| TristanTzara a întrebat:

Ce părere aveți de următorul argument?
Dumnezeu este ominibenevolent.
Dumnezeu este omnipotent.
Răul există.

Dacă primele două premise sunt adevărate atunci răul n-ar exista pentru că o ființă omnipotentă și omnibenevolentă nu i-ar permite să existe.
Din moment ce a treia premisă e clar adevărată, Dumnezeu ori nu e Omnipotent ori nu e Omnibenevolent ori nu e ambele.

61 răspunsuri:
| TristanTzara explică (pentru danut):

Asadar nu e omnibenevolet, nu e total binevoitor. Îi pasă mai mult de legile Lui decât de om.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu exista ordine fara LEGE, NU exista sacrificiu mai mare decat sa-ti lasi FIUL sa fie crucificat de niste furnici. Tu ti-ai lasa COPILUL sa fie omorat de niste limacsi sau gandaci de bucatarie ca respectivii sa o duca mai bine dupa cee au infectat bucataria? Nu exista iubire mai mare ca asta.
Ioan 3, 16. Fiindcã atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, cã a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, sã nu piarã, ci sã aibã viata vesnicã.

| Mircea08 a răspuns:

Daca exista sau nu Dumnezeu nimeni de pe Tera nu stie. Credinciosii CRED nu au certiturini. Credinciosii (si nimeni altcineva)nu au alte informatii despre Dumnezeu in afara celor pe care Acesta a dorit sa le dea. Nu consider intelept sa se faca tot felul de filozofii in legatura cu lucruri pe care nimeni nu le cunoaste, si sa se traga concluzii care au la baza o ipoteza inexistenta
Mult mai usor ar fi ca fiecare sa se judece pe el insusi, si sa vada la modul real daca este capabil sa-si judece creatorul

| RAY a răspuns:

Mircea08 e sincer, totul e doar credinta oarba atat

| TristanTzara explică (pentru danut):

Păi, nu înțelegi, în situația pe care o descri Dumnezu poate că e milostiv în limitele legii pe care a impus-o, dar nu e omnibenevolet. Lucrul pe care o ființă omnibenevolentă ar face-o, în situația asta, e să renunțe la lege, să ierte fără ca cineva să moară și să facă totul astfel încât să nu-i fie nimănui rău.

| RAY a răspuns:

Danut daca nu accepti iubirea asta iadul vesnic e de tine

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Unde ai citit tu ca Dumnezeu este omnibivolent? Dumnezeu ESTE DREPT si IUBITOR dar dreptate a nu include lipsa de aplicare a LEGI. CE vrei tu se numeste prostie, adica vi tu si-L blestemi, injuri, omori pe CREATORUL tau si dupa asta vrei ca EL sa te imbratiseze, sa moara ca tu sa fi salvat DAR tu sa continui cu faptele tale. Unde ar mai fi DREPTATEA fata de altul care a luptat cu faptele rele incercand sa se indrepte? NU ar mai fi DREPTATE si nici EGALITATE de sanse.

| Irinel15123532 a răspuns:

Da, este un paradox, nu-i asa? Sa iti explic, Dumnezeu si-a retras prezenta si de aceea Adam si Eva au fost alungati din rai, nici un rau nu poate sta inaintea Lui Dumnezeu. Dumnezeu avea doua optiuni.
1. Sa distruga tot raul din univers, si in consecinta tu si cu mine nu mai eram aici azi.
2. Sa plateasca datoria pacatului, sa stearga pacatul (plata pacatului este moartea, nu exista iertare fara varsare de sange) prin urmare, o viata trebuia data, a noastra, sau o alta viata, viata Domnului Iisus Hristos, ca plata de rascumparare pentru pacatele noastre '' Prin ranile Lui ati fost vindecati'' Domnul Iisus a trait perfect, fara nici un pacat, si a fost tratat cum trebuia sa fim tratati noi, si noi vom fi tratati cum ar fi trebuit sa fie tratat El, adica Dumnezeu ne-a socotit nevinovati, ne-a iertat, daca acceptam moartea Lui pe cruce si cerem mantuirea, viata vesnica.
Nici un om nu este sfant, doar Dumnezeu este sfant. Lumina si intunericul, nu le poti avea in acelasi timp, oriunde este lumina, intunericul este alungat si distrus, nu le poti uni, si daca Dumnezeu alegea sa ia tot raul, tu azi nu mai respirai, si nici eu.
Asa ca Dumnezeu ne-a curatit, de aceea nu ia raul, pentru ca te-ar lua mai intai pe tine, si pe mine. Si El spune ''Nu doresc moartea nimanui'' si ''Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Sau fiu, ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.''

