| M25M a răspuns:

Am citi cartea si pot spune ca da sun de acord cu ceea ce explica despre influentarea televizionarii asupra copiilor insa nu sunt de acord cu alternativa propusa.

| LegionarulRoman explică (pentru M25M):

Deorece alternativa propusa este crestina.

| M25M a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Nu am nimic impotriva crestinismului, ci in privinta religiei ca educatie. Inteleg ca religia poate oferi o anumita conduita pozitiva insa nu consider ca o alternativa in fata imbecilizarii televiziunii.

| HueyFreeman a răspuns:

Garantat 100%? Atunci eu sunt exceptia care a distrus regula in cazul acesta.

| LegionarulRoman explică:

Rog,ca sa se vizioneze in integralitate interviul.Eu sunt total de acord, motiv pentru care incerc sa accesez tot mai rara calculatorul, iar rezultatul se vede in invatatura.

Răspuns utilizator avertizat
| C0nstantin a răspuns:

Da ce sa zic eu ma pot considera exceptie de la regula sau cum? Datorita televizorului am invatat engleza si germana la nivel minim inainte sa incep scoala (fara ajutor din partea nimanui), o buna parte din copilarie o reprezinta desenele animate sau emisiunea teleenciclopedia (in anii `90 - `95 era printre singurele emisiuni educative de la tv) dar asta e TV-u, calculatorul si tot ce tine de tehnologie doar dauneaza nu are nici macar un efect pozitiv asupra unui copil. E pacat ca lumea vede tot ce e rau fara sa tina cont ca exista si parti benefice.

| LegionarulRoman explică (pentru C0nstantin):

Ai citit cartile lui? In una dintre ele arata destul de clar efectele emisiunii americane "Papusile de pe strada Sesam", educativa.Copii stiau tot felul de lucruri, dar in viata de toate zilele nu se descurcau deloc.Iar in cazul invatatrii limbii straine de la Tv, este o impresie falsa.Si eu stiu multe cuvinte, dar nu stiu sa le leg, sa fac propozitii complexe, nu stiu gramatica.Numai vorbind cu oamenii, si studiind cu dictionarul in fata se invata o limba straina.

| C0nstantin a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Tu ai citit tot ce am scris eu legat de vorbit? "am invatat engleza si germana la nivel minim" aia inseamna sa stii cateva cuvinte si sa le intelegi.

| Hikarie a răspuns:

Datorita televizorului am invatat limba engelza, mi-am dezvoltat imaginatia, mi-am permis sa visez la o lume a mea asa cum mi-am dorit. Scoala (vorbitul cu oamenii ) nu am ajutat deloc in invatarea limbii engleze spre exemplu, televizorul si calculatorul a fost cel care a facut-o.
Datorita calculatorului am ajuns unde sunt acum, am ajuns sa fiu la una din cele mai bune universitati din lume, am reusit sa imi indeplinesc visul, am reusit sa locuiesc in Japonia, sa cunosc persoane minunate, sa invat o multime de lucruri noi, sa imi dezvolt o multime de abilitati.
Daca nu era calculatorul (implicit si internetul) nu aveam nici o sansa sa fiu cine sunt acum.
Deci din punctul meu de vedere si in cazul meu TV-ul si calculatorul au avut un rol extraordinar in dezvoltarea mea ca persoana.