| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti ca evreii nu il recunosc pe Jesus? Uitati si argumentele lor. Parca la crestini se preciza ca venirea lui Jesus este cand se va reface al doilea templu. https://atlas-geografic.net/......-ca-mesia/

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si azi de revel mann, ocupati timpul cu altceva, trece timpul fara nici un rost

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce meserie, pierdere de timp inutila, timpul este lucru cel mai de pretuit in viata

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Demonstraza ca nu, numai intra pana luni pe TPU

Răspuns utilizator avertizat
| NotNamed a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Rekt rolling on the floor aici i-ai dat ceva de gandit

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu intru dar nu stau non stop, plus ca am avut concediu

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mann eu nu te judec sau sa te critic dar si eu eram asa

| halogen001 a răspuns:

E o confirmare ca povestile religioase sunt false.

| iurii75 a răspuns (pentru halogen001):

Adică dacă evreii aveau și au alte așteptări legate de Mesia decât cele scrise in Biblie, concluzia ta este că Biblia e falsa?
Mda, înțeleg că de logică nu ai auzit...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ți-am arătat ce spune scriptura despre Cristos, ce trebuia el să facă. Că evreii își doreau altceva e problema lor.
Ca de exemplu îți spun că 2+2x2=6
Dacă tu vei continua să susții că 2+2x2=8 aceasta nu va schimba adevărul. Dar tu de fapt asta și faci...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mda, faci pentru tine totuși rămâne =8...
Ți-am spus ce era profețit, așteptările evreilor nu se găsesc printre ele.
"el era Dumnezeu" - nu dispera, poate cu trecerea timpului vei reuși să înțelegi diferența între fiu și tată. ( Slabe șanse desigur, dar cum se zice - speranța moare ultima)

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"despre poporul evreu e toata treaba asta. "- care teabă copile?
"Jesus era atat fiu si tat" - deci totuși ai căzut din pom în cap! Și se pare nu doar o dată...
La medic ai incercat să te adresezi?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

În schimb eu înțeleg că nu sa limitat totul la copac, se vede că te mai scapă și maică-ta din brațe, și parese cam des...
Ai auzit de la mine așa ceva? Sau ai găsit acest lucru scris in Biblie?
Eu de exemplu citesc - "Ci du-te la frații mei și spune-le: «Eu urc la Tatăl meu și Tatăl vostru, la Dumnezeul meu și Dumnezeul vostru"; "Dacă M-aţi iubi, v-aţi fi bucurat că Mă duc la Tatăl, fiindcă Tatăl este mai mare decât Mine".; „Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat, că bărbatul este capul femeii şi că Dumnezeu este Capul lui Hristos".

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am interpretat eu cândva astfel?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Copiile, dacă zic "voi" aceasta înseamnă că te includ și pe tine.
Și acum încă o dată, ai auzit aceasta de la mine?

| armiaso a răspuns (pentru iurii75):

Nu te mai chinui sa-i explici, nu intelege cuvinte.
bravo pentru argumentarea rationala si documentata asupra subiectului.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te razi singur de prostiile ce le înșiri, deci nu ești pierdut cu totul. Deși neîndemânarea mamei tale se vede încă tare...

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Părerea lui Pavel. Când vor fi mântuiți numărul deplin al celor dintre neamuri, tot Israelul va fi mantuit, cei aflați in viață la vremea respectiva.

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cei 12 erau prietenii lui.Nu aveau nevoie de femei in grup.

| iurii75 a răspuns:

De ce evreii în general nu l-au acceptat pe Isus ca Mesia?

