei divine, cinstirea sfinţilor, etc...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Si ce va roade cel mai tare, s-au pierdut veniturile provenite de la cei care au plecat la alte secte...

Apropo, cum te plateste BOR-ul, la numar de postari? laughing

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Tu daca postezi aici pe TPU asta inseamna cumva ca te plateste vreo asociatie a ateilor? Nu exagera, te rog... happy

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Si daca m-ar plati? Inseamna ca am dreptate?