| fightBack a întrebat:

Ce lucru bun a facut Dumnezeu vreodata pentru oamenii din Coreea de Nord? Si daca credeti in Dumnezeu si in voia lui, ati fi de acord sa traiti in Coreea de Nord?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Regimul nord-coreean nu promoveaza ateismul, ci o forma de religie in care marii conducatori sunt ridicati la rang de zei. Sunt promovate multe superstitii despre acestia, cum ar fi ca in ziua in care s-a nascut Kim Jong-il a stralucit o stea foarte mare pe cer, sau ca a aparut un curcubeu imens. De multe ori se spune despre anumita pasari ca pot canta in coreeana, sau ca dispozitia conducatorului poate schimba starea vremii. Cand a murit Kim Jong-il s-a spus ca pana si copacii au plans. Nu cred ca aceste lucruri pot fi vreodata asociate cu ateismul. http://www.economist.com/blogs/erasmus/2013/04/venerating-kims

In Coreea de Nord mor mii de oameni in fiecare an din diferite motive, cum ar fi inchisoarea, tortura, executiile in masa, foametea, sau mor incercand sa fuga din tara. E clar ca regimul e vinovat, si bineinteles ca daca ar exista un d-zeu iubitor, nu ar putea sa stea indiferent la suferintele atator oameni nevinovati. Asta indiferent daca regimul unei tari ar promova crestinismul sau nu. Coreea de Nord e intr-o situatie disperata, si asta nu pentru ca nu ar fi crestini. Sunt multe alte tari in lumea asta care nu sunt crestine si o duc perfect. Problema e acea dictatura ingrozitoare, de la care comunitatea internationala ar trebui sa-i salveze pe nord-coreeni. Mi-e greu sa cred ca se poate schimba ceva din interior prea curand.

48 răspunsuri:
| Jardelin a răspuns:

Coreea de Nord este o tara atee. O tara în care nu se trăiește cu frica de Dumnezeu, ci cu frica de stăpân. Din cauza necredinței conducătorilor, poporul suferă enorm. De aceea este bine sa ne alegem întotdeauna conducători cu credință în Dumnezeu.

| fightBack explică (pentru Jardelin):

Ce vrei tu sa zici e ca toata populatia e atee sau doar conducerea tarii e atee?

| EdynSt a răspuns (pentru Jardelin):

Sunt zeci de tari cu conducatori atei care n-au nicio problema, ci, din contra, acestea prospera. Uita-te la noi. Suntem pe locul doi la religiozitate in Europa si suntem vai steaua noastra.

| fightBack explică (pentru Jardelin):

Si realizezi ca aia nu am avut dreptul sa isi aleaga conducatorii, nu?!

| Jardelin a răspuns (pentru fightBack):

Orice forma de religie este total interzisa in Coreea de Nord. Bibliile sint interzize si cine este prins ca detine o Biblie este trimis in lagar.

Nu, din pacate nu au putut sa-si aleaga conducatorii. Dar va veni si ziua cind vor putea... Inca nu a tras lumea invataminte depline din tragedia Coreana!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

I-a creat si le-a dat viata, as deveni un mucenic acolo

| anonimg a răspuns (pentru fightBack):

Sunt de acord cu Jardelin. Cand omul -sau tara- indeparteaza Sursa fericirii, ce mai poate face Dumnezeu in cazul acesta? Nu poate decat sa planga. "Ce seamana omul, aceea va si secera." (Galateni.6:7)
Dumnezeu vrea sa faca multe pentru toate natiunile, dar nu este lasat. Credinciosii Lui sunt persecutati in tara aceea; si tu vrei ca El sa o binecuvanteze?!

| fightBack explică (pentru Jardelin):

Si sa inteleg ca Dumnezeu atunci nu are nimic de afaceri cu ce se intampla acolo si ca motivul lui e ca cativa oameni o interzis religia acolo?! S-o spalat pe maini si ii lasa pe oamenii aia si copiii de acolo sa se chinuie chiar daca ei nu au nici o vina?

| fightBack explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Tie ti se pare ca le-a facut un bine prin asta?! Tu ti-ai dori sa iti dea viata, sa ai copii si dupa aia sa ii ucida sau maltrateze in fata ta si multiplica asta pana la o tara?!

