| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre ce spune cunoscutul profesor doctor Dumitru Constantin Dulcan?
Are dreptate?
Prof. Dr. Dumitru Constantin Dulcan:
"Pentru mine Iisus este cel mai mare învățător al tuturor timpurilor. Eu nu cred în Iisus doar pentru că aşa am fost educat de părinţi. Sunt un intelectual trecut prin şcoli, care a căutat să-şi explice lumea. Dar dintre toate marile spirite care au trăit pe Terra (Buda, Confucius, Pitagora etc.) Iisus are cea mai perfectă acoperire ştiinţifică. Pentru că absolut toate cuvintele Lui sunt perfect superpozabile pe științele actuale. Știți ce aduce Iisus în plus față de Buddha? Nu numai Iubirea, ci si Iertarea. Este extraordinar!
Ce înseamnă Iertarea?
Din punct de vedere spiritual, înseamnă pace şi armonie.
Din punct de vedere ștințific, știți ce înseamnă Iertare?
Înseamnă pur și simplu modificări la nivelul ADN ului, adică al fundamentului nostru genetic. Înseamnă ștergerea programului patologic (modelul patologic de boală). Prin Iertare, la nivelul ADN ului, modelul negativ este pur și simplu șters și se instalează în corp o bună chimie și un echilibru energetic. E fantastic, e pur și simplu ca resetarea unui computer. Asta nu se poate șterge decât prin Iertare.
Mai simplu spus: vrei să îți vindeci o boală gravă? Împacă-te cu toți cei care te urăsc! Este exact mesajul Mântuitorului dat celor care veneau și cereau vindecare.
Iisus ar fi putut zice „eu te-am vindecat", dar a ales să spună „credinţa ta te-a vindecat". Când crezi, îţi mobilizezi toate mecanismele de vindecare. Dar a şti că Dumnezeu există nu e totul. Doar religia îţi dă trăirea emoţiei transformatoare, acea deschidere a sufletului prin care trăieşti cu adevărat relaţia cu Dumnezeu. Nu doar mersul la biserică e important, ci şi puterea rugăciunii pe care o poţi face oriunde.
Iată, dupa 2.000 de ani, explicat acest fantastic îndemn al lui Iisus, Iertarea prin genetică.
Realizați că ceea ce spun eu este un adevăr, că Iisus este cel mai mare Învățător al tuturor timpurilor?
Eu discut despre Iisus nu din punct de vedere teologic, pentru că nu este nici competența și nici datoria mea, eu discut despre Iisus din punct de vedere al omului de știință, de cunoaștere ștințifică. Faptul că astăzi putem explica toate cuvintele lui Iisus prin termenii științelor moderne, mie mi se pare extraordinar de important.
Dupa 400 de ani de dispute între știință și religie, noua știință vine să confirme religia, existenta Divinitatii"

35 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dulcan s-a imbatat cu apa chioara.

| Superior a răspuns (pentru doctorandus):

Precum si alti multi experti in domeniu.
Pacat ca unii o iau razna de la atata deshidratare.

| doctorandus a răspuns (pentru Superior):

Chestia cu "iertarea schimba ADN-ul" n-are nicio legatura cu genetica moderna, ci cu fumat covoare.

| sabin89 a răspuns:

"astăzi putem explica toate cuvintele lui Iisus prin termenii științelor moderne,"
Dacă el zice că "toate", ar fi fost de aşteptat să mai dea nişte exemple. A dat doar unul: iertarea.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru sabin89):

Păi este doar un fragment citat dintr-o emisiune sau una din cărțile lui. Probabil că acolo sunt prezentate mai multe exemple, sau face referire la concluziile altor oameni de știință.
Nu am auzit să existe vreo afirmație a lui Cristos care să producă ceva rău omului, poate doar în cazul înțelegerii sau aplicării greșite.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica Isus aduce iertare? Pai si cu iadul unde ard toti neiertatii cum ramane?

| danut a răspuns (pentru suntserios):

In iad ajungi DOAR prin alegerea ta, Domnul Isus nu te trimite acolo ci TU alegi Iadul.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru suntserios):

Domnul Isus s-a jertfit pentru întreaga omenire, ce vina are ca cei care ii nesocotesc învățăturile ajung sa arda?