| TristanTzara explică (pentru danut):

(1) Omnibenevolența e o proprietate normal atribuită lui Dumnezeu. O găsești și pe wikipedia și copiii o învață la ora de religie (deși poate dwpinde de denominație)
(2) După cum văd eu răul. Răul e rău doar dacă cineva e afectat negativ. Cineva omnipotent ar putea să împiduce orice rău. Iar în povestea ai cu șarpele nu văd cine ar fi fost afectat negativ după mâncarea mărului.

| TristanTzara explică (pentru Irinel15123532):

Aceiași discuți ca cea cu Danut, de ce prin omnipotnța s-a n-a plătit păcatul pe o cale mai puțin sângeroasă? Omnipotent =poate face orice.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru TristanTzara):

Pentru ca ar fi trebuit sa ne distruga propria alegere, vointa libera. Si prin moartea Domnului Iisus Hristos, nu vor fi toti mantuiti, pentru ca nu vor vrea acest lucru. Dumnezeu le-a spus lui Adam si Eva, ''Va iubesc atat de mult incat va dau libera alegere, va las sa alegeti daca sa Ma ascultati si sa Ma iubiti, sau sa nu Ma ascultati si sa Ma respingeti'' Ei au ales sa respinga pe Dumnezeu, si natura lor era compromisa, o haina nu murdara, ci arsa. Era nevoie de o haina noua, haina primita prin crdinta in Domnul Iisus Hristos.
Sunt anumite principii, peste care Dumnezeu nu trece, nu pentru ca nu ar putea, ci pentru ca ne iubeste si El nu vrea o dragoste oarba, nu ne-a creat roboti, ar fi putut, dar nu vrea zombie in imparatia Lui.
Dar bineinteles ca poti scoate din context multe lucruri, ceea ce ai si facut, ca sa pui intrebari si sa dai propriile raspunsuri ne bazate pe cuvantul Lui Dumnezeu, ci pe ratiunea umana, si nici chiar pe ea. Dumnezeu nu se joaca cu noi, El ne vede indivizi maturi, ne respecta si se asteapta la acelasi respect. Iti inteleg intrebarile, dar tu nu cauti raspunsuri, ci cauti sa blochezi pe alti oameni cu aceste intrebari, nu cauti adevarul, cauti sa cultivi indoiala in crestii slabi, care nu au cunostinte tari din cuvantul Lui Dumnezeu, si ii faci sa se clatine. Dumnezeu sa nu iti tina in seama acest pacat.

| TristanTzara explică (pentru Irinel15123532):

Georgel l-a lăsat pe copilul lui să alegă între a-l asculta și a se juca cu cuțitul. Copilul s-a jucat cu cuțitul și s-a tăiat. Georgel este un tată bun? Doar nu i-a îngrădit libertatea de a alege a copilului. Cam așa e și cu povestea noastră.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Cand OMUL a ales raul de ce IL faci tu pe Dumnezeu vinovat de aceasta alegere? Este corect fata de ceilalti care au alees binele ca Dumnezeu sa faca o DISCRIMINARE pentru OM? Esti PARTINITOR si nu esti CORECT fata de restul Universului. FA ce trebuie si vei fi SALVAT dar tu vrei sa fi cu fundul in IAD si cu sufletul in RAI. Asta se numeste perversiune si fizica si morala. Perversa gandire.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu ai dreptate, in cazul de fata Georgel ERA foarte matur in gandire, stia bine ce face.

| TristanTzara explică (pentru danut):

(1) Georgel e părintele, nu copilul laughing
(2) Dacă îi dau vecinului din dreapta un pistol, cu bună știință că l-ar putea împușca pe cel din stânga, nu sunt și eu vinovat dacă vecinul din stânga moare?
(3) Că era omul matur sau nu...
Nu avea cunoașterea binelui ș-a răului.
Dumnezeu nu explicat cu luc de amănunt ce i se va întămpla dacă mușcă din măr.
Dumnezeu pe lângă om e mai capabil mintal decât un adult față de copil.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