Oare daca tu zici ca ai deveni mucenic acolo, de ce dumnezeu nu incarca sa faca asa ceva, sa dea putere mai multor ca tine sa mearga sa salveze oamenii?!

| fightBack explică (pentru anonimg):

Daca Dumnezeu nu e capabil sa ma ajute in cele mai negre ceasuri ale mele ca si om, cand nu sta nimic in puterea mea, la fel cum nu sta in puterea celor din Corea de Nord de ce mai as avea nevoie de el? El poate sa ma ajute doar daca totul e bine in intreg statul? Adica dumnezeu e limitat?!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru fightBack):

Poate ca oamenii se complac chiar daca nu le place viata pe care o au macar mimeaza, doar asta pot

| anonimg a răspuns (pentru fightBack):

Am vrut sa specific si lucrul acesta, dar ma gandeam ca poate nu pare a fi prea mare importanta, si anume, ca Dumnezeu va purta de grija oricarui suflet care se increde in El, chiar daca toata tara Il reneaga pe Dumnezeu.
Timpul nu I-a uzat lui Dumnezeu nici dragostea, nici credinciosia, si nici puterea. Asa cum a avut grija de Daniel in groapa cu lei si de cei trei tineri in cuptorul de foc, tot asa va avea grija de oricine isi pune nadejdea in El. Dumnezeu nu poate fi limitat de nimic; afara daca ne opunem personal ajutorului Sau.
El nu i-a spus lui Daniel ca nu o sa ajunga in groapa cu lei, si nici celor trei tineri ca nu vor ajunge in cuptorul de foc; dar El a fost cu ei. Cand omul este credincios lui Dumnezeu, atunci si Dumnezeu este credincios omului. Si chiar daca omul nu este credincios lui Dumnezeu, atunci cand in necaz striga catre Dumnezeu -si macar atunci sa facem lucrul acesta- El va veni in ajutorul nostru. Chiar si cand cel necredincios se boceste in asternutul lui, lucrul acesta nu este placut lui Dumnezeu. "Nu striga catre Mine din inima, ci se bocesc in asternutul lor". (Osea.7:14) Pedeapsa pe care o da Dumnezeu este spre indreptare, si nu ca sa-l nimiceasca pe om. Dar macar acum, se va indrepta Coreea de Nord catre Dumnezeu? Dar Romania? Dar eu? Dar tu? Dar cei care citesc aceste cuvinte?

| fightBack explică (pentru anonimg):

Dar cei care au fost ucisi deja?!
Dar copii care se nasc si raman traumatizati pe viata!?
Dar cei care rabda acuma in singuratatea lor?!
La oamenii care au fost omorati poti sa zici ca nu am de unde sa stiu daca o fost credinciosi, dar copii care se nasc cu ce apuca sa greseasca ei in fata lui Dumnezeu ca sa fie maltratati sau masacrati?! O sa zici ca Misterioase sunt caile Domnului?! Si ca sa distrugi viata atator copii e pedeapsa spre indreptare?!

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Ce tara atee daca aia se declara zeii si cred in supranatural in basmele lor, Romania e o tara cu frica de dumnezeu asa e, la noi conducatori sunt sfinti da tot suferim, asa e cel mai bine sa alegem un popa sa faca catedrala neamului in fiecare oras

| RAY a răspuns:

Iar ne uitam la alti si uitam de noi? las ca nu a venit nimeni de acolo sa se planga ca o duce greu, iar cu iahve asta e zeu evreu si rasist, da as fi de acord

| anonimg a răspuns (pentru fightBack):

