| Seba2013 a întrebat:

Ce parere aveti despre relatarea din biblie, in care Isus blesteama smochinul, iar dupa aceea smochinul se usca?
Credeti ca este posibil sa influentam materia?
Eu sunt de parere ca da.

Răspuns Câştigător
| M600 a răspuns:

Nu exista materie! Doar energie condensata.Gandurile noastre sunt emisii de energie.
Experimental s-a dedus că, sentimentele negative ne separă de lumea din jurul nostru şi ne deconectează de fluxul miraculos al vieţi iar cele de iubire si recunostinta au efectul contrar.
Citeste despre fizicianul acesta:
http://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir

| Seba2013 explică (pentru M600):

Sunt perfect de acord cu tine, dar eu am ales sa folosesc acest termen, pentru a ma face inteles de toata lumea.
In documentul pe care l-ai trimis vorbeste despre un oras.
Asadar esti de acord ca, CREDINTA care este o energie, si un mesaj ca sa spunem asa, poate sa fie captat, de copaci, apa, vant, etc?

| Inferno a răspuns (pentru M600):

"Gandurile noastre sunt emisii de energie."
Prostie mai mare nu am auzit. In primul rand energia nu poate fi emanata, dar asa e cand te uiti prea mult la filme S.F. In al doilea rand impulsul electric nu are ce energie sa "emane".

| M600 a răspuns (pentru Seba2013):

Absolut.

| M600 a răspuns (pentru Inferno):

"In primul rand energia nu poate fi emanata"
De Rem ai auzit?
Adica radiatii electromagnetice mai pe intelesul tau.
Sau daca nici asa nu intelegi, lumina, undele radio, razele x etc sunt emisii de energie.
Mai da pe la scoala din cand in cand.Cea generala ma refer.

| Inferno a răspuns (pentru M600):

Dupa ce ca esti paralel mai esti si palavragiu, la scoala se invatau n singur lucru despre subiectul asta,mare si lat,ca ala e ABC-ul stiintific,dar cand nu prea dai pe la scoala si citesti niste cacaturi de pe net cu gandurile e normal sa nu stii ce se preda acolo.
Si lucrul ala e definitia energiei,care este capacitatea sistemelor de a efectua lucru mecanic.
Pentru cultura ta generala,una e sa ii dai cuiva cu o minge in cap si sa spui ca ai "emanat" energie, ca ar fi avut acea minge energie cinetica si alta e sa "emani" tu energie, de parca energia ar fi ceva idividual ce poate fi emanat.
Una e sa "arunci" cu fotoni in cineva si alta e sa arunci cu energie.
Dar poti tu sa disociezi energia luminii si sa o emani individual,asa cum ai spus mai sus.
Energia nu poate fi emanata, ca asa pot sa mut si intreaga centrala nucleara si spun ca am "Mutat" energia."
Acum, daca tot este atat de dăstept da-mi un exemplu in care se emana energie, energia aia pura de care vorbesti tu cand spui de ganduri, adica sa nu aiba nevoie de radiatii pentru a fi transportata.

Habar nu am ce e aia REM, ca la mintea ta, crezi ca toata lumea iti citeste prostiile.
Doar daca nu te referi la faza aceia a somnului, in romana M.O.R.
Oricum,in cazul in care te referi la asta esti paralele cu subiectul. Dar cred ca stim asta deja.

| doctorandus a răspuns (pentru M600):

Acel Vladimir este un oras, nu un fizician.

136 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cuvintele noastre au putere.

| Thunderstruck a răspuns:

Daca era posibil, la cati oameni blestema, vedeai deja la stiri.

| Seba2013 explică (pentru Thunderstruck):

Poate ca oamenii aceia nu vor in realitate ceea ce spun.
Ei blesteama, dar in realitate vor altceva.
Trebuie sa crezi cu adevarat, in plus, unele lucruri nu permite Dumnezeu.

| Musique a răspuns:

Poți crede, dar până nu ți se demnostrează rămâi cu credința.
O zi frumoasă!

| Biggiesan a răspuns:

Blestemul este o închipuire. Vor oamenii să creadă că au și ei ceva putere!

| RAY a răspuns:

Superitia nu credinta este cea care domina in Romania, biblic nu scrie nimic de asa ceva ca putem sau ca poate cineva, biblic nici moise nu a despartiti marea si iahve

| Seba2013 explică (pentru RAY):

Te inseli, in biblie scrie despre asa asa ceva, daca citesti Matei capitolul 21, ai sa vezi.
Asa este Iahve a despartit marea, dar Moise daca nu avea credinta nu se mai intampla lucrul acesta.

| RAY a răspuns (pentru Seba2013):

Eu nu vad sa scrie de materie

| Seba2013 explică (pentru RAY):

Bine, atunci uitate daca scrie de munti.

| RAY a răspuns (pentru Seba2013):

Tu poti misca munti din loc prin rugaciuni poti sa demonstrezi sau aberezi?

| Seba2013 explică (pentru RAY):

Asa ne spune Isus, ca prin credinta, putem.
O sa iti dovedesc putin mai incolo, cand o sa ajung la o concluzie.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Scuze ca intervin, nu prin credinta ci prin vointa, lasa-l pe isus isus este mort de 2000 si ceva de ani, telekinezia = miscare la distanta, o gospodina pe numelei ei Nina Kulagina avea asemenea puteri telekinetice a devenit celebra in anul 1960 cand cu puterea mintii (energia din creier pe care o avem toti daoar ca rusoiaca a avut-o mai dezvoltata baftoasa)a reusit sa miste niste obiecte de mici dimensiuni care se aflau pe masa.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Vointa fara credinta, este egala cu 0.
Pe acest om care a trait acum 2000 ani il asculta marea, copaci, etc.
Nu crezi ca lucrul acesta este ceva tare?
Sa inteleg din exemplul tau cu Nina Kulagina, ca se poate intampla lucrul acesta?
Ca omul asta care a trait acum 2000 avea dreptate?

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Ha ha ha ''vointa fara credinta = 0, pai asa zic si eu credinta fara vointa =o(biblia si personajul biblic Iisus fac parte din cultura religioasa a poporului evreu ) in Istoria reala ceea care vb de evenimente care au avut loc in realitate nu pomeneste de nici o minune a acestui Isus.nici ca a fost crucificat nici ca a inviat sau s-a ridicat ha.ha,ha, la cer citestel pe Flavius Josephus istoric evreu s-a nascut in anul 37 sec.I omul ala care a trait acum 2000 de ani nu avea treaba cu telekinezia,probabil nici nu stia ce inseamna acest cuvant, nu avea cunostinte despre ce forma are pamantul, nici nu stia despre existenta altor planete, probabil considera ca pamantul sta pe loc, nici macar nu a avut curiozitatea s-al studieze pe Aristarh din Samos care s-a nascut cu mult inaintea lui Joshua care a sustinut ca pamantul se invarte in jurul soarelui, probabil nici nu a auzit de acest Aristah. ar fi trebuit sa-i studieze totusi teoriile.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Daca ar fi trait acesta gospodina pe timpul lui Iesus si ar fi miscat diferite obiecte i-ar fi zis ca-i posedata de diavol. oamenii de atunci erau primitivi iar Joshua pe cei care nu erau crestini i considera pagani, salbatici, animale care trebuiesc convertite la crestinism. nu ti sa pare ca era cam rasist.

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

Deci personal nu stiu ce sa zic o fi fost adevarat cu rusoaica dar cum zici tu trebuie sa ai credinta aiurea trebuie sa fi dotat cu abilitati (calitati psihice)iesite din comun presupune vointa de fier, credinta tine de altceva sa crezi in trinitate 3 in 1 sa crezi in zeii, draci, laci.maci, prostii care nu fac altceva decat sa-ti zapaceasca creierasul/a mai aparut o maicuta din tara noastra nu stiu din ce oras, care se crede nu stiu cine/saraca a luoat-o razna probabil a studiat prea multe religi, biblia, ca in final sa ajunga sa delireze.acolo te duce religia si biblia/asa ca ai grija cu credinta/e oarba si nu se stie incotro te indreapta

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Ca sa ai vointa, de exemplu sa construiesti o casa, trebuie SA CREZI ceea ce faci, ca daca nu, ai fi pierdut sau nebun.
Biblia si Isus, fac parte din istoria UMANITATII, nu doar din cultura religioasa a poporului evreu.
Nu exista istorie reala, si istorie nereala, cand vorbim de istorie vorbim de dovezi.
Istoricul evreu Josephus Flavius vorbeşte despre Isus (Antichităţi iudaice, vol. II, traducere de Ion Acsan, cartea XX, cap. IX, pag. 571).
Spui ca nu se vorbeste despre uciderea lui Isus.
Tacitus, un istoric roman de la sfârşitul secolului I e.n., a scris: „Numele [de creştin] li se trage de la Cristos, care, în vremea împăratului Tiberius, fusese condamnat la moarte de Pontius Pilatus". — Anale, de Cornelius Tacitus, editura Humanitas, 1995, traducere din limba latină, introducere şi note de Gheorghe Guţu, cartea XV, par. 44, p. 430.

Nu avea cunostinta despre formele pamantului?
Cand biblia oferea raspunsul, la ce forma are pamantul, voi credeati ca este plat. Is. 40:22.
Biblia cand afirma ca pamantul sta pe nimic, Aristotel si toata echipa credeau in basme. Iov 26:7
Ca exista alte planete ce sa mai spun. Amos5:8, Isaia13:10.
Faza cu Galilei, este de vina biserica Catolica, care au interpretat, gresit 2 verste biblice. Dar asta nu insemna ca biblia a gresit.
Dara viitoare, incerca sa pui, si tu, cel mult 2 intrebari, ca altfel nu o sa mai intelegem nimic.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Woawwwwww, eu stiam altceva pentru.a construi o casa trebuie sa stii sa o construiesti, nu-ti trebuie vointa, eu stiu ca-ti trebuie ciment, apa, nisip, trebuie sa cunosti raportul apa-nisip, altfel te trezesti ca-ti cade casa peste tine.deci iti trebuie stiinta constructiei, casa sa devii kinetoterapeut trebuie sa cunosti stiinta miscarilor, casa devii un mare fizician trebuie sa studiezi stiintele excate nu legendele biblice.

