| Ateistu a întrebat:

Ce parere aveti despre atentatul de la Paris?
Au murit 12 persoane si 11 ranite parca
De ce islamul este considerat vinovat in acest act terorsist?
Ce treaba are islamul adica religia cu terorismul?
Dau funda daca spuneti o legatura dintre islam si terorism

38 răspunsuri:
| costis a răspuns:

E foarte evident fundamentul actului, legea islamica.
Sunt doua aspecte. Respectul pentru spiritualitatea altuia si respectarea legalitatii din statul in care traiesti. S-au incalcat 2 reguli: jurnalistii si-au batut joc de musulmani, iar musulmanii au uitat ca nu sunt la ei in tara, ca sunt tolerati, hraniti de un alt stat, de un alt popor, si ca trebuie sa ia acest popor asa cum e. Daca nu le convine se pot duce la ei acasa, si isi pot impune la ei convingerile.

NOname
| NOname a răspuns:

Poate musulmanii vor începe să împuşte şi pe cei de la stand up comedy.
http://youtu.be/5FdEUADYTfU
http://youtu.be/qt4WVmwhyRw

Nu ar fi mai bine să-şi dezvolte simţul umorului şi să nu mai raporteze pe toată lumea la religia sa (valabil şi pentru toţi ceilalţi religioşi)?

Ioi, am găsit un musulman simpatic şi cu simţul umorului. Aleluia!
http://youtu.be/xfOxTsBCgqY
...deci se poate!

NOname
| NOname a răspuns:

Nu văd de ce aş tolera prostia şi violenţa.
Pretenţiile islamului la respect mi se par bizare.

http://youtu.be/jIaGWURONRU

NOname
| NOname a răspuns:

"How to Behave During an Islamic Massacre."

http://youtu.be/EKerbOi_mrI :))

| Dandanache a răspuns:

Zi mare: un tantalau a reinventat sensul cuvintelor fanatism si terorism. Ma pun sa sarbatoresc cu un coniac. Nu ma deranjati.

Răspuns utilizator avertizat
| Doub a răspuns:

Din cate stiu eu, nu nu au fost.Se pare ca sunt acei "fanatici", care cred ca trebuie sa omoare oameni pentru Allah.Se pare ca in Coran scrie :"In Coran, Al-Baqara'' Luptati Intru calea lui Dumnezeu cu cei care lupta Impotriva voastra. Nu fiti calcatori de lege, caci Dumnezeu nu-i iubeste pe calcatorii de lege. (190) Omorati-i oriunde-i Intalniti, izgoniti-i din locul de unde va vor fi izgonit. Ispita este mai apriga decat uciderea. Nu va razboiti cu ei In preajma Moscheei celei Sfinte, daca ei nu pornesc lupta cu voi acolo. Daca se lupta cu voi, omorati-i, caci aceasta este rasplata celor tagaduitori. (191) Daca ei se opresc, sa stiti atunci ca Dumnezeu este Iertator, Milostiv. (192) LUPTATI-VA CU EI PANA CAND NU VA MAI FI NICI O ISPITA, CI VA FI DOAR LEGEA LUI DUMNEZEU. DACA SE OPRESC, NU-I VRAJMASITI DECAT PE CEI NEDREPTI. '' Ce parere pot avea? Chiar daca acei caricaturisti au exagerat si practic si-au cerut moartea, niciodata nu voi fi de acord cu felul asta de violenta.

Răspuns utilizator avertizat
| Doub a răspuns (pentru Ateistu):

"Daca asa scrie in quran de ce sa nu respecti ca musulman?"-E ceva ce se numeste constiinta.Nu e terorism? Da ce? "Deci daca niste ziaristi vor publica in ziar despre tine lucruri jignitoare la adresa ta si false nu te superi nu te enervezi?"-Da, da.Ma supar.Ma enervez, dar scuza-ma, nu incep sa impusc pe nimeni.

| Felys a răspuns (pentru Ateistu):

Ai draga,acum trebuie sa ne ucidem intre noi din cauza religiei,in primul rand ca religia este o manipulare a masei si este ceva foarte invechit, ar fi trebuit sa dispara demult pentru ca acum sunt alte metode de manipulare mai pamantesti, cum ar fi tv-ul, mas media, e cazul sa se renunte la orice fel de religie definitiv

| darrio2007 a răspuns (pentru Ateistu):

