| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Ce parere aveti despre marile puteri mondiale care tin la secret tehnologii revolutionare doar pentru a putea face cat mai multi bani din resursele naturale.

( cum e si binecunoscutul caz cu masinile electrice care au aparut din anii '60. Daca s-ar fi dezvoltat de atunci, acum dupa 50 de ani se putea ca peste 50% din masinile globului sa fi fost electrice, si pretul uneia sa nu fie mai ridicat de 10.000 euro.)

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

Statele sunt controlate de cei care au bani și cei care au bani dictează politica statelor.
Restul sunt vorbe, și statele nu vor binele popoarelor lor, și de aia nu se dă drumul la „tehnologii revoluționare", că ar pierde niște unii niște bani.
Eu am văzut la televizor o platformă uzinală, pe pernă de aer, un prototip făcut în România, dar din tâmpenie nu au dezvoltat acel prototip, care putea căra 2 t. Dar cumpărau ca tâmpiții moto- stivuitoare bulgărești Balcan, deci o prostie care aveau niște contragreutăți și consumau teribil de mult combustibil.
Pentru încărcarea și descărcarea acelei platforme pe pernă de aer tot aveai nevoie de moto-stivuitor, / sau de electro stivuitor, dar de un număr mai mic de moto-stivuitoare / electro-stivuitoare.
Nu au putut să oprească, să apară, toate autoturismele electrice, că ar fi făcut-o.

SUA are deșertul Nevada unde cu niște investiții mici ar putea să facă sute de heliocentrale, dar au făcut numai câteva, că despre una era o emisiune pe National Geografic sau pe Descoperire, că niște unii nu erau interesați de așa ceva.

Peste tot pe unde sunt pustiuri / deșerturi calde se pot face heliocentrale, iar combustibilii fosili să fie păstrați pentru chimizare, dar unii nu sunt interesați de așa ceva.

Iar mulțimile îndobitocite, ling moaște, șamd.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

In ziua de azi existau deja masinile zburatoare si aveam mai multe resurse naturale pentru a nu polua mediul ambient. Numai ca omul s-a gandit asa: de ce sa fac eu tehnologie avansata acum si sa nu fac putin cate putin ca sa obtin mai multe beneficii? Tehnologia avanseaza la ritm normal ca sa mearga bine vanzariile in ziua actuala.

| FlorinnD a răspuns:

Voi nu vedeti cat de departe am ajuns? oare nu credeti ca e cam dubios? priviti putin inapoi...din anul 1 D.H pana prin anii 1900 ce s-a inventat? hmm.nimic special
din anul 1900 pana in prezent ce sa inventat? hmm.am ajuns si pe luna.cam ciudat ca am reusit in 100 de ani ce nu au reusit altii in 1900

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru FlorinnD):

Foarte simplu, pana nu s-a descoperit electricitatea si tranzistorul nu s-a putut face nimic. Aceste 2 mari revolutii stau la baza progresului.
Daca s-ar fi descoperit electricitatea in anul 1DH(atunci in anul 100 DH eram la nivelul de azi.)

Daca s-ar intampla sa fie anumite furtuni solare electromagnetice si sa puna la pamant toate sistemele de electricitate din lume, am ajunge ca in evul mediu.

Nu ati vazut ca in america cum ia curentul toti americanii parca rabufnesc si incep si sparg toate magazinele si fura tot ce se poate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii sunt raspunsul la toate