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

Degeaba ai vointa daca nu ai stiinta

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Antichitati iudaice volumul II Josephus zice asa pun aici capat lucrarii mele despre Antichitati Iudaice. dupa ce am scris cartiile despre Razboiul iudeilor impotriva romanilor.Antichitatile contin traditile istorice de la crearea primului om pana in al 12 an al domniei lui Nero.deci fiecare popor are traditiile sale, ''legendele olimpului'' face parte din cultura poporului grec/legendele biblice face parte din cultura poporului evreu.si daci au avut legendele sale si se inchinau lui zalmoxis. daca vrei sa pricepi bine daca nu iarasi e bine.
oricum bafta in ceea ce priveste credinta,daca tu crezi ca prin credinta poti misca muntii atunci iti urez succes, sa te rogi mult, mult, mult, zeului Adonai, Iahve, Savaot sau mai stiu eu cui.pentru ati dezvolta credinta si cu siguranta peste 100 de ani vei reusi sa misti muntii cu ajutorul credintei, daca lui Moise D-zeu i-a dat 900 de ani tie de ce nu ti-ar da macar 500happy poate cine stie vei reusi sa misti muntii ceahlaul, fagaras, bucegi, sau himalaya dar aia sunt cam grei, tot aici caci sunt mai mici.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Daca tot mai rugat sa-ti pun niste intrebari uite iti pun cateva pentru ca nu sunt atotcunoscator si nici atotstiutor
1.conform evangheliei dupa Matei Miriam a avut 7 copii:joshua,iacob,iosif, iuda, simon, melha si esa. cum se face ca la conciliul de la efes, miriam a fost declarata fecioara si maica domnului.O femeie care a nascut 7 prunci poate fi fecioara.
2. daca isus a fost fiul lui d-zeu, de ce nu si-a tinut promisiunea de cobora din ceruri, in timpul vietii apostolilor nu s-a confirmat.
3.biblia zice ca isus a fost fiul lui Iosif si al Mariei(Miriam) si a fost judecat de pilat.a fost crucificat si, a inviat si s-a inaltat bla, bla, bla.in Antichitati Iudaice vol II un tip pe nume Ananus care facea parte din secta saduceilor l-a chemat la judecata pe fratele lui Isus, denumit HRISTOS, el se chema Iacob.impreuna cu alti catva au fost acuzati ca incalca legea si au fost ucisi cu pietre.in urma acestui incident Agrippa ia luat functia de mare preot, si i-a dato lui Iesus fiul lui Damnaeus.(cam multi de iesus) doua adevaruri nu se pot contrazice deci unde se afla adevarul in biblie sau in Antichitati Iudaice.
4.Biblia spune ca ne tragem din Adam si Eva explica-mi cum au aparut cele 3 rase europida, nogroida, mongola, doar din adam si eva. eu cred ca mai era o tipa de origine mongoloida ce tare a fost adam asta sa o faca cu 2 hm.
5. Timp de 325 de ani pana la conciliul de la Nikea, Joshua a fost considerat numai un reformator religios, apoi a fost declarat fiul lui D-zeu de ce? cam multe intrebari asa ca nu mai are rost sa mai pun si alte.nu te grabi in raspunsuri pentru ca nu are rost.aceste intrebari nuare legatura cu subiectul si oricum te depasesc.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

A sti sa contruiesti o casa, inseamna a crede.
Daca nu sti, nu crezi ca poti.
Iar ca sa construiesti o casa, iti trebuie vointa, pentru a se realiza, ca daca nu, nu se mai realizeaza.
Asadar tu ma contrazici spunand ca nu prin credinta, ci prin vointa.
Am vazut ca nu se poate fara credinta

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Stiinta se poate capata prin vointa.
Asadar nu degeaba.
Dar asta este alt subiect.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Esti incredibil cum denaturezi.
Pai omule, Josephus il mentioneaza pe Isus de 2 ori in lucrarile sale, iar acestea nu sunt legende, CI ADEVARURI.
Nici un istoric serios, nu neaga lucrul acesta.
Tu ce incerci aici, sa contrazici stiinta?
Daca stiinta spune ca putem influenta materia, eu nu neg lucrul acesta, pentru ca este demonstrat.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Da la chemnat la judecata pe fratele lui iesus denumit hristos el se cheama Iacob Antichitati Iudaice vol II citestel si tu si ai sa vezi si il mai pomeneste pe acest iesus in Razbiul iudeiilor impotriva romanilor,strigand pe strada ca un smintit,, vai ierusalime'' vai mie'' a fost arestat si dupa aceea i s-a dat drumul deorece procurorul vazand ca striga in continuare s-a gandit ca este smintit la cap, si a fost omorat de o piatra aruncata dintr-o catapulta citeste Razboiul iudeiilor impotriva Romaniilor doua adevaruri nu se pot contrazice nici odata in biblie este prezentat intr-un fel iar josephus il prezinta in alt fel nu pomeneste de nici o rastignire, inviere, minune.asa cum este prezentyat in legendele biblice care face parte din cultura poporului evreu as cum legendele olimpului fac parte din cultura poporului grec/cu zeus cu hecule e.t.c. asa si in biblie cu d-zeu cu Jeoshua mituri nimic altceva

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

A stii sa construiesti, inseamna sa ai cunostinte despre acel lucru pe care vrei sa-l construiesti, a avea cunostinte in cauza, ca sa construiesti o masina, o casa, un sopron, un hotel, e.t.c.cei care au construit tunelul de sub canalul manecii au fost dotati cu cunostinte in cazuza si vointa/credinta nu are treaba cu stiinta/credinta este pentru mistici pentru oameni
superstitiosi adica pentru prosti care cred in tot felul de bazaconi.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

1Da la chemnat la judecata pe fratele lui iesus denumit hristos el se cheama Iacob Antichitati Iudaice vol II citestel si tu si ai sa vezi.
Ce vrei sa spui cu asta?
Nu iti este clar ca Josephus vorbeste de Isus Hristos?
2si il mai pomeneste pe acest iesus in Razbiul iudeiilor impotriva romanilor
Hahaha, nu pe Isus Hristos, ci pe altul Isus, Josephus face clar diferenta.
intreba-l pe un spaniol, cati de Isus exista in tara lui, plus ca in biblie sunt mai multi numiti cu numele de Isus, dar nu sunt acelasi.
Ba da, Josephus vorbeste despre mortea, invierea, minuni, citeste atichitatile iudaice.
Daca vrei iti dau un copy, paste, unde afirma lucrul acesta, dar mi se pare ca nu ai nevoie, doar te faci ca nu sti.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Faci confuzi amice el face referire la biblie si prezinta biblia, biblia nu a fost scrisa de el/ in razboiul iudeiilor impotriva romaniilor nu prezinta nici o minune nici o inviere/
il prezinta pe unul iesus in razboiul iudeilor care pana la urma moare din cauza unei pietre aruncata dintr-o catapulta/
vad ca nu intelegi nici macar o fraza(la chemat la judecata pe fratele lui Iesus, denumit hristos el se chema iacob)deci aici este vorba de unul iacob pe care localnici il numeau hristos caca maca josephus nu prezinta nicaieri ca ar fi inviat cineva din mortii sau ca ar fi fost crucificat.vad ca degeaba citesti si nu intelegi nimic/

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

1Cand am spus eu, ca in razboiul iudeilor impotriva romanilor, vorbeste despre Isus Hristos?
Tocmai ti-am raspuns, ca aici nu este vorba de Isus Hristos, ci de altul Isus.
In Israel, erau multi cu numele de Isus, tocmai de aceea Isus Hristos era numit, NAZARINIANUL.

2 In Antichitati Iudaice vol II, vorbeste de doua ori de Isus hristos.
Prima data vorbeste de moartea, invierea, si minununile lui.
A doua oara de fratele sau, Iacob.
vad ca nu intelegi nici macar o fraza(la chemat la judecata pe fratele lui Iesus, denumit hristos el se chema iacob)deci aici este vorba de unul iacob pe care localnici il numeau hristos
Hahaha, aici Isus este numit Hristos, nu Iacob, fratele lui.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

A avea cunostinta despre acel lucru pe care vrei sa il construiesti, inseamna "A CREDE "ca poti sa il construieste.
Daca nu CREZI ca poti sa construiesti o masina, inseamna ca nu sti.
Iara vedem ca este nevoie si de credinta.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Ca sa stii sa construiesti. trebuie sa ai stiinta cunosinte, nu credinta/
eu nu stiu sa construiesc masini pentru ca nu am cunostinte in acest domeniu/in schimb stiu sa schiez pentru ca am invatat, nu pe baza credintei ci pe baza vointei
da ma rog iesus hristosul asa il numea localnici dar nu flavius si ce-i cu asta// o sa zici pai da vezi ala e fiul lui d-zeu//prostii asa ceva nu a existat daca ar fi existat l-ar fi descris cu lux de amanunte/spune-mi ma rog la ce pagina din vol II vb flavius de inviere probabil ai visat urat

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Si inca ceva pentru.a te lamuri acolo unde apare pasaje in lucrarea lui Flavius despre asa numitul Hristos este o extrapolare(scrisul nu-iapartin autorului, cu siguranta si-au bagat coada pochi)repet in nici un izvor istoric relatat de istorici seriosi nu apare Hristos sau asa nimitele minuni sau invieri trebuie sa fi batut in cap sa crezi asa ceva.acestea apar doar in biblie

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Josephus s-a nascut in anul 37 (pe atunci domnea Caligula)si a murit in anul 100

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Amice, a sti, cunoaste, este a CREDE. De cate ori vrei sa iti mai repet?
Sti ca exista America?
Da?
Pai asta inseamna A CREDE, ca exista America.
Ce nu intelegi?
Si noi avem cunostinta pentru a crede in Dumnezeu, nu suntem creduli, stai linistit.
Aaa acuma o dai la intors cu Josephus?
Pai nu tu mi-ai trimis relatarea, unde vorbeste despre Isus Hristos?
Ba da.
Nu tu afirmai ca acolo vorbeste de fratele lui, nu de Isus?
Ba da.
Ti-am demonstrat ca acolo vorbeste de Isus Hristos.
Acuma o dai, ca de fapt, nu mai vorbeste Josephus, ci popii.
Hahaha, la celalalt ii spui ca este un basm.
Te rog frumos sa te hotaresti, aici vorbim lucruri serioase, nu asa la intamplare.
Cealalta relatare unde Josephus vorbeste despre inviere, nu mai este necesara.
Pe mine ma intereseaza sa iti dau dovada ca Isus Hristos este un PERSONAJ ISTORIC, nu ce a facut el.
Asta este alt subiect...

