| WhiteWolf7 a întrebat:

Ce parere aveti despre iuda?/Cum il judecati voi, cum considerati gestul de "tradare" pe care l-a facut?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Iuda era casierul comunitatii.La el veneau banii si tot prin el se faceau platile pentru cumparaturi, ajutorarea saracilor.Desi unii il banuiau de necinste, totul se facea pe baza de incredere. Iuda ramane un personaj controversat de vreme ce nimeni nu poate preciza care a fost motivul real al tradarii.Eu cred ca nu era sicer si iubea mai mult banii, decat pe Domnul Isus.

| FucktheSystem a răspuns:

Tot ce mă interesează pe mine legat de Iuda este :
http://www.youtube.com/watch?v=Z2wzpfPFBlw

| sandra2012 a răspuns:

S-a vandut pe el practic, pentru niste arginti. Iar sarutarea pe care i-a dat-o lui Iisus, scoate in evidenta fatarnicia. Nu a realizat ca de fapt, se vinde pe el, isi vinde sufletul. Cati nu avem "prieteni" ca Iuda? Care ne-ar trada pentru mult mai putin...

| Ecea a răspuns:

Daca imi da cineva banii aia in ziua de astazi o vand si pe mama si pe tata si toate neamurile si tot ce am laughing
Am spus tot.

| Danutza27 a răspuns:

Nu pot sa judec ca nu vreau sa fiu judecata.
Fariseii cu gândul ucigaş în inimă erau deja "fii diavolului". Le-a spus-o Iisus în templu (Ioan 8, 44. Le mai trebuia un mijlocitor. Şi-a intrat satana în Iuda (Luca 22, 3). Aceasta-i explicaţia faptului.
De acum Iuda nu mai este un anonim, de acum Iuda este o mare putere: a devenit o minune satanică. "Marele Iuda". Iată, (li se oferă) oamenilor mici o cale de a ajunge "mari". De acum Iuda va fi prototipul tuturor trădătorilor.
Iuda va avea ucenicii lui până la sfărşitul lumii, care aceeaşi treabă o vor face, vânzând ţara, religia, neamul, reclamând stăpânirilor, trădând, dând la moarte: părinţi, copii, fraţi, surori, bărbaţi, preoţi, sfinţi, popoare... Iuda, multiplicat, mereu îl vinde pe Iisus."Vezi soarta Romaniei in ultimii 22 ani "
Fii diavolului îi cumpără lui Iuda ucenici. Şi cu preţuri derizorii, fiindcă se îmbie mulţi.
Explicaţia lui Iuda
Credea în Dumnezeu dar nu credea in Iisus. Izbăvirea politică a lui Israel o punea mai presus de marea operă a lui Iisus: mântuirea omului; pe aceasta nu o înţelegea (şi mulţi nu o înţeleg nici până azi).
Se crampona într-o contradicţie surdă cu Iisus. Nu l-au putut scoate din contradicţie nici darurile excepţionale, pe care le-a dat Iisus la toţi, nu-l lărgise sufleteşte nici însăşi iubirea, care strălucea în Iisus (Tradiţia spune că pe Iuda îl rodea invidia că Iisus îl iubea mai mult pe Ioan). Adevărul n-a încăput în Iuda cum n-a încăput nici în farisei. Structura lui Iuda era o dezordine, (dizarmonie), un haos! De aceea satana întru ale sale a intrat

| ZvT a răspuns:

Bine a facut. Si eu a-si vinde vreo doi vraci din zilele noastre care se cred tamaduitori. Astia abuzeaza de oamenii disperati aflati in suferinta.

| V3ra a răspuns:

Iuda a fost un om necalculat, un tradator de ultima speta! tu cum ai considera acest gest?(gandeste-te ca te-ar trada un prieten foarte bun!)

| florin1979 a răspuns:

Daca nu era iuda si nu il trada pe isus, nu mai aparea crestinismul, pentru ca nu mai era rastignirea invierea, nimic.

| WhiteWolf7 explică:

Ti-as da funda FuckTheSystem, dar vreau sa aud pareri si de la crestini, si de la atei. Daca ma gandesc bine, eu as fi pus un Demonizer, sau Angel.sau Painkiller, dar toate-s la fel si anume perfecte.

| WhiteWolf7 explică:

Nice...cei care mi-au zis nu judeca si nu vei fi judecat", am folosit acest cuvant cu sensul de "parere', "opinie despre el", dar am folosit "judecat pentru ca era deja folosit in propozitia anterioara cuvantul "parere".Cea mai apropiata parere de-a mea este cea a lui horeabortan, dar nici celelalte nu sunt gresite. Ceea ce ma deruta pe mine este faptul ca el devine din ce in ce mai demonizat incepand cu evanghelia lui Ioan.Si " tradare am pus-o in ghilimele pentru ca, daca totusi nu a fost chiar tradare? Daca Iisus a planuit asta tocmai pentru a isi sacrifica trupul pentru iertarea pacatelor noastre? Si daca nu ma insel a fost si un documentar pe National Geografic in care sunt citite si alte Evanghelii mai vechi, iar inntr-alea Iuda nu pare un personaj asa de rau. Oricum daca exista cineva sa fi citit biblia pe aici sper sa-mi raspunda pentru ca acela va stii cel mai bine.

| OmletteDuFromage a răspuns:

Iuda e gay...

| visatorul78 a răspuns:

Ce ar fi daca l-ati privi pe Iuda din alte perspective? In Evangheliile apocrife exista o Evanghelie a lui Iuda care are cu totul alta viziune. Si in toate aceste evanghelii apocrife exista alta viziune. Aceea ce Iuda este un initiat care a sprijinit indeplinirea menirii divine cu care Iisus venise pe pamant. El este singurul care a avut curajul sa faca acel gest. Dar daca cititi evanngheliile cu atentie puteti vedea ca intentia lui a fost alta, aceea de a-l aduce pe Iisus in fata Marelui Preot in asa fel incat mesajul cristic sa ajunga corect catre prelati. Intentiile preotilor ar fi fost altele, insa poate nu era vina lui Iuda.
Stiti ce e ciudat? Toata lumea il considera pe Iuda tradator bazandu-se pe o singura dovada: Evanghelia lui Ioan (care sta la baza bisericii actuale, asa cum este organizata). Daca ati citi putina istorie, ati vedea ca in toate celelelate evanghelii neacceptate de Biserica Iuda are cu totul alta prezentare. In plus, evanghelia lui Ioan s-a impus in Biserica ca dominanta numai prin anul 300. Cred ca e timpul sa inlaturam valul pe care Biserica ca si institutie lumeasca l-a pus peste religie si adevar. Din evul mediu pana acum a cam ajuns. Dumnezeu, Iisus, Biserica sunt cu totul altfel decat IPS si sutanistii lui (ma refer la preotii imbracati in sutane), care ne vand o imagine care le convine lor, fiindca le genereaza venituri imense. Dumnezeu e, in primul rand, iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu judeca si nu vei fi judecat happy

Întrebări recente