| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca noi am aparut la intamplare? Dar despre logica ateilor?
Ce parere aveti despre acest videoclip? Are putin adevar?
https://www.youtube.com/watch?v=8EI_T_p_K3o

65 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ateismul nu afirma nimic despre cum s-a format univers,cum a aparut viata sau cum a evoluat viata, la fel cum ala a gasit acel avion de jucarie ne arata ce anume? ca a fost construita jucaria aia de un creator,la fel te intreb si eu cand privesc soarele, stele,complexitatea vieti ma intreb cum un creator a aparut din NIMIC si a creat totul din absolut NIMIC, acum sa inversam ecuatia sa spunem ca jucaria a existat dintotdeauna nu ai crede a? acel video are zero adevarar, in primul rand repet ateismul nu afirma nimic,nu presupune nimic,asa cum un om chel nu presupune inseamna ca are par, ca uni avem ca pasiune stiinta aia e altceva,sunt savanti hindusi,mulsulmani, crestini, budisti etc
si uni savanti sunt si religiosi, nu asocia ateismul cu stiinta ca nu are legatura una cu alta, inca nu stim cum a aparut universul dar asta nu demonstreaza ca exista vreun creator, zeu etc
repet faza cu dintotdeauna, aparut din nimic nu sunt argumente rationale

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

"ma intreb cum un creator a aparut din NIMIC si a creat totul din absolut NIMIC"
Noi suntem oameni, nu avem inteligenta necesara pentru a putea ajunge la acele ganduri, suntem foarte indepartati de gandirea lui Dumnezeu. Moise a scris: „O, Iehova,... înainte să se fi născut munţii şi înainte ca tu să aduci în existenţă pământul şi solul roditor ca în durerile naşterii, din veşnicie în veşnicie tu eşti Dumnezeu" (Psalmul 90:1, 2). În mod asemănător, profetul Isaia a exclamat: „N-ai ştiut? N-ai auzit? Iehova, Creatorul marginilor pământului, este un Dumnezeu veşnic" (Isaia 40:28). În mod asemănător, în scrisoarea lui Iuda se spune că Dumnezeu există „în toată eternitatea care a trecut" (Iuda 25).
De ce ne este greu sa intelegem această idee? Deoarece durata vietii omului este limitata.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Omule tu faci misto de mine,imi repeti acelasi aiureli,daca tu esti limitat mintal nu inseamna ca si restul suntem asa, aceast argument prostesc e valabil si pentru spiridusi, zane alti zeii, fara versete si argumente de tot rasul nu poti conversa? tu nu ma intelegi vad, omule eu nu cred ca din nimic o aparut vreun creator care a creat din nimic totul

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Asa ne-a facut Dumnezeu, toti suntem limitati si diferiti intr-un fel sau altul. Te inteleg perfect, nu poti, nu vrei sa crezi si sa accepti asta. Toti suntem diferiti si destepti in felul nostru, fiecare gandeste dupa propriul cap, eu nu stiu exact cum si ce iti duce capul ala tau happy

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Ratiunea ta imi da dreptate dar esti incapatanat,chiar am citit un studiu legat de asta, subiecti cand gandeau rational se indoiau de credinta lor, cand gandeau emotional nu se indoiau de credinta lor, un om operat pe creier care gandea doar cu partea rationala era ateu, cand i era activat partea emotionala credea in dumnezeu, omul ala o sa intre si in iad si in rai

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Un om care are dubla personalitate, una crede in dumnezeu, alta e atee, ala unde cum va fi judecat?

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Citeste asta

Ce ți-e și cu fosilele astea... Când fosilele descoperite dovedesc fără echivoc teoria evoluției, le ignori complet. Dar în același timp, absența fosilelor de inorogi ți se pare o dovadă clară că Dumnezeu nu face parte din categoria ființelor imaginare." - da-mi exemplu de fiinte imaginare sau legendare din culturile oamenilor din istorie si care nu apar in Biblie.

Dumnezeu a luat in calcul aceasta posibilitate si nu stia ca Adam si Eva vor pacatui. Daca stia nu mai era libertate de alegere.
haaaaaaa dumnezeu nu stia ca vor pacatui dar el stie totul

| Turbo223 a răspuns (pentru RAY):

Nu iti pot da link dar daca vrei iti pot da numele canalului.

| RAY a răspuns (pentru Turbo223):

Eu te am intrebat maimutele astea sunt o singura specie?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Nu iti dau dreptate, vreau doar sa existe pace si sa nu existe mai multa cearta.
Biblia iti spune cum a aparut universul, pamantul si oamenii, citeste Facerea (Geneza) si o sa vezi. Cat despre acel om?
"Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamantul Egiptului si din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine!" (Ies. 20, 2-3).

