| Mario1994 a întrebat:

Ce mi-e dor de bunicii mei care nu mai sunt langa mine, ma uit in jur cum trec anii, tot i-as striga sa vina si sa ma imbratiseze si sa-i vad. Nu va e dor de bunicii vostri, parintii vostri? Oare, moartea e finalul nostru? Unde sunt mortii? Ma intreb de multe ori daca exista un loc, unde sa traiasca mortii. Sau nu. Credeti ca exista ceva? Dincolo pe cealalta lume. Ce trist.

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, omul când moare merge în pământ și nu mai stie nimic. Dar dupa distrugerea sistemului rau de lucruri, pe pamant va fi paradisul promis. Acolo cei dragi ai noștri vor fi înviati si vom avea posibilitatea să ii revedem. Toate aceste lucruri sunt promise în Biblie. Ioan5:228,29,eclesiatul 9:5, 6,10.

| RAY a răspuns:

Sansa sa exista ceva dupa ce murim este extrem de mica,omul traieste din sperante toata viata asa ca nu e de mirare ca pana la moarte are sperante asta, eu nu cred ca exista dupa moarte din simplu motiv ca noi stim ca existam datorita cunostintei noastre, un om care ti-a pierdut memoria de tot el practic e ca si cum ar fi murit, dar repet a te minti ca exista ceva dupa viata asta nu o sa transforme speranta in realitate, nu exista nici o dovada ca exista vreo viata dupa ce murim, dar omul se agata mereu se sperante si iluzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imediat ce moare un om, El intra in prezenta lui Dumnezeu si a lui Hristos, Daca acel om a crezut in hristos si l-a rugat pe hristos sa-l mantuiasca, acel om intra in viata vesnica unde nu exista tristete, durere, nu exista boli, si nimic rau, acolo vom trai fericiti pentru vecie langa domnul nostru isus hristos care ne iubeste foarte mult. doar prin moartea lui pe cruce este posibila intrarea noastra in acel paradis.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

„vom trai fericiti pentru vecie langa domnul nostru isus " - Daca dupa inviere, Isus va fi pe pamant, atunci sunt de acord cu tine ca oamenii buni vor trai alaturi de Isus.

Psalmul 37:29 „Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el." - Cornilescu zice de „țară" in loc de „pamant". Daca vrei sa verifici versetul asta, foloseste o traducere in engleza, de incredere.

Eclesiastul 1:4 „Pământul rămâne pentru totdeauna." - desi multi zic ca urmeaza sa fie distrus, folosindu-se de interpretari gresite ale unor pasaje.

Isaia 35:5-7 „ Atunci ochii orbilor se vor deschide şi urechile surzilor se vor destupa. Atunci şchiopul va sări ca un cerb şi limba mutului va striga de veselie. Căci în pustiu vor ţâşni ape, iar în câmpia aridă torente. Pământul ars de căldură se va preface într-un iaz cu trestii, iar pământul însetat, în izvoare de apă. În locuinţa şacalilor, în locul lor de odihnă, va fi iarbă verde cu trestii şi papirus." - unde crezi ca vor fi lucrurile astea? In cer?

Isaia 65:21, 22 „Vor construi case şi le vor locui, vor sădi vii şi le vor mânca rodul. Nu le vor construi ca altcineva să le locuiască, nu vor sădi ca altcineva să mănânce. Căci zilele poporului meu vor fi ca zilele copacului şi aleşii mei se vor folosi din plin de lucrarea mâinilor lor. " - din nou, cer sau pamant?

Isaia 65:25 „Lupul va paşte la un loc cu mielul, leul va mânca paie ca boul şi şarpele cu ţărână se va hrăni. Nimic rău şi vătămător nu va fi în muntele Meu cel sfânt", zice Domnul"

2 Petru 3:13 „13 Dar, potrivit promisiunii sale, noi aşteptăm ceruri noi şi un pământ nou, iar în ele va locui dreptatea." - evident, pamantul va fi populat de oameni drepti.

„prin moartea lui (...) este posibila intrarea noastra in acel paradis." - daca te referi la un paradis terestru, Biblia e de acord cu tine. Adam si Eva se aflau in paradis, care era pe pamant, undeva in apropiere de fluviile Tigru si Eufrat, conform cu Geneza. Datorita influentei lui Satan, oamenii nu mai sunt in paradis.

1 Ioan 3:8 „Pentru aceasta a fost dezvăluit Fiul lui Dumnezeu: ca să distrugă lucrările Diavolului."

Deci, urmeaza ca oamenii drepti sa se bucure de paradisul initial. Daca imi arati unde scrie in Biblie ca scopul lui Dumnezeu s-a schimbat, sa nu mai fie populat pamantul la un moment dat de oameni drepti, o sa-mi schimb opinia, pentru ca pana acum nu am gasit.