In cazul de fata copilul era mai matur ca tine sau ca mine.
2) NU, nu esti tu raspunzator pentru ce face vecinul, este DOAR alegerea lui. Bine n u ai voie sa-i dai pistolul daca nu are permis de arma.
3) Avea foarte bine cunostiinta binelui si a raului dar sigur nu vazuse inca morti.
De unde sti tu ce a facut sau nu a facut Dumnezeu in acel caz? In Biblie este expus un eveniment, nu modul de intrebuintare a respectivului pom.,
Absolut, dar Adam va fi in masura singur sa spuna ce a stiut sau nu la timpul potrivit.

| TristanTzara explică (pentru danut):

Deci dacă vecinul meu are permis de port armă și vrea să-l omoră pe celălat vecin e perfect ok să i-o dau pe a mea? laughing

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

De UNDE sti tu ce vrea vecinul?

| TristanTzara explică (pentru danut):

Să zicem că am sursele mele că sunt șanse de 50% să-l omoare dacă îi dau arma, e o ipotetică până la urmă.

Deci e bine să i-o dau, să facilitez producerea unei crime, a unui păcat?

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

"Deci e bine să i-o dau, să facilitez producerea unei crime, a unui păcat?"
Daca ai cunostiinta ca va face o crima ESTI vinovat, altfel NU fiindca nu ai de unde sa GHICESTI ce gandeste respectivul.

| TristanTzara explică (pentru danut):

Dumnezeu mai este și omniscient, știe tot. Deci avea cunoștința că tot răul se va întâmpla dacă le facilitează oamenilor pomul și șarpele. Deci Dumnezeu e vinovat de rău.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

"Dumnezeu mai este și omniscient,"
Corect.
" Deci avea cunoștința că tot răul se va întâmpla dacă le facilitează oamenilor pomul și șarpele. Deci Dumnezeu e vinovat de rău."
Nicidecum, au avut de ales. Alte lumi de ce n-au ales ca omul? Liberul Albitru.

| TristanTzara explică (pentru danut):

Stai stai stai... Vrei să spui deci că și pe altelumi există viață? Ba mai mult viață care nu a căzut în păcat? O să am nevoie de niște dovezi substanțiale ca s-o cred pe asta.

Păi dacă îi dau arma mea și altor 100 de vecini și ei nu omoară pe nimeni, dar știu (Dumnezeu știe tot în cazul nostru) că vecinul din dreapta o să-l omoare pe cel din stânga și-i dau arma și-l omoară, nu e vina mea, că doar ceilalți vecini nu au ales să facă asta.

| Raullalu a răspuns:

Originea raului nu este diavolul ci ne ascultarea.
Neascultarea poate să apară doar când ești în stare să iei decizii singur.
Lucifer la început a fost perfect, până s-a găsit nelegiuire in el.
Multi își pun întrebarea cum de Dumnezeu îi permite diavolului să acționeze sau să existe.
Lucifer a mințit extrem de mulți îngeri, care au trecut de partea lui, și au pornit un război împotriva lui Dumnezeu.
Ca să poată îngerii să lupte în potriva celui Atotputernic, diavolul ia mințit că Dumnezeu poate fi învins și că nu este Atotputernic.
Au luptat în potriva lui Dumnezeu și nu au putut câștiga.
Acum mulți se întreabă de ce Dumnezeu nu la exterminat atunci când s-a sculat lucifer să vorbească în potriva lui Dumnezeu.
Dar Dumnezeu nu a făcut asta fiindcă dacă l-ar fi exterminat, ceilalți îngeri ar fi avut semne de întrebare, iar Dumnezeu vrea să le arate că lucifer minte.
Așa că i-a oferit 3 șanse.
Una a fost și a pierdut.
Acum Diavolul îi va minți și pe oameni și prin oamenii vor face un guvern global pe care îl va conduce Diavolul, și vor lupta în potriva lui Dumnezeu, și a creștinilor adevărați.
Dar va pierde.
Conform Apocalipsei.
Și după 1000 de ani de la acest eveniment diavolul va veni iar să mintă pe locuitorii planetei și numărul lor va fi ca nisipul.
Atunci Dumnezeu ne va da nouă un pământ și un cer nou, altă planetă.
Iar diavolul cu toti ce îl urmau și cu tot cu planetă vor fi aruncați în întunericul gros unde lumina lămpii nu poate lumina, unii savanți creștini spun că ar putea fi vorba despre o gaură neagră.
Acum poate îți pui întrebarea, dacă lucifer era lângă Dumnezeu cum a avut tupeul să încerce să îl detroneze știind că e atotputernic.
Dumnezeu lucrează tainic in ceea ce face, iar lucrările lui sunt simple și complexe în același timp.
Și dă impresia că nu face nimic sau că nu face bine.
Lucifer a prin curaj din cauza asta și a început să mintă pe toți.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

