| mekage a întrebat:

Ce parere aveti despre religile neopagane sau pagane care i-au amploare? Cum considerati credintele acestora? (credibile sau nu?) Daca sunteti crestini ce credeti ca se va intampla cu acestia dupa moarte. Vor arde in iad doar pentru ca au crezut in alti zei sau vor fi judecati dupa faptele bune care le-au facut? CE PARERE AVETI DESPRE EI. DE CE?

7 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Mai am pana ajung ca Dumnezeu, dar daca au aflat despre Hristos e jale, daca nu vor fi judecati din legea firii

| sublime89 a răspuns:

Pentru mine religiile pagane sau neopagane sunt egalele crestinismului in falsitate. Nicio religie nu se poate lauda ca fiind adevarata, pentru ca absolut toate duc o lipsa grava de dovezi. Deci, din punctul meu de vedere, au zero credibilitate.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Dacă cineva găseşte acele idei plăcute nu are decât să creadă în ele. Eu voi îl respecta deoarece mai presus de orice deosebire, este om.

Ce se va întâmpla cu el după moarte? Sunt convins că Creatorul nostru care este şi judecător ştie cel mai bine. În Romani 14:12 citim: "Fiecare dintre noi îi va da socoteală despre sine lui Dumnezeu".

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca asa se intreaba si paganii despre crestini.

| KTAleen a răspuns:

Apostolul Pavel e foarte clar: cine nu a auzit de Hristos va fi judecat pin prisma constiintei sale, a legii morale.
Cine a fost expus la cunostintele despre crestinism: se mantuieste doar cel nascut de sus(botezat), doar cel ce-L recunoaste pe Iisus ca Fiu al Tatalui Ceresc si ca Domn si Dumnezeu(precum marturiseste apostolul Toma) si nu in ultimul rand, cei care au implinit legea cea noua, a iubirii, adusa de Iisus.
Ca o ultima remarca, paganii se inchina la diavoli.
Acestea sunt invatatuile proprii crestinismului, cui nu-i place, sa nu creada, dar de schimbat nu le putem schimba pentru ca sunt intemeiate pe cartea noastra de capatai: Biblia.

| amethystmoon a răspuns:

N-o sa arda nimeni in iad. Chestia asta a fost inventata de biserica, ca sa te faca sa crezi in ce zic ei si nu in altceva. La urma urmei crestinismul a imprumutat atat de multe elemente din religiile pagane ca am putea spune ca se bazeaza pe ele... Busuioc, lumanari, cristelnita, etc, etc, etc. Si pana la urma dac Forta Universala (pe care crestinii o numesc Dumnezeu) intr-adevar ne iubeste, si biserica ne invata ca ne iubeste, cum poate sa te trimit in iad pentru ca ai ales la "venerezi" niste forte ale naturii?

| Finty a răspuns:

Majoritatea religilor noi "aparute" se bazeaza strict pe spiritualitate si armonie ceea ce NU este nimic rau! Oamenii din ziua de azi au mult prea putine cunostinte si au nevoie de o explicatie cat mai simpla a ceea ce noi numim suflet de aici pleaca si foarte multe noi "organizazii" unde sunt explicate trairi. Religiile/sectele ce se folosesc de Biblie sau alte carti sfinte pentru a reda o alta interpretare sunt de asemenea din ce in ce mai multe. Toate astea provin din nevoia unitatii omului. Capitalismul ne-a dezbinat ca oameni si ne-a dezbinat pe noi oamenii de rand de sufletul nostru. Incetati sa mai fiti incuiati si sa urmati "calea" Bibliei sau "calea" Coranului sau orice alte izvoare scrise. Cunostiintele de acolo nu se mai aplica in secolul 21 si sunt extrem de greu de interpretat in ziua de astazi. Voi, crestinii ar trebui sa fiti deschisi oamenilor care incearca sa gaseasca o cale spre mantuire fara sa-si doreasca sa afle macar calea Bibliei.
Ma uit cum noua generatie vine cu forte tari cu chef de unitate cu bunatate in suflet...iar voi crestinii desavarsiti nu faceti decat sa le taiati elanul spunandu-le ca nu e bine si ca TREBUIE sa urmeze Biblia. Este pacat...
Iadul si raiul sunt in NOI! Asa ca nu va arde nimeni nicaieri indiferent cat de ad litteram vrei tu sa iei Biblia sau nu.
Este o discutie interminabila bazata pe supozitii si presupuneri dar crede-ma ca vad cum tinerii tind spre spiritualitate in jungla asta de beton in care suntem fortati sa traim cum traim!
Pace in suflet si multa iubire tuturor!