| RAY a întrebat:

Ce legatura are darwin cu cele doua razboaie mondiale? a promovat cumva hitler sau stalin ateismul?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Google post hoc ergo propter hoc.

Răspuns utilizator avertizat
| Sigfrid a răspuns:

Comunismul lui Stalin impunea ateismul
Nazistii si fascistii erau in mare parte catolici, primind sprijin de la papalitate

| RAY explică (pentru Sigfrid):

Stalin era sa devina preot, nu se impunea ateismul, asta e propaganda americana, nici in Romania nu sa impus ateismul din contra lumea era mult mai religioasa atunci mai cu bun simt, educatie

| Sigfrid a răspuns (pentru RAY):

Pe vremea comunismului, in Romania, erai batjocorit daca se afla ca mergi la biserica. Plus ca sute de calugari si preoti au fost inchisi in inchisorile comuniste
Lumea nu era nici mai religioasa nici mai cu bun simt.

| RAY explică (pentru Sigfrid):

Ai trait in acele vremuri? eu am cunoscut preoti, multi oamenii in varsta, nimeni nu te batjocorea daca erai crestin, ceausescu sarbatorea craciunul si pastele https://www.historia.ro/......i-convinsi

e nu era pe naiba nu erau atatea crime, furturi, corputie, copii invatatu carte, scoala era gratis, aveai un loc de munca si o locuinta toata viata

| Sigfrid a răspuns (pentru RAY):

Inseamna ca am trait in zone diferite laughing
Sau poate imi amintesc eu doar partea negativa.
Scoala si acum e gratuita
Nu era atata coruptie si nici atat de multe furturi datorita terorii institutionalizate.
Iar de faza cu copii cu mai multe carte nu sunt de acord. Avem niste tineri geniali, doar ca nu sunt promovati de presa.

| RAY explică (pentru Sigfrid):

Nu sunt pro comunism deloc din contra consider democratia cel mai bun sistem care la avut omul,avem libertatea de a gandi, vorbi, cunoaste, de a calatori, de a iubi, traim vremuri foarte bune ale umanitati parerea mea