| spaghetty a întrebat:

Ce parere aveti despre Preafericitul Daniel: Trafaletele- Partea 1: Care trafalete?

22 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Care e legatura lui cu politica? Locul lui ar trebui sa fie la biserica, nu pe scarile Parlamentului. Daca el pentru un mizilic de trafalet minte, pentru lucruri mai mari oare cum e? Dar ce nu fac astia pentru bani?

| danay72 a răspuns:

Biblia nu vorbeste despre asa ceva.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danay72):

Nu s-a referit la biblie.

| danay72 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

In Biblie nu scrie sa sfintesti vreun tablou sau lucruri cu trafaletele.Deci fac doar dupa bunul plac si nu dupa Biblie

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danay72):

Oh, asa e.
Dar se refera la reactia lui cand a fost intrebat de trafalete.

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Asa e, dar si Mantuitorul a vindecat un orb folosind drept remedii doar scuipat si tina... De ce oare a făcut asta?

Martorii acelui eveniment nu au ras de vreun trafalete sau altceva, dar cred ca si atunci, in loc sa priveasca darul lui Dumnezeu multi au preferat sa judece tina si scuipatul pe care le-a folosit...

| milan9 a răspuns:

Referitor la termen, cuvinte precum "preafericit" sau "preasfintit" sunt la MODUL PARTICIPIU, lucru care inseamna ca persoana respectiva doar primeste actiunea VERBULUI "A SFINTI " SAU "A FERICI"!

"preafericit" este persoana supusa actiunii de "a ferici", cu sensul de "a binecuvanta"!
"Preasfintit" este persoana supusa actiunii de "a sfinti", in sensul ca acea persoana a primit sfintenie.
In nici un caz nu se pretinde ca respectivul ar fi SURSA a sfinteniei. El este doar PRIMITOR al sfinteniei…

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Sigur. mereu ai o explicatie de 2 lei.
sunt curoios cati ortodocsi stiu ce stii tu. ca saracii habar nu au ce sarbatorsc la craciun si la pasti, dapoi sa ii mai intrebi de alte lucruri :))
https://www.youtube.com/watch?v=UjnWFyxgBVc

| milan9 a răspuns:

Pentru vreun iehovist care nu cunoaste nici Biblia dar nici rolul preotiei intemeiate de Fiul lui Dumnezeu, iata că Noul Testament vorbeşte foarte clar despre o ierarhie în Biserică (distincţia între diaconi, preoţi şi episcopi):

-Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
- Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
- I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
-I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
-Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
- Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
-I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
-Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
-II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
-I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
- Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
- I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
- Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
-Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
- Evrei 7, 24:,, Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
– Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică.", etc...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Deci pentru iehovistii care nu cunosc Scriptura, ei bine, trebuie spus ca exista diferente mari intre fariseii Vechiului Testament si PREOTIA crestina intemeiata chiar de Fiul lui Dumnezeu.
Mantuitorul nu a condamnat nici macar statutul vechii preotii, al celei iudaice (instituite tot de Dumnezeu, in Vechiul Testament), ci doar libertatile oamenilor care nu respectau atributiile acelei preotii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asta e intrebare cu raspuns la care se raspunde cu da, nu sau poate

| sublime89 a răspuns:

Sa sfintesti cu apa aparatura electronica nu mi se pare tocmai cea mai buna idee. Iar cand o faci cu un trafalet, esti mai mult decat penibil.

| fllu07 a răspuns:

Pe sleau?
capul mafiei din Romania, imbracat in costum alb.
interesant ca Biblia il numeste pe Dumnezeu fericitul Dumnezeu, si vie mamikiry asta si isi zice: PREAfericitul.
sau Biblia spune sfant sfant sfant este Dumnezeu. preotii si Daniel in frunte, isi spun INALTPREASFINTIASA. stai putin, sunt ei mai presus ca Dumnezeu?

| sanboss a răspuns (pentru fllu07):

Si stai ca mai sunt si PREAfericiti hehehe
Daca noi suntem fericiti el e PREA hahahahaha

| milan9 a răspuns (pentru sanboss):

Iti amintesti cand apostolii au lasat in locul lor in Biserica proaspat infiintata episcopi, preoti si diaconi? "Nefericiti" sau "preafericiti", ei sunt episcopii purtatori de har in Biserica...

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, este un om istet, inteligent, barbat voinic, educat bine in spiritul lumii. Dar pentru faptul ca, cunoaste mult, da putin, dar adevar nu da, numai teatru. Dumnezeu este singurul fericit si perfect, preasfant si are darul sfinteniei, nu oameni pacatosi. Biblia indreapta atentia catre,, Regalitatea lui Dumnezeu, catre imparatia care va inlatura lucrarile Diavolului, si inlaturare care va fi declansata cu caderea,, Marelui Babilon " adica imperiul mondial al religiei false al carui acolit e si Danieluc A. Om mare la stat, ce lupta impotriva lui Dumnezeu si-a Fiului SAu Isus, Isus ii numea pe preotii din vremea lui ce lucrau in ilegalitatea lui Dumnezeu : -,, calauze oarbe" - pui de naparci, - lucratori ai nelegiuirii. L-au urat de moarte pe Isus si l-au rastignit pe cruce, crucea, a ramas fara Isus, dar clericii ca Dani, o poarta cu mandrie pe piept, inca, cate trei isi pun, ca sa se decoreze, si sa se arate cu mandrie ca sunt sustinatorii si continuatorii celor ce l-au urat si rastignit pe Cristos! Asa da crestini. Dar mai au putin timp. Zilele domniei lor sunt numarate. Stau ca regii, cu ce isi aduc aportul la bunastarea morala si spirituala a enoriasilor lor? Mai marii tarii sunt in inchinarea lor, iata cat de fericiti sunt, cat interes au fata de ei, sa-si vorbeasca macar cu respect, caci sunt, fratii lor de credinta. Vai lor.

| DarkAndDreary a răspuns:

Care trafalete?
Ce replica laughing

| Dumniezău a răspuns:

Pentru ca trafalete.

| Ben00 a răspuns:

Cat rahat s-a mancat pe tema asta, a trafaletelui. Si daca era trafalete ce? Ce deranj e cu asta? daca era o sarma indoita cu niste bumbac sau vata nu manca nimeni rahat.

| Gabrielle16 a răspuns:

Cica au folosit un miruitor, au dat la stiri big grin acum nu stiu de ce arata ca un trafalet.