| StrongHeart a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care s-au schimbat in bine?
De exemplu Dragonu, Cedry2k,Tudor Sisu etc care au renuntat la droguri si faptele urate ale strazii pentru iubire, Dumnezeu si o viata noua?
De ce oamenii urasc astfel de persoane? Eu cred ca sunt exemple demne de urmat.

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"De ce oamenii urasc astfel de persoane?"

așa cum erau inainte de schimbarea in bine sau după

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Unicul exemplu demn de urmat este Isus, nu panaramele astea drogati.

| StrongHeart explică (pentru CristiDinBucuresti):

Si el unde e cand plangi cu zilele si noptile si te rogi la el?
Ce dumnezeu fals e asta? Cand ai nevoie de el te rogi, cand nu ai il injuri, imi bag p**A in religia voastra si in m***ii ei de iubire

| Wr3nch a răspuns:

Nu cred ca ii uraste cineva, poate doar fostii dealerilaughing Din punctul unora de vedere poate au ''tradat strada'' pentru ca au renuntat sigur la vechiul sau o parte mare din vechiul anturaj si nu mai beau, fumeaza sau fac ce faceau intainte. Si cei care nu s-au schimbat ironizeaza asta si zic te inmoi sau esti prea slab.

| Apokales a răspuns:

A renuntat vreunul la faptele urate ale strazii? Acum cateva zile Sisu il ameninta pe Nino si i-a facut si un diss vai de mama lui, nici nu se tinea bine pe beat Sisu. Ce fel de rapper e ala care o ia inaintea beat-ului? De rima si masura nu mai are rost sa vorbim.
Cand ii judecam, ii judecam pe baza valorilor in care noi credem, iar astea nu-s seringa in vene si te tai daca te prind prin cartier.

| StrongHeart explică (pentru Apokales):

Man tu nu il intelegi deloc pe Sisu,trebuie sa te uiti la toata viata lui cand vine vorba de luptele lui.A crescut fara tata,in schimb Nino a crescut cu ambii parinti,cu oameni care-l iubesc,dar a uitat de ei,poate de la droguri sau nu stiu de ce
Sisu a fost naiba si la puscarie si a stat ani de zile,sisu daca esti pe strada si ai o problema,vine sa te ajute,Nino te-ar scuipa intre ochi pentru ca nu-i pasa de nimic, si-a uitat de familie, la fel a facut si nane, Sisu e baiat, Nu te mai uita la acesti idoli falsi care ti-ar rupe mana sau piciorul daca ar putea.Asculta-ma.

| Apokales a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu-s idolii mei, nici nu-mi place rap-ul romanesc, iar asta nu explica de ce nu este un rapper bun, de ce nu se tine pe beat. Ii idolatrizezi dupa cat de greu au dus-o? Pentru faptul ca au stat in puscarie?
Astea sunt niste valori gresite si nici nu ma mira ca nu-i suporta lumea.
"Waww... ai fost in puscarie, esti tare straight face." Pe bune?!

| StrongHeart explică (pentru Apokales):

NU e vorba de puscarie, e vorba de ce trait. povesteste despre viata lui ca tu sa nu treci prin asa ceva
Daca te uiti la interviuri cu el, vorbeste despre cum incepeau sa vina numai politicieni pe la puscarie, deci nu mai era locul lui.
Vorbeste despre oameni care au avut diferite experiente.
ma rog, nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, doar sa vada lucrurile prin care a trecut ca ei sa nu treaca prin ele
https://www.youtube.com/watch?v=oBmdCC9wOIY

| Apokales a răspuns (pentru StrongHeart):

Omule, el are o poveste si n-o reda cum trebuie. Daca vrei sa spui ca este un povestitor bun, atunci da, este unul. Insa nu se tine pe beat, accentueaza ultima vocala: "casetEE"; "peretE", suna groaznic. Deci cum sa nu-l urasti pe prefacut, ca-i prea simplu. Asa sunt si eu mare poet :
"Am fost afara,
Mi-am cumparat doua paini,
Le-am mancat"
Cam asa suna pentru mine "arta" lui Sisu.

| FreddieM a răspuns:

Nu-i cunosc pe tipii enumerati de tine, dar pot sa afirm un lucru. E la moda acum sa apari public ca ai devenit dintr-o jigodie un,, baiat bun''. Isi vand noua imagine, ca prinde bine la aburit prostimea. Dar cui ii pasa?
Pace si vremuri mai bune

| Teffan a răspuns:

In afara de Dragonu, care și-a schimbat radical viata și pe care îl apreciez foarte mult, ceilalți de care ai pomenit sunt niște retardați.
Cedry2k e un crypto legionar cu aere de mare înțelept, capul ideologic al Haarp cord, inclusiv pentru Șișu și Dragonu(din păcate pentru Dragonu).
Cedry2k nu este un om bun, nu se comporta cum ar trebui sa se comporte un creștin. Sunt niște oameni RĂI, care habar au de creștinism. Cine ii știe și ii urmărește cunoaște ca ce au ei în cap e nationalism EXTREMIST, presărat cu creștinismul ortodox, adică legionarism. Ce sa învețe copiii de la Cedryk(care canta despre Codreanu și despre jidaani?)? Ca exista conspirații evreiești care vor sa distrugă România și ortodoxismul?
De la Șișu ce sa învețe? Ca Șișu apăruse într-o emisiune acum câțiva ani, îmbrăcat ca un "golan de pe strada/BĂIAT de cartier", vorbind subtil despre aceleasi conspirații evreiești, cand el e un nimeni, dar se da mare intelectual, înțelept și atotștiutor. Bineînțeles, tot Cedryk i-a băgat în cap barzăunii ăștia.

Cedry2k este, probabil, cel mai bun MC din România. Îl discreditează atitudinea și ideologia.

Nu te amăgi prea tare cu schimbarea asta. Sisu probabil ca încă mai baga heroină. I-a intrat în sânge deja și îl vezi TRANCHILIZAT in majoritatea live urilor lui.

Mi-e scarba de amândoi, doar pe Dragonu îl respect.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Nu aş zice neapărat că urăsc. Oamenii au tendinţa, prea uşor şi prea repede să judece sau să acuze, în schimb dacă înţeleg cu adevărat povestea fiecăruia o să vezi că o să îşi schimbe şi părerea.
La fel cum nu poţi judeca o carte după copertă, asemenea nu poţi cataloga o persoană după aparenţe, sunt înşelătoare.
Iar dacă ne întoarcem spre bine - niciodată nu e prea târziu!

| StrongHeart explică (pentru Florin_Chiba_1988):

Da,insa daca vorbim de repul romanesc, e pierdut, la toti le place cand se vorbeste de droguri si chestii urate, dar cand se vorbeste de salvare si sa dragoste ne ridicam toti in mandrie cum nu s-a mai vazut.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns (pentru StrongHeart):

E posibil ca să căutăm în ceea ce ascultăm, de exemplu, muzica, să ne regăsim sau să regăsim ce s-ar presupune că am fi pierdut.

| florin926481f a răspuns:

Dragonu e un tip foarte ok, am avut ocazia sa îi aud povestile de viata si chiar m au impresionat.Omu a luptat mult sa se lase de droguri si spunea chiar ca a incercat sa se sinucida si in momentul de fata inca e pe tratament, tratament pe care daca nu il ia ii revin gandurile sinucigase.Si da si eu cred ca e un exemplu, pentru cei dependenti de droguri care nu reusesc sa se lase.