| mrjohanys a întrebat:

Ce parere aveti, Pilat e vinovat ca Iisus a fost crucificat?

Evanghelia după Matei 27:24-25
24. "Cînd a văzut Pilat că n-ajunge la nimic, ci că se face mai multă zarvă, a luat apă, şi-a spălat mînile înaintea norodului, şi a zis: „Eu sînt nevinovat de sîngele neprihănitului acestuia. Treaba voastră!" 25. Şi tot norodul a răspuns: „Sîngele Lui să fie asupra noastră şi asupra copiilor noştri." (explicatia ca ce inseamna spalatul mainilor gasiti: Deuteronom 21:6-7)

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sotia lui Pilat a visat ca Isus este Fiul lui Dumnezeu si i-a scris lui Pilat sa nu ii faca nimic rau.Vedem ca el nu a vrut sa il condamne, dar poporul a cerut ca sangele Lui sa cada asupra lor si a copiilor lor.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Scrisoarea aia unde e?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

A fost datata cu carbon 14?

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu stiu ce sa iti spun, dar Biblia scrie ca sotia lui Pilat i-a trimis o scrisoare sotului ei in care ii scrie ca a visat cu Domnul Isus si sa nu ii faca nimic rau neprihanitului acesta.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Crezi ca daca insura cu o fata atee nu am putea sa fim fericiti fara dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu stiu, incearca.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Fata n-am gasit-o inca

| mrjohanys explică (pentru ateuNEGATIV):

Nu exista scrisoare dar in Biblie este scris:
Matei 27:19
19. Pe cînd sta Pilat pe scaun la judecată, nevastă-sa a trimis să-i spună: „Să n-ai nimic a face cu neprihănitul acesta; căci azi am suferit mult în vis din pricina lui."

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Si daca este crestina?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Nimic

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Nu-i nimic eu n-am nimic cu crestinii doar eram curios de ce o sa spui

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

OK.Desi ne-am luat din dragoste si ne-am iubit foarte mult inainte de a-L cunoaste pe Dumnezeu in casa mea nu era aceea armonie, liniste si pace.Acum caminul meu este ca un coltisor de rai.Nu suntem scutiti de incercarile vietii, dar avem nadejde, si stim ca El este in control, ca El stie ca Ii pasa si ca ne va da ajutor.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Sunt 6 miliarde de persoane care nu sunt crestinii si sunt fericiti

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Ma bucur ca sunt fericiti.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Richard Dawkins va ajunge in iad?

| EmaS a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Daca nu se pocaieste, probabil ca da. Oricine nu primeste iertarea de pacate prin jertfa Domnului Isus, va trece pe la judecata si va fi judecat cu privire la faptele bune sau rele pe care le-a facut pe cand traia in trup.

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru EmaS):

Daca nu trece la voi penticostali?

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Iisus Hristos, este o legendă, fără fundamente reale, istorice.
Nu a existat în realitate, nici un Iisus Hristos.

| danay72 a răspuns:

Si el are o parte din vina pentru ca stia ca e nevinovat, si l-a condamnat, de aceea a zis ca e nevinovat, il mustra constiinta.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Pilat cel real era un criminal, crud, violent nu un miel care se roaga de evreii ce conductorul lui peste evrei i dateau ordine atunci cine conduce se vede ca e basme in realitate primi crestinii ca sa nu le fie intrzisa religia au facut din pilat un sfant si din poporul evreu un popr criminal ca sa fie recunoscuti in lume nu ca evreii cititi si voi istoria
ps am blog cu explicati despre religie la profil, evolutie, big bang

| Leutzbv a răspuns:

Vinovatii pentru crucificarea lui Isus suntem tu si cu mine. El a murit pe cruce pentru tine si pentru mine.

| Preotul a răspuns:

Are o parte mare din vina dar nu este vina doar a lui. El s-a luat in mare parte dupa evrei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Preotul):

Acea parte din vina nu este chiar asa mare. Multa lume era impotriva lui Isus. Areea aceeasi vina cu restul evreilor. Isus a fost spanzurat in fata preotilor. Daia zic ca nu mai exista preoti adevarati de la Isus.

| Preotul a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai sunt foarte putini preoti care chiar il iubesc pe Dumnezeu si au o credinta foarte mare in El, maj umbland dupa bani. Cam asa e cum spui tu dar oricum pontius pillat era cel mai in putere sa faca in asa fel ca Isus sa nu fie omorat

| monica_6072 a răspuns:

Pilat nu are nici-o vina deoarece el a vrut sa-l salveze pe mantuitor iar daca se opunea poporului isi putea pierde functia de guvernator. Orcum asa s-ar fi intamplat. Si ca sa stii nu este o legenda