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Deci Isus e degeaba. Ca te iarta sau nu tot aia e. Deci cu el sau fara e la fel. Ca si cum nu ar exista... A stai da, chiar nu exista. Hmmm

| suntserios a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Un tiran Isus asta. Dictator. Ori faci ca mine ori arzi... Trist.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Domnul Isus TE IARTA dar si tu trebuie SA VREI, la tine LIPSESTE dorinta de iertare. Daca tu vrei la DRACU, Domnul Isus accepta alegerea ta. Daca vrei IERTARE TREBUIE sa o CERI, iertarea NU SE ACORDA AUTOMAT ci la CERERE INSISTENTA si cu respectarea conditiilor pentru iertare.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Fițe. Dupa cum ziceam un tiran dictator care vrea sa vada cum te chinui si te umilești. Nicicum un personaj iertator si bun.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Cum ar veni te iarta doar dupa ce ii gâdili orgoliul putin. Nicidecum dim bunătate

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Meriti bunatate? Pentru ce si de ce ai merita bunatate? La ideile tale o bomba termonucleara este idealul omenirii.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Tu faci rau si astepti bine, cata meschinarie debitezi.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Greu sa ma intrebi pe mine daca merit bunatate cand tu ai afirmat si sa stii ca nu uit "Ca fetele de la Caracal meritau sa moara ca nu s au rugat la dumnezeul tau".

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Pai atunci nu il mai descrieti pe dumnezeu ca "bun si iertator de oameni". Descrieti l ca un simplu impartitor de pedepse si recompense.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

" cand tu ai afirmat si sa stii ca nu uit "
Mai cteste odata ce am scris ca nici sa citesti nu poti darmite sa si intelegi.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Exact cum am spus, meschin pana in maduva oaselor.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Deci pana la urma dumnezeu e

a. doar un datator de medalii in functie de ce faci tu si cam atat
b. un tiran care abia astepta sa te prinda la cotitura sa te trimita la ars in cazane cu smoala.
c. bun si iertator, deci nu mai ai cum sa ajungi la cazanele cu smoala ca el te iarta.

Eu zic undeva intre a si b.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Ce subtire imaginatie ai dar ce vei face cand vei fi in fata LUI?

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Deci tot b) zici si tu nu?
Un tiran care ma asteapta sa ma pedepseasca ca nu cred in el.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Vezi tu in curand.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

In sfarsit am tras concluzia. dumnezeu e un tiran care ii astepata pe toti la cotitura sa ii arda ca nu au crezut in el.

ce arogant pentru cineva venerat pentru bunatate

| danut a răspuns (pentru suntserios):

"In sfarsit am tras concluzia."
Interesant este ca te referi la o actiune, "tras concluzia", pe care tu nu o poti face fiindca nu ai cu ce. Toate sunt doar o mica "concluzie" a ceea ce spui.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Huh? asta trebuia sa fie un raspuns inteligent despre ceva? au iesit doar niste cuvinte adunate aiurea sa stii.

da da, o sa zici ca nu inteleg eu, ca tu intelegi absolutul si bla bla bla etc dar pari sa ai ceva probleme grave in schimb... de fapt la cat sustii religia e clar ca ceva probleme ai

clar a fost si cand ai zis ca doua copile meritau sa moara pentru ca nu au crezut in povestile in care crezi si tu

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Evident ai probleme grave de perceptie. Reciteste ce am spus dar din cate imi aduc aminte privind acel subiect tu ai denaturat ce am spus eu cu ceva scris in presa, chestie destul de grava pentru cineva tanar. La doctor baiatule, urgent.

| Werrich a răspuns:

Pavel Coruț e mai credibil.

| Algo098 a răspuns:

Existenta divinitatii e un fel de amagire lipsita de valoare. Cand nu stii ceva, imediat spui ca divinitatea a facut sau n-a facut si ai scapat de explicatii rationale, reale si de valoare. Cand te imbolnavesti, daca nu exista o solutie medicala eficienta la problema pe care o ai, divinitatea e doar vorba multa = saracia omului. Poti sa citesti toate cartile cu povesti "reale" inventate, poti sa crezi orice, ca de boala nu scapi citind poezii, povesti sau prin credinta in spiridusi inventati.
Exemplu: Daca eu cred in ceva si un obiect are o anumita culoare, acea culoare nu se va schimba pentru ca eu am o anumita credinta. Pot sa citesc cate povesti vreau, pot sa cred in ce spiridus vreau, ca acea culoare a obiectului se mentine. Asa e si cu boala. Daca nu am o abordare serioasa care sa aiba cu adevarat un efect real, fantezia nu imi ajuta la nimic. E ceva pe langa realitate, pe langa adevar. Povestile fanteziste sunt scrise de oameni care au de castigat ceva din lucrul asta si nu ii sunt de folos omului aflat in nevoie.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Algo098):

