| mastadont a întrebat:

Codex Sinaiticus este cel mai vechi manuscris biblic complet descoperit vreodată. Acesta conține peste 37000 de editări și modificări, iar, în unele locuri, precum sfârșitul evangheliei după marcu, este total diferit față de versiunile biblice folosite în zilele noastre. Nu e de mirare că biserica consideră aceste editări ca fiind nejustificate. De fapt, eu cred că acest codex este cea mai fidelă redare a scrierilor biblice pe care o avem în zilele noastre. Descoperirea acestui codex arată că, de-a lungul timpului, biserica a adus modificări importante bibliei, modificări de conținut în general dar și omisiuni. Ca exemplu, revin la sfârșitul evangheliei după Marcu. În biblia folosită astăzi această evanghelie se termină cu Iisus care învie din morți și se arată apostolilor pentru ca aceștia să creadă. În Codex Sinaiticus însă, se spune că, atunci când Maria și Maria Magdalena au mers la mormântul lui Iisus au văzut mormântul gol și li s-a arătat mântuitorul înviat din morți. El le-a spus să meargă prin lume și să împrăștie vestea învierii sale însă femeile, fiind speriate, nu au zis nimănui nimic.
După câte îmi dau eu seama, biserica a modificat biblia de-a lungul timpului în așa fel încât să-și mențină puterea și interesele. Cred vcă de la un rebel evreu cu vise de grandoare s-a ajuns la creerea unei noi religii, Iisus este atât de divinizat încât uităm că, de fapt, el a fost un om ca și noi și că în vremurile lui el nu era singurul Mesia, mai erau câteva zeci. E ca și cu monstrul din Lochness. O dată ce oamenii au auzit că ar putea fi un monstru în acel lac au căutat cu tot din adinsul să-l ducă în planul mitologic, În primii ani erau sute de oameni care spuneau că au văzut monstrul dar, cu timpul, acesta a ajuns doar o legendă de adormit copiii.
În plus, cred că, toată această naștere a lui Iisus dintr-o fecioară neprihănită, adică virgină, este doar o abureală și un zvon care a ajuns să fie crezut ca fiind realitatea. Dacă prezervativele ar fi fost inventate pe atunci probabil că Iisus nu s-ar fi născut.
Ce părere aveți? Care credeți că este adevărul? Credeți orbește în biblie?

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da, noi CREDEM in Biblie deoarece CREDEM ca Dumnezeu POATE sa consrve si pentru noi, cei de astazi ceea ce este IMPOLRTANT in Biblie si INSUSI Dumneze spune in cartea Descoperirilor ca Biblia, adica Vechiul si Noul Testament sunt MARTORII SAI in fata oamenilor. SCRIE in Biblie. DACA crezi in Dumnezeu atunci OBLIGATORIU crezi si in Biblie.

| mastadont explică (pentru danut):

Aici țin să te contrazic. Eu cred că există Dumnezeu însă nu cred în biblie. După cum demonstrează și codexul, biblia poate și a fost modificată de-a lungul timpului, deci nu mai este o reprezentare exactă a cuvântului lui Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru mastadont):

Atunci tu nu crezi intr-un Dumnezeu atotputernic.

| mastadont explică (pentru danut):

Dumnezeu este atot puternic însă preferă să nu se implice în lume. E ca un dezvoltator de software care a realizat deja ultima versiune a programului dorit, acum doar privește la roadele muncii sale. Cuvântul lui Dumnezeu există, însă nu este în biblie ci în tot și în toate. De ce crezi că, la nivel de ADN de exemplu, este scris un cod care regulează toate aspectele vieții, de la digestie, formă, până la comportament și capacitate intelectuală? Acest cod este, la nivel cuantic, prezent în orice formă de materie. Este ca un cod scris în python doar că de milioane de ori mai complex decât ne putem imagina noi. Dumnezeu a scris legile după care se guvernează acest univers și l-a lăsat să funcționeze singur, ca o mașinărie bine-unsă. Nu e acesta cuvântul Domnului oare? Eu cred mai degrabă că acesta este decât niște povești de adormit copiii scrise de oameni care nu au avut nici în clin nici în mânecă cu apostolii sau cu Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru mastadont):

Iertare dar NU ai inteles nimic. Dumnezeu SE IMPLICA da Nu cum vrei tu ci cum vrea EL. Biblia este Cuvantul SAU pentru omenire dar ca sa intelegi ce scrie trebuie sa faci CE si CUM vrea EL, nu cum vrei tu.
Dumnezeu ESTE o fiinta vie si nu este in toate sau tot, noi Nu avem nimic dumnezeesc in noi. Panteismul este doar o pacaleala demonica. Tu crezi ce vrei dar daca NU crezi CUM vrea Dumnezeu, nu ai cunostiinta despre EL si doar te pacalesti singur.

| mastadont explică (pentru danut):

