| anonim_4396 a întrebat:

Se vor uni vreodata Coreea de Sud si Coreea de Nord? Care sunt sansele?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din câte cunosc, există acolo și în Nord și în sud, ceva comitete guvernamentale care pregătesc sau ar pregăti, sau discută între ele asemenea posibilitate. Dar orizontul de timp pare foarte îndepărtat. Un motiv extern foarte serios este că Nordul nu va renunța niciodată la arsenulul nuclear, și atunci unirea s-ar face doar așa. Dacă s-ar uni cele două, ar rezulta acolo un tigru asiatic înarmat nuclear, ceea ce vecinii lor, mai ales Japonia, dar nu numai, nu au nici un interes să se întâmple. Iar acolo se confruntă de cele două părți ale graniței de fapt China cu USA. Și fiecare nu vrea să lase bucata de pământ din mână. Așa că ordinea mondială toată, cea actuală, ar trebui să se schimbe radical, ca asta să se poată produce. Dar lumea a văzut și alte minuni, războiul rece terminat, căderea URSS, la care nimeni înafară de sforarii planetei, nu se gândea că ar fi posibil. Dar când miza la ruletă, nu-i un om ci o planetă, este posibil și asta. Doar că nu știm când.

| JicaContra a răspuns:

Mici
aia din Nord vor bucata lor de ciolan (cum avem noi Basarabia, oricat de mica ar fi tara, nu vor sa o lase din mana), in plus la cate atrocitati au facut (familii intregi inclusiv copii, mici gazate) daca sunt prinsi or sa fie taiati in bucati

iar aia din Sud nu vor sa plateasca saracia alora din Nord, care nu au nici ce manca