| RAY a întrebat:

Ce inseamna pentru voi ateismul? de ce la uni le e frica, teama sa se numeasca atei?

19 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Sunt MILIARDE de oameni care nu cred in Dumnezeu in lume.Cum adica fiecare persoana? Si daca majoritatea credeau asta inseamna sa te duci ca o oaie dupa ei?

| Mădă0611 a răspuns:

1. Acea stare in care te aflai inainte sa te prosteasca altii.
2. Pentru ca lumea e prea proasta ca sa inteleaga ca:
- ateu e o negatie, pentru ca e inventia teistilor
- ateu nu inseamna satanist
- e dreptul tau sa crezi ce vrei

Vad ca iar zice lumea de anti teism. Daca iti e incalcat un drept, nu te aperi? Si daca da, nu esti impotriva celui care ti-a incalcat dreptul? Ateii sunt anti teisti, dar teistii nu sunt anti ratiune?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu toti ateii sunt anti-teisti, doar cei lipsiti de o ocupatie serioasa sunt. Nu generaliza fara sa cunosti. Faptul ca tu esti atee si poate si anti-teista nu-l face pe Viorel (si el ateu) sa fie automat anti-teist.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Mai citeste-mi o data raspunsul, sau de doua ori.

| sublime89 a răspuns:

Ateismul este lipsa credintei in zei. Mii de ani oamenii au ales sa creada in atatia zei fara nicio dovada. In zei care, cred ca e cam clar, nu exista. E cazul ca dupa atatia ani de credinta oarba in fiinte imaginare sa ne maturizam si noi ca civilizatie.

Unora le e frica sa se numeasca atei pentru ca societatea (majoritar religioasa) pune presiune pe ei. Cand cresti intre niste oameni pentru ca ateii sunt diavoli, si asta auzi toata ziua in jurul tau, nu cred ca e de mirare sa te temi de termenul asta.

| Radu284 a răspuns:

Din nefericire, eu asociez ateismul cu anti teismul. Mai cunosc si atei ne militanti, care pot sa respecte faptul ca unii cred altceva, dar de obicei ei nu ies in evidenta. Ca si la crestini, ies in evidenta cei mai agresivi, care dau o imagine proasta celorlalti.

| Maxim96 a răspuns:

Ateii sunt acei care nu cred in Dumnezeu Cel Adevarat

| RAY explică (pentru Maxim96):

Voi crestini credeti de aia va comportati asa

| Maxim96 a răspuns (pentru RAY):

Noi credem in Dumnezeu!

| RAY explică (pentru Maxim96):

Asa e restul numai conteaza

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

De frica turm...pardon tuturor oi... pardon credinciosilor.

| RAY explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Nu vezi ce scrie maxim poti ucide, viola, fura, doar sa crezi atat conteaza si ajungi in rai

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Ateii sunt persoane areligioase care prin definitie nu au orientare spre niciun fel de divinitate. Ateii nu prea intervin in discutii religioase intrucat nu sunt interesati de acest aspect (cum nici baietii nu intra in discutiile despre farduri, creme si sampoane speciale) si le lasa pe fete sa se prosteasca, stiind ca este un aspect neimportant al vietii.

| Johndoe2023 a răspuns:

Ateismul este o parere personala, o alegere.

ateismul nu inseamna sa crezi in teoria evolutionismului

eu sunt ateu. nu cred in dumnezeu, nici in teoria evolutionismului, nici in teoria ca extraterestrii ne-au lasat aici.

nu cred in speculatii

si in nici un caz nu o sa cred in cea mai mare minciuna de pe pamant si anume religia.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru RAY):

Si religiosii vin cu dovada teoriei bibliei

si ceilalti cu dovada extraterestrilor

sincer? pe mine nu ma intereseaza cine ne-a creat si cum am ajuns aici. am lucruri mai importante de facut laughing

cand o sa fie dovada clara. dar clara care sa confirme una din teorii si le va infirma pe celelalte voi zice DA, aveti dreptate. pana atunci nu imi dau cu parerea. doar nu va cred pe niciunul

| Johndoe2023 a răspuns (pentru RAY):

Btw am vazut un documentar care infirma teoria evolutionista direct de la protozoarewinking

| RAY explică (pentru Johndoe2023):

Contrazice prin dovezi? ce fel de dovezi? mil poti arata