| Kalla a întrebat:

Ce parere aveti despre biserica Scientology? Adevarul este ca sunt o mare de hoti care se folosesc de prostia altora ca sa faca bani.
Biserica Scientology a fost facuta de Ron Hubbard in 1954. Povestea acestei biserici bolnave ince pe asa:Acum 75 de milioane de ani Xenu, un extraterestru foarte rau care conducea multe galaxii a vazut ca sunt prea mult extraterestri asa ca a congelat cativa si i-a dus pe paman cu avioane care arata exact ca cele din zilele noastre folosite pentru transport unde i-a aruncat in vulcanii din Hawai.Acolo ei au murit iar deasupta vulcanelor Xenu astepta thetan-ul (adica spiritul) lor ca sa ii aspire. Dupa Xenu a dus toate spiritele intr-o camere cu televizor unde (sa ne amintim ca s-a intamplat acum 75 de milioane de ani) i-a indoctrinat cu Iisus,Buddah, Baphomet si alti zei. Dupa care a eliberat aceste spirite tot pe pamant in mod ca acestea sa intre in corpurile oamenilor maimuta care existau atunci.In zilele noastre exista niste aparate cu care scientologystii contacteaza spiritele extraterestrilor ca sa nu uite cat de rau a fost Xenu.
Pentru a intra in Scientology trebuie sa platesti o taxa de 240 de dolari.Iar pentru a ajunge la cel mai mare nivel trebuie sa platesti 250.000 de euro.O statuie mica de bronz cu Hubbard costa 3200.Cu cat dai mai multi bani cu atat esti mai mare si mai puternic.Cel mai mare nivel de donat bani este 2, 5 milioane de dolari.
Multe persoane faimoase fac parte din Scientology:Nikole Kidman,Tom Cruise, John Travolta si multi multi altii.
Una dintre regulile scientologystilor este sa distrugi viata si reputatia oricarui te insulta pentru ceea ce crezi.Prietenul tau cel mai bun rade de tine din cauza ca crezi in Xenu? Distruge-i viata,sa nu mai aiba familie, servici sau prieteni. Daca decizi sa devii scientologyst trebuie sa rupi orice contact cu familia ta.
Biserica Scientology a fost acuzata de mii de ori in multe tari din Europa si din America pentru furturi organizate.

Pareri?

46 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

E exact la fel de coruptă și plină de hoți ca orice biserică, doar că dă cărțile mai pe față. Nu mi se pare mare chestie. Ori extraterestru ori șerpi vorbitor, same *** for me.

NOname
| NOname a răspuns:

"Adevarul este ca sunt o mare de hoti care se folosesc de prostia altora ca sa faca bani."

Ce bine ai descris creştinismul şi cam orice religie existentă...
Aceeaşi Marie, cu altă pălărie.

| Kalla explică (pentru NOname):

Citeste ce i-am raspuns lui Horror ca nu am chef sa rescriu.

| NOname a răspuns (pentru Kalla):

Am citit, Kalla, dar este prea puţin relevant ceea ce i-ai răspuns lui Horror. Este doar viziunea subiectivă al unui individ absorbit de sistem. Ce altceva puteai să spui? Din exterior însă, la scara largă, se vede altfel şi descrierea ta de la început...i se potriveşte întocmai (şi) cultului tău religios.

| Kalla explică (pentru NOname):

Bine daca nu intelegi asta este.

| NOname a răspuns (pentru Kalla):

Are dreptate Radu284. Plătim o taxă obligaţi-forţaţi, fără ca măcar să facem parte din vreun cult religios. Ceilalţi măcar sunt fraieriţi de bună voie. Nouă ne ia banii pentru catedrale şi salariile şarlatanilor fără ca măcar să ne întrebe.

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru miculprint):

Mă leg de ceea ce mă doare la timpul şi locul potrivit. Acum, dacă nu ai observat, suntem la Religie.

| NOname a răspuns (pentru miculprint):

Iar păpuşă eşti mai degrabă tu, miculprint, pentru că eşti tras de sfori de nişte şarlatani, care îţi dictează ce să gândeşti şi ce să faci, iar tu îi mai şi aperi.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

NOname,sa nu-i confundam pe cei cu probleme psihice sau pe copii cu oamenii normali si maturi. Kalla este un copil, in timp ce miculprint face parte din prima categorie. Kalla are cultura pe care o are un copil de 13 ani,ea probabil nici nu cunoaste semnificatia termenilor ca "contribuabil",ea nici nu intelege problema, nu cunoaste sistemul,nu intelege de unde vin banii si unde se duc. Pentru a intelege aceste lucruri trebuie sa ai habar de putina economie. Ea stie un lucru,ca este crestin ortodox. Si pentru ea religia se rezuma la doua, trei notiuni "spirituale" invatate la scoala, dar problema este mai pragmatica. Biserica este o institutie, si ca orice institutie este nevoie de anumite cunostinte ce nu au legatura cu religie pentru a o intelege, pentru a intelege jaful la drumul mare, cunostinte pe care copilul Kalla nu le are.
Nu vezi ca intrebarea nu este nici macar scrisa de ea? Ea a dat copy paste, la un lucru pe care nici nu-l intelege.
Nici nu stie cine e Ron Hubbard, nici nu stie ce presupun 75 de milioane de ani, ea doar a copiat ceva ce o depaseste.
Cat despre miculprint, el este un incult (Acesta este termenul, imi pare rau pentru cei ce nu-l cunosc si-l considera jignitor) cu probleme de temperament.