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu dau intoarsa, josphus s-a nascut in anul 37 nici macar nu l-a vazut pe jesus asta el in antichitati iudaice relateaza despre biblie iar in razboiul iudeilor relateaza evenimentele istorice care sau petrecut la care a luat si el parte cercetatori au stabilit hestia aceea cu extrapolarea nu eu deci in unele pasaje din antichitati iudaice si razboiul iudeiilor si-a bagat cineva coada probabil pochi caci si ei au tradus lucrarea lui.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Asa cum si constantin cel mare(criminal) si-a bagat coada la conciliul de la niceea asa a aparut evreul obscur(cum il numeste Eliade cel mare expert in probleme de religie citestei cartiile, citestel si pe josephus cap-coada si dupa aceea trage si tu o concluzie, eu nu am timp sa citesc toata lucrarea lui, ma uit doar asa pe sarite deci daca vrei sa tragi o concluzie trebuie sa citesti mult amice nu asa te uiti odata si gata am vazut isus prostii/ trebuie sa te documentezi trebuie sa-l citesti si pe eliade citestei pe Max Gallo seria Romanii incepe de la Marius 107 I.H. il pomeneste si pe spartacus (tracul) si se intinde pana in anul 476 Sfarsitul imperiului de apus) deci trebuie sa te documentezi mult si bine amice asa ca las-o balta. daca erai vreun specialist in miturii(religii) era altceva.dar asa noapte buna vise placute/apropo din ce sectra faci parte caci astia il tot astepta pe mantuitorul si nu mai vine mamaliga lui de neserios/care se face responsabil de exterminarea a peste un miliard de finte umane probabil de aceea nici nu mai vine/sau mai sti poate apare maine pe un nor si ne face cu mana strigand in gura mare sa nu va inchipuiti ca am venit sa aduc pace am venit sa aduc sabie mama voastra de pacatosi// iar cine nu este de acord cu mine o sa-l consider impotriva mea. hm

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

Scuza-mi scrisul/studiaza-l si pe sterie diamandi/
ce voiam sa zic despre josephus el s-a nascut in anul 37 pe atunci hristos era mort/in antichitati relateaza despre biblie iar in razboiul iudeiilor a luat si el parte/
si daca vrei sa il mai citesti pe cineva care a facut seminarul iezuit citestel pe leo taxil

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Esti bata// nu poti face diferenta intre verbul a sti(a cunoaste) si verbul a crede// daca ai dictionar uitate si tu in dictionar/
stephen hawking cel mai mare fizicean contemporan cu noi nu a avut nevoie de credinta pentru a ajunge un mare cosmocolog studiaza relativitatea generala si mecanica cuantica(este ateu)

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

La fel si un scriitor din Romania pavel corut, este un ateu convins, sau cel putin era/se pare ca a devenit liber cugetator// spanand ca a descoperit divinitatea prin stiinte, nu prin biserica, nici prin biblie, sau prin intermediul religiilor ai putea sa-i citesti cartiile mai ales ''mantuirea de dupa cumplita ratacire''

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

1 Amice, basmele sunt doar in capul tau.
Josephus relateaza fapte istorice, tocmai de aceea te chinui sa spui ca popii si-au bagat coada.
De unde sti ca Josephus s-a nascut 4 ani, dupa moartea lui Isus?
Ca sa crezi ca a murit Isus, automat trebuie sa crezi ca el a existat.
Daca popi si-au bagat sau nu coada, asta nu se stie, nu aveti dovezi, doar presupuneti.
Desi multi scriitori, cred ca primul pasaj unde vorbeste despre Isus nu este autentic, foarte putini cred ca al-doilea nu este autentic.
Asadar, citestei pe toti, nu doar pe cei care afirma contrariul.
Citestel pe Tacitus, pentru ca el vorbeste de Isus.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Uita-te pe google si vezi in ce an s-a nascut anul 37e.n.)si a murit in anul 100 e.n)a fost contemporan cu Caligulla Vesspesianus Nero e.t.c.( cercetatorii spun nu eu cei care i-au vazut lucrarile originale scrisul lui este diferit fata de alte pasaje care apar tot in lucrarea lui.pana una alta eu nu am zis ca relatarile istorice sunt basme nu ai inteles nimic/biblia despre care relateaza si el in Antichitati iudaice biblia este un basm asa cum sunt legendele olimpului, legendele pieilor rosii, legendele vikingilor, e.t.c.in ceea cel priveste pe Joshua zeificat Iiesus Hristos un evreu obscur cum il numeste Eliade se face vinovat de exterminarea a peste un miliard de finte umane cei care nu au vrut sa se converteasca la crestinism(daca ar fi existat intr-adevar si ar fi facut minini asa cum spune basmele biblice toti dar toti istorici contemporani cu el (josephus nu a fost contemporan cu el nici Tacitus (nascut in jurul anilor(54-55 e.n)deci toti isstorici aicare ar fi trait in perioada lui Joshua (zeificat iesus ar fi comentat mii de pagini depre el.dar pauza sau scris carti despre nero.calligula,hadrian, traian (e.n) sau spartacus(i.e.n.)citestel tu pe max gallo care a relatat fapte istorice despre spartacus i.e.n.pana la caderea imperiului de apus e.n. daca relateaza undeva ca un anumit hristos a murit si a 3 zi s-a inaltat la cer si a m-ai facut si minuni atunci nu mai zic nimic. pana atunci basme/ tu te inchini la zeii salbatici, l-a care se inchinau si cei acum 2000 de ani iar biblia nu vorbeste de divinitate ci de zeii elohim l-a care se inchina evreii)citestel si pe pavel corut, sterie diamandi (asta a fost preot)leo taxil iezuit, copernic la fel un mare matematician, fizician, preot.repet joshua se face vinovat de exterminarea a peste un miliard de finte umane ce a avut cu eii daca nu au vrut sa se converteasca la zeii lor? totii istorici si cercetatorii sunt de acord ca planeta este sferica(deci nu este un rotund perfect)toti istoricii si cercetatorii sunt de acord ca spartacus sau decebal sau traian sau cezar sau genghis khan au existat) deci nu apar contradictii/e daca doua adevaruri nu se pot contrazice totusi iesus din punct de vedere biblic(mit)a existat istorici si cercetatorii nu sunt convinsi deci iata cum apar contradictii e ca si cum unii spun ca pamantul sta pe loc si soarele se invarte iar altii spun ca de fapt este invers/ geocentrismul si heliocentrismul//dar pe unii i duc caspul mai greu/sunt creduli asa a aparut si religile cand primul smecher l-a intalnit pe primul credul spunandu-i ca vine in numele lui d-zeu.si credulul la crezut

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Singurele persoane care relateaza despre iesus sunt apostolii, care ar fi trait in vremea lui si au fost apostoli lui si culmea si aia se contrazic intre ei(vezi geanologia l-a matei si la luca, se pare ca ioan a uitat sa-i mai scrie genealogia probabil era beat, si a uitat/nici macar evangheliile nu au fost scrise de ei daca ar fi fost scrise ei ar fi zis,, evanghelia lui matei'' nu ''evanghelia dupa matei'' daca vrei sa-ti faci o concluzie despre acele vremuri salbatice citestei cap-coada josphus, tacitus, plinius cel tanar(n. in anul 61 sau 63 e.n.)si ala a fost un roman, si e.t.c. dar tu nu poti face diferenta intre (verbul a cunoaste si verbul a crede) nici intre mit si realitate//vise placute in continuare

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Auzi amice gandeste, daca ar fi murit joshua zeificat iesus hristos si a 3 zi a inviat caci asa zic scripturiile(doar acolo)pai sa-ti fie clar toti pamantenii 8 miliarde cati suntem acum, sau mai multi ar fi sarbatorit invierea lui Hristos, de fapt iudeii sarbatoresc iesirea de sub robia Egiptului(Flavius Josephus istoria razboiului iudeilor impotriva romanilor)noi crestinii sarbatorim invierea zeului Iiesus.ca fiind fiul lui d-zeu impus de Imparatul Constantin cel mare la conciliul de la niceea atat le trebuia sfintilor parinti sa refuze ideea lui Constantin caci pe toti i crucifica) nu-ti dai seama ca este o manipulare in masa/nu pt.ca esti credul crezi in tot felul de basme diavoli, sfinti, e.t.c.intr-un cuvant esti mult prea intoxicat probabil esti vreun sectant Martorii lui Iehova (aia sarbatoresc moartea lui)de ce sunteti asa cu mintea ingusta/sau probabil esti vreun religios care merge dumminica la biserica ziua a 7 cand d-zeu s-a odihnit, o fi obosit? atunci te intreb de ce esti ingust la minte? asta a fost ultima intrebare pe acest sait sa nu ma mai deranjezi cu iesus sau biblia sau talmudul sau sf.scriptura caci nu ma intereseaza(ti-am zis parerea mea sunt basme nimic altceva)

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Dumnezeu nu se odihneste,noi ne odihnim, d-zeu nu oboseste, noi obosim, d-zeu nu are nevoie de mancare, nu mananca asa cum e prezentat in biblie,(antropomorf)noi mancam pentru.a putea trai/minte ingusta

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Amice, vorbesti foarte mult, iar pentru asta este nevoie de timp.
Din pacate eu nu am, acuma, dar am sa revin.
Ca Josephus s-a nascut patru ani mai traziu, eu stiu.
M-ai inteles gresit.
Tu spui ca Josephus s-a nascut 4 ani mai traziu dupa moartea lui Isus.
De unde sti ca Isus o murit?
raspunde scurt, si nu mai repeta ce nu ma intereseaza.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Mai gresesc amice, s-a nascut in anul 37/pai joshua asta o fi inviat a 3 zi cum scrie la scripturi si a inceput sa se plimbe printre oameni/esti penibil oare cum se plimba printre pe jos sau zbura ca superman?

