| anonim_4396 a întrebat:

ce parere aveti de ateismul slab?

Ateismul nu implica idei sau pozitii suplimentare. Ateismul nu este o credinta, ci absenta unei credinte. Chiar daca aceasta absenta a credintei in existenta lui Dumnezeu este compatibila cu o multitudine de pozitii filozofice, ea nu le presupune si pe acestea. Ateii au in comun in mod necesar doar absenta credintei in Dumnezeu.

Definitia de mai sus descrie ceea ce a fost numit ateism slab. Acesta e contrastat cu ateismul tare, care afirma ca Dumnezeu nu exista. Se poate observa ca ateismul tare implica ateismul slab. Ateismul slab are o aplicare mai larga decat ateismul tare. Aceasta dihotomie are relevanta din punctul de vedere al sarcinii dovezii: ateismul tare are sarcina de a dovedi adevarul afirmatiei sale ca Dumnezeu nu exista, pe cand ateismul slab nu implica sarcina de a dovedi ceva, fiind absenta unei afirmatii. Ateul slab considera ca dovezile si argumentele in sprijinul ideii ca 'Dumnezeu exista' sunt insuficiente si neconvingatoare.

14 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Hey!
Am observat ca ai scris mai amanuntit despre aceasta tema pe scribd happy

| RAY a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Da am pus un articol despre tipurile ateismului, nu prea stiu multi de ateismul slab nici macar ateii

| Miauti a răspuns (pentru RAY):

Ai scris si despre 'ateismul crestin'?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Presupun ca acest tip de ateism este practicat in general de persoanele extrovertite,cu temperament coleric si o oarecare superficialitate dobandita prin nepasare.
Eu,fiind ateu, consider ca ateismul slab nu trebuie sa se expuna sub forma de moda, ci pesoanele implicate in aceasta forma de a arata cine-i zeul de fapt pe lumea asta sa prezinte un interes mai mare in aceasta ideologie.
Asta inteleg prin ateism slab
Ma bazez oarecum pe aceste afirmatii din fapte reale, din propria experienta.

Acum nu stiu daca este irelevant ceea ce am afirmat, dar cel putin mi-am expus gandurile.
Daca ma insel in totalitate atunci te rog sa ma luminezi.
Salut!

| RAY a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Eu ma regasesc in forma asta de ateism,pentru ca dupa mine ofera posibilitatea dovediri a zeiilor prin metoda stiintifica, de astfel eu sunt deschis spre orice ofer si o posibilitate sa se dovedeasca si unicornul roz asa sunt eu, nu sunt convins de nimic, da ateismul slab este absenta unei afirmati, infirmati dar lipsa credintei in zeii, un fel de nu stiu daca exista dumnezeu dar nu cred in existenta lui

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru RAY):

Crezi cumva in extraterestrii antici?
Stiu ca era pe History Channel o emisiune de genu...
http://www.youtube.com/watch?v=iCX00dOwjsI

| RAY a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Sincer nu cred in ceva ce nu a fost dovedit stiintific

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru RAY):

Mda...sunt mai mult aberatii...dar totusi destul de interesant felul in care le unesc chiar cu ajutorul bibliei laughing

| RAY a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Biblia e cea mai mare aberatie

| RAY a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Mereu am fost asa nu pot crede in ceva, pe moment parca as crede dar dupa 5 minute numai cred, am vazut documentare pro dumnezeu si sincer numa atacuri la adresa stiintei, nici o dovada clara de asta numai imi pierd timpul cu de astea

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Esti un exemplu demn de urmat in Rai! Tine-o tot asa!

| dragos9234 a răspuns:

Esti cel mai tare crestinlaughing.

| TrentonChase a răspuns:

Eu ce sunt?

| RAY a răspuns (pentru TrentonChase):

Eu de unde sa stiu, tu stii mai bine