| AvalohAlyn a întrebat:

Ce înseamnă că totul este goana după vânt și deșertăciune așa cum scrie in biblie? E adevărat?

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Este adevarat. Asta ar putea insemna ca omul alearga dupa nimic in viata.

| Irinel15123532 a răspuns:

Incercarea omului de a cauta placeri de moment, bani, alcool, droguri, curvii, relatii de un fel sau altul, orice in a umple golul din inima lui, este in zadar, doar Dumnezeu poate umple acel gol, si pana cand omul nu constentizeaza acest lucru, rataceste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Priveste acest video si vei intelege totul:

https://www.youtube.com/watch?v=kQzDcSefNCg

Te mai astept cu niste intrebari!

| ChrisRo a răspuns:

Da, pentru ca la sfarsit nu te alegi cu nimic si ai impresia ca n-ai avut niciodata ceva.

| Michael11 a răspuns:

Solomon a scris cartea Eclesiastul la sfarsitul vietii. La inceput a fost credincios lui Dumnezeu, dar mai apoi a calcat cel putin 2 din poruncile date de Dumnezeu. A avut 1000 de femei si in plus a luat in casatorie si femei straine. Imparatul nu avea voie sa aiba un numar mare de sotii, iar evreii nu aveau voie sa se casatoreasca cu femei straine. Acestei femei l-au influentat astfel incat a ajuns sa se inchine la idoli. El nu a slujit in totalitate lui Dumnezeu asa cum a facut David. Ceea ce a scris el, este din perspectiva unui om care s-a indepartat de Dumnezeu. Cartea Eclesiastul este in Biblie, ca sa putem invata din greselile lui Solomon. Daca ar fi ascultat in totalitate de Dumnezeu, cu siguranta ca altceva ar fi scris la sfarsitul vietii. Probabil a realizat ca a gresit grav si in finalul cartii Eclesiastul spune ca :"datoria oricarui om este sa se teama de Dumnezeu si sa pazeasca poruncile Lui". Trist este ca el nu le-a pazit. El este constient ca va trebui sa stea la judecata inaintea lui Dumnezeu, unde va da socoteala pentru tot ce a facut.