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Conform evangheliilor apocrife s-ar zice ca acest iesus nici nu a fost crucificat nici nu a murit si nici nu a fost biciuit si ca ar fi trait pana la adanci batraneti fiind un pacifist/oricum eu nu dau 2 bani nici pe cele canonice nici pe cele apocrife/ti-am mai zis odata daca ai timp citestei pe leo taxil, pavel corut, eliade, max gallo, diamandi(preot)

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Daca erai un exert in religii mai ziceam, dar asa esti un penibil care confunda credinta cu stiinta pentru tine a cunoaste = a crede/iti repet din nou esti bata/Hawkins nu a avut nevoie de credinta pentru a ajunge un fizicean mare/i-mi pare rau dar iarasi ma repet ai mintea ingusta/tu ma intrebi de unde stii ca a murit/te intreb si eu de unde sti ca a fost semidivin sau a facut minuni?

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Josephus s-a nascut in anul 37, iar hristos a murit in jurul anilor 30, conform bibliei/ pontiu din pilat a guvernat in jurul anilor 26 -36 (josephus relateaza in antichitati iudaice despre el cum ai zis si tu/ eu nu am citit toata lucrea lui dar consider ca el s-a luat dupa biblie nu avea cum s-al vada pe iesus daca s-a nascut in jurul anilor 37 si a mai trecut ceva ani pana ce s-a apucat de scris, la fel si cu tacitus s-a nascut in jurul anilor 55 -56/un numar redus de cercetatori moderni afirma ca Iesus n-ar fi existat/si sa admitem ca a existat nu si-a tinut promisiunea aceea de a cobora din imparatia cerurilor in timpul vietii apostolilor/a trecut 2000 de ani si nu a mai coborat/legende biblice/evangheliile nu reprezinta relatari istorice ci buna vestire/si nu cred ca divinitatea si-ar fi lasat propiul fiu sa fie chinuit in halul acela

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Daca erai un exert in religii mai ziceam, dar asa esti un penibil care confunda credinta cu stiinta pentru tine a cunoaste = a crede
Vorbesti fara rost amice.
Eu nu am afirmat niciodata ca sunt expert in religii.
Eu ti-am raspuns la acuzatiile tale despre persoana mea.
Asadar, daca eu cred ca Isus este un personaj istoric, nu inseamna ca sunt ingust la minte.
In comentariul tau afirmi ca un numar redus de cercetatori afirma contrariul, asadar pot sa spun ca tu esti cel ingust la minte.
Daca mai vorbesti fara rost amice, o sa iti rapund la fel.
Tu esti bolovan, daca eu sunt bata.
1 pentru tine a cunoaste = a crede
Unde am spus eu asa ceva amice, vrezi ca iti creste nasul.
Lucruile acestea sunt legate, TU AI ELIMINAT CREDINTA, ai spus ca nu este nevoie de ia.
HAHAH ce pampalau.
Tu sti ca exista America, dar nu crezi, hahaha, inseamna ca esti ingust la minte.
Cand Josephus vorbeste de personaje istorice, nu neaparat de Isus, tu spui ca sunt basme.
HEHEHE, aici iar ai dat-o in bara, pentru ca exista dovezi ca ei au existat.
Sau cand spune: Crestinii, continua sa fie pana in ziua de azi.
Acestea nu sunt basme, sunt realitati.
Si nu imi mai da mie trimiteri sa citesc, personaje carre nu au nici o legatura cu subiectul.
Daca ar fi sa citesc, toate parerile lor, nu m-ar ajuta la nimic.
Daca vrei iti dau si eu trimiteri, dar nu cred ca lucrul acesta o sa te ajute.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

A sti sa construiesti o casa inseamna a crede
Daca nu sti, nu crezi ca poti.
Iar ca sa construiesti o casa iti trebuie vointa, pentru a se realiza.
Am vazut ca nu se poate fara credinta/
deci ''A sti sa construiesti o casa nu inseamna a crede'' trebuie sa ai cunostinte in domeniu despre cum se construieste casa si vointa/ si atunci a construi o casa inseamna a sti, a avea cunostinte, a cunoaste, a avea informatia cine are informatia stapaneste situatia/
A sti nu inseamna a crede uitate in dictionar si nu mai imbina cuvantul a sti cu cuvantul a crede

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu stiu daca te-am inteles bine, tu vrei sa zici ca fara credinta nu se poate realiza nimic, nici nu vei putea sa inoti, nici sa construiesti o casa.as vrea sa vad pe cineva inotand pe baza credintei/fara cunostinte/ cam de genul eu nu stiu sa inot dar cred ca o sa tranversez lacul pentru am credinta/iti spun eu ca in secunda urmatoare se va ineca deoarece nu are cunostinte.nu stie sa inoate/

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Ca sa iti dau un exemplu HAWKING NU CREDE IN EXISTENTA DIVINITATII deci el a perseverat datorita creierului si-a folosit gandirea/fara credinta religioasa/acum depinde caci credinta e un lucru diferit iar religia este altceva/eu cred ca tu le imbini pe amandoua spunand ca religia=credinta

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Eu nu spun ca flavius vb basme cand relateaza despre razboiul iudeiilor mai inteles gresit, povestea cu iesus sunt basme/inventate de sectele religioase din iudeea/dealtfel el si zice aici i-mi inchei lucrarea in care am povestit despre traditile poporului meu/deci TRADITI
SI UITE iti mai dau o trimitere citestel pe Idel Moshe profesor de gandire iudaica la universitatea ebraica din Ierusalim ''Evreii lui Saturn.Despre sabatul vrajitoarelorsi sabatismul(despre care dealtfel vb si flavius despre sarbatoarea lor Sabatul in razboiul iudeilor)sau daca mai vrei o carte scrisa de Moshe Fiul lui D-zeu sau mistica evreiasca/
Biblia o sa ajunga acolo unde-i e locul langa Legendele Olimpului) eu zic ca te ajuta sa nu mai crezi in asemenea basme inventate de secte

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Pai nu asa incep...A STIIIII.
Pentru a sti, normal ca trebuie sa ai cunostinte.
Darrrrrrrrrrrrrr dupa aceea vine credinta, tu ai spus ca nu este nevoie.
Atunci cand sti(cunosti), ca exista America, CREZI CA EXISTA AMERICA.
Lucrurile acestea sunt legate amice, nu poti sa elimini credinta.
Tu asa destept te crezi, incat sa elimini lucrurile acestea, cu o atitudine de superioritate.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Tu mai zici ceva de america stiu ca exista dar nu cred/pai cum adica?
sa-ti dau un ex.Egipt ca tot am dost acolo
Eu egiptul, stiu ca exista pentru ca l-am vazut nu la tv.
deci nu am nevoie de credinta ca sa stiu ca egiptul exista.
in momentul in care folosesti cuvantul ''crezi ca exista egiptul''asta inseamna ca nu esti sigur pe tine pentru ca nu l-ai vazut//eu nu am sa-ti raspund da cred.eu am sa zic exista pentru ca l-am vazut,

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

O sa iti fac un comentariu scurt.
Asta cu religia=credinta nu stiu de unde le scoti, eu cred ca tu incepi sa o iei pe aratura.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Pai vezi tu suntem diferiti, eu te-am inteles ce vrei sa zici, dar eu cuvantul acesta il folosesc in momentul in care nu sunt sigur pe mine/ de exemplu ma poti intreba nu tu altcineva
crezi ca poti sa ridici 100 de kg/nu cred ca pot dar sa incercam deci nu sunt sigur pe mine/in momentul in care ma va intreba dar crezi ca poti sa ridici 10 kg/deja nu mai folosesc cuvantul ''cred ca da''(pentru ca atunci nu mai sunt sigur pe mine) am sa-i raspund ''da'' pentru ca stiu ca pot/
eu nu am fost in america am fost in egipt
in fine/folosirea cuvantului a crede se foloseste si in alte contexte si anume in religii/ un popa ma poate intreba crezi in inviere si in iesus aici e smenul/crede si nu cerceta/de ce sa cred in ceva ce nu poate fi palpabil/sa credem orbeste fara sa ne folosim cunostiintele/nu cred/ceea ce cred eu despre religii si iesus ti-am mai zis ce cred(ca tot te referi la a crede)eu asa cred ca sunt basme asta e credinta mea ca sunt basme

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Deci nu cred in religii si biblie, in schimb cred ca(nici aici nu sunt sigur)exita o divinitate ceva dar nu ce scrie in biblie/religia a fost inventata de om/credinta este altceva/crezi sau nu crezi in divinitate scurt/ sunt liberul albitru/divinitatea nu ne-a impus sa credem in ceva/ne-a dat libertate de a crede sau a nu crede/si aici intervin religiile care ne-a bagat pe gat de mici si pana murim sa credem toate prostiile/ majoritatea zic ca cred in dumnezeu si iesus dar in sinea lor nici ei nu cred/cum nici eu nu mai cred in paste pentru ca pastele pentru iudei inseamna eliberarea de sub robia egiptului(razboiul iudeiilor impotriva romanilor) pentru crestini inseamna inviere si pentru iehovisti moartea zeului/vezi acum ca am aflat ce inseamna de fapt pastele nu mai cred in paste/nu imi pote baga nimeni pe gat chestea asta pentru ca nu cred/pe baza cunostintelor, adica am citit

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

I-mi place jocul tau de cuvinte cred ca exista America pentru ca stiu/dar in acelasi timp poti sa zici stiu ca exista america pentru ca am vazut-o/ vezi se poate si fara cuvantul a crede/este un joc de cuvinte nimic altceva
stiu ca exista egiptul pentru ca l-am vazut/cuvantul a crede se poate folosi in urmatorul context
crezi ca exista viata dupa moarte/ nu stiu nu am imformatii despre asa ceva/daca tu crezi trebuie sa dovedesti/in ziua de azi nu mai merge asa trebuie sa prezinti dovezi de aceea biserica a ramas in urma bate pasul pe loc nemaifacand fata stintei si noilor descoperiri care o contrazic

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Amice, nu suntem diferiti, ci tu esti diferit.
Pai tu vi cu parerile tale de acasa?
Iti creezi definitii, sau poate cine stie, scriitori aceia, care tot mi recomanzi.
Vezi de ce nu vreau, sa le citesc porcariile?
Exemplele care le dai, sunt gresite, sunt multe de corectat.
Ce sa faci asa este cand inventati definitii.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Amice, tu de fapt nu crezi,in dumnezeu, in divinitate, in ceva, tu crezi in religii, iesus(zeul evreilor)maica domnului, trinitate)politeism, si in sfintii ioan gura de aur(?)si in toate prostiile/din ce secta faci parte?