Copii sufera din pricina parintilor. Multi copii se nasc cu probleme din pricina neglijentei parintilor. Nu numai ca adn-ul bolnav al parintilor se transmite la copil, dar copilul preia si caracterul dezgustator la parintilor. Eu nu judec pe nimeni, ci doar fac legatura de la efect la cauza. In principiu copii sunt nevinovati; vina este a parintilor. Iar cat despre cei mici care inca nu au ajuns sa deosebeasca binele de rau, Dumnezeu in Atotstiinta Lui, cunoaste mai dinainte pe aceia daca traiau ar fi slujit sau nu lui Dumnezeu.
Dar ce, crezi ca nu mor si cei credinciosi? Toti oamenii mor. Ba inca istoria biblica confirma faptul ca majoritatea proorocilor Lui au fost ucisi.
Iar ca sa mergem strict la relatia dintre coreeni si copii lor, spune, oare nu parintii sunt vinovati de moartea copiilor lor? Un razboi sau o revolutie nu o provoaca copii, ci cei in varsta.

"Un sondaj recent releva ca peste 2.000 de crestini au fost ucisi in intreaga lume in 2013 din cauza credintei lor, un numar aproape dublu fata de cel din 2012.

Potrivit organizatiei non-profit Open Doors, care are ca scop evidentierea persecutiei religioase pe glob, in 2013 au fost 2.123 de "martirizari" ale crestinilor, fata de 1.201 in 2012, scrie CBS Local.

"Tarile din WWL (World Watch List), precum Coreea de Nord, Arabia Saudita si Orientul Mijlociu si Africa de Nord vizeaza crestinii; ii inchid, pedepsesc, si in unele cazuri ii asasineaza pe cei care aleg sa isi exprime in particular sau public credinta crestina", a aratat presedintele Open Doors USA, David Curry.

In Siria au murit, anul trecut, cei mai multi crestini - 1.213. In acelasi timp, in Coreea de Nord sunt inchisi in tabere de concentrare si inchisori intre 50.000 si 70.000 de crestini.

Cele mai periculoase tari pentru crestini sunt Coreea de Nord, Somalia, Siria, Irak, Afganistan, Arabia Saudita, insulele Maldive, Pakistan, Iran si Yemen." Sursa: http://www.ziare.com/articole/persecutia+crestinilor

Tarile persecutoare ar trebui sa stie ca exista un Dumnezeu in ceruri care va razbuna pe cei alesi ai Sai.
"Caci asa vorbeste Domnul ostirilor: [.]cel ce se atinge de voi se atinge de lumina ochilor Lui." (Zaharia.2:8)

Ai vazut ce scrie mai sus: "Cele mai periculoase tari pentru crestini sunt Coreea de Nord" si "in Coreea de Nord sunt inchisi in tabere de concentrare si inchisori intre 50.000 si 70.000 de crestini". Pai crezi ca Dumnezeu nu va face dreptate?
"Daca da El pace, cine poate s-o tulbure? Daca Isi ascunde El Fata, cine poate sa-L vada? La fel Se poarta fie cu un popor, fie cu un om". (Iov.34:29)

| William a răspuns (pentru EdynSt):

Zi-mi si mie cateva.

| fightBack explică (pentru RAY):

E o intrebare ca sa realizeze crestinii in ce cred!

| fightBack explică (pentru anonimg):

Wow, deci tu esti total de acord sa distrugi pana la 7 generatii pentru un singur om? Exti de acord sa omori un copil care nu o reusit inca sa iti dea seama ca traieste si il mai si vezi ca si un act bun din parte lui Dumnezeu!

Si faptul ca tu stii din nu stiu ce ziare ca in Coreea de Nord se persecuta crestinii de catre conducere asta de indreptateste pe tine sa zici ca e bine ca Dumnezeu ii pedepseste pe ei asa?! Deci oamenii aia sunt pedepsiti si de conducerea lor si de Dumnezeul tau pentru ca conducerea lor persecuta crestini si ca sa fie complet li se doreste rau lor si copiilor lor din partea crestinilor ca tine!

Wow, cat de intunecat crestin poti sa fii!

Apache
| Apache a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu in Coreea de nord...

