| unprietenaproape a întrebat:

Evreii nu il recunosc pe Iisus ca Mesia?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/Judaism%27s_view_of_Jesus
Printre adepții iudaismului modern non-biblic, Isus este privit ca fiind cel mai influent evreu al întregii istorii. [1] Cu toate acestea, deoarece convingerea tradițională a evreilor este că mesia nu a venit încă și epoca mesianică nu este încă prezentă, respingerea totală a lui Isus fie ca mesia fie ca divinitate nu a fost niciodată o problemă centrală pentru iudaismul talmudic.

Iudaismul non-biblic nu a acceptat niciodată nici una din împlinirea revendicată a profeției pe care creștinismul o atribuie lui Isus. Iudaismul modern interzice de asemenea vorbirea despre Isus ca fiind divină, deoarece credința centrală a iudaismului modern este unitatea absolută și singularitatea lui Dumnezeu. [2] Escatologia evreiască susține că venirea lui Mesia va fi asociată cu o serie specifică de evenimente care nu au avut încă loc, inclusiv întoarcerea evreilor în patria lor și reconstruirea Templului, o epocă mesianică a păcii [4] Care "cunoașterea lui Dumnezeu" umple pământul [5] și din moment ce evreii cred că nici unul dintre aceste evenimente nu a avut loc în timpul vieții lui Isus (și nu au apărut ulterior), el nu este un candidat pentru mesia părerii iudaismului talmudic.

Vederile tradiționale ale lui Isus au fost în mare parte negative, deși în Evul Mediu, Iuda Halevi și Maimonide l-au privit pe Isus ca o figură importantă pregătitoare pentru un viitor monoteism etic universal din epoca mesianică. Unii gânditori evrei moderni au speculat simpatia că istoricul Iisus ar fi fost mai aproape de iudaism decât ar fi indicat Evangheliile sau conturile evreiești tradiționale, începând cu secolul al XVIII-lea cu ortodocșii Jacob Emden și reformatorul Moses Mendelssohn. Această viziune este încă susținută de unii.

| SG1995 a răspuns:

Majoritatea nu, desi exista o sects care se denumesc mesianici, aceastia accept ca Iisus a fost mesia, dar nu ii recunosc divinitatea.

| mentholinks a răspuns:

Isus nu a spus niciodata si nici nu a pretins ca ar fi Mesia. Nu stiu de ce il privesc crestinii ca pe Mesia.

| AC4S4 a răspuns (pentru mentholinks):

Matei 16
15 El le‑a zis:
– Dar voi, cine ziceți că sunt Eu?
16 Simon Petru, răspunzând, a zis:
– Tu ești Cristosul, Fiul Dumnezeului cel Viu!
17 Isus, răspunzând, i‑a zis:
– Fericit ești tu, Simone, fiul lui Iona, pentru că nu carnea și sângele ți‑au descoperit lucrul acesta, ci Tatăl Meu Care este în ceruri.

Cristos inseamna Mesia.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

NU! Pentru ca poveste lui ISUS a fost un complot al unor rabini care pactizasera cu conducerea deb la Roma, care-i asuprea pe evrei

| Mclaren12 a răspuns:

Evreii l-au inventat pe Cristos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| Cris888 a răspuns:

Nu, si nici eu nu cred ca este Mesia.