| TristanTzara a întrebat:

Ce părere aveți de următorul argument?
Dumnezeu este ominibenevolent.
Dumnezeu este omnipotent.
Răul există.

Dacă primele două premise sunt adevărate atunci răul n-ar exista pentru că o ființă omnipotentă și omnibenevolentă nu i-ar permite să existe.
Din moment ce a treia premisă e clar adevărată, Dumnezeu ori nu e Omnipotent ori nu e Omnibenevolent ori nu e ambele.

61 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Omnibenevolent nu exista, ar insemna sa fie bun cu toti fara nici o exceptie oarecare, ori asta ar insemna faptul ca nimeni nu are nevoie sa munceasca... DELOC!

am citit o carte numita Dune, in care se explica ce ar insemna un zeu dpdv al zeului si anume ca orice dovada oarecare a existentei zeitatii, dar incontestabila dovada aia, v-a produce credinciosi care in loc sa munceasca, sa progreseze si sa se zbata singuri, se roaga la zeitate si mai rau, se asteapta ca zeitatea sa le rezolve problemele

asta inseamna ca vor deveni ca, copii de gradinita care trebuie dusi de manuta pana la olita, sau mai rau, daca zeitatea nu e omnipotenta, sa se intoarca invers si sa te urasca pentru ca i-a murit copilul (accident sau alta balarie) si tu ca zeitate nu ai facut nimic