Si acela e gras, usor frustrat si ii ameninta pe toti cu bomba nucleara.

| EdynSt a răspuns (pentru William):

Http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_atheists_in_politics_and_law Apropo, nu ma refeream neaparat la presedinti. Prin conducatori ma refeream inclusiv la parlamentari si guvernanti.

| iurii75 a răspuns:

A făcut nu numai pentru Coreea de Nord ci pentru tot pământul
http://www.jw.org/......-dumnezeu/

| William a răspuns (pentru EdynSt):

Eu ma refeream la tari, am spus cateva (tari) nu cateva (presedinti). Oricum merci big grin.

| EdynSt a răspuns (pentru William):

Da, dar dupa cum ai vazut, acolo ai si tari si politicieni din tarile respective. Cu placere! big grin

| milan9 a răspuns:

"Retragerea" lui Dumnezeu de pe scena directă a vieţii noastre, toleranţa sau "uitarea" din partea lui, are un singur raţionament:
– acela de a face loc Libertăţii noastre, şi din păcate de multe ori, orgoliului şi egoismului nostru şi viciilor noastre ale celor care îl îndepărtăm din vieţile noastre pe Cel care ne respectă în mod deplin alegerea…

Pierderile ce ţin de existenţa aceasta "în trup", sunt triste, dureroase, dar noi avem alături prin compasiunea Sa chiar şi pe Dumnezeu, Cel aflat alături de toţi cei în suferinţă.

| yym a răspuns:

In zilele de astazi, Coreea de Nord se afla pe primul in topul tarilor care prigonesc crestinii si le doresc sfarsitul, plus ca este o tara atee. Dumnezeu Stie cand si cat sa le dea tuturor!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Faptele 14:17 - [Dumnezeu] nu s-a lăsat fără mărturie, fiindcă a făcut bine, dându-vă ploi din cer şi anotimpuri roditoare, umplându-vă inimile până la refuz de hrană şi de bucurie.

| fightBack explică (pentru milan9):

Adica se afla doar alaturi de noi da nu face nimic, cei care au ghinion din cauza "Libertatilor" unora, trebuie doar sa sufere si sa spere. Urat rationament!

| fightBack explică (pentru yym):

Adica tu mergi pe ideea ca si-o merita pentru ca conducatorii ei prigonesc crestinii si pe binecunoscuta "Nebanuite sunt caile Domnului!"

Adica te doare undeva... in ideea ta de crestin si te mai si bucuri ca oamenii aia isi primesc pedeapsa!

| anonimg a răspuns (pentru fightBack):

De unde ai luat 7 generatii? Poate trei sau patru (Exod.20:6). Totusi, chiar si generatia aceea poate sa fie salvata daca regreta raul facut si nu il mai face; pentru ce dar omul profita de bunatatea lui Dumnezeu si Il sileste sa ii pedepseasca?

Intotdeuna in inima omului se doreste a se face dreptate. Trebuie dar sa avem incredere in Dumnezeu ca El va face dreptate, si ca totul este tinut sub control in mana Lui, chiar daca unii mor de foame sau cei care au ramas in viata sunt nenorociti.
Acum, pe buna dreptate, raul nu este savarsit de Dumnezeu, ci de oameni. Daca se cauta un tap ispasitor, atunci vinovatii/responsabilii sunt oamenii care sunt la putere.
Nu zic ca sa nu plangem de mila pe aceia care sufera acum in coreea si in alte tari; dar ma indoiesc ca acestia nu au fost printre persecutorii copiilor lui Dumnezeu. Orice tara care incalca libertatea de constiinta(de inchinare) va atrage mania lui Dumnezeu asupra ei.

As vrea sa scriu cu litere de tipar aceste lucruri, dar nu pot:
Orice tara sau om care incalca Legea lui Dumnezeu va atrage dupa sine consecintele. Dumnezeu are indelunga rabdare cu oamenii; dar daca acestia nu se pocaiesc de pacatele lor, isi atrag dupa sine pedeapsa. Ei pierd atat in viata aceasta, dar si la sfarsit vor pierde viata vesnica. Legea lui Dumnezeu trebuie respectata de fiecare om in parte: fie ca e coreean, arab, idian sau roman -si indiferent de crezul sau religia acestora. Fara dar si poate.