Nici o slugă nu poate să slujească la doi stăpâni. Fiindcă sau pe unul îl va urî şi pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va ţine şi pe celălalt îl va dispreţui. Nu puteţi să slujiţi lui Dumnezeu şi lui mamona.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Barbati sunt incapatati de fel, ratiunea ta imi da dreptate bogdane

| Turbo223 a răspuns (pentru RAY):

Maimutele din care au zis ei ca noi, oamenii, am evoluat?

| RAY a răspuns (pentru Turbo223):

Tu ai fost vreodata prezenta la ora de biologie?

| Turbo223 a răspuns (pentru RAY):

Da,din clasele primare nu imi mai aduc aminte ce am facut, nici din ce clasa am inceput sa practicam biologia iar in clasele 5-7 nu am vazut si nici nu ni s-a povestit de evolutia omului din maimuta.

| RAY a răspuns (pentru Turbo223):

Maimutele astea reprezinta o singura specie?

| Turbo223 a răspuns (pentru RAY):

Presupun ca da.

| RAY a răspuns (pentru Turbo223):

Trist sa citesc asa ceva

| Turbo223 a răspuns (pentru RAY):

De ce este trist?

| RAY a răspuns (pentru Turbo223):

Ai trecut prin scoala ca prin branza

| Turbo223 a răspuns (pentru RAY):

Tu iti dai seama foarte usor din aceste mesaje cum am trecut eu prin toate materile/scoala (pe care nu am terminat-o)?

| RAY a răspuns:

Steregoi dumnezeu e materia neagra? daca nu era decetabila cum naiba de stim ca e materie neagra?
https://www.nasa.gov/home/hqnews/2006/aug/HQ_06297_CHANDRA_Dark_Matter.html

| RAY a răspuns:

Steregoi omule tu de contrazici singur vad, tu ai scris ca prin credinta il gasesti il gasesti pe dumnezeu nu prin stiinta, mai dai si versetul cu fericiti sunt cei care cred dar nu au vazut, ai dubla personalitate

| RAY a răspuns:

Shuriken asta nu explica aparitia lui in fapt mai mult incurca existenta unui creator, inainte de big bang nu exista spatiu, timp, unde a aparut dumnezeu? in afara acestui univers? dumnezeu din biblie participa activ la acest univers, plus ca nu exista nici o dovada ca exista ceva in afara acestui univers, daca totul are un creator de ce dumnezeu nu are nevoie de un creator?

| RAY a răspuns:

Steregoi ce armonie exista in univers? vremea pe pamant e haotica, plus multa suferinta, nu putem discuta despre o zeitate care mentine totul in armonie din contra, e vorba de un zeu indiferent

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Foarte frumos. Problema este ca e facut de un musulman.

| Superior a răspuns (pentru Steregoi):

Musulamnii sunt crestini, cu mici diferente. Koran-ul il are ca idol pe Iisus Hristos, precum Biblia il are.

| Steregoi a răspuns:

Ray asta ii spune avion la elicopter. laughing

| Golyat18 a răspuns (pentru Steregoi):

Ba el ii spune asa de smecher adica la misto, cu dra*u nu te-ai prins?

| Steregoi a răspuns (pentru Golyat18):

Misto nemisto, aici se dezbat chestiuni serioase.

| Steregoi a răspuns:

Ray a scris:"virusului nu i pasa de ceea ce crezi". Ceva asemanator este scris si in Biblie. Ieremia 7:33:"Şi vor fi trupurile poporului acestuia hrană păsărilor cerului şi fiarelor pământului, şi nu va fi cine să le alunge." Aici nu spune de virusi insa spune despre pasari si fiare.

| Steregoi a răspuns:

Ray a scris:"omule eu nu cred ca din nimic o aparut vreun creator care a creat din nimic totul". Pai cum se face ca ceva imaterial si atat de transparent si nedetectat de nici un aparat de masura si care seamana cu "nimicul" adica energia-materia "neagra" ce ocupa 95% din univers imprima universului o miscare de expansiune accelerata? Am pus "nimic" intre ghilimele insa Ray a omis sa foloseasca ghilimelele cand vorbeste despre "nimic" intr-un astfel de context. Am aratat ca "nimicul" despre care el vorbeste are o forta colosala.

| Steregoi a răspuns:

Ray, materie "neagra" e impropriu spus si mai degrabă e transparenta. Întunericul este absenta luminii. Am vrut sa spun ca exista lucruri care desi nu pot fi detectate ocupa cea mai mare parte a universului in timp ce exercita o forță mult superioara părții materiale care ocupa doar 5% din univers. Nu am vrut sa spun ca energia-materia "neagra" este Dumnezeu ci este mai degraba puterea sau brațul puternic sau Duhul Sfânt al lui Dumnezeu. La fel sunt si cele patru forte fundamentale. Gluonii si fotonii sunt doar mediatorii acestor forte. Fermionii sunt particulele asupra cărora acționează aceste forte fundamentale.

Si experimentul acela arata ca omul este alcătuit din parte emoțională si parte rațională. Cele doua sunt inseparabile. Credință fara rațiune nu exista. Rațiunea fara credință nu exista. Rațional înseamnă ca analizează doar partea fizica si materiala a lucrurilor. Energia "neagra" e imateriala sau este nedetectabila. Partea emoțională arata ca am apărut datorita unei entități care are emoții sau care este o persoana si nu este impersonala. Daca nu am avea emoții nu am mai fi persoane ci doar obiecte. Îți place sa fi considerat un obiect?

Nu scrie nicăieri in Biblie ca Dumnezeu știe totul. Atotputernic nu înseamnă a ști totul. Atotputernic înseamnă a avea puterea de a dirija lucrurile in așa fel încât in cele din urma sa se potrivească cu scopul personal indiferent de problemele cauzate de libertatea de alegere. Singurul lucru pe care Dumnezeu nu il știe sunt toate alegerile pe care le vor face creaturile sale in timp si pentru care permite sa existe libertatea de alegere datorita dragostei sale. In timp se formează o memorie vie care isi va restrânge aceasta libertate de alegere fara sa fie obligata de Dumnezeu. Aceasta memorie vie sunt toți îngerii si oamenii care il iubesc pe Dumnezeu. Dumnezeu poate prevedea pentru ca știe ce a creat. Dumnezeu are puterea de a face ca profețiile sale sa se împlinească in ciuda încăpățânării unora care își folosesc libertatea de alegere pentru a-l ignora. Insa Dumnezeu nu se lasa ignorat. Dumnezeu ii arata omului cat de limitat si de slab este omul cu toată știința si puterea omului mai devreme sau mai târziu.

| Golyat18 a răspuns (pentru Steregoi):

Daca tu numesti materie neagra ceea ce au descoperit oamenii de stiinta ca fiind gauri negre, inseamna ca vorbesti despre ceva detectabil.

| Golyat18 a răspuns (pentru Golyat18):

Detectibil*

| Steregoi a răspuns (pentru Golyat18):

Una e materia-energia "neagra" si alta sunt gaurile negre. Materia-energia "neagra" este peste tot unde nu e materie compusa din fermioni.

| Golyat18 a răspuns (pentru Steregoi):

Ori e detectabila energia neagra, in acest caz nu e ceva imaterial tocmai prin faptul ca o putem detecta folosiind obiecte fizice, sateliti etc. Ori nu e detectabila si atunci inseamna ca vorbesti despre dzeu sau spirite sau mai stiu eu ce.
Deci hotarastete odata man.

| Golyat18 a răspuns (pentru Steregoi):

Ok, e detectabila aceesta materie neagra sau nu.

| Steregoi a răspuns:

Ray a scris:"Steregoi omule tu de contrazici singur vad, tu ai scris ca prin credinta il gasesti il gasesti pe dumnezeu nu prin stiinta, mai dai si versetul cu fericiti sunt cei care cred dar nu au vazut, ai dubla personalitate" - daca ai fi citit tot ce am scris ai fi găsit ca pe Dumnezeu il găsim prin știință credință sau deducție logica si rationala si prin vindecarea de orbire spirituala cauzata de dezinformare si de filozofii eronate. Cine se vindeca poate deschide ochii ca sa vadă dovezile existentei lui Dumnezeu. "Fericiți sunt cei care cred dar nu au văzut" sau fericiți sunt cei care cred ca ce spune Dumnezeu este adevărat si nu vad nenorocirea sau nu ajung sa cunoască răul pe care l-ar fi ocolit daca ar fi ascultat de Dumnezeu. Multi își pierd viața înainte de vreme căutând sa cerceteze si sa experimenteze lucruri care sunt incompatibile cu viata si sănătatea omului. Cristos l-a atenționat pe Toma ca neîncrederea in Dumnezeu si in puterea lui Dumnezeu il conduce pe om la moartea a doua. Dumnezeu știe ce a creat iar omul care nu poate ști tot se aseamănă cu un orb care vrea sa ajungă la destinație ascultând îndrumările lui Dumnezeu iar daca nu asculta se poate împiedica sau ar putea cădea in gol si ar muri.

| Darkmagic a răspuns:

Videoclipul este probabilistic-slab, individul are aproximativ 20 de piese si se presupune ca daca le-ar agita in sacul ala 1 miliard de ani, pana la urma, probabilistic vorbind, s-ar combina astfel incat sa rezulte elicopterul.
E posibil.
Problema apare cand te referi la "aparitia din intamplare" a vietii, unde cifrele abiogenezei sunt mai mult decat astronomice pentru aparitia elementelor necesare acesteia, cuprinse fiind intre 10^113, 10^40.000 (Hoyle), 10^10.000.000.000 (Yockey) sau 1 din 105.000.000.000, ["sansa pentru aparitia unei singure celule primitive"] (Morowitz), etc...

Notatiile ex:[10^40.000] sunt identificabile ca "10 la puterea 40.000", adica un 1, urmat de 40.000 de zerouri iar intre () sunt numele celor care le-au estimat/calculat, doi dintre ei fiind chiar evolutionisti de renume.

Ca sa NU sara vreun incult cu: "Nu e dom'le adevarat!"
Chiar nu am timp sa ma cert cu el cand scripta manent...
Nu cred ca are nimeni tupeul vecin cu tembelismul de a afirma "ca stie el cum si cand a aparut viata"...dar pentru: "a aparut din intamplare", sansele sunt mai mult decat descurajante.

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Ateii n-au o logica religioasa. Viata este un subiect foart complicat pentru oamenii de stiinta si "un mister care mai are mult pana a fi deslusit. Raspunsul aste in fata lor, biblia ne spune cum am aparut si totusi ei tot se complica ca sa dea o explicatie. Va spun absolut nimic din ce au zis pana acum despre viata nu e sigur ci sunt doar speculatii. Ma intreb unde or sa ajunga?

| RAY a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Ce logica exista in religie? biblia nu ne spune cum a aparut viata si cum a evoluat viata,viata nu este un manual de biologie, fizica, chimie, ai studiat vreodata biblia? te folosesti de stiinta in aceste momente, deci cum functioneaza daca e bazata pe speculati?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru RAY):

N-ai citit Geneza asa-i?

| RAY a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Normal ca am citit

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru RAY):

Se vede...

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Dovada? Cate din prezicerile lui buda s-au adeverit?

| Andrei2019 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Iti lipseste cultura generala.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru Andrei2019):

Nu serios, cultura generala uite: Cate din prezicerile si fagaduintele facute de Budda s-au implinit?

| Golyat18 a răspuns:

Trebuie sa afirmam ca nu stim, tu il accepti pe dzeu ca fiinta foarte complexa, ei dar cine l-a creat nu te intrebi?

| Steregoi a răspuns (pentru Golyat18):

Dumnezeu nu are inceput si deci nu se pune problema sau nu intra in discutie "cine l-a creat". E ilogic si irational sa vorbim despre crearea sau aparitia unui lucru care nu are inceput.

| Golyat18 a răspuns (pentru Steregoi):

Da, exact doar ca altii cred ca universul sau energia din care e facut nu are inceput.
Deci e acelasi joc, degeaba incerci, nu ai cum sa dovedesti ceea ce crezi.

| Steregoi a răspuns (pentru Golyat18):

Ideea ca energia impersonala nu are inceput se bazeaza pe haos si nu pe inteligenta si deci e irationala si ilogica.

| Golyat18 a răspuns (pentru Steregoi):