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Suntem diferiti din toate punctele de vedere/ somatic, comportamental, educational/din punct de vedere al gandiri(tu zici ca trebuie credinta sa-ti ridici o casa)mi-e nu-mi trebuie nu mi-a trebuit nici cand am zburat cu avionul pana in egipt(desi putea sa pice oricand)cititorii aceia sunt profesori Moshe Idel, Leo Taxil(a terminat seminarul iezuit)Stere Diamandi(preot). Copernic(preot, fizicean)Galileo(fizician)Max Gallo istoric important om de cultura.un preot a zis ca credinta inseamna sa crezi in dumnezeu si religia inseamna relegarea cu divinitatea/insa o persoana l-a corectat spunandu-i nu parinte nu amesteca religia cu credinta de fapt religia inseamna credinta in zeii parinte/uite iti mai dau o trimitere catre o persoana care dupa gandirea ta a scris prostii Eminescu(religia e o fraza de dansii inventata ca cu a ei putere... nu mai tin minte continuarea dar oricum sa ne mentina sub jug)iata inca o carte plina de prostii/nu amice astia nu au scris prostii prosti spun preotii si religile si biblia/

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Ce te face amice sa crezi intr-o divinitate?
Daca poti sa raspunzi simplu si scurt, ar fi bine.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Atomul, este o miniatura a sistemului solar, legile fizicii permit structuri extraordinar de complicate cum e A.D.N. si A.R.N.e.t.c. toate desfasurandu-se cu o precizie super exacta.(natura este mult prea salbatica, pentru a crede ca noi suntem creati de ea)cineva de o finete iesita din comun, cineva care nu poate fi cuprins cu imaginatia omului/care ne depaseste din toate punctele de vedere.ma duce cu gandul ca a creat toate acestea facand posibila aparitia vietii.asta ma face sa cred in existenta divina/noi suntem niste microbi in comparatie cu a ceea ce numim noi D-zeu, Divinitate, Creator, e ca si cum ai cere unui purice sau panuche sa descrie fiinta umana/deci repet(asa cred eu) universul, natura, sunt prea salbatice pentru asemenea afinitati insusi complexitatea atomului ma duce cu gandul catre ceva.nu catre d-zeul biblic asa cum se lauda sectele.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Vroi-ai un raspuns mai simplu, ok/complexitatea atomului si organismului uman.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Ce vrei sa spui, ca proiectantul tau, vrea sa il cunosti doar prin aceste doua?
Amice daca ar exista aceea divinitate, de care vorbesti, s-ar face cunoscut si el, nu doar lucrarile sale.
Sectele care se lauda cu biblia, asta stiu sa faca, ca doar nu au scris-o ei.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Tu ti-l imaginezi pe dumnezeu aratand ca o fiinta umana? noi ni-l am creat pe dumnezeu(biblic) dupa chipul si asemanarea noastra( ma umfla rasul)daca ar exista aceea divinitate s-ar face cunoscut si el.(venind pe un nor, intr-o naveta spatiala, intr-un avion sau cu un B.M.W? amice ti-am zis comparatia intre noi si divinitate este ca intre un purice sau mai ceva decat un purice ca intre un organism microscopic si o fiinta umana sau oacean.deci noi nul putem vedea pentru ca suntem prea mici ca niste bacterii, virusi, microbi, e.t.c. tu te prezinti unui bacterii unui microb. spunandu-i cine esti? bine a zis cine a zis, daca si pisicile ar avea un d-zeu al lor oare cum si l-ar imagina?happy

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Amice, divinitatea ta se face cunoascuta doar prin legi.
La mine nu doar prin legi, ci el personal se face cunoscut.
Eu nu spun vazut, ci cunoscut.
Eu cred ca el poate sa ne comunice un mesaj, pe care il putem intelege.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Din ce secta faci parte, daca i-mi raspunzi esti tare/desi nu cred ca o sa recunosti.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Eu vorbesc de Dumnezeu, nu de religii.
Amice esti ingust la minte daca crezi ca Dumnezeu se face cunoscut doar prin creatie.
Ti-am mai spus, daca ar exista acel Dumnezeu, ar comunica cu noi.
Tu crezi intr-un priectant sau divinitate, care nu o cunosti, doar ii vezi lucrarile.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Eu te intreb din ce secta faci parte/? daca recunosti esti tare dar nu o vei face?

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Existenta lui Dumnezeu, nu este dovedita prin secte.
Eu nu iti vorbesc despre mine amice.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Amice, eu cred in Dumnezeu, nu in secte.
Stiu ca vrei sa te iei de secte, dar de ele te poti lua.
Daca sectele gresesc amice, asta nu inseamna ca nu exista Dumnezeu.
Ti-am mai spus, divinitatea ta este capababila sa creeze, dar nu este capabila sa ne comunice un mesaj.
Hahaha, esti ingust la minte amice, sigur ii astepti pe extraterestii.
Cum poti sa crezi ca divinitatea nu este capabila sa ne comunice un mesaj?
Exemplele tale cu puricele sau organismul microscopic, sunt gresite amice.
Noi oamenii, suntem capabili de a intelege un mesaj, iar divinitatea ar vorbi in asa fel incat sa il putem intelege.
Daca este creator, este si inteligent amice.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu astept pe nimeni.hi.hi.hi,comparatia cu puricele, poate nu am fost explicit eu nu ma consider egalul divinitatii, suntem ca niste purici pe langa divinitate.
cu mesajele tale venite de la d-zeu, nu stiu ce sa zic daca ti-e ti s-a facut cunoscut personal prin mesaje, ar trebui sa te duci la un psiholog sa-i vb despre mesajele venite de la d-zeu prin care se face cunoscut personal,

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Faptul ca nu esti egalul divinitatii, nu inseamna ca nu poti primi un mesaj de la divinitate.
Asta este logica amice.
Eu nu afirm ca primesc mesaje personale, ci ca omenirea a primit mesaje divine.
Ce vrei sa spui ca este imposibil?
Hahaha, pai daca recunosti ca exista, trebuie sa recunosti ca si poate.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

,,omenirea a primit mesaje divine''da asa este, in istoria omeniri doar cultele, sectele, personajele fictive din biblie sau delirantii mistici care se credeau trimisi zeului din biblie pe pamant aia intr-adevar au primit mesaje de la zeul biblic.pacat ca nu existau cabinete de psihiatrie pe atunci sau ospicii/de fapt primul personaj fictiv inventat de mistici, retardati, e.tc. a fost Adam care a stat si de vb cu zeul biblic/ce baftos.ma gandesc oare d-zeul biblic de o fi ales sa stea de vorba sau sa trimita mesaje divine doar unor deliranti mistici sau retardati care intr-adevar au facut si ei parte din omenire.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Poate peste 500 de ani vei primi si tu vreun mesaj datorita credintei tale de nestramutat, nu de alta dar vezi Moise a trait 900 de ani un alt credincios de neclintit.si tie de ce nu ti-ar da macar 500 ca doar si tu ai credinta si poate vei muta si muntii cu credinta ta.sa ne anunti cand vei reusi si pe noi astia mai necredinciosi. eu zic sa te apuci de pe acum sa spui vreo 50 de rugaciuni pe zi si poate divinitatea se va induiosa de tine si ti va raspunde rugaciunilor tale sau iti va trimite un mesaj pe la varsta de 100 de ani

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Amice esti limitat.
Tu crezi ca exista Dumnezeu, dar nu crezi ca poate comunica cu omenirea.
Si incepi sa dai exemple care nu are nici o legatura cu subiectul.
Amice daca primesti mesaje divinie de la ceva ce exista, nu inseamna ca trebuie sa mergi la psiholog.
Lucrurile acestea sunt naturale.
Amice daca creatorul, vrea sa influenteze creatia lui, eu cred ca este posibil lucrul acesta.
Tu limitat fiind, sigur ca nu crezi.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Ba da poate comunica ti-am zis primul om a fost Adam nu numai ca nu a comunicat cu el dar la si vazut iar al doilea om a fost Moise super, si al 3 a fost Hristos or mai fi fost si altii nu mai stiu, de fapt da si in zilele noastre se poate dar inainte de a ne comunica el ceva trebuie noi sa-i trimitem mesaje prin rugaciuni, si daca nu-ti raspunde inseamna ca esti un pacatos si atunci te duci la popa(nu la psihiatru caci nu se stie daca mai ai loc pentru ca pe acolo mai sunt destui care spun ca au primit mesaje de la d-zeul biblic pe cale naturala) si-i spui ca doamne doamne nu vrea sa vb cu tine si atunci popa fiind iventiv o sa-i trimeata o telegramna urgent....cu porumbelul ala de zboara pana sus la cer, caci d-zeu nu are mobil pentru ai putea trimite un S.M.S. si daca popa i ocupat va trebui sa te duci la maicutele alea batrane caci sunt mai apropiate de autoritatea din cer. dar va trebui sa le bagi si o bacnota in buzunar, si ele te asigura cu capul plecat ca totul e ok.mergi in pace si dupa ce si vor lua ceva de banii aia pe care i ai dat se vor duce si-ti vor aprinde o lumanare,

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

Cu siguranta i-si poate influenta propria creatie in mod pozitiv, promovand stiintele si inspirandui pe oamenii care studiaza stiintele naturii, stiintele exacte, stiintele sociale .e.t.c.bine inteles ca pe pochi pe mistici sectanti retardati, n-are cum sa-i ajute pentru ca sunt ignoranti, si-i lasa sa delireze in imaginatia lor sustinand ca ei primesc mesaje de la divinitate care s-a facut cunoscut personal.(primul personaj fictiv a fost Moise care a comunicat cu D-zeul lor, ciudat ca in ziua de azi nu mai prea comunica nimeni cu d-zeu, in afara de deliranti.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Amice, te intreb pe tine personal, nu pe altii.
Crezi ca divinitatea, poate comunica cu omenirea?
Mai sus afirmi ca nu, si dai exemplu cu organismul microscopic.
Acuma afirmi ca da, adica ca poate comunica cu omenirea?