Nu citind despre iertare te vindeci, ci trăind iertarea, fata de cei ce ți-au greșit. Asta nu înseamnă ca ii scutești de închisoare in cazul in care au comis fapte penale grave, ci pur si simplu nu mai manifești ura fata de persoana respectiva.

| Algo098 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Te poti vindeca daca esti bolnav la cap, ca daca esti bolnav in alta parte, sunt slabe sansele de vindecare cu povesti. Mie nu mi-a gresit nimeni cu nimic si chiar daca ar exista asemenea persoane, pozitia mea relativ la ele nu poate vindeca orice boala. Medicina asa cum e ea, cu limitarile ei face mult mai mult decat orice poveste. Eu nu cred in vindecarea cu povesti. De exemplu, chiar acum a murit un vecin care era bolnav si era foarte credincios, mergea si la biserica, isi facea cruce cand iesea din casa, nu avea cu nimeni nimic, era foarte sociabil, isi dorea foarte mult sa mai traiasca, se bucura cand isi vedea nepotii si constat cu amaraciune ca nu i-a folosit la nimic credinta in "divinitati".

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Algo098):

Este un medic in Sibiu de etnie germana, care predica vindecarea prin iertare. Îmi scăpa numele lui. Stiu ca e adventist de ziua a șaptea. Oamenii doar se cred creștini, dar intre a crede si a fi crești este o mare diferență. Conform Bibliei orice neascultare de Dumnezeu este închinare la idoli. Chiar si semnul crucii este închinare la idoli. Creștinii trebuie sa se roage in duh si in adevăr, restul ritualurilor sunt aduse idolilor. Si cine nu citește Biblia si nu este interesat ce învățături sunt in ea, ci se lăsa amăgiți de așa zișii pastori sau preoți care adaugă sau scot din Cuvântul lui Dumnezeu nu fac voia lui Dumnezeu. A te încrede in om orbește fara sa verifici daca este după Cuvântul lui Dumnezeu, ești blestemat fiindcă așa spune Dumnezeu: "Blestemat este oricine se încrede in om, intr-un muritor..." Deci nu trebuie sa ascultam orbește de nimeni ci sa verificam cu Biblia daca este conform cu ea. Îmi pare foarte rău ca Ortodocși si Catolicii sunt învățați după "Tradiția Sfinților Părinți" si este lăsată la o parte Biblia care ii contrazice. Cuvântul lui Dumnezeu spune despre ei ca nu doar ca ei nu se vor mântui, ci nu ii lăsa nici pe alții sa fie mântuiți. Dar cel ce citește Biblia cu dorință de a vedea daca ceea ce li se spune este conform cu ea, acela este luminat, precum cei din Berea care verificau daca ce spune Pavel este corect sau nu. Iar Pavel ii lauda. Dumnezeu spune undeva in Biblie, intru-cat multi ii spun Tata sau Stăpân: Daca ma considerați Tata, unde e respectul care mi se cuvine? Asta pentru ca nu respectau Cuvantul Sau. Si, daca ma considerați Stăpân, unde este teama de Mine? Pentru ca neascultarea de Cuvântul lui Dumnezeu este închinare la idoli.

| Algo098 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

E foarte corect, insa biblia e scrisa de oameni si cum in oameni nu putem avea incredere absoluta, tot asa si in biblia scrisa de oameni nu putem avea incredere, mai ales ca nu se adeveresc majoritatea lucrurilor din biblie. Eu nu sunt incantat cand sunt mintit, deosebesc cu mare usurinta minciuna de adevar din cauza educatiei pe care o am si vad ca credinta e mai mult o afacere, un mod de a obtine putere, bani si control asupra oamenilor obisnuiti si mai putin o realitate, un adevar sau ceva cu adevarat folositor. Fiecare e liber sa creada ce vrea si sa faca cum vrea si cum poate. Asta e viata.

| Superior a răspuns (pentru Algo098):

Cazurile de moarte clinica au fost studiate de oameni specializati in domeniu + au fost in contact cu fenomenul.
Cum poate sa aiba mai mare dreptate un lahatel de pe TPU (care nu are nici mancar o diploma in domeniu)?

| Algo098 a răspuns (pentru Superior):

Oamenii aceia specializati sunt niste doritori de publicitate si de atentie, care neavand o contributie serioasa in medicina si-au gasit si ei o metoda de a se face auziti cu niste povesti inventate care au audienta crescuta in randul celor multi care nu au nici o treba cu stiinta, deci audienta mare e garantata, dar nu si in randul oamenilor seriosi care lucreaza in domeniu.