| TristanTzara a întrebat:

Ce părere aveți de următorul argument?
Dumnezeu este ominibenevolent.
Dumnezeu este omnipotent.
Răul există.

Dacă primele două premise sunt adevărate atunci răul n-ar exista pentru că o ființă omnipotentă și omnibenevolentă nu i-ar permite să existe.
Din moment ce a treia premisă e clar adevărată, Dumnezeu ori nu e Omnipotent ori nu e Omnibenevolent ori nu e ambele.

61 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Nicaieri nu scrie de Lucifer ca a facut rau, ba scrie ca zeul evreu era gelos. Oricum, cei doi nu exista.

| OriceEstePosibil a răspuns:

Avem liberul arbitru prin care putem face rau, dumnezeu ni-l ofera. Dezastrele naturale, sunt o pedeapsa pentru oamenii. Astea erau afirmatiile unor credinciosi pe care ii cunosc. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| TristanTzara explică (pentru Octavian199):

N-am zis de Lucifer nimic laughing. Din câte văd, practic, ești de acord cu concluzia argumentului: Dumnezeu nu este omnibenevolent, și chiar nu există.

| TristanTzara explică (pentru OriceEstePosibil):

Nu prea laughing dacă cineva este pedepsit, nu i se întâmplă ceva rău? Dacă Dumnezeu e bun, n-ar împiedica ca ceva rău să se întâmple?

| Octavian199 a răspuns (pentru OriceEstePosibil):

Sodoma si Gomora rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru OriceEstePosibil):

Printre aia nu e nici unul mai bun ca alti? vrei sa spui ca acolo unde sunt dezastre sunt pactosi unde nu sunt dezastre sunt sfinti ca sa vezi ca si in Romania cea mai sfanta tara din ue sunt dezastre

| RAY a răspuns (pentru OriceEstePosibil):

Avem liberul arbitru prin care putem face rau, dumnezeu ni-l ofera

nu avem nici un liber arbitru, dumnezeu te trimite in iadul vesnic daca nu-i esti devotat lui

| TristanTzara explică (pentru RAY):

Și ca să vezi că la tările care îmbrățișează toată secularizarea și "depărtarea" de Dumnezeu la ăia le merge bine. No, ce să mai înțelegem de la Dumnezeul ăsta? laughing

| RAY a răspuns (pentru TristanTzara):

Pai mai si gandesc nu spun ca dumnezeu este raspunsul la toate si ca era mai bine in evul mediu, fanatici asta iti doresc evul mediu din nou, manipularea sectancta

1 Manipularea individului pentru a primi mult mai usor sugestii si ‘pregatirea’ lui pentru indoctrinare prin: hypnotism, repetarea obsesiva audio/ vizuala/ verbal, restrictii de somn sau restrictii de nutritie.

2 Preluarea controlului asupra mediului social, timpului si surselor de sprijin emotional ale persoanei, printr-un system adesea excesiv de recompense si pedepse. Se urmareste izolarea sociala a persoanei. Se incearca limitarea contactelor cu familia si prietenii, precum si cu cei care nu impartasesc atitudinile sectei. Se incurajeaza dependenta de secta (economic etc).

3 Se interzice discutarea informatiilor si opiniilor contrare doctrinelor grupului/ sectei. Sunt create reguli despre subiectele care pot fi discutate cu cei straini de secta. Comunicarea este foarte controlata. De obicei se foloseste un jargon de grup.

4 Persoana este manipulata sa-si reevalueze in mod negativ parerea despre sine si comportamentul anterior intrarii in secta. Se fac eforturi pentru a destabiliza constiinta subiectului, perceptia acestuia asupra realitatii, controlul emotional si instinctual de aparare. Subiectul este manipulate sa-si reinterpreteze istoria vietii.

5 Se urmareste crearea unui sentiment de nesiguranta si slabiciune, punand persoana respective in situatii intense si frecvente care sa o faca sa se indoiasca de sine si judecata proprie.

6 Crearea de stari emotionale puternice prin metode non-fizice: umilire, izolare sociala, pierderea privilegiilor, schimbarea statutului social, sentiment de vinovatie, manipulare etc.

