| Genesis2014 a întrebat:

Ce parere aveti de Ellen White,pe care secta adventista o consideră a fi profet, si afirmatia ei din cartea Daruri Spirituale, V1, p.189-90,care sună asa :,,Satan a luat in deplină stăpânire Bisericile".
In revista adventistilor de „Misiune" din octombrie 1981, se afirma :,, Noi credem că revelaţia şi inspiraţia Bibliei şi a scrierilor lui Ellen White au o calitate egală"
Aceasta secta au postul de TV : Speranta.
Ellen White afirma ca cei„care ţin duminica" sunt sortiţi să primeasca „semnul fiarei" şi să-si piardă viaţa veşnică. (Spiritul profeţiei V. 4, p. 505)
Trageti concluziile si ganditi-va ca asemenea secte sunt promovate in Romania!

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In prima parte a mesajului aduci "la masa discutilor" un subiect putin sau chiar necunoscut majoritatii userilor.
Ce crede "o secta" mai mica (adventistii) sau o secta mai mare (ortodocsii) e problema lor mai ales atunci cand aduci in discutii scrieri la care majoritatea userilor nu au acces.
Acum sa revenim la "tema" intrebarii: "Trageti concluziile si ganditi-va ca asemenea secte sunt promovate in Romania!"
In Constitutie sunt acceptate un numar de religii declarate oficial. Printre ele nu exista nici o secta (asa scrie in constitutie si legile aferente), ca tu ai "o neplacere" privind o anumita religie este doar treaba ta personala si nu constitue un subiect de discutie asa ca decat sa produci "atacuri" asupra unei religi sau alteia mai bine ai "bate" niste matanii si te-ai spovedii la niscaiva preoti (pastori) din cei adulati. P.S. Nu ne gandim la secte ci la sectari ca tine.

| danay72 a răspuns:

Biblia ne indeamna sa urmam sfaturile lui Dumnezeu nu a oamenilor.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Ai dreptate. De asta eu niciodata nu l-am urmat pe Russell.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Ma bucur daca urmezi sfaturile Bibliei, nici noi nu urmam un om ci Biblia.

| milan9 a răspuns (pentru Dandanache):

Parca brosurile "martorilor" spun faptul ca "oricine citeste numai Biblia ajunge in intuneric (?), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (?)"
Asta este o confirmare a ceea ce tocmai ai spus thinking

| DoriKat a răspuns (pentru danay72):

Dar cine a scris Biblia?

| danay72 a răspuns (pentru DoriKat):

40de barbati diferiti dar au scris sub inspiratie divina. 2petru1:20,21

| RAY a răspuns:

Eu cred ca aia a fost nevastamea din viata trecuta de la atata iubit a avut viziuni

| milan9 a răspuns:

Acum ce faci, o dai cu ateismul?
Nu stiu ce spune Antihristul acela, nici nu am de gand sa-l ascult.

Oricine vorbeste împotriva Mântuitorului Hristos este un ANTIHRIST!
Fiul lui Dumnezeu a lăsat Biserica iar derbedeul ăsta din clip vine să-L contrazică pe Dumnezeu...

| sublime89 a răspuns:

Cand vine vorba de adventisti nu exista limite de prostie si fanatism.

| sublime89 a răspuns (pentru Genesis2014):

Mda, d-zeu ii spunea s-o violeze. Si voia domnului s-a indeplinit.

| danut a răspuns (pentru sublime89):

Nu mai spune, de aia majoritatea sunt cu studi superioare, ca-s prosti si fanatici, doctori, matematicieni, geneticieni, fizicieni, etc. sau pentru ca sunt cateva procente bune dintre cei de la NASA? Sau printre primii din lume in medicina? Mai cerceteaza tinere si nu te arunca cu capul in gard ca faci buba la intelect.

| danut a răspuns (pentru Genesis2014):

Padure fara uscaturi NU EXISTA, dar cati ORTODOCSI isi violeaza sau omoara copii pe ZI? Tu ai gasit unul in zeci de ani dar cati din RESTUL sunt pe zi?

| Genesis2014 explică (pentru danut):

Eeeee,aici am vrut sa ajung.
Ca sa fii OM nu ai nevoie de o institutie religioasa sa-ti reprezinte viata.
Moralitatea, trezirea constiintei, nu are nici o legatura cu absolut nici o institutie religioasa.In noi se afla resurse extraordinare,in noi este iubire,in noi este compasiune,in noi este amprenta Divina,depinde NUMAI de noi de a ne redescoperii aceste valori care au fost subminate de sisteme mai ales de sistemele religioase,deoarece aceste institutii ne indică INTOTDEAUNA,un Dumnezeu exterior,un Dumnezeu pedepsitor,cand de fapt adevarata natura a noastra Divina se afla in noi,si niciodata Divinul nu este pedepsitor deoarece este iubire pură. Este simplu : Divinul ne-a lăsat sa alegem,noi suntem Michelangelo vietii noastre,deoarece daca cineva,,seamănă vant,va culege furtuna este o alegere nicidecum o pedeapsa Divină!
Atunci cand moartea se apropie nici puterea politica,nici puterea religioasa, nici averile fără numar, nici cei pe care i-ai iubit nu pot sa te,, salveze''. Atunci tot ce putem lua cu noi este ceea ce am facut in viață, si nimic mai mult!

