| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre cartile teologice,duhovnicesti cu tema sau subiect duhovnicesc,despre suflet,psihoterapie ortodoxa,viata de zi cu zi,ale teologilor,monahilor, Sf.Parinti,profesorilor licentiati in teologie etc
Undele chiar sunt de ajutor cred eu in viata,pentru suflet, minte etc.(ma refer la cei ce cred in Dumnezeu)
Voi ati citit sau cititi astfel de carti?
Sa nu uitam si de importanta Sf.Scripturi,dar ea trebuie inteleasa si mai ales studiata nu citita.Nu e tot una.
Ce teolog/profesor/monah va place? Ce opere teologice,duhoivnicesti ale lor? De cate ori cititi astfel de carti?
Mie imi plac mult dar nu gasesc mereu timp sa le citesc,dar o sa imi fac timp,am citit cateva dar mai am muuulte de citit care sunt superbe. Poate in vacante mari,mici.Voi cum stati cu lectura duhovniceasca? Va place sau nu va place? Cum va gasiti timp?sad si mai ales dispozitie, ravna.Chiar sunt curios.
Eu am zile si zile.Dar o sa imi fac timp,sper, asta e important.Voi?

Răspuns Câştigător
| PulbereDeStea a răspuns:

Volumele Ne vorbeste Parintele Cleopa, sunt de mare folos. Mai sunt si altele, doar sa ne facem timp sa le citim.

4 răspunsuri:
| MytzaMytz a răspuns:

Serios,eu unul nu imi pasa de religie, the god is a ***, asta cred eu despre el.

| LegionarulRoman a răspuns:

Superbe.Acolo gasesti intr-adevar raspuns la toate intrebarile.Eu am peste 200 de carti (ortodoxe) care trateaza astfel de subiecte.

Mai citesc si eu cand am timp.Calugar peferat:Justin Parvu(iar din apropiere un calugar de la o manastire din Arad, Gai).Imi plac, dar unele ma depasesc, fiind foarte filosofice(vezi Maxim Marturisitorul).

Libraria.net (sectiune religie) :http://www.librarie.net/categorie/35/carti/religie

Libraria Sophia(religie) -tot online

Reviste orodoxe:Familia Ortodoxa(cea mai reusita) si Atitudini(Condusa de manastirea Petru Voda)

Recomandari de carti:cartile lui Danion Vasile:http://www.librariasophia.ro/autor-Vasile-Danion-sa-1797.html(foarte,foarte bune pentru tineri)

si "Staretii vremurilor de pe urma" :http://www.librariasophia.ro/......-2674.html

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Destul de bine, daca nu stai mult timp pe aici vei gasi timp de lectura, rugaciune si fapte bune

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Evanghelia dupa Isus Cristos- Jose Saramango