Eu cred doar ce am descoperit prin ani lungi de introspecție, cercetare a sufletului și meditație, cred doar ce am experimentat și ce am simțit. Nu pot să cred în cuvintele unor oameni care nu au avut de a face cu Dumnezeu. Ca să fie o ființă vie în adevăratul sens al cuvântului atunci ar trebui să aibă un corp. Unde este acesta? Până și conceptul de iad și de demon a fost adăugat mult mai târziu de preoți pentru a-i înfricoșa pe oameni și a-i face să dea mai mult ca să poată trăi ei ca niște viermi ce sunt, pe spatele nostru. Este ca și ce a făcut Hitler doar că la o scară mult mai mare, o propagandă pentru a consolida o instituție creată pentru a extorca populația. Caută-l pe Dumnezeu înăuntru nu afară, privește către sufletul tău nu către ce spun preoții și cărțile și vei vedea adevărul. Citește vechiul testament: acolo vei vedea că Dumnezeu este portretizat ca fiind un tiran destul de rău cu supușii săi, și, să nu uităm, că poporul lui Dumnezeu, conform bibliei, este Israelul. Restul pot să-și vadă de treabă liniștiți că nu-i pasă. Postul, semnul crucii, toate acestea au fost introduse la mai bine de 10000 de ani de la nașterea lui Iisus și totuși noi credem că este adevărul pe care acesta a vrut să ni-l transmită. Dacă biblia conține doar cuvântul lui Dumnezeu atunci de ce există atâtea secte creștine? De ce nu s-a exprimat clar și fără dubii pentru ca oamenii să știe ce se vrea de la ei? E simplu. Pentru că nu el a scris biblia ci oamenii păcăliți de revoluționari impostori care doreau să-și facă un nume pe spatele divinității. Ceva gen Pomohaci în zilele noastre, care se crede mare exorcist și și-a creat propriul cult pentru a prosti oamenii și a-i stoarce de bani.

| mastadont explică (pentru danut):

Nu ce vrea Dumnezeu trebuie să faci ci ce vor preoții și biserica. Să dai bani pentru cât mai multe biserici, să cumperi lumânări doar de la ei, să te rogi doar la biserică unde ești supraveghiat de preoți, să donezi „săracilor" prin biserică, care, bine-înțeles își va ține mare parte din bani pentru dânsa. În zilele noastre biblia e mai mult pentru enoriași căci preotul are alte precepte după care se ghidează, luxul, huzurul și îndobitocirea oamenilor sunt prioritățile lor. Dacă nu ar fi existat biserica și biblia cred că deja am fi cucerit spațiul cosmic pentru că aceasta ne-a împiedicat de la a evolua pentru 2000 de ani.

| danut a răspuns (pentru mastadont):

Ai ales Biserica GRESITA, nu toate sunt de la Dumnezeu, de altfel Biserica la care te referi NU FOLOSESTE Biblia. EL nu are DECAT o Biserica.

| danut a răspuns (pentru mastadont):

Tu crezi ce vrei dar asta nu inseamna ca ai inteles CE VREA Dumnezeu. Dumnezeu NU locuieste pe Terra, intr-adevar Duhul Sfant se afla aici DAR el este o fiinte FLUIDA, nu o poti detecta cu simturile tale. Inauntru tau nu exista Dumnezeu ci poate fi doar influenta LUI sau a DRACULUI. Intrebarile care le pui arata in mod evident ca NU urmezi ceea ce vrea Dumnezeu ci influente din afara, DE ACEEA sunt atatea forme diferite de inchinare in Crestinism (nu vorbim de pagani), Exista o religie a lui Dumnezeu si restul ale oamenilor, fiecaruia cum i-a placut. La oora actuala este un serial pe History despre Biblie facut de ATEI care spun clar ca Dumnezeul VT este un reformator, nu un tiran cum credeau majoritatea oamenilor, un Dumnezeu BUN, care iubeste omul. Chestie de perceptie a realitatii.

| mastadont explică (pentru danut):

Spui că Dumnezeul biblic nu este un tiran însă te contrazici prin propriile cuvinte. „EL nu are DECAT o Biserica." adica el are doar o biserică și cei ce nu se conformează cu crezul acelei biserici pot să-și vadă de treabă că nu-l interesează de ei. Cum vine asta? Parcă era un Dumnezeu iubitor și bun? Greșeala este a oamenilor pentru că cred că Dumnezeu are doar o religie pe când el ne acceptă așa cum suntem și cum ne-a creat el. El ne acceptă indiferent de ce credem atâta timp cât dorim să facem mai mult bine decât rău. Există doar un singur Dumnezeu, doar oamenii au decis să-i dea mai multe nume și fețe.
Și duhul sfânt nu e tot Dumnezeu? Chiar și în biblie se spune despre sfânta treime cîă este de fapt una, este de fapt Dumnezeu care ia 3 forme diferite. Tu spui că Dumnezeu nu e în noi însă nu el ne-a insuflat viața prin suflarea lui? Atunci nu e logic că noi trăim datorită „suflării" acesteia care ne ține în viață? După răspunsurile tale se vede că ești un creștin încuiat la minte și îndoctrinat dincolo de scăpare. Nu mai ești în stare să gândești pentru tine, nu mai știi să ai mintea deschisă și să analizezi toate lucrurile ce țin de religie. Sintagma crede și nu cerceta a fost adăugată mult mai târziu în biblie de preoți doar pentru a-i îndobitoci pe oameni, doar pentru a-i face să nu pună la îndoială ce le spune biserica. Cercetează așadar căci doar așa vei găsi credința adevărată, doar așa vei reuși să fii împăcat cu tine însuți și cu Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru mastadont):