7 Intimidarea persoanei prin expunerea la amenintarea cu ‘judecata’ sau acceptarea grupului/ sectei. De ex. se sugereaza ca ne-adoptarea atitudinilor/ opiniilor/ comportamentelor grupului va duce la pedepse dure sau vor atrage boli, insuccese, falimentul etc.

| TristanTzara explică (pentru RAY):

Poate că mai sânt și niște secte de genul ăsta pe la noi. Dar nu, ăștia s-au format pe tipul flat-earthers. Au auzit ceva tâmpenie la pastorulor, au mai văzut ceva pseudo-argumete pe net și când cineva le critică ideea absurdă, fac ceva gimnastică mintală numai ca să își păstreze ideea, că doar, na, dacă o cred ei nu se poate să fie greșită.

| RAY a răspuns (pentru TristanTzara):

Sunt chiar foarte mult importante din america, contra evolutiei, contra stiintei nu e de mirare ca china, japonia, korrea de sud sunt in fata americi ca tehnologie aia nu au timp de crezut in basme

| RobertMoon a răspuns:

Chiar ma bucur ca iti pui intrebarile astea. E clar ca esti deschis la minte si nu asculti de religie, e un lucru bun. Nu vei putea fi controlat de acesti,, credinciosi,,. Se spune despre dumnezeu ca este bun, dar este o miciuna, daca ar fi bun nu ar exista durere, suferinta, razboi. Si sa nu ma ia lumea spalata pe creier cu,, pacatul stramosesc,, sau cu cine stie ce baliverna. Nu este ambele, e clar pentru ca nu exista. Religia intotdeauna s-a ridicat pe spatele oamenilor creduli, si-au ridicat ritualuri stupide de cult cu preturi uriase, chiar super exagerate, au ridicat cladiri gigantice ceea ce este impotriva a ceea ce spun credinciosii,, nu conteaza cati bani ai toti ajung in pamant,, daca este asa de ce nu au creat de banii de pe biserici si catedrale ceva ce ar ajuta omenirea sa progreseze, gen un laborator urias de cercetare, o biblioteca gigantica unde oamenii pot studia, fabrici sau orice altceva util. De aici se vede clar cat de josnica este religia si ca nu-i pasa de cei din jur.

| TristanTzara explică (pentru RobertMoon):

Nu prea au ce să mă controleze credincioșii, eu sunt (dpdv religios) nonreligios și (dpdv al credinței) agnostic. Am văzut o groază de credincioși pe site-ul ăsta care tot pun nu-știu-ce întrebări de evoluție și alte prosti și am zis "Hai să pun și eu niśte înte întrebări despre ideile lor".

Dar după cum poți vedea, nu se prea înghesuie să răspundă.

| AC4S4 a răspuns:

Dumnezeu e bun. Insa, oamenii percep diferit bunatatea. Unii ar spune ca daca e bun ar trebui sa traim toti bine, nu vad ca scrie asta in Biblie.

https://www.gotquestions.org/God-omnibenevolent.html

| RobertMoon a răspuns (pentru TristanTzara):

Religia e precum mancarea nesanatoasa, mananca si nu citi ce scrie pe ambalaj ca s-ar putea sa te razgandesti, asta e ideea laughing ei isi vand,, marfa,, dar nu au argumente credibile, mereu apeleaza la acealeasi lozinci.

| Octavian199 a răspuns:

AC4S4, 'baga nasul prin vechiul testament, lasa site-urile'.Asa mi-ati zis rolling on the floor

| danut a răspuns:

"Dacă primele două premise sunt adevărate atunci răul n-ar exista pentru că o ființă omnipotentă și omnibenevolentă nu i-ar permite să existe.
Din moment ce a treia premisă e clar adevărată, Dumnezeu ori nu e Omnipotent ori nu e Omnibenevolent ori nu e ambele."
Faptul ca raul exista (doar pe pamant) si inca rezista este DOAR din cauza ca Dumnezeu ESTE si IUBIRE. Dar ingaduinta asta fata de RAU se va termina in curand, fie ca tu crezi sau nu, deci in foarte scurta vreme raul pe pamant va fi stopat si la dimensiuni cosmice si de acolo va fi eradicat. Deci primele premise sunt adevarate dar si a treia are o motivatie in existenta temporara a ei, supravietuirea omului in familia universului.

| TristanTzara explică (pentru danut):

Păi întrebarea e de ce a permis răului în primul rând să existe?

