| Exal a întrebat:

Ce parere aveti despre acest articol?
https://adevarul.ro/......index.html
Biblia e in comun acord din cele mai vechi timpuri cu stiinta.

20 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Biblia e in comun acord din cele mai vechi timpuri cu stiinta."
Ceea ce nu se poate demonstra.

| doctorandus a răspuns:

Plin de trageri la tema de care autorii Bibliei habar n-aveau. Conform Bibliei Pamantul este plat, vezi http://www.webpages.uidaho.edu/ngier/gre13.htm

| Exal explică (pentru doctorandus):

1. Mi-ai dat un site ce anitivirusul meu il considera cam suspicios, scris dintr-o bara de cod.
2. Biblia spune ca pamantul e rotund. Unii pot intelege ca pamantul e plat din cauza interpretarii gresite, a traducerilor proaste sau unii pur si simplu mint.

| doctorandus a răspuns (pentru Exal):

Este websiteul unei universitati, textul si imaginile sunt din lucrarea unui profesor universitar specializat in religie. Calculatorul meu e super-protejat (prin DNS, prin scripturi de securitate pe router, prin programe de securitate, prin extensii smechere) si n-a dat niciun semnal de alarma.

Nu, nu spune ca e sferic, spune ca e un cerc (disc). Exista versete din Biblie care nu au sens pentru Pamant sferic.

| RAY a răspuns:

Biblia nu este un manual de stiinta desi nu poate sa se compare cu stiinta, nici nu se vrea a fi asa ceva

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Sunt versete interpretate aiurea =blasfemie, biblie nu se citeste pe versete si pe un intreg
Planeta Pământ se mişcă liberă prin spaţiu – „El spânzură pământul pe nimic." (Iov 26, 7)

repetent la fizica, pamantul este atras de forta gravitationala a soarelui, nu ca sta pe nimic, dar repet biblia nu se vrea a fi un manual de fizica

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://istoria-universului-2020.blogspot.com/......antic.html
Ce Stiau Anticii: Egiptul Antic (DOCUMENTAR

si egipteni aveau multe cunostinte

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Biblia are doar 2500-2600 de ani

Cele mai vechi manuscrise ale Bibliei sunt sulurile de argint, ele datează din 587-586 î.Hr. și sunt scrise în paleo-ebraică

https://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia

Civilizația egipteană s-a format în jurul anilor 3150 î.Hr = asta inseamna acum vreo 5000 de ani desi cei care au scris biblia au avut de unde sa se inspire

| Exal explică (pentru RAY):

Orice ai zice, egiptenii nu aveau cum sa se gandeasca sau de ce la Big Bang, infinitatea stelelor, etc.
Intr-adevar, daca e asa cum spui, Biblia a copiat cunostintele Egiptului antic cam. 5%.
Ai exagerat grav la acest punct.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Unde scrie in biblie de big bang?

| Exal explică (pentru RAY):

„Cel ce ai întemeiat pământul pe întărirea lui şi nu se va clătina în veacul veacului. Adâncul ca o haină este îmbrăcămintea lui; peste munţi vor sta ape. (Psalm 103, 6-7). „Când încă nu era făcut pământul, nici câmpiile, nici cel dintâi fir de praf din lume, când El a întemeiat cerurile eu eram acolo; când El a tras bolta cerului peste faţa adâncului, când a întărit norii sus şi izvoarele adâncului curgeau din belşug, când El a pus hotar mării, ca apele să nu mai treacă peste ţărmuri şi când El a aşezat temeliile pământului," (Pilde 8, 26-29) „cerurile erau de demult şi pământul s-a închegat, la cuvântul Domnului, din apă şi prin apă,"

El singur este Cel ce întinde cerurile" (Iov 9, 8), „Cel ce întinzi cerul ca un cort" (Ps 103, 2) „El întinde cerul ca un văl uşor şi îl desface ca un cort de locuit." (Isaia 40, 22)

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Omule scrie acolo de expansiunea energiei in timp si spatiu?
ce legatura are big bang si pamantul? habar nu ai despre ce e vorba

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Asta e inceputul conform TORA

| RAY a răspuns (pentru Exal):

Biblia a copiat cunostintele Egiptului antic cam. 5%?
esti repetent la istorie, orice elev stie ca egiptul antic a avut multe cunostinte, cica 5%, inclusiv cele 10 porunci sunt copy paste, habar nu ai de biblie

| SG1995 a răspuns (pentru Exal):

Mai mult de la Sumero-babilolieni e copiat. Geneza e o copie a miturilor babiloliene comune în zona caldeană. Evrei au și fost politeisti, de cca. 3000 de ani sunt monoteiști. În acest sens Biblia a fost revizuită aici vorbim de VT.

| Mircea08 a răspuns:

Mi-a placut articolul, mie nu mi-a trecut prin cap sa studiez biblia din acest punct de vedere.
........INTERESANT si BINE DE STIUT!

| corneljipa a răspuns:

Articolul este extrem de interesant. Si mai sunt multe alte versete biblice care explica teorii stiintifice. Parintele Cleopa, in cartile sale le expune. Iar afirmatia lui Einstein de la debutul articolului referitor la stiinta si religie e indubitabila. Bafta, multumesc pentru link!

| Exal explică (pentru corneljipa):

Inteligent raspuns!