| Octavian199 a întrebat:

Ce parere aveti despre cei doi 'sfinti' homosexuali sarbatoriti pe 7 octombrie? Parca pe 7 octombrie a fost si referendumul pentru familie, nu?

23 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Da-mi si mie numele lor, ca nu ii stiu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pai de unde sti ca erau poponari? scrie undeva?

| Octavian199 explică (pentru Celcestietot):

Nu ai calendar online?

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Oare cati oameni au omorat acesti sfinti in armata romana?rolling on the floorCrestineste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am auzit de ei. Nu sărbătoresc sfinți.

| milan9 a răspuns:

Calomniezi fara sa stii oameni care si-au inchinat viata virtutilor crestine. Este blasfemie ceea ce faci tu!

Sfintii Serghie si Vah sunt praznuiti pe 7 octombrie si au trait in vremea imparatului Maximian (286-305). Chiar daca erau tineri, imparatul le-a acordat functii inalte in Scoala Centiliilor: Serghie a fost "primicer" (primicer este acela al carui nume este scris primul pe lista oficial recunoscuta a conducatorilor, asadar persoana marcanta, prima inscrisa) si Vah "secundicer" (secundicer este acela care se afla al doilea intr-o casta).

Scoala Centiliilor, constituita pe vremea lui Diocletian, a format diviziuni de elita ale armatei romane, care indeplineau ordinele imparatului insusi si functionau de asemenea in calitate de corp de instruire a ofiterilor. Mai tarziu, aceste diviziuni de elita au fost transformate in garda imperiala si detasament de onoare.

Ei erau crestini in ascuns, caci imparatul era un persecutor al crestinilor. Au fost descoperiti lui Maximian ca se inchinau lui Hristos, motiv pentru care li s-a cerut sa jertfeasca idolilor. Acestia, refuzand sa aduca jertfe zeilor, au fost lipsiti de insemnele demnitatii militare, imbracati in haine femeiesti si purtati prin cetate, in semn de batjocora.

Pentru ca nu au lepadat credinta in Hristos nici dupa aceasta batjocorire, au fost dusi in cetatea Varvalisa, spre a fi supusi chinurilor de imparatul Antioh. In drum spre aceasta cetate, li s-a descoperit ingerul si le-a vestit ca "Pentru nevointa voastra veti lua cununile biruintei de la Domnul Iisus Hristos, Care va fi alaturi de voi in suferinta voastra, dandu-va ajutorul Sau pana ce il veti calca pe vrajmasul diavol sub picioarele voastre".

In aceasta cetate Sfantul Vah si-a dat duhul in urma torturilor, iar Sfantul Serghie a fost decapitat.

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Pentru nevointa voastra veti lua cununile biruintei de la Domnul Iisus Hristos,"

Si rezultatul:

"In aceasta cetate Sfantul Vah si-a dat duhul in urma torturilor, iar Sfantul Serghie a fost decapitat."

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Este blasfemie ceea ce faci tu!"

Blasfemie e si ca ii faceti voi praf pe Alah sau pe Zeus de exemplu...
Chiar nu intelegi ca asa cum tu faci pipi pe spiridusii astilalti, la fel e treaba si cu ai tai cand e vorba de cei care nu va cred povestile?

| Octavian199 explică (pentru milan9):

Homosexuali, da

| Octavian199 explică (pentru Holiday):

Da si el din gura.

| Octavian199 explică (pentru milan9):

Sa ma dea in judecata rolling on the floor

| Holiday a răspuns (pentru Octavian199):

Nu stiu ce sa zic de spiridusul crestin vs homosexuali, si asta de se credea fi-su, mie imi pare tot cam gay, cu toti fatalaii aia care ii erau adepti, imbracati in fuste si fara femei pe langa ei...hmm...asa ca, naiba stie.

| Octavian199 explică (pentru Holiday):

Nu le placeau femeile.

| mentholinks a răspuns:

Vad tot felul de informatii si speculatii, ar fi faine niste dovezi care sa ateste vreo ceva.

| Octavian199 explică (pentru mentholinks):

Bibliarolling on the floorAsa sar si eu cu Dracularolling on the floor

| mentholinks a răspuns (pentru Octavian199):

Am pomenit vreo ceva de Biblie? Unde sa sari cu Dracula?

| Octavian199 explică (pentru mentholinks):

'Dracula' bate biblia la fictiune rolling on the floor

| mentholinks a răspuns (pentru Octavian199):

Da, de aceea s-au si facut atat de multe filme si a fost atat de mediatizat daca intelegi ce spun.

| Octavian199 explică (pentru mentholinks):

rolling on the floor

| milan9 a răspuns (pentru Octavian199):

Si... ce te face sa crezi faptul acesta, ca faptele tale nu te vor 'da in judecata'? sad

| milan9 a răspuns (pentru Octavian199):

Singurul rationament al mintii tale... halucinante, bolande, inclinand spre pederastie e faptul ca 'nu erau casatoriti'? La cat timp ai sa freci menta pe aici pe TPU, nici tu nu esti casatorit. Asta te face automat popon_r?

| mentholinks a răspuns (pentru Octavian199):

De fapt Contele Dracula, domnitorul Vlad Tepes. Putin respect pentru istorie.