| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de acest videoclip?

https://www.youtube.com/watch?v=u5Q1E05VN1c

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Interesant, a ajuns milan sa-L CORECTEZE pe Dumnezeu indicandu-I Acestuia cum trebuie sa interpreteze ce a spus. Poate afla si domnia sa ca SUFLET nu este acelasi lucru cu SUFLARE.
Dumnezeu spune ca a luat tarana, l-a facut pe om si I-A SUFLAT SUFLARE de VIATA in NARI si a devenit SUFLET VIU.
Geneza 2, 7. Domnul Dumnezeu a fãcut pe om din tãrâna pãmântului, i-a suflat în nãri suflare de viatã, si omul s-a fãcut astfel un suflet viu.
Pagani sunt aceia care recita Crezul Crestin dar NU il TIN in schimb tin traditia PAGANA.
Si uite cum milan IL invata pe Dumnezeu ce este sufletul si ce trebuie sa inteleaga Dumnezeu din explicatile lui. Ba o data una, ba o data alta, cum le iese lor pasenta sa-si justifice INCALAREA Crezului, Legi Morale si CE A SPUS Hristos, ca NUMAI EL ESTE Preot. Vedem
noi la Judecata cine a mintit caci va FI vai de el IAR CEI amagiti se vor razbuna pentru ca au pierdut Cerul si vesnicia din cauza ta.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Cum ar veni milan9 zice ca tu maninci rahat, iar tu ca de fapt el face asta.
Eu sunt de acord cu amandoi.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Nu dragule, eu nu spun ca milan manaca ceva anume ci ca mananca ceva fara sa stie din ce este facuta mancarea. Nu a citit cartea de bucate.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Pai da, de fapt cartea e de rahat, de aia e si de mirare cum de mai face cineva retete de acolo.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Mai degraba cei care fac comentari fara sa fi INTELES NIMIC din Carte au gandirea de rahat, dar ce pretenti poti avea de la asa indivizi ce se cred oameni dar "iesiti" din maimute (?). Doar niste maimutoi ce se cred oameni.

| RAY a răspuns:

laughing laughing o adevarata comedie cu crestini astia

| Panamax a răspuns:

Cine l-a facut are mult timp liber si este indoctrinat religios.

| Octavian199 a răspuns:

Danut, vezi caz zeul iudaic e gelos pe profetul iudaic(evreu)

| leo59 a răspuns:

D-l Alexandrescu prezinta conceptia adventista despre moartea sufletului odata cu trupul. Exclude iadul si raiul s-a. invataturi scotand versetele din context. A amintit de unele texte ca temeiuri pentru nemurirea sufletului ( pilda bogatului nemilostiv) dar nu le-a explicat. Incomplet si fara vreo referire la exparienta istoriei si a sfintilor. S-auzim de bine.

| danut a răspuns (pentru leo59):

Cand habar nu ai de CONTEXTUL istoric spui si ce ai spus tu. Domnul Isus lua in deradere credintele pagane ale fariseilor care imprumutasera de la OCUPANTI credinta falsa in nemurirea sufletelor, de aici si POVESTEA spusa cu bogatul nemilodtiv. Asta inseamna sa NU cunosti istoria si contextul istoric. Uite ca ti-am explicat eu daca poti intelege si nu te blocheaza credinta PAGANA luata de ortodocsi de la daci in nemurirea sufletului care CONTRAZICE Biblia, Cuvantul lui Dumnezeu. Sfant este NUMAI Dumnezeu restul sunt doar niste PACATOSI mancati de viemi.

| milan9 a răspuns (pentru leo59):

"credintele pagane" la care face referire @danut sunt tocmai cele adventiste NECRESTINE. thinking
SCRIPTURA spune insa altceva:
Scriptura nu face confuzie între sufletul nemuritor şi trupul muritor:

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".
- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;

- "SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!
După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."

- Ecclesiast 12, 7; Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

| milan9 a răspuns (pentru leo59):

Ereticii adventisti se aseaza direct cu fundul pe Sf. Scriptura atunci cand isi imagineaza (in mod fals) un Dumnezeu care nimiceste sufletele pe care El insusi le-a creat. Scriptura sustine direct si indirect existenta "vesnica" a tuturor sufletelor.

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Gruparea adventista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Etc...

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

Apocalipsa 6, 9-11 vorbeşte despre "sufletele celor înjunghiaţi" care cer lui Dumnezeu răzbunarea sângelui lor. Este adăugat că "fiecăruia din ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei". Deşi aceste suflete fuseseră ucise, ele sunt descrise ca fiind în prezenţa lui Dumnezeu şi având o conversaţie cu El!

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

| doctorandus a răspuns (pentru leo59):

Istoria, ca disciplina, nu se ocupa cu sufletu'.