"Stai stai stai... Vrei să spui deci că și pe altelumi există viață? "
Absolut.
" Ba mai mult viață care nu a căzut în păcat?"
Absolut, scrie in Biblie dar voi daca nu cititi ci doar comentati (fara sa cititi sau stiti), eu ce sa va fac? Spune tu?
Bine, acum nu dai arma decat unuia cu permis asa ca raspunderea nu este a ta, nu dai arma la colt de strada. Arma trebuie tinuta in seif, cei ce nu dispun de asa ceva dau arma unui posesor de seif si posesor de permis de arma. Daca ala omoara pe cineva ce vina ai tu?

| TristanTzara explică (pentru danut):

(1) Mi-ai putea dat citate despre aceste alte lumi?
(2) Păi cum e cu pistolul e și cum Copacul în cazul nostru. De ce Dumnezeu n-a pus copacul și/sau șarpele într-un "seif"?
(3) Ce vreau să zic cu toată specularea despre pistoale e că: Dacă faci x, numai atunci y poate face un păcat. Iar tu știi asta și deci dacă tu faci x ești parțial responsabil pentru păcat.

Vreau un răspuns fix, pentru că până acum mise pare că tot țiai schimbat răspunsul.

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

"(1) Mi-ai putea dat citate despre aceste alte lumi?"
Da, ti-as putea da citate din Biblie dar cu ce folos?
"(2) Păi cum e cu pistolul e și cum Copacul în cazul nostru. De ce Dumnezeu n-a pus copacul și/sau șarpele într-un "seif"?"
CA SA AI DREPTUL de a alege, adica LIBERUL ALBITRU, altfel ai zica ca e sti doar o papusa in mainile unui papusar.
"(3) Ce vreau să zic cu toată specularea despre pistoale e că: Dacă faci x, numai atunci y poate face un păcat. Iar tu știi asta și deci dacă tu faci x ești parțial responsabil pentru păcat."
Numai DACA fac, nu poti sti ce fac.
"Vreau un răspuns fix, pentru că până acum mise pare că tot țiai schimbat răspunsul."
Raspunsul este in functie de intrebare.

| TristanTzara explică (pentru danut):

(3)Dumnezeu poate ști tot, deci e responsabil pentru toate păcatele care s-au întâmplat ca urmare a căderii omului.

(2)Da, dar bunăstarea unei victime e mai puțin importantă decât liberul arbitru al criminalului?

Și dacă cineva ar vrea să se sinucidă, tu l-ai lăsa s-o faci ca să-i respecți liberer arbitrul?

(1)M-ar ajuta. Nu le-am întâlnit și ar fi interesant. Și m-ar ajuta să te cred mai mult că e chiar așa, doar nu te aștepți să te cred doar fiindcă ai zis-o. Și eu am inventat u leac pentru cancer, dar nu văd cu ce te-ar ajuta dacă l-ai vedeawinking

| danut a răspuns (pentru TristanTzara):

3)"(3)Dumnezeu poate ști tot, deci e responsabil pentru toate păcatele care s-au întâmplat ca urmare a căderii omului."
Nicidecum, este alegerea ta si a restul celorr care au ales pacatele, tu incerci sa-ti arunci atributile in spatele altuia, in speta Dumnezeu, Veri le faci pacate, nu vrei, NU le faci, ESTI raspunzator pentru ceea ce faci.
2)"Și dacă cineva ar vrea să se sinucidă, tu l-ai lăsa s-o faci ca să-i respecți liberer arbitrul?"
Cumva Dumnezeu este PAZNICUL omului, unde ai citit tu asa ceva si daca copilul tau este bolnav mintal si tendintele lui sunt de sinucigas vei sta toata viata sa il pazesti?
1)"M-ar ajuta. Nu le-am întâlnit și ar fi interesant. Și m-ar ajuta să te cred mai mult"
La ce te-ar ajuta? Studiaza si le vei intalni daca nu ma crezi pe mine si daca ai "inventat" un leac pentru cancer este prroblema ta, foloseste-l.

| TristanTzara explică:

În primul rând, nu te pot crede cu privire la exestența altor lumi, dacă nu-mi oferi citate, ceva palpabil.

În al doilea, dacă nu e paznicul omului cel puțin e torționarul. De ce nu se preocupă să prevină dar se preocupă să-i pedepsească pe cei ce l-au înfăptuit?