| pzh2000 a întrebat:

De ce tocmai evreii nu sunt crestini? dc nu cred in Iisus Hristos? ei inca se cred in perioada vechiului testament?

31 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Evreii cred in Isus Hristos,insa nu cred ca este Fiul lui Dumnezeu! Dar sa stii ca sunt si evrei crestini, nu toti sunt necredinciosi. Scrie si in Biblie undeva ca Isus a venit la ai Sai, dar ai Sai nu l-au primit.
Dar tuturor ce l-au primit le-a dat dreptul sa se faca copii de Dumnezeu.

| Urzi23 a răspuns:

"Zis-a Domnul: Ascultati pilda aceasta: Era un om oarecare stapan al casei sale, care a sadit vie. A imprejmuit-o cu gard, a sapat in ea teasc, a cladit un turn si a dat-o lucratorilor, iar el s-a dus departe. Cand a sosit timpul roadelor, a trimis pe slugile sale la lucratori, ca sa-i ia roadele. Dar lucratorii, punand mana pe slugi (slujitorii lui Dumnezeu), pe una au batut-o, pe alta au omorat-o, iar pe alta au ucis-o cu pietre. Din nou a trimis alte slugi, mai multe decat cele dintai, si au facut cu ele tot asa. La urma, a trimis la ei pe fiul sau, zicand: Se vor rusina de fiul meu. Iar lucratorii viei, vazand pe fiul, au zis intre ei: Acesta este mostenitorul; veniti sa-l omoram si sa avem noi mostenirea lui. Si, punand mana pe el, l-au scos afara din vie si l-au ucis. Deci, cand va veni stapanul viei, ce va face acelor lucratori? I-au raspuns: Pe acesti rai, cu rau ii va pierde, iar via o va da altor lucratori, care vor da roadele la timpul lor. Zis-a lor Iisus: Au n-ati citit niciodata in Scripturi: «Piatra pe care au nesocotit-o ziditorii, aceasta a ajuns sa fie in capul unghiului. De la Domnul a fost aceasta si este lucru minunat in ochii nostri»? De aceea va spun ca imparatia lui Dumnezeu se va lua de la voi si se va da neamului care va face roadele ei. Cine va cadea pe piatra aceasta se va sfarama, iar pe cine va cadea il va strivi. Iar arhiereii si fariseii, ascultand pildele Lui, au inteles ca despre ei vorbeste" (Matei 21, 33-45).

| ramona30 a răspuns:

Isus a fost evreu si ei stiu cel mai bine ce s-a intamplat. Si stiu ca a fost un biet muritor. E ca la noi cu cazul Vlad Tepes. Vlad T a fost roman si noi stimcine a fost si ce a facut. Strainii cred ca a fost vampir, Dracula.
E de neinteles cum niste straini pot pretinde ca acel Isus era fiu de zeu si alte caricaturi de-astea.
Pai imaginati-va ca evreii ar fi avut pe unul ce transforma apa in vin, inmultea mancarea din nimic, vindeca oameni. Pai daca exista un astfel de om, cu spiritul lor de comercianti, evreii ar fi deschis primul mall din istorie cu isus in centru. Asta inseamna ca basmele cu isus sunt chiar basme de adormit copii.

| dany97 a răspuns (pentru ramona30):

Dupa cate am citit se vede ca tu nu crezi in Isus Hristos si esti un evreu ca ori care altul care este inpotriva crestinilor si a Mantuitorului Isus Hristos.

| papaderoma a răspuns (pentru ramona30):

Tu vezi ce scrii? oameni buni daca nu stiti ce vorbiti mai bine nu vorbiti, nu zici ca stiu eu mai bine

| ileanapomorin a răspuns (pentru papaderoma):

Pe dumnezeu il cunosti La geneza 1; 1 ia biblia si citeste Te rog. Acolo il vei cunoaste Mai bine. Biblia Este o scrisoare de dragoste pe Care Elohim a lasat-o pentru noi.

| ileanapomorin a răspuns (pentru dany97):

Evrei Nu sunt crestini. Ei au sarbatori sfinte. Si sarbatorile sfinte Este in cele 5 carti a lui moise

Răspuns utilizator avertizat
| Danyelusha a răspuns:

Crestin inseamna a crede in Isus si in Dumnezeu.

| fiosel a răspuns:

Marius551 au iesit secte din evrei si se cheama evrei mesianici, sint ce-i care-l accepta pe hristos

Răspuns utilizator avertizat
| vladmR a răspuns:

Sunteti nebuni ba, de o saptamana incoace doar peste chestii de-astea dau, e incredibil

| imale a răspuns:

Evreii nu sunt crestini, si nu cred in Isus, pentru ca ei inca il asteapa pe Isus.Cand Isus a inviat, preotii au platit pe cei care stateau la usa mormantului sa nu spuna ce s-a intamplat, pentru ca preotii l-au condamnat pe Isus, si de atunci circula zvonul printre evrei ca Isus nu ar fi inviat, ci ucenicii au venit noaptea si l-au furat.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Uitaţi aici un răspuns destul de autorizat:
http://dvartora.ro/......matie.html

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Citiţi asta:
http://dvartora.ro/......matie.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa a fost dintotdeauna! Nu toti evreii neaga ca Hristos este fiul lui Dumnezeu; insa majoritatea spun ca Hristos nu a fost decat un profet; inca mai asteapta sa vina Mesia; dar cand isi vor da seama de greseala lor i-L vor recunoste pe Hristos ca fiind fiul lui Dumnezeu! Evreii nu au crezut de la inceput ca Mesia este fiul lui Dumnezeu tocmai pentru a avea drept la mantuire si neamurile adica celelalte natiuni care nu sunt evrei; asta nu inseamna ca toti oamenii vor ajunge in Rai insa pot ajunge cu multa sfintenie!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru anonim_4396):

Evrei care sa-L recunoasca pe Hristos Fiul lui Dumnezeu? Pai ori raman evrei ori trec la Crestinism... ca secte din evrei nu cred ca au iesit

| anonim_4396 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Evreii nu-l asteapta pe fiul lui Dumnezeu, ei asteapta doar un mesia, un profet, nimic mai mult. Majoritatea evreilor nu cred ca Isus a fost acel profet deoarece nu a reunit cele 12 triburi ale lui Israel si nu a dat poporului evreu regatul promis. Insa exista evrei care cred faptul ca Isus a fost/este intr-adevar acel mesia promis de Dumnezeu doar ca inca nu si-a terminat treaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Vorbesc despre evreii mesianici!

| fiosel a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Ba da au iesit si se cheama evrei mesianici sunt ce.i care-l accepta pe isus

| ileanapomorin a răspuns (pentru anonim_4396):

Evrei mesianici sunt acei care lau urmat pe isus. Si Mai Este un Grup de mesianici, cei din timpul lui Nero. Cei care au fost mincat die Lei, si cei care au fost arsi pe rug in Roma

| Lulu96 a răspuns:

Motivul celor care nu cred in Dumnezeu: nu au dovezi. Majoritatea nu sunt convinsi ca El exista deoarece nu l-au vazut sau ceva similar cu acest lucru. Cel putin asta am vazut eu la majoritateahappy Sper ca ti-am fost de folos.

Răspuns utilizator avertizat
| ileanapomorin a răspuns (pentru Lulu96):

Pe dumnezeu il vezi in fiecare zi si nu-ti dai seama il vezi in Natura pe Care La facut

| ileanapomorin a răspuns:

Ei cred in Elohim si yahsuah. Ei Nu cred in isus Al grecilir. Isus Nu a fost grec. Isus a fost evreu.