Vrei cumva să zici că răul e o consecință a existenței omului? Dacă da, de ce? D-zeu nu putea creea un om lipsit de rău, luând în considerare că acesta e omnipotent.

| Octavian199 a răspuns (pentru TristanTzara):

Si atotstiutor.

| RAY a răspuns:

Danut dumnezeu a omorat toti copii din egipt care nu erau evrei a procedat bine? dumnezeu e iubire serios, dumnezeu a omorat toti oameni lasand doar o singura familie atat, din toti care existau doar o familie incredibil, dezastrele naturale sunt iubirea lui, serios, oameni saraci lasati fara case, familie, cei dragi, totul face parte din planul lui misterios de iubire infinita

| RAY a răspuns (pentru TristanTzara):

Dumnezeu cum a facut de la bun inceput, practic el a planificat absolut totul, cauza nu sunt pacatele care tot de el sunt fabricate si planul lui, dumnezeu asta a facut totul de la bun inceput, el nu are libertatea sa schimbe nimic in prezent

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Raul a aparut datorita dorintei lui Lucifer de a ocupa un loc in conducerea universului, efectiv a vrut sa ia locul Fului. Daca Dumnezeu ar fi distrus raul la aparitie restul Universului ar fi spus ca este un despot asuprindul pe Lucifer deoarece NU cunosteau RAUL. Motiv pentru care Dumnezeu la lasat sa evolueze pe pamant datorita caderii omului si pentru ai arata adevarata fata (a raului). Totodata a creiat si un mod personal pentru om de a se salva. Deoareece plata pacatului ESTE moartea cineva trebuia sa moara pentru oamenii care vor dori sa fie salvati, Acesta a fost Dumnezeu Fiul deoareece numai un Dumnezeu putea sa se jerfeasca pentru omenire. Jertfa A FOST facuta dar planul de salvare avea un termen care se apropie de final cand raul va fi eradicat din univers prin pedepsirea celui care l-a a dus in lume impreuna cu asociatii sai.

| TristanTzara explică (pentru danut):

Deci vrei să spui că Dumnezeu a permis ca oamenii să sufere răul ca să nu se spună despre El că e asupritor? Deci suferința omului e mai puțin importantă decât reputația lui Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plecand de la o premisa ca nu stiti nici macar ce este Dumnezeu.

Este doar o forma de constiinta(o revelatie) care cu greu poate fii atinsa de om. Pentru ca ne aflam noi intr-o dimensiune in care in care "raul" existã asta inseamna ca D-zeu intervine in realitatea noastra.

| anonimg a răspuns:

Nici un părinte nu-și pedepsește copilul de fiecare dată când greșește. Nici Dumnezeu nu ne pedepsește de fiecare dată când greșim.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

"spui că Dumnezeu a permis ca oamenii să sufere răul ca să nu se spună despre El că e asupritor?
NU, spun ca suferinta ESTE plata pentru pacat, DECI cine pacatuieste, PLATESTE. Reputatia lui Dumnezeu nu are nevoie de suferinta din partea oamenilor, reputatia trebuie facuta pentru celelalte fiinte din univers. Noi am ales MOARTEA asa ca numai pentru ca Dumnezeu a avut mare mila fata de noi a pus in aplicare si planul de salvare pentru omenire.

| TristanTzara explică (pentru danut):

Și de ce nu previne păcatul? Dacă un copil se joacă cu cuțitul și se taie nu e vina părintelui? Nu El ne-a creat, nu e El responsabil?

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Citeste Biblia, OMUL a ales pacatul iar acesta poate fi inlaturat DOAR prin MOARTE. Noi suntem responsabili in cunostiinta de cauza (prin parintii nostri primordiali). In curand totul se va rezolva, pacatul va fi eradicat din Univers. P.S. Cand ma refer la moarte, nu este vorba de ce spunem noi oamenii ca este o moarte ci vorbesc de MOARTEA VESNICA, din cea de acum vom fi reanviati, TOTI oamenii care au trait pe Terra, unii pentru vietuirea in Univers, altii pentru focul vesnic, fiecare alege.

| TristanTzara explică (pentru danut):

Dar dacă Dumnezeu e omnipotent, de ce pur și simplu nu iartă păcatul fără plata morții, de ce e musai să moară omul pentru păcat?

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Dumnezeu ESTE corect, in momentul in care a impus un cadru legal, nu il incalca. Este musai fiindca acestea sunt consecintele ALEGERI. Si acum pe bune, cati oameni si-ar dori sa traiasca fara pacate, sigur o mica minoritate, adica te duci la furat, la c.u.rve si apoi fuga in vesnicie, nu merge, imputi locul.