| Kalla explică (pentru Inferno):

1.Sunt adolescenta, nu copil!
2.Am vazut un episod di south parca unde se vorbea despre cat de hoti sunt scientologistii. Dupa ce am vazut episodul am cautat pe wikipedia si site-ul oficial al scientologistilor si am compus intrebarea.Nu am dat chiar de loc copy paste.Sunt foarte buna la scris.La scrieri iau doar 9 si 10, cateodata 8.Tot ce am spus a fost gandit de mine dupa ce m-am documentat.

| NOname a răspuns (pentru Kalla):

Te rugam să ne prezinţi sursele documentării tale, Kalla, nişte link-uri, ca să ne putem convinge că nu ai distorsionat pe alocuri informaţiile (aşa ar fi corect).

| Kalla explică (pentru NOname):

Ce am citi eu era in italiana.Nu cred ca gasesc ceva in romana in afara de wikipedia.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Poti dovedi ca toti membri sunt hoti? cea ce ai afirmat are o baza reala?
eu repet orice afirmatie fara dovezi este o afirmatie mincinoasa, dovedeste si apoi raspund

| Kalla explică (pentru RAY):

Nu am zis ca toti membrii sunt hoti.Am zis ca sefii care se ocupa de taxe sunt hoti si este hot cine a inventat povestile astea.
Daca nu dai bani de inscriere nu poti sa intri in secta si daca nu continui sa dai mii de dolari nu ppti sa avansezi de nimel.Plus ca cine este in Romania nu prea poate sa fie scientologist, poate doar daca poate sa se duca in tari ca Franta sau Belgia unde se invata cum sa fii scientologist.

| NOname a răspuns (pentru Kalla):

...şi nu te-ai prins că este doar un pamflet la adresa religiilor existente pentru spălarea banilor, cultele religioase fiind scutite de majoritatea taxelor (cu nişte proşti de-a binelea ocazionali sau ahtiaţii după faimă şi atenţie, care îşi cumpără locul în clubul exclusivist)?

...şi, dacă eşti drăguţă, aş vrea să văd sursa informaţiilor înşirate de tine, în privinţa credibilităţii cărora am foarte mari dubii.

| Kalla explică (pentru NOname):

Intai am fost pe wikipedia si dupa am fost sa ma imformez pe site-ul oficial Scientology.Aculo erau taxele si povestea lui Xenu si thetan si restul.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu e biserica, e o poveste in care cred cu adevarat doar persoanele care cred in asa ceva

| sublime89 a răspuns:

Si mormonii sunt la fel. Ei cred ca un trib al israelitilor a mers in America prin 600 i.hr, sau ca Isus i-a vizitat pe amerindieni dupa ce a inviat.

| ErrorFound a răspuns:

*Biserica scientologica
*Scientologie
Asa este, sunt o adunatura de hoti si se folosesc de religie si biserica pentru a nu fi acuzati de stat.(ti minte? separarea bisericii de catre stat? ei nu latesc taxe? pot face multe lucruri ilegale fara sa pateasca nimic?
Uite ca asta este de fapt un imperiu al banilor. Totul se invarte in jurul afacerilor unor tipi camuflate sub numele de "religie".

Dar sa fim seriosi, ideea conform careia extraterestrii au colonizat si/sau ajutat oamenii sa evolueze nu este prea deplasata. thinking

| Kalla explică (pentru ErrorFound):

Nu este prea deplasata? Avioane boeind acum 75 de milioane de ani, indoctrinare cu Iisus, Buddah si Baphomet acum 75 de milioane de ani.E doar o pacaleala ca sa ia bani.Adica daca nu era o pacaleala si sefii Scientologistilor credea cu adevarat in astea crezi ca mai cereau de la 350 la 1000 de dolari PE ORA de curs de scientologie? Eu nu cred.

| ErrorFound a răspuns (pentru Kalla):

Nu lua totul mot-a-mot. Ideea conform careia extraterestrii au ajutat omenirea sau au creat-o nu este prea deplasata, nu cea cu Xenu, Budha, Baphomet si altele.
Apropo, Boeing este o companie, o firma. Nu un tip de avion. Ea este fondata recent. Probabil ca se refereau doar la forma, dar si aceasta este o dovada pentru prostia scientologilor fiindca o forma asemanatoare cu cea a avioanelor din zilele noastre nu este fiabila pentru o civilizatie avansata, deci, un nonsens. Povestea lor se destrama de la primele randuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ce parere aveti despre biserica Scientology? Adevarul este ca sunt o mare de hoti care se folosesc de prostia altora ca sa faca bani."

