| alexutza222 a întrebat:

Ce parere aveti de agnostici si agnosticism?

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bună decât despre atei, e o poziție mai rațională. Câtă vreme nu ai comunicat cu cineva care ar fi fost de față la apariția universului nu poți avea motive raționale să spui că sigur greșesc cei ce suștin existența unei entități infinite, necauzate ca sursă a existenței.

| RAY a răspuns:

Ca sunt nehotarati, ar putea fi ateii dar le e teama, frica nu inteleg de ce anume in fine

| IvanMihai a răspuns (pentru RAY):

Eu sunt agnostic: nu stiu daca exista sau nu Dumnezeu.
De unde ai scos ideea ca agnosticilor le-ar fi frica de ceva?

| RAY a răspuns (pentru IvanMihai):

Ca sunteti nehotarati hotaritiva o data credeti in dumnezeu, aveti credinta in dumnezeu? daca nu sunteti atei slabi, exista si ateism slab nu doar puternic

| Alcyon a răspuns:

Agnosticii sunt de nspe feluri. Exista agnostici care inclina spre ateism și agnostici care inclina spre teism. In realitate, 90% din oameni sunt agnostici, doar ca multi nu cunosc termenul sau nu vor s-o recunoasca.

| suffarstar a răspuns:

Nu avem.

| Staind a răspuns:

Fain asa

| 6684464 a răspuns:

Oameni simpli.

| MistretulPufos a răspuns:

Agnosticii sunt de treaba

| Voidwithin a răspuns:

Am vazut ceva de genu intr-un film...
Era adus in discutie agnosticismul si unul spune ceva de genu:
"Vrei sa crezi dar nu poti..."
Eu cred altceva si consider ca agnosticismul e o cale mai interesanta a ateismului... In sensul ca ei cred in dovezile stiintifice cat se poate crede dar mai lasa liber si pentru existenta unor lucruri mai paranormale ( si inserati ce va place, Dumnezeu, demoni, ingeri, spiridusi, Mos Craciun, Rai, Nirvana, Valhala, vieti anterioare, stafii, zobmie, etc).
In concluzie, am o parare buna si sustin o astfel de credinta...

| Morrígu a răspuns:

Cineva a spus că agnosticul e un ateu mai decent.
Poate are dreptate.
Eu sunt de părere că e absurd să fii convins de existență așa cum e și să nu fii.
Agnosticul cred că e un tip puțin mai indiferent.
Îmi place tipul.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Lasi, nu vor sa se informeze

Deci tu te lasi influentat de altii? pai stii totul despre creatie, pentru ca tot ce a zis Isus s-a infaptuit, numai Dumnezeu poate spune is FACE > isus in Zahharia ca va veni si va trai printre noi, a venit ca Isus, nu te poti preface ca nu, a venit!

Isus mi-a raspuns rugaciuni, ca si cum va face pentru toti ce se pocaiesc.

Context
A Gentle Answer Turns Away Wrath
…28The heart of the righteous ponders how to answer, But the mouth of the wicked pours out evil things. 29The LORD is far from the wicked, But He hears the prayer of the righteous.

Din experienta zic ca Lui Dumnezeu ii pasa de cei ce vor sa faca Voia Lui.
Cum a promis in Cuvantul sau, ca Dumnezeu sta departe de pacatosi dar asculta pe cei drepti

Aia e legea, nu ai cum sa o schimbi,
Dumnezeu a zis si a infaptuit

https://www.youtube.com/watch?v=KQB5acwM5qk

https://www.youtube.com/watch?v=Bk0ZcBj-VYY

Ori ai evoluat ceea ce a fost demonstrat nestiintific, ori cineva te-a creat, nu exista intre :)
http://sunszet.tumblr.com/......ne-is-born

| Grigore666 a răspuns:

Una foarte buna.