| ady123 a întrebat:

Ce legatura are invierea Domnului Isus Hristos cu iepurasul de paste?

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nici una, sunt traditii fara nici un temei biblic, ba mai mult au legatura cu paganismul. Ouăle „erau simboluri bine-cunoscute ale unei vieţi noi şi ale învierii", se spune în Encyclopædia Britannica, în timp ce iepurele a fost considerat mult timp simbolul fertilităţii. Aşadar, Paştele este, de fapt, un ritual al fertilităţii ascuns cu stângăcie sub numele de sărbătoare a învierii lui Cristos.

| milan9 a răspuns:

"Iepurasul" este doar simbolul naturii pervers de comerciale a mass-mediei de influenta pagana...
Simbolul pâgân al "iepuraşului" nu are nici o legătură cu Biserica, cu învăţăturile creştine, ci doar cu spiritul electoral al unor primari ce au împânzit orasele cu astfel de simboluri...

| milan9 a răspuns:

Iar daca o sectantă face totuşi asocieri NEPERMISE între acest simbol necrestin şi Biserică (între cele cele două neexistând ABSOLUT nici o legătură) atunci o face doar pentru a demonstra încă o dată trivialitatea, tendenţiozitatea de care e în stare ea şi secta ei necreştină...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Nu are nicio legătură.

Într-o lucrare se spune: „Multe obiceiuri păgâne, care celebrau venirea primăverii, au fost asociate cu Paştele. Oul este simbolul germinării care are loc la începutul primăverii... Iepurele este un simbol păgân care a reprezentat întotdeauna fertilitatea". — The Catholic Encyclopedia (1913), vol. V, p. 227.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iepurele nu are nicio legatura cu istoria biblica a lui Iisus. Este doar un simbol pagan asociat cu sarbatoarea pascala, preluat din mitologia celtica unde iepurele era un simbol al zeitei Eastre, zeita la randul ei simbolizand fertilitatea si viata noua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut nici una, e o prostie ca si de ziua indragostitilor ca trebuie sa cumperi flori si inimi si alte prostii. parca trebuie o zi pe an anume, ca in rest ..eh cui ii trebuie, dar na asta e prostimea in ziua de azi, nu ai pretentii

| HDeNiSaR a răspuns:

Aici intervine domnul milan cu monologurile lui... dar mai tarziu-acum e la biserica!( o inconjoara ) rolling on the floor

| RalucaMariaaaa a răspuns:

Nici una... Iepurasul e o inventie a omului de a incerca sa indeparteze cat mai mult adevaratul scop a sarbatorii. Asa cum se intampla si cu Craciunul happy Sper ca ti-am raspuns la intrebare happy

| mODIN a răspuns (pentru RalucaMariaaaa):

De parca crestinismul nu e inventat tot de oameni...
Si legat de Craciun, asta era o sarbatoare celtica(daca nu ma insel) in care se dadeau cadouri. Apoi au venit retarzi de crestini si au sustinut ca 25 Decambrie e data nasterii lui Iisus. Daca ai citit Biblia iti dai seama ca Iisus nici macar nu s-a nascut iarna.