"Spui că Dumnezeul biblic nu este un tiran însă te contrazici prin propriile cuvinte. „EL nu are DECAT o Biserica." adica el are doar o biserică și cei ce nu se conformează cu crezul acelei biserici pot să-și vadă de treabă că nu-l interesează de ei. "
Daca vrei sa conduci o masina, dai un examen si RESPECTI anumite reguli, Cerul NU ESTE un sat fara caini cum vrei tu.
"cred că Dumnezeu are doar o religie pe când el ne acceptă așa cum suntem și cum ne-a creat el. El ne acceptă indiferent de ce credem atâta timp cât dorim să facem mai mult bine decât rău. "
Dumnezeu este bun dar si DREPT iar dreptatea NU INCLUDE si anarhia ci ORDINEA pe care tu si marea majoritate o respingeti, cum ar fi daca Dumnezeu ar conduce universul, galaxiile, astrele planetele, dupa ideile celor ca tine, merge si "mai repede", merge si pe acolo, samd?
" Dumnezeu care ia 3 forme diferite"
Dumnezeu este format din trei FIINTE diferite, nu are trei forme diferite, citeste Biblia.
Dumnezeu SPUNE ca atunci cand moare o fiinta, Suflarea de Viata se REATOACE la EL, nu sta EL sa te pazesca mereu.
" După răspunsurile tale se vede că ești un creștin încuiat la minte și îndoctrinat dincolo de scăpare. Nu mai ești în stare să gândești pentru tine, nu mai știi să ai mintea deschisă și să analizezi toate lucrurile ce țin de religie. "
SA NU-TI SPUN EU CE SPUNE DUMNEZEU DESPRE CEI CA TINE.
"Sintagma crede și nu cerceta a fost adăugată mult mai târziu în biblie"
Aceasta sintagma a fost elaborata de LENIN si nu a ajuns in Biblie, de aici se vede cine este incuiat si cine nu.
" Cercetează așadar căci doar așa vei găsi credința adevărată"
Am cercetat si Dumnezeu a confirmat, ceea ce la tine sigur nu s-a intamplat.

| SG1995 a răspuns (pentru danut):

Deci omnipotența divină stă într-o carte?

| danut a răspuns (pentru SG1995):

Cand pui o asemenea intrebare (fara suparare) este evident ca NU intelegi CINE ESTE Dumnezeu.
Dumnezeu ESTE Creatorul Universului cu TOT ce exista in acesta. Cartea are rolul de AL face in mod foarte redus (pe intelesul oamenilor) cunoscut pe Dumnezeu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adevărul faptic în această situație nu are relevanță.
Ai ascultat povești când erai mic? Când le ascultai, știai de prezervativ și era totul o abureală?
Fiecare vârstă cu poveștile ei.

| Digikey a răspuns:

Codexul ar fi fost scris la vreo 400 de ani dupa evenimente, adica exact cum s-ar apuca cineva acum sa scrie despre calugarul care era prieten cu Mihai Viteazul.

| Green66 a răspuns:

Orice om cu capul pe umeri ar trebui să fie de acord cu faptul că Biblia este de departe cea mai bună carte SF.

| GicaGigekGica a răspuns:

Nu conteaza! Dumnezeu a pastrat continutul, schimbata e doar exprimarea acestuia

| mastadont explică (pentru GicaGigekGica):

Dacă schimbi exprimarea unui text automat modifici și conținutul. Dacă Dumnezeu ar fi vrut să ne lase cuvântul lui adevărat atunci de ce nu ne-a lăsat o versiune originală a bibliei? Până și acest codex este o rescriere a evangheliilor originale care s-au pierdut.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru mastadont):

Intreaba-l pe Dumnezeu si zi-mi si mie. Nu pot sa stiu eu de ce. Poate acum 2000 de ani oameni intelegeau lucrurile prin alta exprimare iar noi nu am mai fi inteles ce voia sa spuna acele cuvinte scrise la momentul respectiv sau am fi inteles altceva. De asta zic ca a schimbat exprimarea dar continutul e acelasi. Acum 2000 mii de ani Dumnezeu lucra intr-un anumit fel cu oamenii dar acum lucreza altfel. Atunci oamenii aveau alta gandire fata de noi, deci de asta Biblia nu a ramas la fel
Bine, mai sunt si care au schimbat Biblia doar pentru intersul lor (ortodoxi laughing)