| Holiday a întrebat:

Ce origine are fetisul ortodox legat de folosirea tamaiei in ritualurile lor?

8 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

"Fetiș"?! Omfg... o dăm în interplane astrale mai rau decât Maica Cosmică.

| Holiday explică (pentru LPCTSTR):

Ce ti se pare asa extraordinar?

FETÍȘ, fetișuri, s. n. Obiect considerat ca fiind înzestrat cu o forță magică, supranaturală, capabil să dea ajutor celui care îl posedă, îl poartă etc. V. amuletă, talisman. ♦ Fig. Idee, principiu etc. care constituie obiectul unei adorații oarbe, nejustificate. [Pl. și: fetișe] – Din fr. fétiche.

sursa: DEX '98

| LPCTSTR a răspuns (pentru Holiday):

Deci n-o știi pe MiCa CoSmIcĂ.

| Octavian199 a răspuns (pentru Holiday):

Se gandii la 'prostii' rolling on the floor

| BlackLight1987 a răspuns:

E preluat din ritualurile iudaice.

| Theo94 a răspuns:

Cred ca este preluat din alte culturi si religii antice, si azi se foloseste si in alte religii.
"Combustible bouquets were used by the ancient Egyptians, who employed incense in both pragmatic and mystical capacities"

"The Babylonians used incense while offering prayers to divining[10] oracles.[11] Incense spread from there to Greece and Rome."

https://en.wikipedia.org/wiki/Incense#cite_note-stodda169-13

"Tămâia este menționată în una din cele mai vechi arhive medicale cunoscute, papirusul Eber (ce datează din secolul al 16-lea i.Hr.), o listă de 877 rețete și prescripții medicale din Egiptul Antic."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Tămâie

| mentholinks a răspuns:

Tot de la evrei. Domnul ostirilor le cerea evreilor sa arda tamaie. Si mai era faza cu magii care au adus tamaie pruncului Isus cand se nascuse.

| syd2 a răspuns:

In vechile culte indo europene arsul mirodeniilor si plantelor mirositoare pe focul casei ( de element sacru) [ vatra sacra ] se socotea a fi de alura divina, cu timpul a evoluat pana la arderea a bucati de tamaie odata cu evolutia cultelor, tot crestinii au preluat traditia de la pagani