| RationalityRules a întrebat:

Ce motive vă determină să mențineți credința într-un Dumnezeu în secolul 21? Sunt deschis să ascult argumentele voastre, iar în schimb, vă voi oferi contraargumente solide pentru a demonta fiecare motiv pe care îl aduceți în discuție!

3 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Cainele moare de drum lung si tu de grija credinciosilor.

| EestiSodalane a răspuns:

In primul rând nu înțeleg ce legătură are era istorică în care ne aflăm cu credința în Dumnezeu. Dacă Dumnezeu nu există e la fel de nonsensic să crezi în El în secolul 2 cum e să crezi în secolul 21.

Iar dacă El există atunci e normal să crezi în existența Lui în secolul 21 așa cum ar fi și în secolul 41.

Iar eu am ajuns la concluzia că Dumnezeu există, deci faptul că se întampla sa ne aflam în sec. 21 e complet irelevant.

| Ioan3005 a răspuns:

Un singur motiv : viața/bucuria in viața!
Dumnezeu aduce bucurie eternă
Și dușmanul (satan) omenirii aduce tristețe eternă
Satan este cel mai abil să ne înșele, deși noi credem că deciziile pe care le luăm, sunt ale noastre.
Poate crezi că după ce trupul mort, in care un om a trăit, e sfârșitul, te înșeli ( de fapt nu tu te înșeli, ești înșelat, așa cum am fost și eu, si toată omenirea)
Pe pământ nu este multă fericire, si dacă este, ea e doar temporară, așa că Intr-o viață întreagă, dacă ești fericit 20%, ai bătut recordul, și dacă realizezi că după ce omul iese din corp, merge direct în suferință (iad) atunci poate că ai lua o decizie înțeleaptă ( decizia o ia fiecare în dreptul lui, cu alte cuvinte, fiecare alege să sufere tristețea ori să fie fericit - e simplă ecuația )
Da - e atât de simplu