| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre un om interesat de religie,spiritualitate?
E ciudat sau gresit, aiurea lucrul asta? Am vazut ca multi ridiculizeaza un om cand aude ca e interesat sa citeasca Biblia sau sa afle lucruri si informatii despre religie/spiritualitate? Voi ce parere aveti? Cum e cu studiatul religiei/spiritualitatii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! In mod personal, mie-mi plac oamenii credinciosi! Am o parere tare buna despre ei, dar chiar daca ceilalti nu-s interesati sa afle lucruri despre Dumnezeu, eu tot nu-i critic sau le bag religia pe gat! Fiecare e liber sa faca ceea ce doreste el! Daca cineva vrea sa se apropie de Dumnezeu trebuie sa o faca din suflet si sa nu-l intereseze parerea celorlati! E viata ta si faci ce vrei cu eahappy

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

O persoana care vrea sa studieze Biblia demonstreaza ca e o persoana dornica sa se apropie de Dumnezeu.Cei care rad, sunt persoane nespirituale, care nu merita sa iti atraga atentia. Apoi demonstrezi ca urmezi cuvintele lui Isus care a spus,, continuati sa cautati si veti gasi,,. Matei7:7

| Anonimuserr a răspuns:

Nu absolut. Evident că nu este nimic greșit în asta. Fiecare om are dreptul să fie interesant de un domeniu anume sau de mai multe. Nu văd de ce ar critica alții pe acești oameni. Cultură puțin, educație precară, miștocăreală multă îi fac pe acești oameni să fie în modul ăsta josnic și de a judeca pe alții. Eu zic că fiecare trebuie să-și privească gunoiul din ochii fiecăruia.
Dar aici este cu totul altă problemă. Nu e bine să judeci pe nimeni și să râzi de altul. Asta nu înseamnă sub nici o formă că persoana X este o persoană rea care este interesat de religie spirtualitate sau un idiot.

| AliGab a răspuns:

Mi se pare ceva absolut normal. Si pe mine m-au ridiculizat la momentul in care am decis sa ma duc la biserica, sa fiu mai cuminte ca de obicei etc. dar i-am lasat, uneori le-am spus ca ma deranjeaza, alteori am evitat subiectul si pana la urma s-au obisnuit si m-au lasat in pace. Si acum ma mai iau unii peste picior, dar nu-mi mai pasa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru fundita!:*
O seara placuta!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Orice om trebuie sa citeasca biblia. dar sa o citeasca bine si sa ignore pasaje sau nu vina cu prostii de genul "vechiul testament in care Dumnezeu indeamna oamenii sa ucida nu trebuie respectat." vezi pe www.BibliaPentruSceptici.ro

| malvinacroft a răspuns:

Normal ca e bine. Iti deschide mintea foarte mult, pentru ca e psihologie si filozofie de un nivel foarte inalt. Si Jung spunea ca poate parea inutila, unor oameni, dar ca pentru psihic si emotional religia, mitologia, filozofia, sunt vitale. Adica, in mod direct, vitale, care iti dau viata.

| Mașka98 a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat cu necesitati spirituale, deci, e normal sa ni le satisfacem, sa cautam adevarul, sa studiem Biblia. Dar oamenii, asa au fost mereu, inca de pe timpul lui Noe, ii denigreaza pe cei ce cauta adevarul spiritual.
Noi, nu trebuie sa ne temem de lume, ci sa facem ce vrea Dumnezeu si numaidecat vom fi binecuvantati.