Planetele sunt neuronii din creierul lui dzeu. Daca dzeu e nelimitat in minte inseamna ca are si nelimitate minciuni deci pe noroc ne bazam cand vine vorba de mantuire...tocmai prin faptul ca se intituleaza atotputernic ne arata ca nu se opreste doar la lucrurile rationale, ci face mult mai multe tampenii chiar si acum...
Unde naiba e constiinta lui dzeu? Daca dzeu are o constinta inseamna ca are un mecanism logic de gandire. Ok, atunci cum e manifestat acest mecanism? Pai mari sanse sa fie material, deci sa aiba niste planete de neuronii...

| Steregoi a răspuns (pentru Golyat18):

Ce sa mai gandim logic? Sa lasam gandurile sa curga ca apa si sa mearga mainile pe tastatura in voie. Corect? Glumesc.

| Turbo223 a răspuns:

Nu toti ateii cred in evolutie.Sincer,nici unii oameni de stiinta nu par sa o creada, la interviu se balbaie si nu mai poti da explicatii.Eu nu cred in evolutie si nici atee nu sunt si da nu cred ca am aparut din intamplare.Cred in Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Turbo223):

Ce legatura are evolutia cu asa zis aparitia din nimic? nu trebuie sa crezi in evolutie, virusilor, microbilor nu le pasa de ce crezi, ca cei 100 care au murit de gripa si nu sau vacinat, virusului nu i pasa de ceea ce crezi, este grav sa nu crezi in teoria evolutiei in secolul 21, anul 2018, cum explici complexitatea,diversitatea vieti fara teoria evolutiei? teoria evolutiei este baza biologiei moderne,apropo savanti nu cred ei cerceteaza,stiinta nu este credinta,religie, dogma, in stiinta nu exista termenul credem, nu exista savant care crede in evolutie, ei prin ceea ce au cercatat au ajuns la niste concluzi avand ca baza dovezi stiintifice, ce om de stiinta se balbie?

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Gandeste-te la asta :
-cum am aparut noi? ma rog, tu zici evolutie deci...
-cum au aparut primele celule din care am evoluat?
-cum a aparut universul?
Daca nu poti raspunde la astea in afara de faptul ca apa + fulger = viata, cum mi-au mai zis alti atei cu care am facut conversatii pe skype de la 8 seara pana ziua urmatoare la 6 dimineata, atunci n-are rost sa te gandesti la nici macar cum a aparut un creator.
P.S: Te repeti cu cuvant stiinta, deja imi face greata la cat il aud...

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Sincer mai bine i explic unei pisici decat tie, vorbesc serios, normal ca isi face greata dar uiti ca te folosesti de stiinta =tehnologie, medicina etc

| Turbo223 a răspuns (pentru RAY):

Am vazut un documentar care arata mai multe interviuri facute pe oamenii de stiinta evolutionista si prima data au spus tot ce stiau si ca nu are nici macar o legatura cu credinta iar dupa au spus "Da...cred ca ar putea fi numita o credinta". Acei oameni de stiinta au spus ca intai a fost Bing bang si apoi ca noi ne tragem din maimute, bacterii etc.

| RAY a răspuns (pentru Turbo223):

Da-mi acel documentar sa vad si eu asa zis savanti, da acum multe miliarde de ani a fost un big bang, iar viata a evoluat
dintr o celula, maimutele astea sunt o singura specie?

| rexiomaria a răspuns:

"Ce parere aveti despre acest videoclip? Are putin adevar?"
Intr-un fel.
Majoritatea ateilor cred in evolutie, dar nu in modul in care arata videoclipul.
Nu credem ca din niste bacterii s-a creat omul.
In videoclip se pune intrebarea daca din ceva simplu, poti ajunge la ceva foarte complex, prin "sansa".
Si adevarul este ca da, dar nu asa rapid, si nu e asa simplu.
Mutatiile sunt de obicei prin "sansa" dar mai ales trasaturi de la parinti, cred ca acele maimute din trecut care evolua in oamenii aveau anumite mutatii care i-au ajutat in a se mentine in viata.

Dar acum la primele tale intrebari: "Ce parere aveti despre faptul ca noi am aparut la intamplare? Dar despre logica ateilor?" sa implici ca ateii cred ca toata existenta noastra a fost la intamplare, fara nici un alt fel de ajutor cum ar fi selectia naturala sau mutatie, e gresit.