Sa inteleg ca sustii punctul lor de vedere? Si modul cum incearca sa si-l impuna?

| Alcyon a răspuns:

Cred ca toata povestea asta ar trebui sa le dea de gandit domnilor jurnalisti. Nu e ok sa te apuci sa instigi oamenii la acte de violenta, in numele unei asa-zise libertati. Fiindca uneori, o chestie minora (cum au fost acele desene), poate sa creeze valuri uriase. Uite ce a iesit de-aici. Musulmanii i-au impuscat pe ziaristi, iar asta i-a indemnat pe francezi sa atace moscheile. Si totul a pornit de la o simpla gluma... O simpla gluma, care a degenerat si s-a transformat intr-o bomba.

| NOname a răspuns (pentru Alcyon):

Nu, Alcyon, totul a pornit de la existenţa religiei - care, la cât e de stupidă şi la câte rele face, chiar merită luată peste picior - şi de la existenţa fanaticilor, gata să ucidă pentru o ironie, care în absenţa religiei nu ar fi existat.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Totul a pornit de la existenta religiei acum jdemii de ani! Asta e premisa. Dar acum, astazi, religia exista si este prezenta in viata a miliarde de oameni. Care este atitudinea pe care trebuie sa o avem in fata acestei realitati? Care este solutia de a convietui pasnic cu si in aceasta realitate?

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Trezirea la realitate, educaţie, eliberare de îndoctrinarea religioasă, detoxificarea creierului de credinţe iraţionale, de superstiţii şi prejudecăţi religioase, de cancerul societăţii - religie.

http://www.tpu.ro/......ina-3.html

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Este cel mai neinspirat raspuns pe care l-ai dat! Este perfect identic cu raspunsul unui islamist radical care spune ca pentru a fi liniste si pace, toti oamenii ar trebui sa se converteasca la islamism!

Asa spui si tu: pentru a fi liniste si pace toti oamenii ar trebui sa se "treazeasca" si sa devina atei! Tu faci parte din categoria ateilor militanti si extremisti si radicali! Pacat, ca ai minte, dar nu ai toleranta!

Dar sa trecem peste asta. Hai sa admitem ca "trezirea" invocata de tine ar fi solutia. Cum crezi ca ar trebui sa ne comportam unii cu altii pina se realizeaza "trezirea"? Cred ca esti de acord ca "trezirea" nu se realizeaza peste noapte, ci va dura o perioada lunga de timp. E destul de greu sa transformi 7 miliarde de oameni in atei in scurt timp.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Jardelin, dacă tot interpretezi ce şi cum ai chef, mai bine nu mai întreba!
Oricum una spun şi alta înţelegi.

| drutzix a răspuns:

Pai strigau allahu akbar in timp ce omorau oameni.
Ca sa fiu sincer trebuie sa fii putin limitat sa nu vezi relatia dintre religie si terorism.
Ai auzit de statul islamic?
http://rt.com/news/184600-isis-denmark-support-mosque/
PS: Toate persoanele care spun ca ziaristii "si-au cautat-o" sunt niste incuiati si niste gunoaie. Meritati sa fiti trimisi in Siria sa vedeti ce bine o sa va fie! Mi-e rusine ca traim pe aceeasi planeta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg altceva, daca mortul chiar a fost de vina, trebuie sa negam asta doar din respect pentru ca e mort? Dar respectului lui pentru altii, cand si-a batut joc de oameni unde a fost? Eu nu spun ca a trebuit sa plateasca asa si ca se compara faptele, e grav ca au fost omorati, dar toti stim cat de caini sunt francezii si o data si o data tot le baga mana in gat cineva. Stiau ca sunt in pericol, de ce au continuat? Ambitie prosteasca caci libertatea presei e o prostie.

| Duhovnicul a răspuns:

Nu cred ca trebuie jignit happy
Sunt multi copii care sunt atei din teribilism. Tocmai de aceea, sunt curios ce varsta are cel care a pus intrebarea.

| Jeezy a răspuns (pentru Duhovnicul):

Poate am exagearat dar nu inteleg cum poate sa intrebe asa ceva...

| aabaaab3278 a răspuns:

Cum am mai zis in intrebarile legate de acest subiect:francezii nu au stiut sa se abtina, chiar daca au mai primit amenintari.

| Duhovnicul a răspuns (pentru aabaaab3278):

