| Oleg20 a întrebat:

Ce înţelegeţi prin sfîrşitul lumii?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Sfarsitul conducerii umane, a rautatii si a suferintei, nu sfarsitul omenirii sau a planetei. Psalmul 37:9, 10,29

17 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Cand va disparea specia umana.

| metinstell a răspuns:

Eu inteleg ca vine caura never si ne inchite pe noi barbati, si vor ramane femeile cu gauoasele neastupade si va trebui sa isi bage castravetele in gauoaza pentru a face barbatasi de mici pana cand vor fi mari.
Acum su castravetele i-a o femeie un castravete din gradina si il decozeste
apoi baga prezervstivul in el pana cand iese sparma si cata barbaturi de mici
sper ca te-am ajutat

| Oleg20 explică (pentru sublime89):

Să fie aşa de sumbru?

| sublime89 a răspuns (pentru Oleg20):

Cum adica asa de sumbru? Dar ce crezi, ca omenirea o sa existe la nesfarsit?

| corina1806 a răspuns:

Sfârşitul lumii nu constă în dispariţia speciei umane, ci in sfârsitul tuturor relelor din această lume, în revenirea Domnului nostru Iisus Hristos pe pământ, în învierea morţilor si în începerea unei noi lumi.

| danay72 a răspuns:

Sfarsitul sistemului rau de lucruri. 2Tesaloniceni1:8,9

| Mikhtarian a răspuns:

Un nou capitol pentru omenire, unde nu va mai exista durere si tristete, iar totul va fi acoperit de dragoste.

| Essencest11 a răspuns:

Sfarsitul religiei. Atunci cand nimeni nu va mai crede, toti vor deveni ateii.

Răspuns utilizator avertizat
| Exilee a răspuns:

Vremurile care trebuiesc sa vina. Dumnezeu sa aiba mila de noi oamenii in acele zile.
Toate scrierile profetice din Vt si NT, inclusiv in Apocalipsa lui Ioan, descrie evenimentele ce vor avea loc cu privire la sfarsit, se vor implini negresit. Cuvantul lui Dumnezeu nu da niciodata gres.In zilele acelea, se vor deschide cartile de Judecata, si se va deschide si Cartea Vietii Mielului. Dumnezeu sa ne acrode mila si sa ne treaca si pe noi oamenii (care-L ignoram de multe ori) in imparatia Sa. Amin! happy

| Scarbo a răspuns:

Sfarsitul meu.

| tpuforyou a răspuns:

Parerea mea! happy
Şi un alt înger a ieşit din Templu, şi striga cu glas tare Celuice şedea pe nor:,, Pune secerea Ta şi seceră: pentrucă a venit ceasul să seceri, şi secerişul pămîntului este copt.`` 16 Atunci Celce şedea pe nor, Şi -a aruncat secerea pe pămînt. Şi pămîntul a fost secerat.
Cand vom inceta sa nu mai credem in Dumnezeu sau Iisus atunci va fi sfarsitul. Cand se vor arde cartile vor muri si oamenii!
Asta a fost varianta metaforizata.
De fapt Iisus a venit de pe alta planeta, si ne>a lasat sa respectam Biblia. El va reveni dupa un timp sa vada daca am transmis generatilor viitoare invataturile ei, iar cei ce au crezut vor fi salvati si mutati pe alta planeta. „Dar noi, după făgăduința lui, așteptăm ceruri noi și un pământ nou, în care va locui neprihănirea." (2 Petru 3:13)
La varsta de 12 miliarde de ani, Soarele nu va mai atrage planetele ca pana acum si orbitele acestora se vor schimba. In cele din urma, Soarele va deveni o gigantica stea rosie, ajungand la dimensiuni de 166 de ori mai mari decat in prezent, Planetele Mercur si Venus vor fi devorate de flacarile stelei gigantice. Muntii de pe Pamant se vor topi si vor curge precum lava. Soarele rosu va umple mai mult de jumatate din cer.
big grin

| EmaS a răspuns:

Adica va fi intocmai ca la potopul lui Noe. Numai ca atunci fiecare om va trece pe la judecata in urma careia va primi plata pentru modul in care a trait, dupa binele sau raul pe care l-a facut.

| amuzanta a răspuns (pentru corina1806):

Corect cineva de partea mea

| 91sTEPtu1 a răspuns:

Prin sfarsitul lumii, inteleg disparitia planetei Pamant. Nu se stie cand vine sfarsitul lumii. Sa-ti spun o poveste: se poate sa vina sfarsitul lumii. Dupa sfarsit, Mantuitorul Iisus Hristos vine la a doua judecata. Adica va hotara cine va invia spre viata vesnica si cine va invia spre osanda, dupa faptele facute, in viata. Sper sa-mi dai funda, ca ti-am raspuns frumos si cu explicatie. Nu ca ceilalti cu propozitii si fraze scurte.

| marinelpop a răspuns:

RĂSPUNSUL BIBLIEI: „[Dumnezeu a] aşezat pământul pe temeliile lui şi el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată" (PSALMUL 104:5).

Pământul nu va fi distrus, nici prin foc, nici prin alte mijloace. Dimpotrivă, Biblia spune că planeta noastră este locuinţa eternă a omului. În Psalmul 37:29 se spune: „Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el" (Psalmul 115:16; Isaia 45:18).

După ce a creat pământul, Dumnezeu a spus că acesta „era foarte bun", iar punctul său de vedere nu s-a schimbat (Geneza 1:31). Dumnezeu nu intenţionează să distrugă pământul, ci promite că ‘îi va distruge pe cei ce îl distrug’ şi că nu va permite ca planeta noastră să sufere daune ireparabile (Revelaţia 11:18).

Dar poate că vă gândiţi la cuvintele din 2 Petru 3:7, unde se spune: „Cerurile şi pământul de acum sunt păstrate pentru foc". Nu arată acest verset că pământul va fi distrus prin foc? Biblia foloseşte uneori termenii „ceruri", „pământ" şi „foc" în sens figurat, ca simboluri. De exemplu, în Geneza 11:1 se spune: „Tot pământul avea o singură limbă". În acest verset, termenul „pământ" se referă la societatea umană.

Contextul cuvintelor din 2 Petru 3:7 arată că cerurile, pământul şi focul menţionate în acest verset sunt tot simboluri. Versetele 5 şi 6 fac o paralelă cu Potopul din zilele lui Noe. Cu acea ocazie, a fost distrusă o lume veche, însă planeta noastră nu a dispărut. Aşadar, „pământul" care a fost distrus la Potop se referă la toţi oamenii răi şi violenţi care trăiau la acea vreme (Geneza 6:11). Iar „cerurile" care au fost distruse se referă la conducătorii de atunci. În mod asemănător, 2 Petru 3:7 prezice distrugerea definitivă, ca prin foc, a societăţii umane rele şi a guvernelor corupte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin sfarsitul lumi inteleg sfarsitul lumi.