O enciclopedie afirmă: „Evreii din perioada romană credeau că Dumnezeu avea să-l ridice [pe Mesia] pentru a sfărâma jugul păgânilor şi pentru a domni ca rege peste regatul restabilit al lui Israel" (Encyclopaedia Judaica, Ierusalim, 1971, vol. XI, col. 1.407). Ei doreau să fie eliberaţi de sub jugul Romei. Istoria iudaică atestă faptul că, bazându-se pe profeţia mesianică din Daniel 9:24–27, unii evrei îl aşteptau pe Mesia în secolul I e.n. (Luca 3:15). Dar acea profeţie pune în legătură venirea lui şi cu faptul că avea „să se pună capăt păcatului", iar în Isaia, capitolul 53, se arată că Mesia avea să moară ca să facă posibil lucrul acesta. Însă evreii în general nu considerau că era necesar să moară cineva pentru păcatele lor. Ei se credeau drepţi înaintea lui Dumnezeu întrucât se trăgeau din Avraam. Într-o lucrare se afirmă: „[Meritul] lui Avraam este atât de mare, încât el poate ispăşi toate deşertăciunile comise şi toate minciunile spuse de Israel în această lume" (A Rabbinic Anthology, de C. Montefiore şi H. Loewe, Londra, 1938, p. 676). Respingându-l pe Isus ca Mesia, evreii au împlinit următoarea profeţie referitoare la el: „Era dispreţuit şi noi nu L-am băgat în seamă". — Is. 53:3, BC.

Înainte de moartea sa, Moise a prezis că naţiunea avea să se îndepărteze de închinarea adevărată şi că, drept urmare, asupra membrilor ei avea să se abată nenorocirea (citeşte Deuteronomul 31:27–29). Cartea Judecătorii arată că acest lucru s-a întâmplat de mai multe ori. În zilele profetului Ieremia, din cauza infidelităţii, naţiunea a fost dusă în exil în Babilon. Şi de ce a permis Dumnezeu ca romanii să distrugă Ierusalimul şi templul în 70 e.n? De ce infidelitate s-a făcut vinovată naţiunea, motiv pentru care Dumnezeu nu i-a mai ocrotit cum făcuse atunci când se încrezuseră în el? Cu puţin timp înainte, ei îl respinseseră pe Isus ca Mesia

Răspuns utilizator avertizat
| NotNamed a răspuns:

Ce fain este ca ateu sa va vad pe voi credincioșii cum va omorati prin comentarii cu alti credincioși. Cu ateii o dati in prostie insa cu alti credinciosi de alte religii e chiar amuzant. Stiinta e una peste tot in lume si e dovedita. Fara ea am fi simple animale. Stiinta reuseste sa evolueze dar biblia este aceeasi. Toate credintele vor avea aceeasi afirmatie si peste 2000 de ani si totusi nu sunteti in stare sa o tineti in frau. Ba ca evrei nu va recunosc Iisus.ul, ba ca musulmani il recunosc dar doar ca un simplu mesager, ba ca ailalti nu stiu ce si tot asa. O adevarata cacealma ce arata ca sunt poate sute de religii in lume si toate diferite dar cu scopul același. Unele cu un singur creator dar care sta pe un trunchi diferit ba ca altele au mai multi creatori, zei. Asta doar ca sa vezi ca totul e inventat de om. Si ce este interesant si va fi este faptul ca tu sau altii imi vor răspunde mie sau altora afirmatiei asteia cum ca aia sunt nu stiu cum ca la noi totul e adevarat. Cum se face ca mereu noi avem adevarul la picioare si altii nu? Daca va nasteati in alte tari aveati alte credinte si va simteati la fel de ofensați si creierul vostru s.ar fi pregatit de defensiva.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://youtu.be/X38Qc3SBer8, uită-te la toată acesta mini serie Revoluția Crăciunului

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns:

Pentru ca nu a fost Mesia.
Nu a fost descendent din David pe linie paterna.Nu a facut ce ar fi trebuit sa faca Mesia al lor.
Iar pe vremea aceea inca nu fusese inventata Neprihănita Zămislire.
Evreii stiau cum vin pe lume copiii.

| Sellyyidolumeu a răspuns:

Te-ai imbatat prea tare de revelion si ai dat-o in religie? =)

Răspuns utilizator avertizat