Adica nu prea sunt diferente intre aceasta biserica si cea ortodoxa. La fel procedeaza amandoua.

| Kalla explică (pentru anonim_4396):

Ca sa fii crestin nu trebuie sa platesti o taxa.Dai cate un leu la biserica doar daca vrei.Plus ca preotul nu ia banii de la copii.Cand eram mai mica si ma duceam la preot cu un leu, o prescura si o lumanare imi dadea leul inapoi.
Si apoi Scientology este cea mai mare tampenie.Adica si un copil mic si-ar da seama ca este tot o farsa de Hubbard ca sa faca miliarde.Doar cine e super bogat poate sa fie scientologyst.In crestinism este invers. Dumnezeu sustine saracii si ca sa devii un crestin mai bun nu trebuie sa dai milioane.Cand dai un banut la biserica crestina nu inseamna ca te fura.Demontrezi doar ca nu esti avar. Sper ca recunosti diferenta dintre 50 de bani si 50.000 de euro.

| Radu284 a răspuns (pentru Kalla):

Din nefericire, nu este adevarat. Biserica ortodoxa romana primeste bani de la stat, adica de la noi toti. Cel putin in scientologie nu te obliga nimeni sa platesti...

| Kalla explică (pentru Radu284):

Ba da. Daca vrei sa fii scientologyst trebuie sa dai taxa de inscriere 240 de dolari si ca sa inveti scientologya si sa primesti toate invataturile necesare trebuie sa dai mii de dolari.Ai citit intrebarea? Acolo am scris taxele.

| Radu284 a răspuns (pentru Kalla):

Asta DACA VREI sa fi scientologist. Altfel nu platesti nimic. In Romania, platesti la biserica ortodoxa fie ca vrei fie ca nu vrei.

| Kalla explică (pentru Radu284):

Ba nu. Familia mea nu plateste biserica.Biserica ortodoxa are bani de la donatii.Multe persoane mai dau cate un leu si se fac multi bani.Multi se duc la saraci.Dar sunt de acord ca preotii foarte bogati nu sunt buni crestini.

| Radu284 a răspuns (pentru Kalla):

Familia ta plateste la biserica, trust me (daca sta in Romania). Biserica ia o parte din bani din donatii, restul de la stat.

| Kalla explică (pentru Radu284):

Ah,naspa O.o nu credeam.Eu locuiesc in Italia si aici cine vrea poate sa lase 8 euro din 1000 la biserica catolica dar doar daca vrei.Credeam ca era ceva de genul si in Romania. Oricum eu nu vorbeam de biserica crestina ci de scientology.Cine stie de ce sare mereu afara biserica ortodoxa.

| NOname a răspuns (pentru Kalla):

Sare mereu afară ipocrizia, Kalla.
Iar în România, ca să ştii, e cam aşa:
https://www.facebook.com/OFCR.Romania

| Hombre a răspuns (pentru Kalla):

Vrei o căpriţă Kalla?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Sper sa recunosti ca Patriarghul are miliarde de euro si popii sunt plini de mertzane. Informeaza-te cat costa o inmormantare sau un botez.

| Kalla explică (pentru Hombre):

Adica? O.o

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit, cine te pune sa dai minim 240 $?

Răspuns utilizator avertizat
| Delmoniko a răspuns:

Toti sunt hoti. Toti incearca sa fure. Toate bisericile sunt la fel si vor acelasi lucru, nu?

| Kalla explică (pentru Delmoniko):

Ma simt urmarita.Cat mai ai de gand sa umbli pe la intrebarile mele? laughing

| Delmoniko a răspuns (pentru Kalla):

Cautam catelusa aia, dar n-o mai gasesc. Si mi s-au parut interesante (unele) happy

| Kalla explică (pentru Delmoniko):

Care catelusa?

| Polonic1 a răspuns:

"Adevarul este ca sunt o mare de hoti care se folosesc de prostia altora ca sa faca bani."

Imi suna cunoscut. Oare de ce?

| Kalla explică (pentru Polonic1):

Da voi ateii cititi doar partea aia? In crestinism nu esti obligat sa dai bani ingelege!

Răspuns utilizator avertizat
| adrian1419 a răspuns:

De obicei toate organizatiile astea cu Religia sunt doar niste escrocherii, dar scientologia le intrece pe toate

| Arcis a răspuns:

Buna ziua.eu sunt un scientologist cu diploma si vreau sa va spun ca nu este așa cu se spune in primul subiect.acolo este vorba de anatomia creierului uman si de spiritul persoanei.este o organizație iar numele de biserica vine de la faptul ca lucrează cu spiritul persoanelor.au fost probleme in rindul persoanelor si asta pentru ca multe persoane care se înscriu in aceasta organizație sunt persoane cu probleme emotionale de comportament de sănătate etc. vreau sa va spun ca studiile care sunt aplicate in organizație sunt foarte grele si foarte benefice.in grad avansat nu ajunge nimeni doar cu faptul ca plătește nu este adevărat trebuie sa studiezi fff mult pentru a ajunge sus.nu vorbitul dacă nu Cunoaște-ți adevarata cauza.