Sa se abtina in legatura cu ce?
Jurnalistii nu au facut altceva decat sa isi practice meseria.
Tot aud chestia asta, ca " libertatea are si ea limitele ei ", sau " libertatea nu este absoluta ". Ma sperie gandirea asta. Parca am trai in alt secol straight face

Nu conditionezi libertatea de exprimare dupa considerente religioase, decat daca esti stat teocrat!
In democratie, libertatea si drepturile omului sunt pe primul plan.

| RAY a răspuns (pentru Duhovnicul):

Mai traiesti popa nu ai venit sa imi sfinsesti casa anul asta? isi dau foc la vila si mercedes?

| Duhovnicul a răspuns (pentru RAY):

Tu nici nu esti crestin, esti satanist.
Pentru ca sa vin la tine sa te sfintesc? laughing

| RAY a răspuns (pentru Duhovnicul):

Am probleme in dragoste parinte, ma bate nevasta, vino scoate dracu din nevasta

| Duhovnicul a răspuns (pentru RAY):

Pai, bine, hai ca vin happy
Pana ajung eu, citeste-i din Sfanta Scriptura, poate se mai calmeaza. Daca nu merge nici asta, da-i cu Biblia in cap laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Cu totii au avut libertate de exprimare.
Unii s-au exprimat cu niste caricaturi penibile altii cu un Kalashnikov cu munitie de razboi.

| aabaaab3278 a răspuns:

@Duhovnicul ce intelegi prin libertatea presei? cuvantului? eu stiu ca daca ai drepturi automat vin si obligatiile. Pana la urma cu ce drept caricaturizeaza un personaj religios? Mai ales ca stii ca unii din religia respectiva sunt fanatici.
Daca tu chiar crezi ca libertatea si drepturile omului sunt in prim-plan...ma cam sperii tu pe mine. Nu tot ce zboara se mananca.

| Duhovnicul a răspuns (pentru aabaaab3278):

Obligatii fata de ce si cine?
Franta e stat secular ( laic ), insemnand ca legile acelei tari, spre deosebire de teocratiile islamice gen Arabia Saudita, Iran etc., nu sunt facute dupa Coran, Biblie, sau alte carti sfinte.
Musulmanii au libertatea de a-si practica religia, nu le interzice nimeni.
Asa cum si altii au dreptul sa nu fie de acord cu religia lor.
Dar, repet, atata timp cat nu incalca drepturile si libertatile altora, pot face ce vor si scrie despre orice!
Faptul ca ei au facut niste desene, asta nu i-a impedicat pe musulmani sa isi practice in continuare religia lor, intelegi?
In alta oridine de idei, tocmai violenta acestor islamisti s-a satirizat in acele caricaturi. Asta pentru a atrage atentia cat de periculos e fenomenul acesta de islamizare a Europei.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Nu se gândesc la pagube și fapte nu se gândește la cel din jur, și atunci când nu te gândești faci greșeli mai multe și când te gândești la ceea ce urmează iți dai seama că nu e bine să faci aia.

Răspuns utilizator avertizat
| SoP222 a răspuns:

Francezii de la ziar se credeau "buricii" Pamantului, eu nu inteleg cat de "naiv" sa fii sa mai continui cu caricaturile dupa ce primesti si amenintari, iti zice si ministrul de interne sa te opresti, ba mai mult in 2011 sediul redactiei a fost incendiat si tu continui... nu te supara dar si-au cam cautat-o cu lumanarea...

| Andrei7520152 a răspuns (pentru SoP222):

Pentru ca unii mai fac niste lucruri din convingere si refuza sa abandoneze la ameninentarile unor mafioti religiosi care nu stiu ce e aia satira, oricat de imbecile sau nereusita ar fi ea. E greu de inteles pentru cei care n-au luptat pentru nimeni sau nimic.

Apropo, m-am mai uitat si pe la televizor, am ascultat si pe la radio, dar numai pe site-ul asta aud conceptia asta ca 'mortu fo de vina'.

| 愛日本 a răspuns (pentru SoP222):

Bine zis!
nici nu inteleg de cei noi romanii, ne batem atat capul cu ei? Daca eram noi in locul lor, pe francezi ii durea undeva de noi, dupa ce ca ne-au facut tara de ras de mai multe ori cu glumele lor proaste si caricaturile alea hidoase.