| sublime89 a răspuns (pentru danut):

Hopa, avem un adventist laughing

| danut a răspuns (pentru sublime89):

Ma bucur ca m-ai "descoperit". Probabil acum ai si tu de gand sa te pocaiesti. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc niste adventisti si pot sa spun ca sunt mai ok decat majoritatea celor pe care ii cunosc.
Nu ma intereseaza doctrinele lor dar daca se comporta mai corect decat altii nu pot decat sa-i admir.

| Genesis2014 explică (pentru anonim_4396):

Ok. De,,suprafata'',de,,lume'' asa am cunoscut si eu o multime de oameni!
DAR in intimitatea lor,in adunari, pot sa afirm ca ei chiar cred cu tarie că cei din celelalte biserici au pecetea diavolului si sunt sortiti pieririi!
Aceste,, invataturi'' crezi ca sunt benefice?
De ce trebuie propagata ideea ca ei sunt,, ceva'' si ceilalti,, altceva''?
Daca vrei sa stii mai multe informeaza-te.
Uite ca un ajutor documentat pentru tine si pentru cei care ii intereseaza adevarul NU ceea ce se vede de,, suprafată'' : http://www.voxdeibaptist.org/adevaruri_adventiste.htm

| Genesis2014 explică (pentru anonim_4396):

L-ai cunoscut si pe adventistu' ăsta? http://stirileprotv.ro/......tista.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar pentru simplul fapt ca nu fumeaza nu consuma bauturi alcoolice si ca sunt atenti la alimentatie ii apreciez.
Este destul de dificil.
Poate sa creada si in Gigi Becali, doar rezultatele conteaza.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din punctul de vedere al vietii morale este de apreciat un astfel de lucru, deşi, îmi dau seama că de cele mai multe ori mândria şi "sindromul" minorităţii (care se mobilizează pentru a ieşi în evidenţă), sau controlul strict bazat pe constrângere (ameninţarea cu excluderea) sunt motoarele care animă acolo moralitatea de "ţinută".

| Genesis2014 explică (pentru milan9):

De fap eu am vrut sa,,punctez'' cum anumite grupări dezvolta unele idei bolnave cum că ei sunt,,ceva'' si restul,,altceva'', adica ramasita (cum se autointituleaza) transmit idei că au anumite privilegii legate de Dumnezeu Dumnezeu, in comparatie cu altii care sunt sotiti diavolului si pieririi!
Asemenea virusi rasiali, in mintile oamenilor nu poate fi benefică, din contră!

| Genesis2014 explică (pentru anonim_4396):

Dar dacă fac asta ce părere ai? Doar,, rezultatele conteaza'' NU?
Uite rezultat : http://stirileprotv.ro/......tista.html

| Genesis2014 explică (pentru milan9):

Din punct de vedere a vietii morale?
http://stirileprotv.ro/......tista.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru Genesis2014):

Ar fi culmea sa pretind sa fie toti perfecti.
Dar in general intalnim persoanele pe care le meritam.

| DoriKat a răspuns:

In ziua de astazi, toate religiile se bat intre ele pentru a aduna cat mai multi adepti. Nu e vorba de credinta si valorile omului, conteaza sa fie cat mai multi.(ca prietenii de pe facebook, nu conteaza cine sunt, dar sa fie multi!)

| Genesis2014 explică (pentru DoriKat):

Da,să fie multi adepti, deoarece se aduna mai multe zeciuieli pe cap de,, oaie''.
http://www.220.ro/......DkTnxHWAM/

| doctorandus a răspuns (pentru Genesis2014):

Nu cred ca e de la adventisti: adventistii nu au voie sa danseze.

| DoriKat a răspuns:

Si viata vesnica... oare cum o fi? ce inseamna viata vesnica?

| Genesis2014 explică (pentru DoriKat):

Uite,,unii'' dintre colportori ( stii tu cei ce vin la usa sa-ti spuna cine si ce este Dumnezeu)si sa-ti vandă carti ale profetesei lor mincinoase, ce pot sa faca in,, timpul liber'' http://stirileprotv.ro/......tista.html

| DoriKat a răspuns (pentru Genesis2014):

Ce cruzime!