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Pai,comunicarea nu este specfica doar fintelor umane ci si plantelor, animalelor.e.t.c.
divinitatea daca comunica o face sigur prin telepatie.cuvantul provine din limba greaca tele inseamna departe pathos inseamna simtire/cu siguranta inventatorii sau creatori au fost la un momenmt dat inspirati de divinitate adica 99% transpiratie si 1% inspiratie,
iar telepatia nu este specifica doar fintelor umane ci ea se manifesta si in randul animalelor a fost demonstrat stiintific.sa fie clar ca divinitatea nu ajuta pe toti puturosi,ignorantii deliranti e.t.c. trebuie sa muncesti zi lumina sa-ti folosesti logica in concluzie muncesti fara sa mai astepti ajutorul celui de sus. divinitatea prin intermediul naturi ne-a dotat cu ochi sa vedem, maini sa descoperim,sa inventam,picioare pentru ne putea deplasa, si creier sa gandim. evolutia omului a depins de natura si divinitate, unele specii de animale sau adaptat la diferite medii altele au disparut, un peste care a gasit un mediu prielnic intr-o pestera s-a adaptat acolo disparandui ochii, deci iata o adaptare l-a mediul nocturn.
i-mi mentin parerea ca noi pe langa divinitate suntem niste pureci.semisalbatici,va mai trece 2000 de ani pana or reusi sa traiasca in armonie, daca n-o sa dispara rasa umana.pamantul asta se invarte si cu noi si fara noi, dar cred ca s-ar simti mai bine daca s-ar invarti si fara noi.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Amice, iti place sa te joci cu, cuvintele.
Eu te-am intrebat daca crezi sau nu.
Haide sa mergem ordonat.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Eu vad ca tu nu intelegi.am spus ca divinitatea foloseste comunicarea telepatica(inspiratie)transimiiterea unor informatii de la distanta, aceasta comunicare nu este specifica doar divinitatii ci se desfasuoara si la nivel de regn animal. la un moment dat marii inventatori creatori ai omenirii cu siguranta au fost inspirati de divinitate 99% transpiratie si 1%inspiratie. bine inteles ca nu toti puturosii, delirantii, mistici, retardati, sunt inspirati, ei doar isi imagineaza ca le-a vb d-zeul biblic.bolnavi mintali deci astia trebuie dusi la psihiatrie sau psiholog/poate si tu vei primi intr-o buna zi vreun mesaj de la d-zeu datorita credintei tale nestramutate dar trebuie sa te rogi mult, mult, mult 100 de ruaciuni pe zi, si cu siguranta la varsta de 100 de ani zeul biblic se va induiosa de tine si te va ajuta sa muti muntii cu ajutorul credintei/nu trebuie decat sa crezi si sa astepti,

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Amice, acei oameni, observa creatia lui, si baga la cap, dar nu il cunosc.
Dumnezeu, a dat omenirii un mesaj pentru al cunoaste pe el personal.
Daca erai vreun expert mai ziceam si eu.
Asa ca laso mai usurel cu acuzatiile, ca nu esti nimeni important.
Daca ar fi bolnavi mintali, nu ar avea capacitatile care le au.
Psihologii pentru a afirma ca cineva este nebun, le trebuie semnele care corespund.
Asa ca dai dovada de ipocrizie, cu acuzatiile tale.
De parca cei care nu cred in Dumnezeu, nu pot fi bolnavi.
Oamenii au dreptul sa creada ce vor, tu cine esti sa ii acuzi?
Daca ai ceva sa le spui, vorbeste frumos amice, daca nu taci mai bine din gura.
Mai faci si badjocura pe deasupra.
Ia du-te intreaba-l repede pe taicato, daca un om cu ajutorul creatorului poate influenta creatia lui.
La ora actuala eu pot comunica cu apa, bai baiatule si inca ceva, dar tie nu-ti spun.
Citestel pe Dr. Masaru Emoto, si deschide bine ochii.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Pai exact ce am zis eu, oamenii observa natura cu ajutorul ochilor. cerceteaza pt.ca fiinta umana tot timpul a fost curioasa, sa descopere inaltandu-si ochii spre cer, ajungand sa depaseasca frontierele cerului si mai mult sa ajunga la granita sistemului solar.insusi observand atomul care arata exact ca sistemul solar in minuiatura te duce cu gandul la un creator/creatorul nu se poate face cunoscut personal/deoarece nu arata ca noi/el nu foloseste o comunicare verbala cum folosim noi, sau cum i-si imaginau semisalbaticii care au scris biblia sa nu le zic altcumva. daca chiar a vrut sa inspire pe cineva a folosit comunicare telepatica.comunicarea telepatica este specifica si animalelor.
comunicarea cu apa mi-e degeaba i-mi spui nu ma intereseaza poti vb din partea mea si cu Luna/ mai bine te-ai duce la un
post Tv sa le spui alora minunea ta.sau la un psiholog? esti pe drumul cel bun.ce urmeaza sa muti muntii? sa dai si lumii de stire cand vei reusi,
Care era mesajul zeului din Biblie prin care s-a facut personal cunoscut''Eu sunt alfa si omega.o alta prostie inventata de semisalbaticii aia materia si energia nu are sfarsit ea se transforma materia a existat din totdeauna si inaintea aparitiei universului si a pamantului/am mnai zis si repet daca pisicile ar avea un dumnezeu al lor, oare cum si l-ar imagina?

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Mai bine citesti tu, cartile lui Moshe Idel sau Stere Diamandi care a fost om de cultura, preot/astia stiu mai bine cum stau lucrurile cu manipularea maselor/turmele de ignoranti.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Du-te ma, nu se poate face cunoscut personal, si asta de ce?
1Ca nu arata ca noi?
Da cum arata, de un se poate face cunoscut?
O fi mut....sau poate urat?
2 El nu foloseste comunicarea verbala cum folosim noi.
Esti sigur, 100%?
Oare cel care a creat limba, nu stie sa vorbeasca?
Se vede clar ignoranta ta, ti-am dat exemple stiintifice, amice.
Nu eu spun asta, si stai linistit, ca aia mai destepti stiu.
Am documentarul, frustratule, daca vrei te trimit acolo.
Nu stiu care ii problema ta cu pisica, ca daca ar avea Dumnezeu.
Stai linistit ca si pisica a fost creata, deci si ia are.
Eu lucrurile acestea le vorbesc cu copii, amice.
Crede-ma ca pari mai destept, daca te faci ateu.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Sti care-i faza cu pisica daca si pisica ar avea un dumnezeu oare cum si l-ar imagina raspuns ''alergand dupa sobolani''

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Cand spun ''nu arata ca noi'' ma refer la insusirile umane divinitatea nu este antropomorfa/se vede ca nu sti ce inseamna antropomorf.
2.asta-i 100 oara cand pomenesc de comunicarea telepatica care nu este specifica doar fiintei umane ci ea se manifesta si la regnul animal.
deci din cate observ nu poti face diferenta intre comunicare
verbala, nonverbala, telepatica, hai ca ma i-a somnul/ pace tie.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Da, amice bine zici.
Si la oameni, se poate referi, pentru ca si ei au acest instinct.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Dragos,noi am fost inzestrati de divinitate cu calitati asemanatoare.(chipul si asemanare lui, oricum nu crezi tu in asa ceva, fate ca nu ai vazut fraza asta).
Suntem rationali, inteligenti, cate nu putem face la ora actuala?
Gandeste-te bine, oare creatorul ochiului, nu vede?
OK, bine, sa spunem ca Dumnezeu comunica prin telepatie cu noi.
Si ce vrei sa spui?
Ca numai asa se poate?
Adica animalele se comunica doar prin telepatie?
Sau noi ne comunicam doar prin telepatie?
Tu ai ceva bun, amice, observi creatia, si crezi ca exista un creator.
In privinta aceasta nu te inseli, sa nu iti fie rusine cu adevarul acesta.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

''chipul si asemanarea lui'' asta este o intoxicare, omanii din acele vremuri si-l imaginau pe zeul lor dupa chipul si asemanarea lor/exemplul cu pisica este ceea mai buna, daca si pisicile ar avea un d-zeu al lor si l-ar imagina l-a fel alergand dupa sobolani.suntem rationali cum sa nu, doar am evoluat pe parcursul a milioane de ani/teoria evolutionista.eu nu zic ca ne tragem din maimute, dar se stie ca 99, 9 % din elementele care alcatuiesc corpul uman se regasesc si in alcatuirea planelor si al animalelor/la fel cum ne hranim si noi la fel se granesc si planetele si animalele, miscarea la fel este prezenta si la vegetale orientandu-se dupa soare cel mai bun exemplu este fasolea se infsoara in jurul pocii ca un sarpehappy iar farful si-l orieteaza spre soare(pune o fasole la umbra fara pic de raza solara si apa sa vedem daca poate trai)aminoacizii care se gasesc in muschii umani se regasesc si la vegetale si animale/de fapt evolutia a inceput din materie nevie la materie vie/din organisme unicelulare microbi la pluricelulare.doar ca acum s-a introdus religia cu invataturiile ei total gresite. dupa inventarea ultimelor aparate sofisticate doctori au observat la nou nascuti ca in prima faza, in prima luna copilul seamana este ca un mormoloc(pui de broasca)pe parcurs se modifica, si s-a mai observat ca bine inteles l-a microscop sau alte aparate care maresc imaginea, ca suprafata pieli nostre este alcatuit dintr-un fel de solzi care se gasesc si pe pielea animalelor.