N-am nimic cu nimeni, dar sunt satul de minciuni religioase. Eu ce afirm, afirm pe baza Bibliei, si m-as bucura ca toate indrumarile pe care oamenii le dau despre crestinism sa fie din Biblie, nu vorbe goale din traditii religioase inflorite cu timpul. Cer prea mult ca (,) crestinii sa se bazeze STRICT pe Biblie si sa sustina fiecare afirmatie cu Biblia? Cum sa nu se ajunga la „enșpe mii" de religii „crestine" cand oamenii cred ce ii taie capul pe ei personal, sau pe unii din fruntea turmelor, care ii influenteaza pe enoriasi. Repet, n-am nimic cu nimeni.

| iStarGaming a răspuns:

Da, cum spun credinciosi, dupa moarte corpul este odihnit dupa cum si-a petrecut viata, de exemplu: criminali in iad, etc.
Dar nu te gandi ca nu sunt langa tine, sunt langa tine si te imbratiseaza cand tie dor de ei, tu nu sti asta, dar ei da, ei daca te-au iubit, te iubesc si dupa moarte.

| VelaJohnny a răspuns (pentru iStarGaming):

„te iubesc si dupa moarte." - prietene, Biblia te contrazice.
Eclesiastul 9:5, 6 „Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare."

Mortii nu au habar de nimic, si e si logic, si stiintific.
Sufletele sunt muritoare.

Ezechiel 18:4, 20

„Precum este adevărat că Eu sunt viu, zice Domnul Dumnezeu, tot aşa este de adevărat că pe viitor nu se va mai grăi pilda aceasta lui Israel. Că iată toate sufletele sunt ale Mele; cum este al Meu sufletul tatălui, tot aşa şi sufletul fiului; sufletul care a greşit va muri"

E un filozof care a zis ca versetele astea prezinta un punct de vedere uman, adica eronat. Mincinos si ignorant, Ezechiel spune clar ca insusi Dumnezeu face afirmatia respectiva. Unii oameni, pentru a pastra cu orice pret traditia unor oameni care ii invata lucruri eronate despre moarte, ignora Biblia si gasesc scuze pentru a o pastra-o. Cica „crestinism", dar nu sunt in stare sa dovedeasca existenta unui „suflet" cu asemenea proprietati, care vede, aude, vorbeste, gandeste, are sentimente, are amintiri, supravietuieste mortii corpului si merge in universuri paralele, simtind temperatura. Biblia nu spune asta, si urasc mult minciunile religioase, preluate de la paganii antici.

Marcu 7:6-8 „El le-a zis: „Bine a profeţit Isaia despre voi, ipocriţilor, după cum este scris: «Poporul acesta mă onorează cu buzele, dar inima lor este departe de mine. În zadar mi se închină ei, fiindcă îi învaţă pe oameni doctrine care sunt porunci omeneşti». Voi respectaţi cu stricteţe tradiţia oamenilor, lăsând la o parte porunca lui Dumnezeu"."

| 12Gabriela3456 a răspuns:

Am o veste buna, Biblia spune ca va fi o inviere a celor care au adormit in moarte.

Răspuns utilizator avertizat
| 12Gabriela3456 a răspuns (pentru Ionut1492):

Demonstrezami

| xerxes1 a răspuns (pentru 12Gabriela3456):

"Demonstrezami"
rolling on the floor
Cand o sa inveti sa scrii.

| 12Gabriela3456 a răspuns (pentru 12Gabriela3456):

Ok, demonstreza-mi!

| xerxes1 a răspuns (pentru 12Gabriela3456):

"Ok, demonstreza-mi!"
Mai incearca!

| Lusiana_Rusu_1999 a răspuns:

Draga mea, toți avem sute de întrebări...
Dar Dumnezeu are o soartă pentru oricine, oamenii trăiesc şi înfruntă bucuriile, necazurile şi frumusețea vieții.
Şi fac ceva în aşa fel în cât să îşi lase amprenta în suflete celor dragi, să rămână amintiri pe care nu le vei putea uita niciodată, trebuie să fim fericiți cu timpul pe care l-am petrecut cu ei si să îi povestim frumos.
Nimeni nu ştie ce se întâmplă cu adevarat cu sufletul unui om dar cel mai bine e să credem că ei ajung în Cer, acolo în Rai şi Dumnezeu are grijă de aceste suflete minunate care nu mai sunt pintre noi.
Cel mai bine e să nu mai punem întrebări şi să credem că Dumnezeu, are grijă de ei oriunde ar fi!

| Adrian7334 a răspuns:

Du-te si fa-le o vizita daca iti este dor de ei.