| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre pagani?
De exemplu eu ma pot numi pagan, sau odinist, daca eu cred in zeii scandinavi, dar ca o idee de motivatie, urmez virtuţiile acestei religii si imi onorez stramoșii si natura.

Răspuns Câştigător
| Teffan a răspuns:

Depinde ce păgâni.
Dacă e vorba de "păgânii" new age/wicca, care nu se bazează pe reconstructionism, am o părere proasta.

Paganismul a fost și este bazat pe sânge și teritoriu, onoare și tărie de caracter.

Cultul stramosilor, venerarea naturii, iubire pentru rasa și Europa, o atitudine anti religii abrahamice și scopul metafizic de a deveni una cu Zeii. Asta este paganismul european.

Dacă un pagan tolerează creștinismul și îl considera ca "o alta cale spre atingerea dumnezeirii" cum considera wiccanii, acela nu e pagan.

Paganismul este intolerant cu tot ceea ce reprezinta o amenințare la adresa neamului iar creștinismul, deși moare, a reprezentat cel mai mare pericol la adresa popoarelor europene, la adresa Zeilor și a spiritualitatii păgâne antice.
Din cauza creștinismului, Paganismul european a apus.
Iar reconstructionistii au datoria de a-l readuce la viata și va fi readus la viata.

Din ce îmi spui despre tine, am o părere foarte bună.

| Kvitrafn a răspuns (pentru Teffan):

Multumesc, am urmarit multe stiri si documentare, sunt constient ca paganismul se extinde din ce in ce mai mult in prezent, crestinismul nu stiam ca este in cadere, dar e interesantă ideea.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca ateu nu ma opun credinteti tale,din partea mea poti crede in orice atata timp cat nu faci ceva rau mie sau societati in care traiesti,dar, aceste credinte fie ele pagane,credinte,evreiesti sau ce o fi sunt credinta oarbe bazate pe o credinta oarba care promoveaza inchiderea ratiuni, ignoranta,eu am alte asteptari de la oameni din ziua de azi,asteptari mai intelectuale nu primitive,hai sa ne inchinam unui copac, da, trebuie sa iubim natura nu spun ca nu, dar natura nu e este o divinitate, nu are constiinta ca exista

| Kvitrafn a răspuns (pentru RAY):

Nu ma aflu pe latura aia, sunt de partea ştiinţei, ma pasioneaza istoria si de aceea imi respect stramosii, si cultura lor mi se pare mult mai interesanta decat oricare alta, la fel si religia, este mult mai vasta si mai complexa decat crestinismul, de aceea am ales sa o urmaresc, sunt constient ca acesti zei nu exista fizic, sunt doar o interpretare a sentimentelor noastre happy

| J0B0MAT a răspuns:

Unii sunt super.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Un hypercar minunat.

| Steregoi a răspuns:

Oricine are o credinta gresita sau nu crede in Dumnezeul Cel Viu si Personal si Real sau Adevarat care exista este un pagan sau un om ratacit si pierdut pe calea care conduce spre moarte si inexistenta vesnica.

| Kvitrafn a răspuns (pentru Steregoi):

De ce spui asta? Crestinii, ca si alti practicanti de alte religii, au ucis mai multi oameni in numele religiei lor de-a lungul istoriei decat au facut-o ambele razboaie mondiale la un loc

| Steregoi a răspuns (pentru Kvitrafn):

Vorbesti prostii. Aia nu aveau credinta adevarata.

| Mircea08 a răspuns:

Pagani se numesc cei care nu sunt crestini, si ma refer aici la crestini adevarati, deoarece asa se intelege din Evanghelie. Restul religiilor poate ca au si alte definitii. Crestinilor adevarati cuvantul "odinist" le este necunoscut, ei nu au nci un amestec in ceea ce au facut alte religii de-a lungul istoriei

Răspuns utilizator avertizat