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

Eu nu zic ca animalele pot comunica doar prin telepatie, am zis ca exista mai multe feluri de comunicare telepatie, verbala, nonverbala e.t.c.delfini de exemplu comunica prin ecolocatie, pisicile se freaca de diferite obiecte pentru a le imprima mirosul lor.in momentul in care vine alt motan sa se reguleze stie ca prin zona se afla pisicuta/si cu telepatia in urma cercetarilor s-a observat ca la paienjeni isi transmit modelul structural al panzei, si tot asa de la distanta pot comunica si furnicile si albinele/si atunci daca exista,, n'' variante de comunicare cu siguranta divinitatea a ales comunicarea telepatica(inspiratie) pentru ai ajuta la un moment dat pe marii inventatori si creatori dar 99 % transpiratie si 1% inspiratie(divina)

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Amice, divinitatea ta vede?
Ti-am mai spus, si noi avem acelasi instinct ca pisica.
Si ce, inseamna ca ne imaginam ca alearga dupa pisica?
Amice, tu vorbesti altceva, se vede care este setea ta.
Pai daca suntem rationali, eu vreau sa spun ca si creatorul este.

Exemplele tale nu are nici o legatura cu subiectul.
Nu trebuie sa imi explici, ca eu stiu, mai bine spune, de ce dai exemplele acesta?

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Aha, deci noi, si animalele, ne comunicam nu doar prin telepatie.
Foarte bine pana aici.

Dar divinitatea ne comunica doar prin telepatie.

Amice, tu il limitezi pe Dumnezeu, el poate mult mai mult asa cum si animale si noi putem.
M-am convins de tine, ce sa mai spun.
Si ateii par mai inteligenti, macar ei il neaga de la inceput.
Dar tu amice, iti limitezi divinitatea, desi ia poate mult mai mult.

Cat timp mai vrei sa mai dialogam amice, ca eu deja m-am convins de tine?

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Ochiul este o prelungire a creierului,diferite forme de viata au fost dotate cu receptori vizuali,auditivi, olfactivi, tactili, deci nu au aparut direct cu ochii/acestea s-au dezvoltat in functie de mediul la care s-au adaptat fiecare specie.iar acel d-zeu care vb tu ca s-ar fi facut cunoscut personal, acolo este vb de zeu.in vechime fiecare popor, impeiul roman avea zeii lor Apollo e.t.c. Dacii pe Zamolxe, Evrei pe Yahweh/de fapt evreii nu aveau nici o religie stabilita. Dupa ocupatia babiloniana, evreii au fost deportati in babilon, probabil au fost impresionati de culturta babiloniana si de religia lor. Dupa ce s-au intors in Ierusalim preotii au hotarat sa aplice cea ce au vazut in Babilon.preotii au adoptat un calendar lunar babilonian lucru care se observa si azi.au construit templul lui Yahweh. dupa modelul templului din Babilon.si-au creat propria mitologie copind parti din religia canaanita, babiloniana dar si persana.cei intorsi din din Egipt au completat cu parti din religia Egipteana.si uite asa au aparut cartile sfinte. cele 7 zile in care zeul lor a creat lumea si s-a mai si odihnit, de fapt reprezinta cele 7 tablite de lut gasite pe teritoriul care corespunde vechiului babilon. evreii au avut acces la acest mit in timpul robiei din babilon,Gradina Edenului se afla in Mesopotamia(Irak,Turcia, Siria) acolo traiau zeii potrivit legendelor mesopotamine, cuvantul Eden provine din cuvantul sumerian edin =casa zeilor/. Satan din Biblie provine din numele zeului Egiptean seth(zeul malefic al egiptului, anticii egipteni considerau ca el reprezinta diavolul)evrei la inceput l-a privit ca o entitate pozitiva, insa influentati de religia persana unde erau delimitatre clar divinitati benefice si malefice, evreii l-au transformat in adversarul lui Yahweh si al oamenilor./Moise nu a fost evreu ci egiptean cele 10 porunci ale lui Moise sunt copiate din cartea egipteana a mortiilor.Fiind faraon a avut acces l-a aceasta carte cu siguranta/
iata si revelatia zeului Biblic prin care Yhweh se face cunoscut.cand Moise l-a intrebat pe zeul bibliei cine esti el a zis,,Ehyeh asher ehueh'',eu sunt cel ce sunt'' adica o traducere fara logica. daca s-ar fi tradus corect suna in felul urmator,, eu sunt cel numit ea'' reprezinta numele babilonian al lui Enki. zeul sarpe sumerian.
In babilonul antic Marduk era zeul suprem, si alaturi de el tatal sau, Ea(Enki al sumerienilor)si mama sa, Istar.
In concluzie biblia nu este cuvantul lui D-zeu(el nu s-a facut cunoscut personal nimanui)e o carte scrisa de un grup de oameni care au incercat sa-si formeze o religie dupa modelul babilonian si Egiptean.
Asa se explica numarul foarte mare de erori cat si lipsa dovezilor arheologice cu privire la acuratetea intamplarilor prezentate in scripturi.
divinitatea nu are insusiri antropomorfe, antropoide asa cum o/il prezinta biblia/acolo este vorba de zeii.vise placute in continuare/si sa nu uiti sa ma anunti si pe mine cand vei putea muta muntii cu ajutorul credintei, zeul Elohim te va ajuta,

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Nu, noi ni-l imaginam ca ar arata ca noi, nu ca ar alerga dupa pisici.nu te duce mintea /nimeni dar absolut nimeni nu stie cum arata divinitatea, doar savantii au emis unele teorii in care spun ca divinitatea ar fi hiper -constiinta.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Comunicarea telepatica este mult mai finuta, eleganta, nu deranjeza pe nimeni, folosind comunicarea telepatica asta nu inseamna ca este limitat, dar nu te duce pe tine capul.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Da amice, vorbesti foarte mult si atat.
Mai bine ai vorbi mai putin, dar cu inteles.
Divnitatea ta, desigur ca este limitata, asta este clar.
S-a dezvoltat in functie de mediu.
Adica ce vrei sa spui ca mediul, i-a creat ochiul?
Vorbesti numai prostii amice...
Lasa ca vezi tu mai incolo, cum o iei pe aratura.
Desigur ca esti ignorant, si nu vrei sa raspunzi la intrebare.
Deci tu ai o divinitate oarba, care nu vede.
Ochiul este o prelungire, vai nu mai spune?
Si ce, gata l-a creat mediul nu?

Hahaha, stai linistit ca te anunt, dar pana una alta, l-ai intrebat pe tatal tau,
daca se poate asa ceva cu ajutorul CREATORULUI?
Sau citestel pe stiintificul care ti l-am recomandat.
Mai mult decat atata nu pot face pentru tine.

Asa ca du-te ia-l de mana pe Pavel Corut, ca oricum la ora actuala nu sunteti nimic.

Trebuie sa ne suportati amice, si sa sperati, ca la ora actuala nu aveti ce ne face.
Nu vezi ca nu aveti nici macar logica?

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Amice, ti-am raspuns logic.
Si noi avem acelasi instinct, ca si pisica.
Asa ca bla, bla, nu ma intereseaza.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

AA, nu ma duce pe mine capul...
Hehehe, deci poate dar nu vrea, ca este mai finuta comunicarea telepatica.
Auzi nu deranjeaza pe nimeni...
De unde le mai scoti amice, aa stiu vrei sa o iei pe aratura.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Eu nu am nici o treaba cu corut, si nu l-am citit doar pe el. urmeaza sa-l citesc si pe moshe idel,si pe hawkeng
degeaba vb ca nu ai intele nimic, ochiul este o prelungire a creierului, globii oculari sunt o prelungire a creierului, deoarece ochii au o legatura cu un lob din partea din spate a capului, responsabil cu vederea.de fapt sa stii si tu. creierul cordoneaza tot./eu am spus ca divinitatea ne-a dotat cu simturi receptori vizuali,auditivi,olfactivi,tactili,si fiecare specie pe parcursul vietii s-au adaptat mediului natural fara sa mai intervina divinitatea,a lasat totul pe seama naturii, astfel unele specii cum ar fi lilieci s-a dezvoltat alte simturi ecolocatia/fluturii l-a fel i-si folosesc altceva nu ochii interceptand semnale de la zeci de km, rechinii la fel, delfini, e.t.c.deci simturiile/receptorii sau dezvoltat in functie de mediul in care s-au adaptat/undele sonore, diferite mirosuri corporale, lovituri si chiar impunsaturi.deci putem vorbi de inteligenta materiei/cine a dotat-o cu inteligenta divinitatea.nemai fiind nevoie de interventia divinitatii, vezi in ziua de azi in tariile mai putin religioase oamenii de stiinta au creat diferiti roboti care au preluat munca omului nemaifiind nevoie de interventia s-a.cam asa sta treaba si cu natura daca unele masini au fost inzestrate cu inteligenta artificiala/cu siguranta si natura a fost inzestrata cu inteligenta de catre divinitate/dar ce sa intelegi tu tu esti cu biblia

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Eu ti-am mai zis ca tu nu esti capabil sa faci diferenta intre comunicarea verbala, nonverbala, telepatica e.t.c. vise placute sectantule.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

De unde deduci ca nu sunt capabil?
Ai dovezi?
Amice, sectantul esti tu, care iti limitezi divinitatea.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Divinitatea ne-a dotat cu simturi receptori vizuali, auditivi, olfactivi, tactili
astfel unele specii cum ar fi lilieci s-a dezvoltat alte simturi
Ce vrei sa spui, ca acele alte simturi, nu au fost create de creator ci de natura?

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Exprimare a fost gresita asa cand te grabesti/voiam sa zic ca lilieci, delfinii e.t, c. si-au dezvoltat simturile in functie de necesitati. putem vb de-o inteligenta a materiei, pe care bine inteles tot divinitatea a dotat-o.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Comunicarea telepatica este net superioara celorlalte, dar ma rog, voi sectantii sau religios cei fi, iti imaginezi ca divinitatea i-si foloseste comunicarea verbala strigand din inaltul cerului, cum il descrie biblia pe elohim.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

S-au putem zice altfel, unele simturi s-au adaptat mediului in care traiesc, altele ne- mai findui folositoare au scazut in intensitate, au slabit(un muschi care nu ti-l mai folosesti se distrofiaza, sau daca de maine te vei muta intr-o pestera fara sa mai iesi de acolo vederea iti va slabi, deoarece nu mai este stimulata si nervul se distrofiaza?(slabeste)asta inseamna adaptarea la natura/fara ca divinitatea sa mai intervina.

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

Deci in concluzie natura datorita inteligentei materiale poate creea.,, universul este guvernat de legi ale naturii si creat conform unui plan pe care vom izbuti candva sa-l intelegem''St.Hawking.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Problema, nu este ca natura ne influenteaza.
Subiectul acesta este altul.
Oricum tu crezi ca exista un creator, asa cum spui.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Amince, eu stiu ca tu vrei sa arati cat de destept esti.
Dar argumentele tale nu confirma nimic.
Amice natura ne influenteaza, nu creeaza.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Universul, cu ajutorul materii inteligente poate creea si infuenta.cu ajutorul fizici cuantice s-a ajuns l-a concluzia ca in spatele tuturor lucrurilor care le vedem exista o inteligenta universala care coordoneaza, organizeaza universul.toate elementele care se gasesc in noi se gasesc si in univers, plante, animale.
. universul este guvernat de legi ale naturii si creat unui plan pe care vom izbutii candva s-l intelegem''St.Hawking.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

Citeste Inteligenta materiei scrisa de Prof.dr. Dumitru Constantin Dulcan nu te speria nu este ateist el crede in existenta lui Hristos, nu ma cred destept doar citesc.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Pai si tu, de ce nu crezi in existenta lui Hristos?

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

Amice, hai sa revenim la subiect.
Daca divinitatea comunica doar prin telepatie, asa cum crezi tu.
Ce te face sa crezi ca el nu da detalii despre el?

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

1.pai,biblia in primul rand nu relateaza nimic despre ce a facut hristos cand era mic sa zicem intre 12 si 30 sau 32 de ani cat o fi trait., si daca a existat nu cred ca a avut nimic divin in el o fi facut parte dintr-o secta s-a razvratit impotriva romanilor l-a prins si l-a crucificat. in antichitati iudaice este mentionat hristos ca a facut minuni ca a fost crucificat si a inviat a 3 zi asa cum scrie in scripturi ok.dar pe timpul acela Flavius nu traia deci el a relatat probabil din biblie. in Razboiul iudeiilor impotriva romanilor nu specifica nimic despre asa zisul hristos l-a un moment dat pe la sfarsitul manu-scrisului spune ceva de un Iesus ca ar fi aparut pe strazile ierusalimului si striga ca un nebun.este prins dupa care i s-a dat drumul deoarece procurorul de atunci il vedea ca pe un nebun si in fine a murit din cauza unei pietre aruncata de o catapulta, nu specifica nimic de nici de nici o inviere sau rastignire sau minuni.care apar in biblie si antichitati iudaice(relatarea bibliei de catre Flavius./si alt argument S.F-ist este acela ca fecioara Maria a fost lasata gravida de sf.duh(dumnezeu)cu asta se ocupa dumnezeu.ma indoiesc.
2.pai nimeni, dar nimeni, din cei peste 8 miliarde de fiinte umane nu stie cum arata divinitatea/in afara de biblie care il descrie avand insusiri antropomorfe(ce tampenie) doar oamenii de stilnta dau cu presupusul ca ar fi o inteligenta universala/o energie/biblia spune asa l-a inceput a fost cuvantul Constantin Dulcan a tradus acesta fraza,, l-a inceput a fost energie'' deci divinitatea poate fi o energie, o inteligenta universala care a creat materia, o organizeaza si coordoneaza.sunt doar ipoteze/divinitatea nu s-a revelat nimanu-i, revelatia s-a a facut-o prin fapte, adica aparitia universului sau evolutia formelor de viata de la organisme unui celulare la cele pluricelulare. eu ti-am mai zis daca vrei s-a intelegi ceva cum a evoluat formele de viata citeste Inteligenta materiei.

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

1 Amice, dar de unde sti ca in biblie nu relateaza nimic, despre Isus hristos, ai citit biblia?
Hotarestete, ori a existat, ori nu?
Dupa aceea pot sa iti raspund la mai multe.
De exemplu am vazut parerea ta, cu Maria, ca nu a putut ramane insarcinata de duhul sfant.
Pai tu crezi ca a facut sex, sau ce?
Sau vrei sa spui, ca nu crezi ca a putut ramane gravida fara sex.
Ba da amice, se poate, pot sa iti dovedesc.
Dar hai sa o luam usor, eu nu vreau sa o iau inainte, daca nu am rezolvat inceputul.
Deci amice ori crezi in existanta lui, ori nu?
Daca spui ca nu, stai linistit, ca eu nu ma supar.
Dupa aceea o sa iti spun, de ce cred eu, in existenta lui.
Si daca nu ne intelegem, amice, ne luam ramas bun, si gata.
Nu are rost sa vb. fara rost.

| dragos38 a răspuns (pentru Seba2013):

1da, asta este a 2 oara cand citesc biblia, repet, daca a existat a fost doar un simplu om,
2. exista 2 moduri de a ramane gravida contact sexual si inseminare artificiala/
eu zic sa ne lu-am ramas bun de pe acum./

| Seba2013 explică (pentru dragos38):

1Vad ca te cam indoiesti, daca a existat sau nu.
Asa ca, deocamdata tu ar trebui sa vorbesti mai putin.
2 Exista si un al 3-lea mod pe care tu nu il sti.
Asa ca te-am lasat amice, gata ca m-am saturat.

| Mădă0611 a răspuns:

De parca daca scrie in biblie chiar asa a fost... rolling eyes

Probabil e posibil, dar nu prin vorbe, altfel cati ar fi fost morti, sau nici macar lumea n-ar exista, cati nu spun "lua-o-ar dracu de lume"?

| Lizzu a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, asta ar insemna ca blestemele ar exista ceea ce nu vreau sa cred.

Poate este posibil intr-un fel anume dar pe care inca nu l-am descoperit, acela de a influenta materia prin cuvant.
Suna cam SF, dar cred ca ar fi posibil sa manipulam energia care ne inconjoara.

| Kalla a răspuns:

O femeie a fost posedata de diavoli dupa ce o vecina care se ocupa cu magia neagra a blestemat-o pentru ca nu vroia sa-i imprumute niste bani.

| Seba2013 explică:

Aici se gaesete demonstrarea a ceea ce spune M600. http://www.youtube.com/watch?v=Bnqm3tuZHc0
Dr. Masaru Emoto este binecunoscut la nivel mondial datorită rezultatelor sale uluitoare în cercetările referitoare la cristalizarea apei. Experienţele sale revelează în mod indubitabil existenţa aspectelor subtile, energetice, precum şi influenţa evidentă pe care gândurile, sentimentele, muzica, imaginile, etc. o pot avea asupra materiei. Apa este purtătoare de informaţie şi poate fi foarte uşor impresionată, impregnată, cu diferite energii. În experienţele de cristalizare a apei, în mod foarte evident, încărcătura energetică benefică (provenind, de exemplu, de la o rugăciune, sau de la o muzică armonioasă) este obiectivată în cristale simetrice, de forme foarte frumoase. În caz contrar, dacă apa este încărcată cu energii malefice (provenind, de exemplu, de la un fragment de muzică hard-rock, sau de la dezinfectantele din apa de la robinet), ea nu cristalizează deloc sau cristalizează foarte puţin, în forme dizarmonioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal că se poate.
Nu uda smochinul! Uite așa simplu, trăiască știința!

| contαbαndonαt a răspuns:

Pai daca ti-ai format deja o parere cu privire pe acest subiect atunci de ce te-ar mai interesa de parerea altora?

Ar conta catusi de putin daca ti-as spune ca toate astea nu sint decat baliverne? Probabil ca nu asa ca oricum nu vad rostul intrebarii.

| RaduMD a răspuns:

Este una dintre cele mai complicate si greu de inteles parabole din Biblie. Dezvoltarea subiectului depaseste cadrul TPU-ului. S-a scris enorm despre asta, o parte se gaseste si pe net.

Ca Domn al tuturor vizibilelor si invizibilelor, desigur ca Isus poate influenta materia. De altfel, toate minunile facute de El se pot incadra intr-una din trei categorii: minuni de vindecare, minuni asupra Lui Insusi si minuni asupra materiei (naturii) inconjuratoare. Cea cu smochinul e din ultima categorie. Deltfel, acesta e si nivelul cel mai "basic" de intelegere al parabolei (intamplarii) cu smochinul.

Intr-o anumita masura, si omul poate inflenta materia. Sa nu uitam ca materia a fost creata in vederea omului si nu invers. Unul dintre primele lucruri pe care le-a facut Adam a fost sa dea nume animalelor si plantelor, semn al stapanirii sale. Dumnezeu nu a dorit sa faca asta El insusi, ci i-a spus lui Adam sa faca (Geneza 2:19), prin aceasta Dumnezeu il instituie pe om stapan al naturii. Acuma, sigur ca omul poate fi stapan bun sau stapan rau, dar asta e deja alta istorie.

| Dragotta a răspuns:

Esti absurd.

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Mmm cumva da dar nu putem influienta ``materia`` din celelatle persoane, adica putem atrage lucrurile doar spre noi nu spre alte persoane, altfel cum zice si Thunderstruck deja vedeai la stiri, insa prea putini stiu sa foloseasca aceasta putere. se numeste legea atractiei universale